Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Dlouho jsem řešil způsob jak bezpečně schraňovat hesla a mít k nim přístup vždy a všude. Před pár lety jsem začal uvažovat nad způsobem, jak hesla šifrovat tak, aby byl systém odolný proti bruteforce útoku. Když přítulka dostala ve škole úkol vytvořit celou corporate identity vč. designu webu a reklamních předmětů, nabídl jsem jí, že udělám úschovnu hesel, ona ji nadesignuje a já tím zabiju dvě mouchy jednou ranou.
Je však můj způsob šifrování a ukládání hesel online bezpečný?
Rozbili jsme notebook na kusy, toť nadpis článku na technetu....no...už si o nich začínám myslet svoje, docela mě bolel pohled na to, jak někdo ničí ThinkPad, jeden (R61i) jsem měl na zádech když mě srazilo auto, měl sem prasklou lebku a 4 dny sem byl v komatu, ale note byl bez jediné vady, ani chybnej sektor na disku, a to sem ho měl v blbé brašně od vietnamců a navíc zapnutej..... Teď jen lituju těch lidí kteří si budou myslet, že to jejich acer vydrží taky =D