Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Po napsání příspěvku o problémech při výměně řidičských průkazů jsem poslal na ministerstvo dopravy dotaz, proč si formulář nelze stáhnout z webu. Po dlouhé době ministerstvo konečně odpovědělo...
Původní příspěvek byl napsán jako reakce na situaci, která v ČR vznikla a která způsobuje problémy všem řidičům, kteří mají řidičský průkaz vydaný do konce roku 2000. Krátce po jeho napsání jsem se rozhodl poslat dotaz na ministerstvo. Už to samo se ukázalo jako nelehký úkol.
Na webu ministerstva totiž nenajdeme žádné přímé e-mailové kontakty. Těžko říct, zda to má být ochrana před spamem (která se dá samozřejmě řešit jinak a lépe) či způsob, jak lidi odradit od pokusu kontaktovat někoho z ministerstva. Ať tak či tak, jediný použitelný způsob komunikace byl webový formulář určený pro podávání stížností a bonzování korupce. Použil jsem tedy formulář.
Uběhlo dlouhých 13 dní, což v době elektronické komunikace znamená takřka věčnost. Dnes jsem konečně dostal odpověď - přišla od Dariny Sedlářové, DiS., z odboru personálního a organizačního, které za to ještě jednou děkuji. Zde je plné znění:
Vážený pane,
v souvislosti se spuštěním nového systému výroby řidičského průkazu centralizovaným způsobem, obdobně jako je tomu u občanských průkazů a cestovních pasů, zavedlo Ministerstvo dopravy nový vzor žádosti o vydání řidičského průkazu. Žádosti jsou po jejich vyplnění a podání na příslušném úřadu registru řidičů (dle místa trvalého bydliště žadatele) odesílány k centrální digitalizaci obrazových dat. Pro tento účel jsou používána vysokorychlostní snímací zařízení s automatizovaným podáváním, přičemž jednotlivé stanice jsou nastaveny na standardní parametry papíru žádostí (plošná hmotnost, tloušťka, opacita, barevnost tisku atp.). Odchylky od požadovaných vlastností způsobují poruchy chodu snímacích zařízení, což v samotném důsledku narušuje plynulost celého procesu. Každá žádost je navíc jedinečná, neboť obsahuje již vytištěný barkód, tvořící evidenční číslo, pod kterým je žádost vedena.
Z výše uvedených důvodů je nezbytné použít originály žádostí o vydání řidičského průkazu, které obdržíte na místně příslušném úřadě (v případě trvalého pobytu na území hl. m. Prahy je to registr řidičů odboru dopravně správních agend Magistrátu hlavního města Prahy). Více informací naleznete na webových stránkách www.praha-mesto.cz, pod odkazy "jak si zařídit - doprava".
S pozdravem
Darina Sedlářová, DiS.
Ministerstvo dopravy
odbor personální a organizační
Co z toho vyvodit? Napadá mě hned několik věcí:
Shrnu-li to, platíme si z našich daní složitý a drahý systém, který nám zaručuje, že strávíme běháním po úřadech více času. Na Internet zapomeňme, to by bylo příliš levné a jednoduché. Je to sice k pláči, ale je to tak.
Tiskni
Sdílej:
Ad 3. Já bych se naopak stroji přizpůsobil rád. Ať na webu ministerstva vystaví DTD nebo schema a já jim to klidně přinesu v XML. Na médiu, o jaké si řeknou. (No, v mezích slušnosti; s Bernouláčem, Jaz diskem nebo osmipalcovou disketou by byl asi trochu problém.)