Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Přibližně před rokem jsem napsal pochvalný text týkající se programu Adobe Premiere Elements 3. Nyní jsem vyzkoušel verzi 4 a musím bohužel konstatovat, že udělat mezi verzemi tak brutální kotrmelec, to muselo dát skutečně práci.
S programem Premiere Elements 3 jsem byl velice spokojen. Proto jsem nyní, kdy mě čeká poměrně velká porce stříhání, vyzkoušel demoverzi verze 4. Verze, která měla být "ještě mnohem lepší, než všechny předchozí".
První šok ovšem nastal ještě před stažením. Demoverzi si nelze stáhnout jen tak, je potřeba mít registraci u Adobe. Ale ani s registrací to nejde zrovna jednoduše. Instalační balík Adobe Premiere Elements 4 (dále jen "APE 4") lze totiž stahovat pouze jakýmsi Akamai Download Managerem, což je jakási ActiveX hračka, fungující pochopitelně jen v Internet Exploreru. Z jiných prohlížečů si tedy člověk neškrtne.
Šokem číslo dvě je velikost balíku. Tento má celých 2,7 GB, což je skoro čtyřikrát víc, než měla předchozí verze. Na jednoduchý amatérský program je to celkem dost. Většinu ovšem netvoří samotný program, nýbrž jakési šablony, ve kterých stejně nevidím žádný přínos. Instalace ukousne cca 6 GB místa na disku, zhruba stejné místo je potřeba pro dočasné soubory - balík je totiž tvořen dvěma soubory, z nichž jeden je malý instalátor a druhý 7-ZIP archiv, který je před instalací nejprve celý rozbalen.
Nainstalovaný program také překvapí, a to hned několikrát. Nejprve vzhledem a ovladatelností GUI. Minule jsem si stěžoval na "vistoidní" vzhled, ovšem ten nový je ještě o řád jinde. Ne směrem k Vistě, ale někam úplně jinam. Je to celé černé, nepřehledné a těžce ovladatelné. Možná bylo cílem vše zjednodušit, ale rozhodně není nové GUI vůbec intuitivní a velmi špatně se používá.
Další překvapení se skrývá v rychlosti a žravosti. Aplikace postavená na platformě .NET reaguje velmi ztěžka (i na triviální požadavky, třeba rozbalení menu), alokuje kvanta paměti a neustále něco načítá z disku. Při otevření videosouboru ve formátu DV si (podobně jako předchozí verze) vytváří pomocné audiosoubory, počíná si však znatelně pomaleji.
Z mého pohledu je APE 4 totálním propadákem. Po několika desítkách minut pokusů sestříhat v tom kousek filmu byl osud demoverze zpečetěn - letěla z počítače, až se prášilo. Takhle tedy opravdu ne. Tohle není software, který by se dal rozumně používat.
Takže mé doporučení je takové: Kdo chce pohodlně stříhat film, nechť si pořídí Adobe Premiere Elements 3, případně jiný program podle vlastního výběru. Kvalita spočívá v jiných parametrech, než je velikost instalačního balíku nebo kvalita stínování ovládacích prvků.
Tiskni
Sdílej:
no a kterou verzi kina jste naposledy zkoušel?Naposledy 1.1.1, konkrétně v openSUSE 10.3. Je pravda, že už nepadá zdaleka tak často, jako některé starší verze (na které se stačilo ošklivě podívat). Ovšem stále se někdy zhroutí (typicky při otevírání souboru - zřejmě se mu něco nelíbí ve formátu souboru a dá to najevo takto).