Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Tiskni
Sdílej:
Počítač - má to sakra nějaké využítí? Jasně že ne ;)
"I think there is a world market for maybe five computers"
je jediná její nevýhoda cena (podle Wired 100 000 dolarů)Koule, podstavec a senzory otáčení té koule by šly ubastlit doma za pár šupů, horší by to bylo s tím displejem na oči. I když tuhle jsem viděl článek o nějakých k iPodu, ale měly mizerné rozlišení.
A kdyz clovek neni zruda, tak by se mozna daly vyuzivat i nohy.Ještě je tu i4control
Nohou/Nohama by se zvolil (slapnutim na jedno z nekolika vetsich tlacitek pod stolem) blok pismen, pripadne druhou nohou jeste kombinace shift/alt/ctrl a levou rukou by se psal znak.No, to by zase nebylo příliš použitelné na psaní delšího textu, protože ten se jednou rukou píše blbě. A programy, kde se používá myš + vždy jedno písmeno (GIMP), by neměly vyžadovat mačkání kombinací typu Alt + SysRQ + B
Ještě je tu i4controlTo jsem jednou zkoušel, chce to cvik. Já měl problém "klikat" tam kam jsem chtěl a "neklikat", kam jsem nechtěl, ale lidem, co s tim uměli, to šlo celkem dobře. Krom toho z toho bolely docela oči. Největší problém jsem viděl v tom, že nejde pracovat na jedné časti obrazovky a koukat na jinou, resp. třeba jen mrknout jinam, znamená přesunout kurzor..
Spis bych jako ucelnejsi videl mys ovladanou nohou. Takovouto vec by nemel byt problem ufusovat z bezne opticke mysi za 100,- z tesca.
Leva noha - pedal s levym tlacitkem. Prava noda pohyb kurzoru + prave tlacitko. Dalo by se obejit bez scrollu. Pro pripad krize mit jeste mys na stole. USB mysi lze mit libovolne mnozstvi.