Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Softwarove baliky resici zalohovani stovek pracovnich stanic a serveru bezicich na vsech moznych systemech jsou samozrejmosti. Ale obcas je potreba zalohovat data na jednom, dvou nebo treba pouze peti serverech. V takovem pripade je nejdulezitejsi jednoduchost a spolehlivost. Duplicity comes in.
Neni potreba instalovat obrovske mnozstvi(v lepsim pripade baliky) kodu nebo dokonce mit na zalohovacim serveru spusten specialni software. Minimalne ve Fedore, Debianu a Ubuntu jsou balicky duplicity, ktere je mimochodem spis jedinecne nez duplicitni, primo v oficialnich repositarich. Na zalohovacim serveru muze bezet klidne obycejny FTP server (nebo ssh/scp, rsync, ftp, HSI, WebDAV, Amazon S3 ). Presto duplicity podporuje vsechny potrebne funkce - sifrovani, inkrementalni zalohy, vyjimky(podadresare,regexy,wildcards) a jednoduchou spravu zaloh ve stylu remove-all-but-n-full ci restore
, prakticky je taky parametr --no-print-statistics, kdy jediny vystup jsou varovani(napr. posledni zaloha nedokencena) a chyby (napr. neni dostatek volneho mista na vzdalenem (napr. FTP) serveru), a tak neni potreba vytvaret zbytecne wrappery pro integraci s cronem.
Ve zkratce, muzete zahodit sve scripty starajici se o jednoduche zalohy a nahradit je jednim radkem v crontabu a ziskat mnohem spolehlivejsi reseni a par hezkych funkci jako bonus. Bohuzel vetsina how-to, na ktere jsem narazil, radi prave psat si vlastni scripty - a to jeste v BASHi.
Tiskni
Sdílej:
Nevim, jestli je to tak schvalne (asi jo), ale napsals to tak blbe, ze az do pulky (presne) jsem vubec netusil, o cem je rec.Ale ved tu jasne ide o vyhladavanie duplicitnych suborov v balickoch roznych distribucii pri zalohovani na viacere servery