Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Softwarove baliky resici zalohovani stovek pracovnich stanic a serveru bezicich na vsech moznych systemech jsou samozrejmosti. Ale obcas je potreba zalohovat data na jednom, dvou nebo treba pouze peti serverech. V takovem pripade je nejdulezitejsi jednoduchost a spolehlivost. Duplicity comes in.
Neni potreba instalovat obrovske mnozstvi(v lepsim pripade baliky) kodu nebo dokonce mit na zalohovacim serveru spusten specialni software. Minimalne ve Fedore, Debianu a Ubuntu jsou balicky duplicity, ktere je mimochodem spis jedinecne nez duplicitni, primo v oficialnich repositarich. Na zalohovacim serveru muze bezet klidne obycejny FTP server (nebo ssh/scp, rsync, ftp, HSI, WebDAV, Amazon S3 ). Presto duplicity podporuje vsechny potrebne funkce - sifrovani, inkrementalni zalohy, vyjimky(podadresare,regexy,wildcards) a jednoduchou spravu zaloh ve stylu remove-all-but-n-full ci restore
, prakticky je taky parametr --no-print-statistics, kdy jediny vystup jsou varovani(napr. posledni zaloha nedokencena) a chyby (napr. neni dostatek volneho mista na vzdalenem (napr. FTP) serveru), a tak neni potreba vytvaret zbytecne wrappery pro integraci s cronem.
Ve zkratce, muzete zahodit sve scripty starajici se o jednoduche zalohy a nahradit je jednim radkem v crontabu a ziskat mnohem spolehlivejsi reseni a par hezkych funkci jako bonus. Bohuzel vetsina how-to, na ktere jsem narazil, radi prave psat si vlastni scripty - a to jeste v BASHi.
Tiskni
Sdílej:
Nevim, jestli je to tak schvalne (asi jo), ale napsals to tak blbe, ze az do pulky (presne) jsem vubec netusil, o cem je rec.Ale ved tu jasne ide o vyhladavanie duplicitnych suborov v balickoch roznych distribucii pri zalohovani na viacere servery