Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
dneska ve škole jsme měli za úkol (mj.) nakonfigurovat Apachí modul userdir a spustit v uživatelských adresářích pár CGI skriptů. Jenže co čert nechtěl, cvičící trochu překombinovali požadavky a hned se začaly dít věci...
Zadání vypadalo přibližně takhle:
Vytvořte uživatele, zapněte mod_userdir, nastavte "public_html" adresář na "~/web", udělejte tam nějaký index, vytvořte tam podadresář "bin" a v něm cgi skript "whoami.cgi", který - pozorný čtenář si domyslí -.
Jednoduché, že? Ne tak docela. Když se místo výstupu ze skriptu začaly objevovat oblíbené Internal Server Errory, logy se začaly plnit na první pohled nesmsyslným:
[Wed Nov 12 10:05:11 2008] [error] [client 127.0.0.1] suexec policy violation: see suexec log for more details [Wed Nov 12 10:05:11 2008] [error] [client 127.0.0.1] Premature end of script headers: whoami.cgi
a
[2008-11-12 10:05:11]: uid: (1003/franta) gid: (100/users) cmd: whoami.cgi [2008-11-12 10:05:11]: cannot get docroot information (/home/franta)
První, co mě napadlo, bylo vypnout suexec. Odstraňuji z konfiguráků zmínky o suexecu, konzultuji s cvičícím, ten tvrdí, že suexec je vypnutý: žádná zmínka o aktivaci v logu, žádná zmínka v /server-info.
Smysl by to dávalo, kdyby byl suexec zapnutý. Ale on přece není (ano, server jsem restartoval, v logu jsou furt tytéž řádky)!
Dobře, problém nevypnutelného suexecu nechávám prozatím koňovi (ne nejsem na MFF, už ) a řeším problém s "cannot get docroot..". Mezitím cvičící volá svého kolegu.
Než se kolega dostavil, trošku jsem poškádlil google a asi na třetí pokus zjistil, že suexec je ochotný na sebe bonznout intimnosti s přepínačem "-V".
y36aws sbin # ./suexec -V -D AP_DOC_ROOT="/var/www" -D AP_GID_MIN=100 -D AP_HTTPD_USER="apache" -D AP_LOG_EXEC="/var/log/apache2/suexec_log" -D AP_SAFE_PATH="/usr/local/bin:/usr/bin:/bin" -D AP_SUEXEC_UMASK=077 -D AP_UID_MIN=1000 -D AP_USERDIR_SUFFIX="www"
Právě dorazil druhý kolega oba koukáme na poslední řádek . No jo, stane se, kolega slíbil, že nechá upravit zadání tak, že místo "web" tam bude "www" (což udělal třetí kolega v zápětí). Fajn, ale co s tím nevypnutým suexecem?
Já i cvičící jsme žili v pohádkovém světě, kde suexec a mod_suexec jsou jedno a totéž. Jaké bylo mé překvapení, když jsem z dokumentace Apache 1.3, následně pak Apache 2.0 a po dlouhém a úmorném hledání i v dokumentaci Apache 2.2 zjistil, že "suEXEC se použije tehdy, najde-li Apache při spouštění odpovídající binárku (a je při kompilaci nastaven tak, aby ji použil)" - tedy žádné konfiguráky se nekonají! Ale vždyť v konfigurácích to bylo!..?
Cvičně hledám mod_suexec. Ha, rozdíl! mod_suexec už konfiguraci potřebuje (minimálně je třeba ho zapnout). Podle dokumentace jsem nakonec zjistil, že mod_suexec pouze rozšiřuje funkcionalitu suEXECu a to tok, že se mu dá vnutit pod jakým user/group má daný skript spustit.
Pravda, i cvičící z toho byli překvapeni. Těžko říct, jestli mile, či nemile. Ale vyslech jsem si pár nehezkých připomínek k dokumentaci Apache
[Wed Nov 12 09:14:50 2008] [notice] suEXEC mechanism enabled (wrapper: /usr/sbin/suexec)
Tento řádek z logů zmizel po odstranění všech zmínek o suexecu, resp. mod_suexecu z konfiguráků, dávajíc běžnému uživateli tušení, že suEXEC mechanizmus je skutečně vypnutý. Poslední zatím nevyřešenou záhadou tedy zůstává, proč tato hláška zmizela a suEXEC žije dál...
Samotné vypnutí suEXECu se, dle dokumentace, provádí na úrovni souborového systému a to příkazem rm, případně chmod (méně zdatní nechť použijí raději příkaz mv).
co z toho plyne? Není suEXEC jako mod_suexec. Dávejte si na to pozor a nevěřte logům. Cesta k adresářům s webovým obsahem se musí suEXECu (resp. Apachi) říct už při kompilaci a následně se nedá změnit. Apache bude používat suEXEC, ikdyž se Vám to nebude líbít a jediná možnost, jako ho "přesvědčit", je hrubá síla.
Jen škoda, že jsme to řešili skoro celou hodinu já se nedostal k ostatním úkolům...
Tiskni
Sdílej: