Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Včera se tu mírně debatovalo ohledně elektronického podpisu, proto nyní přidám čerstvou zkušenost s tím, když ho chce člověk použít k tomu, k čemu je zaručený elektronický podpis předurčen: ke komunikaci se státní správou.
Včerejšího dne jsem podával přiznání k dani z přidané hodnoty. Kdo neobchoduje s cizinou, má to poměrně jednoduché. Jde v podstatě jen o to, získat z daňové evidence čtyři čísla (u někoho víc, např. pokud mu tam nějak figurují potraviny), udělat pár triviálních početních úkonů a to všechno nahrnout do určeného formuláře.
Čísla lze získat snadno, vyplnit formulář také. Ten formulář se ale pak musí dopravit na finanční úřad - a je jedno, zda byl vyplňován přímo na papíře nebo v počítači. Každopádně na něm musí figurovat vlastnoruční podpis. Lze se tomu ale vyhnout tak, že si člověk zařídí podpis elektronický a pak už není potřeba udělat nic víc, než překopírovat zmíněná čísla do políček v formuláři na počítači a na pár kliknutí myší to odeslat finančnímu úřadu.
Elektronický podpis teď řešit nebudu. Dodám k němu jen to, že jsem si ho (tedy kvalifikovaný certifikát + soukromý klíč) před časem obstaral u České pošty, a to za zjevně velmi silně dotovanou cenu. Oněch cca 150 Kč (bez DPH), které tato operace stojí, nemohlo ani zdaleka pokrýt náklady na více než půlhodinovou práci dvou úřednic (věřte nebo nevěřte, je to tak) a na následné zaslání faktury. Čili až se někdo bude ptát, proč se za obyčejný dopis platí 10 Kč, i tady je část odpovědi. Z něčeho se ta legrace platit musí.
Zajímavější je ovšem samotná operace podání daňového přiznání. Řeknu to rovnou - kdo nepoužije Windows + Internet Explorer, má smůlu. Lze odesílat podepsaná data, ale vyplnit formulář v jiném prohlížeči/systému nelze. Přitom kde vzít ta data, když nemám jak vyplnit formulář? Ne, opravdu se nechci vrtat v XML souboru (i když není složitý) a něco do něj cpát - ještě bych udělal nějakou chybu.
Přitom je to omezení s největší pravděpodobností zcela zbytečné. Aplikace je totiž napsána v Javě (JRE 1.5+) a mohla by klidně fungovat i v jiných prohlížečích a systémech. Jenže o detekci prohlížeče a odmítnutí přístupu je postaráno skutečně kvalitně. Změnit si hlavičku User-Agent
nestačí, je tam ještě nějaká detekce v JavaScriptu, která se postará o vykopnutí.
Tak takhle si ministerstvo financí představuje technologickou neutralitu? To snad ne! A ještě tím spíš, že je to celé vyřešeno tak podivně. Jsem zvědav, jak se k tomu ministerstvo vyjádří. Už jsem dlouho nikde neotravoval (naposledy na KÚ StČ kraje), takže přišla vhodná chvíle k odeslání dotěrného mailu.
Když se vrátím zpět k původnímu tématu - přiznání jsem úspěšně vyplnil (samozřejmě v IE), podepsal a odeslal na úřad (stejně tak i peníze - v tomto případě už jsem ale IE použít nemusel). Jen doufám (a ještě ověřím), že neskončilo někde v černé díře. Uvidíme.
Tiskni
Sdílej:
Vase zkusenost s komunikaci s ostatnimi chapadly nenasytneho statu, treba matriky, socialka, pasy a ridicaky, policie, proste vsichni ti kteri ziji za penize, co vydelal danovy poplatnik a tvari se, ze mu slouzi.Řidičák (též tady, tady a tady), aneb řidiči jsou trubky
Bohuzel nevim, kde sezenu disketu, coz je jedine medium ktere akceptuji (podle jejich vlastich stranek).Disketa není potřeba. Lze si vystačit s USB diskem (aspoň v KH, podobně o tom referovali i jiní lidé v jiných městech).
Spousta veci se musi resit OSOBNE V MISTE TRVALEHO BYDLISTE.Trochu by to rozvedl:
To daňové přiznání by měli přijmout v jakémkoliv formátu podporovaném státní správou. Pokud jim vyplníš webový formulář, tak je to pro ně lepší, protože to můžou lehce načíst. Když jim to pošleš jinak, tak to musí předatlovat, ale to musí i z papíru. Takto můžeš státnímu úřadu poslat podepsané kvalifikovaným elektronickým podpisem v zásadě cokoliv a je to ekvivalentní, jako bys to dal na papíře na podatelnu. Na fyzické podatelně taky nemusíš použít originální formulář. Jen to musí mít všechny údaje, co má.
Jinak elektronický podpis jsem pořídil ještě levněji. Mám ho od ČSOB k Internetovému bankovnictví a když je člověk požádá, tak bez příplatku vygenerují i kvalifikovaný s identifikátorem pro sociálku. Využívají služeb I.CA. Se pak nedivím, že I.CA nezlevňuje pod konkurenčním tlakem ČP, když má takové velkoodběratele.