Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Softwarove baliky resici zalohovani stovek pracovnich stanic a serveru bezicich na vsech moznych systemech jsou samozrejmosti. Ale obcas je potreba zalohovat data na jednom, dvou nebo treba pouze peti serverech. V takovem pripade je nejdulezitejsi jednoduchost a spolehlivost. Duplicity comes in.
Neni potreba instalovat obrovske mnozstvi(v lepsim pripade baliky) kodu nebo dokonce mit na zalohovacim serveru spusten specialni software. Minimalne ve Fedore, Debianu a Ubuntu jsou balicky duplicity, ktere je mimochodem spis jedinecne nez duplicitni, primo v oficialnich repositarich. Na zalohovacim serveru muze bezet klidne obycejny FTP server (nebo ssh/scp, rsync, ftp, HSI, WebDAV, Amazon S3 ). Presto duplicity podporuje vsechny potrebne funkce - sifrovani, inkrementalni zalohy, vyjimky(podadresare,regexy,wildcards) a jednoduchou spravu zaloh ve stylu remove-all-but-n-full ci restore
, prakticky je taky parametr --no-print-statistics, kdy jediny vystup jsou varovani(napr. posledni zaloha nedokencena) a chyby (napr. neni dostatek volneho mista na vzdalenem (napr. FTP) serveru), a tak neni potreba vytvaret zbytecne wrappery pro integraci s cronem.
Ve zkratce, muzete zahodit sve scripty starajici se o jednoduche zalohy a nahradit je jednim radkem v crontabu a ziskat mnohem spolehlivejsi reseni a par hezkych funkci jako bonus. Bohuzel vetsina how-to, na ktere jsem narazil, radi prave psat si vlastni scripty - a to jeste v BASHi.
Tiskni
Sdílej:
Nevim, jestli je to tak schvalne (asi jo), ale napsals to tak blbe, ze az do pulky (presne) jsem vubec netusil, o cem je rec.Ale ved tu jasne ide o vyhladavanie duplicitnych suborov v balickoch roznych distribucii pri zalohovani na viacere servery