Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Když ještě nebyl Internet ...Povídejte ctihodný kmete. Jak to tenkrát bylo?
Zde jsem ziskal image USB disku a tak jsem zvedav na vysledek.
Nemate nekdo binarku zaveditelnou bootloaderem ? Grubem, Syslinuxem...
Jeste nevim. Zitra mrknu. Stazeny soubor ma asi 350 MB (tar.gz) v nem je cca 2 GB tar a dale jsem jej nemohl rozbalit. Mel by v taru byt .img a ten se pomoci dd zapsat na flashku. Cely OS bude mit maximalne 100 MB a zbytek jsou jen miliardy nul. Nevim jen hadam.
Tak jsem na to mrknul a nahral rozbaleny image na 80 GB HDD pripojeny pres USB/IDE-SATA adapter a na prvni pokus nabootoval (PC obsahujici komponenty prevazne od Intelu).
Rozlozeni disku zde: Oddil sde1 obsahuje standardni filesystem s adresari typickych nazvu (boot, dev, etc, root, proc .....) sde3 krom adresare lost+found neobsahuje nic. Jako zavadec je pouzit Extlinux. Co je sde2 to nevim a netusim.
Po prihlasemi jsem si se systemem nejakou chvili hral a i pri brutalnim zachazeni se mi jej nepodarilo shodit.
Jel i zvuk, adobe flash player, regulaci hlasitosti jsem nenasel.
Zajimavosti je ze jsem nenasel zadne tlacitko kterym by se system vypnul ci restartoval.
Ctrl+alt+del spusti spravce uloh tak jak to zname z windows.
Prvni muj dojem:
Bezchybne fungujici OS plne integrujici sluzby Google. Pro koho plati ze pc=internet (vetsina populace) tak bude zcela spokojen.
Osobne mi chybi moznost prihlasit se do systemu bez uctu Google. Jak si jej vytvori ti co jej nemaji ?
Jak si jej vytvori ti co jej nemaji ?Pokud to bude vůbec nutné, protože v menu jsou i odkazy na konkurenční Yahoo a Hotmail. Pochybuji, že by googlu prošlo to udělat jen pro gmail. Microsoft by nejspíš reagoval žalobou a asi by vyhrál.
přihlašovací dialog už je přímo vázaný na internet, přihlašujete se totiž přímo do Vašeho Google účtu…ale na screenshotu vidím username „na Seznamu“, tak nevím…
Zde jsem hodil tree na / .
Tiskni
Sdílej: