Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Přibližně před rokem jsem napsal pochvalný text týkající se programu Adobe Premiere Elements 3. Nyní jsem vyzkoušel verzi 4 a musím bohužel konstatovat, že udělat mezi verzemi tak brutální kotrmelec, to muselo dát skutečně práci.
S programem Premiere Elements 3 jsem byl velice spokojen. Proto jsem nyní, kdy mě čeká poměrně velká porce stříhání, vyzkoušel demoverzi verze 4. Verze, která měla být "ještě mnohem lepší, než všechny předchozí".
První šok ovšem nastal ještě před stažením. Demoverzi si nelze stáhnout jen tak, je potřeba mít registraci u Adobe. Ale ani s registrací to nejde zrovna jednoduše. Instalační balík Adobe Premiere Elements 4 (dále jen "APE 4") lze totiž stahovat pouze jakýmsi Akamai Download Managerem, což je jakási ActiveX hračka, fungující pochopitelně jen v Internet Exploreru. Z jiných prohlížečů si tedy člověk neškrtne.
Šokem číslo dvě je velikost balíku. Tento má celých 2,7 GB, což je skoro čtyřikrát víc, než měla předchozí verze. Na jednoduchý amatérský program je to celkem dost. Většinu ovšem netvoří samotný program, nýbrž jakési šablony, ve kterých stejně nevidím žádný přínos. Instalace ukousne cca 6 GB místa na disku, zhruba stejné místo je potřeba pro dočasné soubory - balík je totiž tvořen dvěma soubory, z nichž jeden je malý instalátor a druhý 7-ZIP archiv, který je před instalací nejprve celý rozbalen.
Nainstalovaný program také překvapí, a to hned několikrát. Nejprve vzhledem a ovladatelností GUI. Minule jsem si stěžoval na "vistoidní" vzhled, ovšem ten nový je ještě o řád jinde. Ne směrem k Vistě, ale někam úplně jinam. Je to celé černé, nepřehledné a těžce ovladatelné. Možná bylo cílem vše zjednodušit, ale rozhodně není nové GUI vůbec intuitivní a velmi špatně se používá.
Další překvapení se skrývá v rychlosti a žravosti. Aplikace postavená na platformě .NET reaguje velmi ztěžka (i na triviální požadavky, třeba rozbalení menu), alokuje kvanta paměti a neustále něco načítá z disku. Při otevření videosouboru ve formátu DV si (podobně jako předchozí verze) vytváří pomocné audiosoubory, počíná si však znatelně pomaleji.
Z mého pohledu je APE 4 totálním propadákem. Po několika desítkách minut pokusů sestříhat v tom kousek filmu byl osud demoverze zpečetěn - letěla z počítače, až se prášilo. Takhle tedy opravdu ne. Tohle není software, který by se dal rozumně používat.
Takže mé doporučení je takové: Kdo chce pohodlně stříhat film, nechť si pořídí Adobe Premiere Elements 3, případně jiný program podle vlastního výběru. Kvalita spočívá v jiných parametrech, než je velikost instalačního balíku nebo kvalita stínování ovládacích prvků.
Tiskni
Sdílej:
no a kterou verzi kina jste naposledy zkoušel?Naposledy 1.1.1, konkrétně v openSUSE 10.3. Je pravda, že už nepadá zdaleka tak často, jako některé starší verze (na které se stačilo ošklivě podívat). Ovšem stále se někdy zhroutí (typicky při otevírání souboru - zřejmě se mu něco nelíbí ve formátu souboru a dá to najevo takto).