Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
V souvislosti s nedávným vydáním KDE 4.6 beta 1 jsem se jal dneska otestovat nové KDE 4.5.82, což se ve výsledku ukázalo jako celkem dobrý nápad. Sice pravidelně kompiluju týdenní snapshoty pro Arch, no příliš aktivně je nepoužívám, protože sem poslední dobou hlavně na Fedoře, takže mě hodně změn docela přijemně překvapilo. V tomto zápisku jsem se rozhodl shrnout nejhlavnější novinky, hlavně z oblasti Plasmy.
Minulý měsíc jsem se zde zmiňoval o svém opensource audiopřehrávači TepSonic. Po cca dvou a půl měsících jsem vydal novou verzi 0.98.0. Mezi největší novinky patří globální zkratky, automatická detekce podporovaných audio formátů, vylepšený Last.Fm plugin a "Various Artists" v kolekcích.
TepSonic je malý, jednoduchý, rychlý, multiplatformní audio přehrávač napsaný v C++ a Qt, který bych rád představil i komunitě tady, na abíčku.
Prisel mi od kamarada odkaz na rozzlobenimuzi.com...nejdriv jsem nechapal proc mi to posila, myslel jsem, ze ten web zna kazdy...ale rekl jsem si, ze kdyz uz mam ten link pod kurzorem, ze se zase muzu kouknout na par novych videi...pravy duvod proc mi to ale poslal byl, ze rozzlobenimuzi byli hacknuti tlupou, ktera si rika Islamska republika Iranskych kyberbojovniku...no a pro pripad, ze by to admini opravili brzy, prikladam i screenshot.
Dostali jsme ve škole za úkol napsat fejeton. Zvolil jsem (nečekaně) téma Homo Sapiens vs. Počítače. Jestli jsem vyplodil fejeton bych radši neřešil, každopádně jsem se rozhodl, že to hodím i sem. Jaký je váš pohled na věc?
Od filesystému očekávám zejména výkon. Jistě, asi by se dala najít i jiná kritéria, třeba stabilita, ale protože zálohuji, tak se nebojím . Od počátku svého linuxování jsem používal buď ReiserFS nebo EXT3. Nyní jsem ale objevil svého nového hrdinu - btrfs.
Žádnému fanouškovi holandské gothic-metalové kapely Within Temptation určitě neunikl nedávno vydaný záznam z jejich únorového vystoupení v aréně Ahoy nazvaný Black Symphony. Ani já jsem neodolal a po shlédnutí potřebuju někam uvolnit svoje nadšení. Upozorňuji, že jsem se neudržel a místama popsal scény. Pokud nechcete vědět, co vás čeká při té podívané, radši si tenhle post nečtěte...
Zdar vespolek,
no tak mám konečně v provozu vlastní server. Běží mi krásně vedle stolu, skoro nic nedělá a čeká, čím ho naložím...potřebuju se po delší době nějak souvisle vyjádřit, takže jsem se rozhodl popsat jeho příběh :)
Každý den sledujete v televizi, v rádiu i na internetu stovky reklam. Na prací prášek, výhodnou hypotéku a levný sálam v Lídlu. Dokonce i některé softwarové společnosti propagují svoje produkty, a Microsoft s Windows není vyjímkou. Už jste se ale setkali s bilboardem propagujícím Linux?
Dnešní svět je až překvapivě rychlý. Rychlá auta, rychlé vlaky (když pominu ČD ), rychlý internet, rychlé bezdrátové spojeni a ještě rychlejší lokální síť. Práve tyto dvě posledni rychlosti mi brání v klidném spánku už několik dní...
Po delší době se mi opět přihodilo něco, co stojí za zmínku. Hlavně jsem ale zvědavý, kolika lidem se stalo to co mě, a jak je to vůbec možné :)
Tak jsem se rozhodl, že je na čase trochu proslavit Jabber, hlavně ve třídě...
V krátké době můj další článek o Opeře 9.50. Tentokrát to má přímou souvislost i s tímto (doplňte oblíbené superlativy) portálem. Opera 9.50 určitě přináší mnoho inovací, ne všechny jsou však k dobru...
Dneska se mi povedla skvělá věc. Omylem jsem si updatoval na Operu 9.50 z repozitáře testing. No jo stane se :). Jenže když jsem nainstalovat zpátky verzi 9.24 tak ta nefungovala. Aspoň budu mít 64bitovou Operu, řek sem si a vrátil jsem se k Opeře 9.50. Jenže jsem narazil na problém. 64bitová Opera prostě nebrala 32bitový Flash...
Rozhodl jsem se otestovat, co nového opravdu přináší KDE 4. Na diskuzích a v mnoha článcích jsem četl docela kladné reakce, takže proč to nezkusit...
Jakožto pravý Archař trpím i syndromem archařů - pacman -Syu alespoň 5x denně :) Jednou jsem koukal na archlinux.org, jestli nejsou nové baličky a všimnul jsem si balíčků catalyst. Říkám si, že to už jsem někde viděl. Pak jsem si uvědomil, že se tak jmenují ovladače pro ATI karty ve Windows, takže jsem spustil kompletní update systému...