Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Tiskni
Sdílej:
Na torrenty rtorrent + nějakej jeho web interface (mě se třeba líbí wTorrent), případně FatRat. Na KTorrent se vykašli . Co se týče HTTP, doporučju nějakej lightweight server jako třeba lighttpd a FTP je podle mě zbytečnost, pokud tam stejně budeš mít SSH -> SFTP.
sshfs
, SFTP přes FUSE, na přenosy menších souborů je perfekní. Na velké je na pomalých strojích sice lepší FTP, ale jen jako normální klient, curlftpfs
(FTP přes FUSE) je mnohem problematičtější, obzvlášť u divně se chovajících serverů, na která jsem měl v posledních letech asi smůlu.
Spodek na kusu zeleza je naopak na chlazeni fajn. Kus medi by byl lepsi, ale med neroste na stromech (asi).
pacman -Syu --noconfirm
do cronu a problémy řešit, až když by nastaly...
V poslední době mi padl do oka Cherokee, určitě stojí minimálně za vyzkoušení.
torrent klient,Ten už pár let nepoužívám, ale rtorrent byl fajn. Webových rozhraní je pro něj více a IMHO mnohem lepších, než má (měl) KTorrent.
pokud možno FTP server.Třeba vsftpd. Ale možná by stálo za úvahu, jestli vůbec FTP používat. Bude-li to server v nějaké domácí síti, bylo by šikovné přimountovat si na ostatních počítačích jeho úložiště přes NFS (a ve Windows, pokud tam nějaké máte, přes Sambu). Vzdáleně se dá kopírovat přes SSH (scp soubor server:/adresar/
)
Na podobném hardware mám Gentoo (500MHz PIII, 384MB RAM, disky tuším 500+250+250 GB) a funguje to skvěle, taky si hraje na server. S Archem určitě problém taky nebude.
wm je mi jedno, stejně bude strčenej ve skříni, akorát občas přístup přes vnc...Xka bych tam vůbec nedával a server spravoval přes SSH.
Ale možná by stálo za úvahu, jestli vůbec FTP používat. Bude-li to server v nějaké domácí síti, bylo by šikovné přimountovat si na ostatních počítačích jeho úložiště přes NFS (a ve Windows, pokud tam nějaké máte, přes Sambu).Místo Samby teda mnohem radši to FTP. FTP je ve windows taky a z praktických zkušeností přenáší asi 4x rychleji než Samba.