Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
# unique_ID, Q#, Status Icon, Name, Size, Progress, Message, Seeders, # Peers, DL, UL, ETA, Share self.torrent_model = gtk.ListStore(int, gobject.TYPE_UINT, gtk.gdk.Pixbuf, str, gobject.TYPE_UINT64, float, str, int, int, int, int, int, int, gobject.TYPE_UINT64, float, float)Rozhodně nechci psát, že vývojáři deluge použili špatné řešení, nevím jaké měli důvody to řešit zrovna takto a ani jsem pořádně neviděl zdrojáky. Ale přijde mi přirozenější v objektově orientovaném jazyce v TreeModel uchovávat přímo objekty. Jenže pak nastane problém s jejich zobrazováním. Typ objektu gobject.TYPE_* využívají třídy CellRenderer*, které jsou součástí GTK, ale pokud je typ nastaven na gobject.TYPE_PYOBJECT, CellRendererText si neporadí s __repr__. Navíc, často je potřeba vypsat v různých sloupcích různé atributy. Na irc.gnome.org#gtk mi poradili jednoduchý trik. Pro jednoduchost - zobrazení textové informace o našem objektu: Vytvořit novou třídu zděděnou z CellRendererText, přidat novou "property", jejíž "setter" nastaví property "text" na požadovanou hodnotu. Zděděné metody z CellRendererText se pak už postarají o správne zobrazení.
class Nas: # ukazkova trida - v TreeView chceme zobrazit atribut "t" def __init__(self): self.t = "zobraz me" class NasRenderer(gtk.CellRendererText): # nas_helper(hodnota) nastavi property "text" naseho Rendereru na "hodnota.t" # property "text" pote bude pouzita metody zdedenymy z CellRendererText k spravnemu # zobrazeni textu def nas_helper(object): self.set_property("text",object.t) # pri nastaveni property "nas" na "hodnota" pust "nas_helper(hodnota)" nas = gobject.property(setter=nas_helper) model = gtk.ListStore(gobject.TYPE_PYOBJECT) view = gtk.TreeView() view.set_model(model) # prida sloupec, ktery bude zobrazen pomoci NasRenderer, pred zobrazenim # se nastavi property (objektu NasRenderer) "nas" postupne (po radcich) na objekty v prvnim sloupci view.append_column(gtk.TreeViewColumn("title",NasRenderer(),nas=0)) model.append((Nas(),)) # zkouskaStejně je samozřejmě možné nastavovat i jiné properties "CellRendererů". Jasně, jedná se o základní použití, ale snad to někomu pomůže.
Tiskni
Sdílej:
Přikláním se k pokračování. Základních příkladu GTK je hafo, ale v praxi narazíte na problémy, které se nikde neřeší. Pak si s tím lámete hlavu klidně týden.