Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Na letošního Apríla vstoupil do naší legislativy jeden povedený žertík. Tedy žertík jak pro koho – pro ministra Kalouska skoro určitě ano, protože by se mohl smát, až by se za břicho popadal. Ne však pro daňové poplatníky a zejména ne pro plátce DPH. Ti mohou onen „žertík“ považovat za velmi nepovedený vtip, kterým stát získá nemalý bezúročný úvěr.
Zadlužení státu roste raketovým tempem. Aktuálně dělá okolo 1,4 bilionu Kč. S nárůstem roste také dluhová služba, proto se zmenšuje prostor pro ostatní výdaje státního rozpočtu, má-li zůstat schodek (a tedy rychlost zadlužování) na úrovni, která je relativně málo špatná. Proto politici hledají způsoby, jak získat peníze jinde – a když už zrovna nezvyšují daně či poplatky, zkoušejí to i dalšími cestami.
Českým parlamentem úspěšně prošel zákon č. 47/2011 Sb., kterým se mění především zákon o dani z přidané hodnoty. Změn je celá řada, ty nejvýznamnější jsou ale dvě. První z nich je ručení příjemce plnění za nezaplacení daně dodavatelem. Když třeba (typicky) pumpař nakoupí benzin od firmy, která pak zkrachuje a nezaplatí DPH, musí již zaplacenou daň zaplatit znovu, pokud „v okamžiku jeho uskutečnění věděl nebo vědět měl a mohl“, že dodavatel udělá některou z leváren v zákoně popsaných. Stát prostě není schopen zajistit výběr této daně, tak si to usnadní tím, že odpovědnost přenese na někoho jiného.
Nyní se ale konečně dostávám ke změně druhé, tedy tomu, co jsem uvedl již v nadpisu. Dosud to bylo tak, že když plátce DPH přijal plnění (dostal zboží, byla mu poskytnuta služba atd.), odpočítával si DPH na vstupu ke dni, který byl uveden jako den zdanitelného plnění. Stačilo, že měl příslušný daňový doklad k dispozici v okamžiku, kdy daň přiznával (resp. v praxi i později, pokud ho byl schopen předložit při kontrole). Tomu je ale nyní konec – nově se bere v úvahu až okamžik, kdy má příjemce k dispozici onen daňový doklad.
Možná to není dost srozumitelné, proto uvedu příklad. Mnoho služeb se fakturuje na měsíční bázi, kdy je příslušným obdobím kalendářní měsíc. Datem uskutečnění plnění je tedy poslední den v měsíci. Dosud dodavatel vystavil po skončení měsíce daňový doklad, odběratel si odečetl DPH k poslednímu dni onoho měsíce. Když šlo třeba o březen, tedy k 31. březnu. Odpočet se promítl do platby DPH podle přiznání za příslušné období, tedy čtvrtletí nemo měsíc, a daň (snížená o odpočty) se platila k 25. dubnu.
Nově to ale bude jinak. Příjemce je povinen „při odpočtu daně, kterou vůči němu uplatnil jiný plátce, mít daňový doklad“. Tedy pokud se budeme bavit o daňovém dokladu se dnem plnění 31.3., který bude dodavatelem odeslán například 3.4. a odběrateli doručen 4.4., bude možné provést odpočet až ke dni 4.4., čili se to promítne až do přiznání za duben či 2. čtvrtletí. Dodavatel ovšem zaplatí daň ve stejném termínu, jako činil dosud.
Stát tak získává zcela bezúročně úvěr na dobu 1 nebo 3 měsíců, podle toho, v jaké periodě se podává přiznání a platí daň. Nejsem schopen odhadnout, jaký objem peněz to bude (nevím, kolik daňových dokladů jde takto „přes zlom“), ale mohlo by to být v miliardách. Naopak ve firmách tyto peníze budou chybět.
Teď jde ještě o to, co s tím. Záleží samozřejmě vždy na vůli dodavatele, protože i když se ho to netýká, bývá to právě on, kdo určuje záležitosti okolo daňových dokladů. Obecně ale nevidím důvod, proč by neměla být možná dohoda (když vynechám velké firmy, u kterých je přizpůsobení se dost nepravděpodobné). Možností je víc:
Tiskni
Sdílej:
Změnit počátek a konec období tak ...BTW, neni treba menit pocatek a konec obdobi, ale staci vhodne zvolit DUZP v danem obdobi. Pokud napr. bude jako prvni den obdobi, tak pri obdobi zarovnanem na mesice problem odpada.
Pokud napr. bude jako prvni den obdobi, tak pri obdobi zarovnanem na mesice problem odpada.To je v zásadě ta možnost ad 2. Ale pak zase platí například povinnost vystavit do 15 dnů daňový doklad. Nelze tedy dát první den jako DUZP a doklad vystavit na konci měsíce. Proto je to použitelné jen v případě, že jde o předem známou částku a jde tedy vystavit doklad dopředu (ve lhůtě, kdy se musí vystavit).
No když lidé budou ve volbách neustále slyšet na mámení typu my ti dáme víc tady a my ti dáme víc tam, tak to půjde do pekel. Já jsem skromný, po státu chci minimum kvalitních služeb, k tomu odpovídající odvody a nic víc. Prosím at si nechá všechny úlevy a výjimky. Děkuji nechci. Jsem sebevědomá lidksá bytost a umím se o sebe postarat sám, tak jako naprostá většina společnsti, přestože mají od politiků vsugerováno že se bez nich ani na hajzlu neutřou :(
S dostatečně nízkým hrubým ziskem by se na takové procento asi dostat dalo,Pravda, já jsem se loni s příjmem do oněch 400000, kdy se ještě neplatí daně, vešel. V létě byl problém sehnat kšeft, v zimě byl problém sehnat kšeft... holt jsem malý pán :).
ale bude muset být dost nízký, vezmu-li v úvahu, že jen sociální a zdravotní pojištění dají dohromady 21.35 procenta.Ze zisku. Oficiální zisk se u OSVČ s nízkými náklady počítá přibližně jako půlka příjmu, záleží na oblasti podnikání. U nízkých nebo nulových skutečných nákladů se dá tedy říct, že je to 10% ze skutečného zisku, jestliže je to 20% z toho oficiálního. Takže pokud jsem se někde nespletl, tak to vychází ještě výrazně méně než těch údajných irských 25%.
Tedy formálně, fakticky je to asi 27 procent (vzhledem k ustanovení, že sociální a zdravotní pojištění není daňově uznatelným výdajem).Pokud se máme bavit fakticky, je potřeba bavit se o tom, co člověk skutečně odvede, ne že by tím chtěl snížit daň (nehledě na to, že se to opravdu týká takto nízkých příjmů).
Pravda, já jsem se loni s příjmem do oněch 400000, kdy se ještě neplatí daně, vešel.
To mám z toho, že jako blbec poctivě vykazuju skutečné výdaje. Mám s tím práci a ještě na tom prodělám. Asi jsem měl líp sledovat, jestli se ty paušály nezměnily. Na druhou stranu, stejně jsem se dostal s náklady lehce pod polovinu výnosů, takže jsem až tak moc netratil.
V létě byl problém sehnat kšeft, v zimě byl problém sehnat kšeft... holt jsem malý pán
To znám. V mém případě po dvou špatných rocích přišel naprosto katastrofální první kvartál, tak jsem se radši poprvé v životě stal zaměstnancem.
To mám z toho, že jako blbec poctivě vykazuju skutečné výdaje. Mám s tím práci a ještě na tom prodělám. Asi jsem měl líp sledovat, jestli se ty paušály nezměnily. Na druhou stranu, stejně jsem se dostal s náklady lehce pod polovinu výnosů, takže jsem až tak moc netratil.No ale jistě je ti líto té práce, kterou sis s tím dal. Já jsem to spočítal velmi brzo, že bych stěží našel skutečné výdaje na 10% a i tak bych musel pečlivě studovat, co vše lze zahrnout nebo si na to ještě někoho platit. Mimochodem, jestli si dobře pamatuju, předloni a loni to v naší oblasti bylo 60%. Vtipné je, že taky člověk nemá hromadu dokladů, které si někdo může chtít časem zkontrolovat.
To znám. V mém případě po dvou špatných rocích přišel naprosto katastrofální první kvartál, tak jsem se radši poprvé v životě stal zaměstnancem.Jo tak tomu rozumím.
No ale jistě je ti líto té práce, kterou sis s tím dal.
Trochu ano, ale naštěstí se z toho účetnictví dají získat i informace, které jsou užitečné pro mne samotného, takže to tak úplně do kanálu vyhozená energie nebyla.
Hlavně mi není jasné, jak se to podle nich má řešit v účetnictví. To se bude kromě DUZP evidovat ještě DODD (datum obdržení daňového dokladu) a na vstupu se bude DPH účtovat podle DODD zatímco na výstupu podle DUZP? Jako by to nebylo dost komplikované i bez toho. Nemluvě o tom, že to staví na hlavu celou logiku účetnictví.
Jinak těch výjimek by se samozřejmě našlo víc - namátkou třeba přidání dalších položek, které zvyšují nebo (překvapivě i) snižují základ daně nebo - obzvlášť systémové - "mimořádné zdanění státní podpory stavebního spoření".
Pozor v účetnictví musíš dodržet časovou souvztažnost k období. Nelze tudíž účtovat náklady roku 2011 do roku 2012 jinak než než jako nedanový nákladTohle je obecny problem DPH, ze je v podstate dost odtrzene od ucetnictvi - neni tedy neobvykle, ze ta sama udalost muze mit dva ruzne datumy (jedno pro potreby ucetnictvi a dane z prijmu, druhe pro ucely DPH).
To se bude kromě DUZP evidovat ještě DODD (datum obdržení daňového dokladu) a na vstupu se bude DPH účtovat podle DODD zatímco na výstupu podle DUZP?DPH na vstupu se bude účtovat podle události, která nastala později. Na výstupu pak podle té, která nastala dříve (přičemž ještě před DUZP mohla proběhnout platba, pak by se to vztahovalo k té platbě).
obzvlášť systémové - "mimořádné zdanění státní podpory stavebního spoření".Nebo zdanění příjmů ze solárních elektráren