Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »ad. Aero:
Aero má oproti Compizu/Berylu jednu nespornou výhodu - a to tu, že nezpomaluje 3D aplikace.
Což je oproti Compizu/Berylu, který má s tímto neustálé problémy, doslova killer-feature...
jen jsem napsal svůj názor, ten svůj si udělejte sami...Kdo dneska nějaký nemá, jako by snad ani nebyl. Asi si také nějaké pořídím.
Už jen čekám, kdy se na nějákém systému od M$ objeví více virtuálních ploch, v té příležitosti desktop cube atd...Spolužák má kostku na kradených Windows XP.
Tak proč se tím už teď nechlubí linux? Kde jsou ty billboardy? Reklamy v časopisech? Proč na to nemá patent aby MS nemohl mít tu drzost? Tohle není problém MS.
Nadpis volila jako obvykle redakce, není dílem autora. Co konkrétně je na něm (vzhledem k obsahu článku) lživého?
Ano, přiznávám, že titulek slouží k nalákání čtenáře. Ale je to nějaká novinka?
Petr Krčmář, 19. 10. 2009
V polsku nasadí reklamu s vyběleným černochem, kterýmů zapomenou vybělit ruku...tu ruku vem čert, ale ať M$ říká cokoliv, mě to připadá jako rasismus, copak jsou ty jejich widle nějakej systém jen pro bílý?... Víš, my tady u nás v Rusku černochy nemáme.
a to k vám do ruska nesmí ani na návštěvu?Ach jo
nechápu proč by M$ nemohl mít na reklamě černocha, žijeme snad ve 21 století a lidé už by mohli být zvyklí na to, že existuje i něco jiného než bíláKdyž už dělám reklamu cílenou na zákazníky v dané zemi, tak by v ní měli účinkovat zákazníci z dané země (nebo někdo, u koho je to uvěřitelné). Samozřejmě, můžu mít za cíl udělat v Polsku (ČR, ...) "rasově vyváženou" reklamu (v podání bojovníků za práva menšin to znamená polovina účinkujících černoši, druhá polovina Asiati), ale ta asi nebude mít moc úspěch.
Dívkyjsem ještě neviděl. O té jen furt něco slyším.
Windows měl více ploch...pomocí ovladačůano, přidat to tam samozřejmně jde, i ATI má na to soft, jmenuje se myslím hydravision nebo tak neco, ale není to už v základu, a už vůbec ne od M$....
Nevím jestli bylo první Aero, nebo Compizco se týče těchto dvou, rozhodně compiz, s jeho předchudcem berylem a ten měl myslím inspiraci zase v něčem...
S tím kradením zpomal. Zahrnout něco (první tcp stack) s otevřenou licencí není krádež.zahrnout něco s otevřenou licencí není krádež, ale zhrnout těchto věcí několik desítek dohromady, vlastního kódu přidat jen minimum a prodávat to jako svoje? není to krádež jako taková, ale když se to vezme z morálního hlediska, tak určitě. a ty XP....no já nevím, pořád mi příjde že většina uživatelů má ráda svůj standart typu win XP a nechtějí být tlačeni do Vist, W7 a jiných paskvilů...
Proč by to mělo být od MS? Přepínač ploch v KDE je snad od Torvaldse? Nezdá se ti, že měříš oběma stranám jiným metrem?
zahrnout něco s otevřenou licencí není krádež, ale zhrnout těchto věcí několik desítek dohromady, vlastního kódu přidat jen minimum a prodávat to jako svoje? není to krádež jako taková, ale když se to vezme z morálního hlediska, tak určitě.
To skoro zní jako by v MS nebyl žádný programátor a jejich produkty byly slepencem pokoutně sebraných zdrojáků .
a ty XP....no já nevím, pořád mi příjde že většina uživatelů má ráda svůj standart typu win XP a nechtějí být tlačeni do Vist, W7 a jiných paskvilů...
Ani Visty, ani 7 nejsou paskvil. Je to pouhý (nutný) update řady NT. Zkus si jen tak pro představu nainstalovat WinXP na dnešní HW. Intel i7 9xx, 16GB paměti, dnešní GK apod. To opravdu není systém postavený pro dnešní HW. A zkus si na to nainstalovat linux z roku 2001 . Ani jedno nedopadne zrovna nejlépe. Přitom dnešní OS nebudou mít nejmenší problém. Ani s výkonem. Byly na to napsány. I ta "většina" (kdo to je?) bude muset jednou obnovit svůj HW.
Ani Visty, ani 7 nejsou paskviltento názor mi nezbývá než tolerovat, koneckonců žijeme ve svobodném světě....
ano, MS programuje vlastní aplikace, ale řekl bych že v porovnání s převzatými jich zase tolik není....To rozhodně není pravda. Naprostá většina kódu windows je od MS. Že MS krade kód a prodává - promiň, ale to je naprostá blbost. MS dost schopných proggramátorů, může si to koneckonců dovolit.
Kvůli kompatibilitě. Přepínač ploch z KDE může přepínat plochy třeba ve WindowMakeru. Případně něco složitějšího - zkuste windows nakonfigurovat tak, aby se po otočení displeje do "tabletmódu" přepnula plocha.Proč by to mělo být od MS? Přepínač ploch v KDE je snad od Torvaldse?
zahrnout něco s otevřenou licencí není krádež, ale zhrnout těchto věcí několik desítek dohromady, vlastního kódu přidat jen minimum a prodávat to jako svoje? není to krádež jako taková, ale když se to vezme z morálního hlediska, tak určitě.tyhle kecy už mi trochu lezou krkem. Kdyby autoři toho kódu nechtěli, aby si to někdo pučil a prodával pod svým jménem (mimochodem ta poznámka o tom, že kód TCP stacku je z BSD nekde ve windows opravdu je), tak by si zvolili jinou licenci. To je stejný jako když před půl rokem lidi z openssl brečeli, že to všichni používaj, ale nikdo jim nedá ani korunu. Nejdřív rozdám něco zadarmo bez jakýchkoliv omezení a pak si stěžuju, že nemám na rohlíky?
co se týče těchto dvou, rozhodně compiz, s jeho předchudcem berylem a ten měl myslím inspiraci zase v něčem.XGL, video z 5.3.2006.
Takže od spodu. Windows měl více ploch co si tak vzpomínám už v XP.Ále, už někdy ve windows 98 se dal nainstalovat 3rd party SW, který dělal 4 plochy.
Takže od spodu. Windows měl více ploch co si tak vzpomínám už v XP.Uz nekdy v 3.11
Ále, už někdy ve windows 98 se dal nainstalovat 3rd party SW, který dělal 4 plochy.
Protože narozdíl od předchozích windows (95,98,Me,...) je technicky použitelný (skutečný multitasking, média,...), ale přitom je relativně lehký.
No jenže to byly i W2K, že ano (stejně jako David Ježek už nedává za příklad SystemShock2, já nebudu uvádět WinNT ). XP, podobně jako 95, vynesla do oblak reklama. Navíc, do XP se zařadila i slepá větev vývoje OS, tedy 9x. Takže XP zahrnuje profesionální uživatele řady NT, a laiky hráče z 9x. Ale XP to také neměly z počátku lehké. Lidi z 9x nadávali, že tam nic nejede (a tehdy to byla pravda, 9x programátoři neuměli multitasking ani multiuser), kompletně se změnil model ovladačů apod. Proč pak byly Visty (opět řada NT, lepší vzhled, jinak update) tak špatně přijaty, těžko říct. Myslím, že to v MS analyzují dodnes. Podle mě to bylo dáno především neschopností OEM distributorů, kteří Vistu cpali na HW na kterém při nejlepší vůli nepojede. No a pak se to rozkřiklo a někteří to papouškují bez ověření dodnes. Dnes už je HW jinde, MS optimalizoval Visty a dal jim nálepku 7, a OEM tak může kurvit maximálně 32b OS na 64b HW (a že to dělají nesmírně rádi).
Heh u SP2 jsem si nevšiml žádné změny, jeho instalace trvala cca 5 minut i s rebootem a pak bylo vše stejné jako předtím. Instalátory běžely jak z praku i předtím a problém s aktualizací nikdy nenastal.No jo, jenomže ty jsi měl 8GB a 4 jádra už když Vista přicházela, tak se nedivím, že ti to funguje normálně.
No jenže to byly i W2K, že anoJistě, však XP a 2k jsou v podstatě stejný systém, s tím, že XP má pár drobných featur navíc.
Navíc, do XP se zařadila i slepá větev vývoje OS, tedy 9x.? To není pravda.
Navíc, do XP se zařadila i slepá větev vývoje OS, tedy 9x.
Uživatelé slepé větve 9x. Dávám si zákaz psát komentáře po víně a v noci
MS řadu 9x zařízli pomocí Win Me. To že řada 9x rychle skončí, muselo být softwarovým inženýrům v MS jasné už v době jejich vydání. Byl to ovšem skvělý obchodní tah. Získali klienty (peníze) a hlavně čas na doladění NT pro běžného týpka (jak ten HL1 krásně běhal na NT SP4). Pochopitelně tím prodloužili agónii programátorům z dob DOSu, kteří tak později měli obrovský problém s multiuser. S tímto dědictvím se MS potýká dodnes. Z tohoto vzešli XP. Rád bych si poslechl přímo někoho od MS (technika), jak to vlastně bylo. Ale to až tak za 30 let.
na windows mi to nikdy nechybělo.Mě - od doby, co používám Linux - vždycky.
XP jsou dáááávno za technickým zenitem. Nebyla stavěna pro 16GB RAM ani pro 8 jádra.To je sice pravda, na druhou stranu těch 16GB RAM a 8 jader by operační systém neměl spotřebovávat sám pro sebe (OK, to bylo trochu nadsazené, ale chci říct, že Linux dneska stále v pohodě umí běžet na HW s 1GB RAM a jedním jádrem. MS žádný takový produkt nedodává (kolik je optimum pro Visty - 4GB?), takže když chce někdo koupit levný stroj, má smůlu)
Linux dneska stále v pohodě umí běžet na HW s 1GB RAM a jedním jádrem.I na 256MB. Nedávno jsem kvůli jednomu bugu omezil RAM. KDE4 jelo vcelku slušně, i když vypisování větších adresářů už chvíli trvalo. Průser byl, když jsem zapnul enblend a ten si sežral komplet RAM a celé KDE odswapoval. Ale je fakt, že podpora lepšího HW neznamená, že to tak příšerně poděláme pro starší mašiny. Ale to je dáno tím, že Vista/7 jsou, jak už tu bylo řečeno, obrovské molochy.
Mě je čím dál tím méně jasné, proč se vlastně srovnávají HW parametry pro běh linuxu (i já dostal centos na 8MB v RAM po bootu, a co jako?) a windows. Ano, linux běží i na hodinkách . MS do těchto sfér vůbec (no mají embeded) nemíří (jestli to je nebo není dobře a jestli jim ujede vlak v podobně podpory nevýkonných zařízení je jejich problém), takže není co srovnávat.
Blbé srovnání ze světa motorismu: Jak chcete srovnat formuli a buldozer?
MS žádný takový produkt nedodává (kolik je optimum pro Visty - 4GB?)
To záleží co na nich děláš. Ve virtuálce je mám standardně na 1GB RAM.
takže není co srovnávat.Není co srovnávat, protože nechceš. K hodinkám a spol jsi uhnul ty, já jsem šel jenom k dneska velmi běžnému x86 HW. XP je pro takový HW ideální OS (tím myslím při omezení na MS), protože nic lepšího tam nedostaneš, aniž bys ten počítač degradoval na 286
já jsem šel jenom k dneska velmi běžnému x86 HW.
Možná by to chtělo konkretizovat. Nevím jestli myslíš netbooky, nebo desktopový HW. U netbooku souhlasím. U desktopového HW ne. Nelze koupit nový HW, na kterém W7 nepojedou. A na starém HW dožijí XP. MS je bude ještě pár let podporovat (minimálně pro XP mode), ale ne prodávat.
Dneska holt staci, aby byl clovek cernej, feminista, teplej, ekofasista, muslim a umelec. Ma temer jistou nobelovku nebo tak neco a vlastni porad na CT. Clovek se skoro cejti provinile, ze je bilej.Doporucil bych ti prestat cist ty diskuse na mainstreamovych zpravodajskych serverech - leze ti to na mozek
hošana s duhovou vlajkou. To by poláky nadzvedlo 96% a třeba by MSHeh, to docela stojí za úvahu, co by je nadzvedlo víc. Sexy blonďáček s modrýma očima a s upnutým tričíčkem a duhovou vlajkou nebo sexy blonďáček s modrýma očima a s upnutým tričíčkem a hákovým křížem…
1. proti cernochum nic nemam, jsou to normalni lidi. Par jsem jich mohl poznat a mam je rad.ja taky proti nim nic nemam ... jsou to normalni lidi, ale zadny neznam :(
mam je rad obzvlaste kdyz maj <|> a pekny Dcka
"prezentaci která docela slušným způsobem pomlouvá linux"
"Stejně tak je zakázáno o konkurentově značce podávat spotřebitelům nepravdivé informace a tím ho poškozovat. Zakazuje to Section 43 (a) Lanham Act. Třetí výjimkou z umožnění beztrestného použití konkurentovy značky je ta, kdy zadavatel reklamy konkurenta znevažuje."
"uvedená tvrzení jsou pravdivá, neklamou a jsou spolehlivě průkazná"
"Reklama by také neměla nepodloženě útočit či znevažovat konkurenční produkty, zadavatele reklamy konkurenčního výrobku či samotnou reklamu konkurenta, ať už přímo či implicitně. Zároveň by měla srovnávací reklama nabízet výrobky nebo služby na základě jejich nesporných předností. Srovnávací tvrzení by nemělo být nejasné či dvojznačné a mělo by být snadno srozumitelné, aby byla minimalizována pravděpodobnost, že výsledkem srovnání bude oklamání spotřebitele. Ať je srovnávaní provedeno jakýmkoli způsobem – tedy výslovně nebo implicitně – mělo by být jasné, co přesně je srovnáváno (např. cena vůči ceně, či vlastnost oproti vlastnosti). Reklama by neměla degradovat, zesměšňovat či urážet konkurenční výrobek. Pokud je to přiměřené a vhodné, měla by být tvrzení obsažená ve srovnávací reklamě podpořena písemně doloženými důkazy, které jsou lehce srozumitelné."
copak jsou ty jejich widle nějakej systém jen pro bílý?
Podle toho, jak se cpali do projektu OLPC, asi ne.
Tiskni
Sdílej: