Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Na torrenty rtorrent + nějakej jeho web interface (mě se třeba líbí wTorrent), případně FatRat. Na KTorrent se vykašli . Co se týče HTTP, doporučju nějakej lightweight server jako třeba lighttpd a FTP je podle mě zbytečnost, pokud tam stejně budeš mít SSH -> SFTP.
sshfs
, SFTP přes FUSE, na přenosy menších souborů je perfekní. Na velké je na pomalých strojích sice lepší FTP, ale jen jako normální klient, curlftpfs
(FTP přes FUSE) je mnohem problematičtější, obzvlášť u divně se chovajících serverů, na která jsem měl v posledních letech asi smůlu.
Spodek na kusu zeleza je naopak na chlazeni fajn. Kus medi by byl lepsi, ale med neroste na stromech (asi).
pacman -Syu --noconfirm
do cronu a problémy řešit, až když by nastaly...
V poslední době mi padl do oka Cherokee, určitě stojí minimálně za vyzkoušení.
torrent klient,Ten už pár let nepoužívám, ale rtorrent byl fajn. Webových rozhraní je pro něj více a IMHO mnohem lepších, než má (měl) KTorrent.
pokud možno FTP server.Třeba vsftpd. Ale možná by stálo za úvahu, jestli vůbec FTP používat. Bude-li to server v nějaké domácí síti, bylo by šikovné přimountovat si na ostatních počítačích jeho úložiště přes NFS (a ve Windows, pokud tam nějaké máte, přes Sambu). Vzdáleně se dá kopírovat přes SSH (scp soubor server:/adresar/
)
Na podobném hardware mám Gentoo (500MHz PIII, 384MB RAM, disky tuším 500+250+250 GB) a funguje to skvěle, taky si hraje na server. S Archem určitě problém taky nebude.
wm je mi jedno, stejně bude strčenej ve skříni, akorát občas přístup přes vnc...Xka bych tam vůbec nedával a server spravoval přes SSH.
Ale možná by stálo za úvahu, jestli vůbec FTP používat. Bude-li to server v nějaké domácí síti, bylo by šikovné přimountovat si na ostatních počítačích jeho úložiště přes NFS (a ve Windows, pokud tam nějaké máte, přes Sambu).Místo Samby teda mnohem radši to FTP. FTP je ve windows taky a z praktických zkušeností přenáší asi 4x rychleji než Samba.
Tiskni
Sdílej: