Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Nejhorší jsou ty o řešení vztahů. Ale jinak taková epizoda Darkness a Light je velmi dobrá.Přesně. Zezačátku to vypadalo jako sociální drámo, ale pak se tam konečně začalo něco dít. A když se začalo něco dít a dalo se na to koukat, tak všechno zruší...
klesala sledovanost a kdyz se pak neco zaclo dit tak uz bylo pozde. neni sledovanost, nejsou prachy, neni serial.AFAIK to takhle nebylo. Sledovanost byla původně dobrá, ale pak se v té televizi rozhodli, že zkusí konkurovat "velkým hráčům" a změnili den, ve který se vysílalo - na dobu, kdy ti velcí dávali to svoje nejlepší. No a tohle neklaplo a sledovanost klesla. Kdyby zachovali původní čas, asi by nebyl problém.
Stargate SG-1 jsem míval rád, ale od sedmé série to začalo jít do kytek a od osmé je to úplná katastrofa.Osmá série měla své světlé okamžiky, ale devátá už fakt ne... mě docela vytáčelo, jak se postupně rozhodli zabít všechny vedlejší postavy a to včetně případů, kdy tím vznikla nesrovnalost (Selmak - nejdřív měla bejt živá ještě několik set let a najednou po pěti letech šlus) nebo to prostě bylo naprosto praštěné a jenom chtěli udělat velkou ránu (Asgardi)
SGU, alespon od druhe rady je docela dobra...ale co sem slysel tak druha rada bude taky posledni, takze na film se urcite tesim
Na Walking Dead jsem se dost těšil, ale je to teda pořádné WTF. Dokoukal jsem to, to jo…ale proto, že jsem pořád čekal na "něco", nelíbilo se mi to.
Když se podíváte, co teďka "frčí" na ScyFy, je to docela děs, ale odráží to poptávku, která je v USA.A jaky sci-fi podle Vas bylo SG. Vzdyt to, ze to je <>, musel prokouknout kazdy, kdo pochopil fyziku vyucovanou na zakladni skole.
Tak pokud se přes červí díru dá cestovat, tak by měl i přes ní jít poslat signál. Imho ve SG je to tak, že se vysílá přes subprostor, kde jsou vzdálenosti mnohem menší.Narazim na scenu, kde komunikovali beznou vysilackou v nasi slunecni soustave. Nevolali skrze branu. Ono i to sireni vlneni skrz branu je podivne - vyditelne paprsky ze zbrani projdou, presto neni videt, co na druhe strane brany je. Jak to? Vlnova delka je preci stejna.
To s tím šířením zvuku ve vesmíru je imho jen zvuková kulisa podtrhávající děj a zvuky zevnitř lodí. Například SGU a onen průlet okolo plynného obra, Destiny asi nebude mít motory, který generujou zvuky podobné jako elektrická kytaraJsou slyset vybuchy....
vyditelne paprsky ze zbrani projdou
Ve Stargate jsou nějaké zbraně, které by používaly paprsek viditelného světla? Žádnou takovou si nemůžu vybavit.
Ono i to sireni vlneni skrz branu je podivne - vyditelne paprsky ze zbrani projdou, presto neni videt, co na druhe strane brany je. Jak to? Vlnova delka je preci stejnaNj to je zajímavý :-O. Ale pokud se horizont událostí vlní, tak bude to světlo asi roztříštěné.
Jsou slyset vybuchy...Vždyť jsem psal "zvuková kulisa podtrhávající děj".
jednou otevreli branu na planetu z inteligentnim oceanem a voda z ni netekla.
Když ji otevřeli směrem tam, tak téct ani nemohla, protože základní postulát je, že hmota může procházet pouze směrem, kterým bylo spojení navázáno. Problém mohl vzniknout až na konci, když se vraceli (případně když se předtím vracel ten ruský tým se vzorkem), ale to mohlo být tím, že se inteligentní kapalina sama udržela mimo bránu.
No tak jakej je rozdíl mezi radiem a světelným paprskem?Např. v kmitočtu, třeba má brána velký útlum v případě světla, ale pro rádio ne. I ve zcela reálných podmínkách nastávají situace, kdy rádio projde a světlo ne. Zrovna v tomhle bych chybu nehledal.
I ve zcela reálných podmínkách nastávají situace, kdy rádio projde a světlo ne.Ano, třeba zeď
Viz díl 2001, kde se bude nepřátelské rase po vytočení první adresy z ukradenýho seznamu postupně "stmívat"
Pozor, ta formulace o stmívání vznikla až v českém překladu. Nevzpomínám si přesně, co je v originále, ale význam je úplně jiný. Tuším něco jako "…and the rest is progressively worse."
Once the Stargate activates, the Asurans transmit a powerful energy beam through.Což znamená, že viditelné světlo bránou projde.
Ale tohle vlákno bylo o uvěřitelnosti sci-fi a logických chybách.Ano, ale to, že rádiový signál projde a viditelné světlo ne, nepovažuji za logickou chybu, nebo něco neuvěřtitelného, už jen proto, že se tím denně setkám v reálném světě, který (možná naivně
Já se snažím ukázat, že si některé události v stargate světe odporují.Takových jsou tam určitě mraky, ale tohle je zrovna špatný přiklad.
powerful energy beam throughTo ale neříká, že je to světlo, ale i kdyby, je tam to ještě slovo powerful a opět - i v reálném světě má silný světelný paprsek (laser?) dost jiných vlastností než viditelné světlo. Já se o tom nechci hádat
Podle mě to je laser a viditelný světlo to je určitě, protože je vidět.
To, co vidíte, může být až druhotné záření rozžhaveného vzduchu. Nebo spíš musí, protože laserový paprsek v čistém vzduchu nebo dokonce ve vakuu také nevidíte. To, že v řadě sci-fi vidět je, bych označil za ještě větší faux pas než to, že tolikrát propírané zvuky výbuchů (které lze snadno vysvětlit tak, že máme ruchové mikrofony na všech lodích).
ale takovou zdí stále neprojde
Záleží na výkonu. :-)
Zajímavé je, že u přestřelky klasickými palnými zbraněmi nikomu nevadí, že nevidí dráhu kulky…
Ono ovšem většinou o žádný laser nejde, to jen diváci jsou přesvědčeni, že jak z toho vyletí něco svítícího, musí se jednat se o laser, a to i když se to něco pohybuje pozorovatelnou rychlostí a má to úplně jiný efekt. Typickým příkladem jsou třeba blastery ve Star Wars nebo tady v diskusi zmíněné tyčové zbraně.
kdyz na lodi vysadi motory tak na fleku zastavi, zadna setrvacnostTo AFAIK taky platí pro většinu vesmírných sci-fi
Tiskni
Sdílej: