V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
Nejenže místní bloggeří nemají rádí příspěvky v angličtině, což naprosto chápu a je rozhodně lepší psát v jazyku, který čténáří berou za svůj, ale také vygooglovatelnost takových zapisků celkem trpí. Zkrátka, v angličtině je lepší psát jinam. Kam? (To se snad dozvíte z komentářů .)
The Btrfs disk format is not yet finalized, but it will only be changed if a critical bug is found and no workarounds are possible.Bohužel ale v seznamu vlastností, který následuje, chybí podpora šifrování a to v kombinaci s textem výše už tak hezky nevypadá.
V mediich na zacatek predsednictvi CR EU nemohli jinak nez porad dokala trapnym ubohym opakovanim trapneho uboheho "zvladneme to, dokazeme to" utvrzovat ovecky v cernobilem videni sveta a cechu jako uboheho bezvyznameho naradu. Nastesti se ukazalo ze alespon nasi umelci maji na vic a neboji se byt agresivni a politicky nekorektni. David Cerny a jeho Entropa. Polsko ztvarneno duhovym praporem, Francie transparentem "Stavka!", Svedsko krabice z IKEA a medii nejoblibenejsi Bulharsko jako turecky zahod (btw. je to "turecky zahod" i v bulharstine?).
Do you often fly from one corner of Europe to another and price is of importance to you? Are you a backpacker who doesn't pay more than €20 for a return air-ticket? There's a nice tip for you - skyscanner.net. And no, I'm really not affiliated with Skyscanner company in any way .
http://www.youtube.com/watch?v=Fp2WhxJjKHg
By jeden nerek ze amatersky video, jeste snad toceny mobilem, muze byt tak zabavny a jeste naucny :-)
Softwarove baliky resici zalohovani stovek pracovnich stanic a serveru bezicich na vsech moznych systemech jsou samozrejmosti. Ale obcas je potreba zalohovat data na jednom, dvou nebo treba pouze peti serverech. V takovem pripade je nejdulezitejsi jednoduchost a spolehlivost. Duplicity comes in.
Po mesici pustim hg pull repositare btrfs kernel-unstable a ono nic. Kouknu na wiki a za posledni mesic pouze opravy preklepu. Zkusim stary dobry archiv mailing listu a prvni co na me vykoukne graf poctu zprav a za posledni mesic extremni ubytek.
Při automatickém připojování externího disku muže dojít k problemu kdy je pokaždé připojen do jiného adresáře - což vadí např. při použití amarok/rhythmbox/.. a music library. První odkazy v google nepomohly, napadlo mě nastavit label k filesystemu a překvapivě to opravdu pomohlo (v Ubuntu se ted vždy použije /media/LABEL).
Před týdnem jsem se přestěhoval pár set kilometrů na západ, po původním šokujícím zjištění že nejsem v americe ale v Irsku následovala už jen pohodička, hlavně díky štěstí na lidi - od spolubydlících po náhodný kolemjdoucí, roku intenzivního studia jazyka a podpoře rodiny. Včera mě ale život okořenil nepřijemný problém - zachvátila mě totální vyrážka. Na pohotovost to není, k doktorovi až zítra - čte blogy na abclinuxu i Greg?
Hype kolem google chrome, ktery spolu se slibnym provedenim zpusobil jeho raketovy nastup - uz ted ma podle statistik hitslink vetsi user share nez opera - me zlakal lehce zkouknout zdrojaky. No ale sakra - jeste jsem se k nim ani nedostal!
I když jsem se začal učit angličtinu prakticky z nutnosti (moderní západní kultura, kariéra v IT), celkem mě osvojování cizího jazyka chytlo. Potom co se mi povedlo dostat pasivní angličtinu na solidní úroveň (a vypadá to že aktivní se časem taky poddá (: ), jsem se rozhlížel po nějaké jiné řeči, kterou by byla radost se učit. Zalíbila se mi španelština (Kdybych si pustil Sin dios, tak jsem ušetřil čas strávený rozhodováním (-: ).
Mimochodem, z východních jazyků mě nejvíc lákala Hindština (i pragmatických důvodu se našlo hodně), zajimavé že o Hindi není skoro slyšet narozdíl od mnohem populárnější arabštiny, mandarínštiny, japonštiny.
V night buildech firefoxu se s patricnym ohlasem objevil adresas media/ s knihovnami ve stylu libogg, libvorbis, libtheora (holt deployment pro zastare systemy ktere nepodporuji spravu knihoven a jejich zavisloti je bida, takze si je firefox musi tahat sebou, nicmene obsahuje volby pro configure pro pouziti systemovych knihven). Zkusil jsem jak se chova v typickem pouziti na WXP a tag video opravdu fungoval (:, vcetne ovladani pres zakladni js ve stylu .play()
Problem je jasny - nemam nativni ipv6 konektivitu a chtel jsem rozjet ipv6 v cele lokalni siti. 6to4 podle clanku na wikipedii vypadalo jako idealni reseni. Prefix 2002::/16 vyhrazen pro 6to4 ipv6 adresy odpovidajici ipv4 adresam a verejny anycast 2002:c058:6301:: slouzici jako open gateway k nativni ipv6. Pro pruchod ipv4 siti se ipv6 packety obali ipv4 hlavickou, cilova ipv4 adresa se nastavi podle cilove ipv6 adresy (z adresy 2002:aaaa:bbbb:: se pouzije aaaa:bbbb) a hlavicka protokol na ipv6. Pro tento prevod se na linuxu pouziva spec. tunel typu "sit". Vse vypadalo jako zalezitost nekolika prikazu. Jenze.
Malý tip na svobodné audio-books. Projekt Librivox sdružuje dobrovolníky, kteří propujčují svůj hlas a čas k namluvení ruzných knih.
I přes dlouhodobý odpor k Jave - pramenící ze zkušenosti: Java gui = 'Swing based aplikace (a to ještě z výchozim "metal" theme). Jsem se rozhodnul trochu zawikipedit (vzor zagooglit), jak to vlastne s tim AWT,Swing a SWT je. Hlavne, protoze jsem se zacal vic zajimat o programovaci jazyk, a zjistil o cem ze ta java vlastne je.
Nebudu to dlouze obkecavat. Nahodou jsem na wikipedii narazail na nepadny znak repracku. Pokud si chcete procvicit anglickou vyslovnost, kouknete na http://en.wikipedia.org/wiki/Spoken_article
Buffalo buffalo Buffalo buffalo buffalo buffalo Buffalo buffalo