Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Nedávno jsem psal o aplikaci Můj úřad, kterou provozuje Středočeský kraj. Bohužel, na můj požadavek odeslaný přes rozhraní aplikace jsem ani po měsíci nezaznamenal žádnou reakci.
UPDATE 6.6.2008: Přišla první reakce z úřadu Středočeského kraje. Podrobnosti uvádím na konci zápisu.
UPDATE 9.6.2008: Mám k dispozici podrobnější informace (uvádím na konci).
Aplikace pro elektronický přístup do úřadu je samozřejmě chvályhodná věc. To platí i pro Můj úřad. Ovšem při pokusu s aplikací pracovat jsem narazil na několik docela nepříjemných chyb (jsou popsány v zápisu), které jsem ihned ohlásil přímo prostřednictvím aplikace (konkrétně funkce Otázky).
Člověk by čekal, že pokud zčerstva startuje nějaká taková aplikace, bude mít provozovatel (zde Středočeský kraj) zájem vychytat chyby, které v aplikaci jsou. Jenže i po měsíci (odesílal jsem to 4.5.2008) zůstává moje hlášení stále v původním stavu, tedy bez reakce. Třeba někdo chyby vyřešil, řeší nebo bude řešit, ale nikdo se neobtěžoval odpovědět na mé hlášení.
Toho chování "mrtvého brouka" rozhodně není příkladné. Do kontrastu s tím mohu dát reakci jiné instituce - a to takové, která bývá často proklínána: České pošty. Před časem jsem totiž narazil na nepříjemnou chybu v chování funkce pro vyhledávání pošt a PSČ. Chybu jsem ohlásil a během pár dní mi přišlo poděkování. Nevím, jestli už byla chyba opravena, ale každopádně je vidět, že to u ČP někoho zajímá a je za bugreport vděčný. U Středočeského kraje tomu tak zjevně není.
Dávám jim ještě jednu šanci. Poslal jsem (prozměnu přes jiný formulář) dotaz, proč mi nikdo neodpověděl. Jsem zvědav, jak to dopadne. O výsledku budu informovat. Pokud by nikdo nereagoval ani teď, udělám si poměrech panujících na tomto úřadě hodně špatný obrázek.
UPDATE 6.6.2008: Před chvílí přišla první reakce z úřadu Středočeského kraje, a sice od Petry Svobodové z Informačního střediska StČ kraje. Chyby byly prý opraveny, ještě se mi má ozvat člověk, který to má na starosti. Tak uvidíme. Zatím jsem rád aspoň za toto.
UPDATE 9.6.2008: Přišly podrobnější informace o tom, k jakým změnám v aplikaci Můj úřad došlo. Níže cituji z mailu, který mi přišel. V této souvislosti jsem změnil název zápisu, protože se přece jen něco pod kapotou událo, byť jsem se o tom přímo nedozvěděl.
Vážený pane Jelínku,
Společností Time Import byly Vaše požadavky ohledně fungování aplikace Můj úřad vypořádány následně.:
1) Problém okamžitě opraven
2) Problém okamžitě opraven
3) Problém s certifikátem následně vyřešen ve spolupráci s dodavatelskou firmou.
4) V odpovědním e-mailu (se zasláním hesla) je uživatel informován o možnosti heslo si neprodleně změnit.
5) Údaj Skype byl odstraněn, ICQ zůstal z důvodů toho, že je bezkonkurenčně nejrozšířenějším komunikátorem (ovšem jako údaj je nepovinný). Položka je připravena pro budoucí využití.
Přeji hezký den
Petra Svobodová
Informační středisko Středočeského kraje
Číslování chyb:
Tiskni
Sdílej: