abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:11 | Zajímavý software

    Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.6. 21:44 | IT novinky

    Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    24.6. 14:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    24.6. 12:00 | Nová verze

    Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem se nově stal čínský LineShine v Národním superpočítačovém centru v Šen-čenu (NSCS) s výkonem 2,198 exaFLOPS. Z prvního místa sesadil americký superpočítač El Capitan s výkonem 1,809 exaFLOPS. Nejvýkonnější český počítač C24 klesl na 215 místo. Karolina, GPU partition klesla na 249. místo a Karolina, CPU partition na 475. místo.

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    23.6. 21:00 | IT novinky

    Zemřel průkopník videoherní hudby Bobby Prince (Wikipedie). Složil hudbu pro hry Wolfenstein 3D, Doom, Doom II, Duke Nukem II a Duke Nukem 3D.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 20
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1990 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Máte duplicity?

    14.11.2008 03:56 | Přečteno: 1726× | poslední úprava: 14.11.2008 03:58

    Softwarove baliky resici zalohovani stovek pracovnich stanic a serveru bezicich na vsech moznych systemech jsou samozrejmosti. Ale obcas je potreba zalohovat data na jednom, dvou nebo treba pouze peti serverech. V takovem pripade je nejdulezitejsi jednoduchost a spolehlivost. Duplicity comes in.

    Neni potreba instalovat obrovske mnozstvi(v lepsim pripade baliky) kodu nebo dokonce mit na zalohovacim serveru spusten specialni software. Minimalne ve Fedore, Debianu a Ubuntu jsou balicky duplicity, ktere je mimochodem spis jedinecne nez duplicitni, primo v oficialnich repositarich. Na zalohovacim serveru muze bezet klidne obycejny FTP server (nebo ssh/scp, rsync, ftp, HSI, WebDAV, Amazon S3 ;-) ). Presto duplicity podporuje vsechny potrebne funkce - sifrovani, inkrementalni zalohy, vyjimky(podadresare,regexy,wildcards) a jednoduchou spravu zaloh ve stylu remove-all-but-n-full ci restore :-), prakticky je taky parametr --no-print-statistics, kdy jediny vystup jsou varovani(napr. posledni zaloha nedokencena) a chyby (napr. neni dostatek volneho mista na vzdalenem (napr. FTP) serveru), a tak neni potreba vytvaret zbytecne wrappery pro integraci s cronem.

    Ve zkratce, muzete zahodit sve scripty starajici se o jednoduche zalohy a nahradit je jednim radkem v crontabu a ziskat mnohem spolehlivejsi reseni a par hezkych funkci jako bonus. Bohuzel vetsina how-to, na ktere jsem narazil, radi prave psat si vlastni scripty - a to jeste v BASHi.

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Anketa

    Zalohy par serveru ...
     (20 %)
     (23 %)
     (29 %)
     (11 %)
     (17 %)
    Celkem 35 hlasů

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    14.11.2008 07:11 Lojzin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Máte duplicity?
    Nevim, jestli je to tak schvalne (asi jo), ale napsals to tak blbe, ze az do pulky (presne) jsem vubec netusil, o cem je rec.
    Michal Fecko avatar 14.11.2008 08:49 Michal Fecko | skóre: 31 | blog: Poznámkový blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Máte duplicity?
    Nevim, jestli je to tak schvalne (asi jo), ale napsals to tak blbe, ze az do pulky (presne) jsem vubec netusil, o cem je rec.
    Ale ved tu jasne ide o vyhladavanie duplicitnych suborov v balickoch roznych distribucii pri zalohovani na viacere servery :-D
    15.11.2008 23:01 phero | skóre: 17 | blog: techblog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Máte duplicity?
    tbh, vzdycky se snazim aby to bylo jasne uz z prvniho odstavce
    andree avatar 14.11.2008 08:39 andree | skóre: 39 | blog: andreeeeelog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Máte duplicity?
    hmm, to drzi svoje data v tar-och, dobre vidim? nieco podobne robi aj "dar", aj ked je fakt ze ma kus zlozitejsi interface (na prvy pohlad). Osobne sa mi zatial velmi osvedcil rdiff-backup...
    14.11.2008 11:31 Haaja | skóre: 25 | blog: haaja | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Máte duplicity?
    rdiff-backup pouzivam take a pak jeste bacula, ale to je pro zalohu 3 serveru zbytecne.....
    frEon avatar 14.11.2008 18:48 frEon | skóre: 40 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Máte duplicity?
    +1 obe reseni pouzivam
    Talking about music is like dancing to architecture.
    23.11.2008 21:22 phero | skóre: 17 | blog: techblog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Máte duplicity?
    rdiff-backup neznam, ale jelikoz je to jedna ze zavislosti duplicity, tak bych rekl ze duplicity praci se zalohovanim jeste trochu vic zjednodusi
    14.11.2008 12:28 Semo | skóre: 45 | blog: Semo
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Máte duplicity?
    No, asi pred 5 rokmi zalohoval pomocou vlastnorucne napisaneho bashskriptu, ktory podla parametrov robil celu zalohu alebo iba zmeny (riadil sa podla mtimu). Zabalil a odoslal na server. Potialto nic zvlastne. Ale dovod, preco som si psal vlastny bolo, ze server, o ktory sa staram pozuzivaju rozne typy uzivatelov. Od slusnych, ktory tam nechavali iba rozumne male a potrebne veci, az po tych, ktory tam skladovali mp3-ky.

    Takze v kazdom adresari mohol existovat specialny subor/znacka, ktory oznacoval cely podstrom pre zalohovanie, alebo nie. A v kazdom podadresari tohoto stromu mohlo byt nastavenie ine, a v ich podadresaroch zas atd. Takze sa dala rozumne vybrat podmnozina adresaroveho stromu vhodna na zalohovanie. V / bola znacka zalohovat, /tmp malo zalohovanie vypnute atd. A apel na uzivatelov bol, aby si somariny znacili, ze ich nechcu zalohovat. Pretoze ak som musel niekomu tie mp3-ky filtrovat ja, tak sa rychlo dostal na "masterlist" so znackou "-", ktory bol poslednym rozhodovacim miestom o zalohovani alebo nezalohovani prislusneho suboru/adresara bez ohladu na znacky v nom. Takze takyto user uz nebol zalohovany kompletne.

    Navyse v kazdom domovskom adresari usera sa bral do uvahy specialny subor, ktory prikazoval/zakazoval zalohovanie konkretnych suborov. Format a vyznam rovnaky ako "masterlist". Ak mal niekto video v adresari s uzitocnostami, pretoze mu tam logicky patrilo, tak ho mohol tymto vypnut a nezalohovalo sa.

    Prioroty boli (od najnizsej): znacky v adresaroch, userlist, masterlist.

    V tom case som nenasiel podobny soft s podobnymi moznostami nastavenia, takze som si napisal vlastny skript. Takze ja by som Bash ani vlastne skripty rozhodne nezatracoval.
    If you hold a Unix shell up to your ear, you can you hear the C.
    14.11.2008 14:37 YYY | skóre: 29 | blog: martinek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Máte duplicity?
    Presne tak. Vlastni reseni usite presne na miru. Nejlepsi vec.. I kdyz to duplicity vypada opravdu zajimave. Nevedel jsem o nem, pouze o rdiff :-)
    15.11.2008 21:23 spectrum
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Máte duplicity?
    No, já používám backuppc a nemůžu si ho vynachválit ... Duplicity odstraňuje a zálohuje Linux i Windows. Fakt doporučuju. Má i webové rozhraní.
    15.11.2008 21:34 phero | skóre: 17 | blog: techblog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Máte duplicity?
    BackupPC a duplicity resi ale neco jinyho.

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.