V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Na torrenty rtorrent + nějakej jeho web interface (mě se třeba líbí wTorrent), případně FatRat. Na KTorrent se vykašli . Co se týče HTTP, doporučju nějakej lightweight server jako třeba lighttpd a FTP je podle mě zbytečnost, pokud tam stejně budeš mít SSH -> SFTP.
sshfs
, SFTP přes FUSE, na přenosy menších souborů je perfekní. Na velké je na pomalých strojích sice lepší FTP, ale jen jako normální klient, curlftpfs
(FTP přes FUSE) je mnohem problematičtější, obzvlášť u divně se chovajících serverů, na která jsem měl v posledních letech asi smůlu.
Spodek na kusu zeleza je naopak na chlazeni fajn. Kus medi by byl lepsi, ale med neroste na stromech (asi).
pacman -Syu --noconfirm
do cronu a problémy řešit, až když by nastaly...
V poslední době mi padl do oka Cherokee, určitě stojí minimálně za vyzkoušení.
torrent klient,Ten už pár let nepoužívám, ale rtorrent byl fajn. Webových rozhraní je pro něj více a IMHO mnohem lepších, než má (měl) KTorrent.
pokud možno FTP server.Třeba vsftpd. Ale možná by stálo za úvahu, jestli vůbec FTP používat. Bude-li to server v nějaké domácí síti, bylo by šikovné přimountovat si na ostatních počítačích jeho úložiště přes NFS (a ve Windows, pokud tam nějaké máte, přes Sambu). Vzdáleně se dá kopírovat přes SSH (scp soubor server:/adresar/
)
Na podobném hardware mám Gentoo (500MHz PIII, 384MB RAM, disky tuším 500+250+250 GB) a funguje to skvěle, taky si hraje na server. S Archem určitě problém taky nebude.
wm je mi jedno, stejně bude strčenej ve skříni, akorát občas přístup přes vnc...Xka bych tam vůbec nedával a server spravoval přes SSH.
Ale možná by stálo za úvahu, jestli vůbec FTP používat. Bude-li to server v nějaké domácí síti, bylo by šikovné přimountovat si na ostatních počítačích jeho úložiště přes NFS (a ve Windows, pokud tam nějaké máte, přes Sambu).Místo Samby teda mnohem radši to FTP. FTP je ve windows taky a z praktických zkušeností přenáší asi 4x rychleji než Samba.
Tiskni
Sdílej: