Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Tiskni
Sdílej:
Hm, a to som rozmýšľal, či sa to snažil písať Čech po slovensky, alebo Slovák po českytak zas tak spatny to teda neni
Popravde, dosť to trhá oči.To se ani nedivim, rikam, jen jsem to tak zkusil
To se ani nedivim, rikam, jen jsem to tak zkusil... alebo polstinu!ale stejne by me zajimaly zkusenosti slovaku/cechu se naucili dobre cestinu/slovenstinu.
Už perex (resp. to čo tlačí jabber ako úvodný text nového článku ma zarazil - presnejšie tá posledná veta "Viem že takých aplikacii existují tisícky, však nie je môjim cílom psát nič prevratné, zatím
". Začiatok slovensky, potom záhorácky (hoci záhorák negde od kútú skúrej poví "cíuem"), a zvyšok česky :)
Aspoň vo vete by si to nemal kombinovať.
Celkovo to ale ušlo :)
Čo sa týka toho "mluvit jak ti huba narásla"... Už dávnejšie som sa nad tým zamyslel v súvislosti s blogom Marcon-a (neviem teraz kde sídli aktuálne, predtým blog.air4web.com), kde kritizoval to, že Slováci žijúci v Čechách nie su ochotní naučiť sa a hovoriť česky. Práve v tejto súvislosti som zvažoval, či zakladať blog na českom webe a písať po slovensky. Nemám zásadný problém s češtinou, od malička som čítal veľa kníh hlavne po česky, ale predsa len, českú gramatiku som sa nikdy neučil. Keď si tak predstavím, že by som šiel pracovať do Čiech (predsa len, IT scéna a odborné možnosti sú tam väčšie), tak sa bojím práve toho, ako by som sa popasoval s jazykom, aby som domácich (Čechov) neiritoval. Takže v každom prípade hodnotím snahu komunikovať povedzme slovensky ako určitý nadhľad, na druhej strane, prechádzať v rámci jedného článku medzi 2 jazykmi nie je najlepší nápad.
Skús všetko napísať v jednom jazyku a potom pýtať pripomienky...
hoci záhorák negde od kútú skúrej poví "cíuem"
Cože? V Šaštíně jsem pečený-vařený, ale totok sem eščě v životě nečul.
Čo sa týka toho "mluvit jak ti huba narásla"... Už dávnejšie som sa nad tým zamyslel v súvislosti s blogom Marcon-a (neviem teraz kde sídli aktuálne, predtým blog.air4web.com), kde kritizoval to, že Slováci žijúci v Čechách nie su ochotní naučiť sa a hovoriť česky. Práve v tejto súvislosti som zvažoval, či zakladať blog na českom webe a písať po slovensky.
Nemám zásadný problém s češtinou, od malička som čítal veľa kníh hlavne po česky, ale predsa len, českú gramatiku som sa nikdy neučil. Keď si tak predstavím, že by som šiel pracovať do Čiech (predsa len, IT scéna a odborné možnosti sú tam väčšie), tak sa bojím práve toho, ako by som sa popasoval s jazykom, aby som domácich (Čechov) neiritoval.
Někoho takového by si měl slovensky poslat do… Sám jsem z dosti specifického koutku Moravy, ale to co někteří vyžadují je na hony vzdáleno od spisovné češtiny. To je sprostá, gramaticky nesprávná pražská Pepíčkarna.
Skús všetko napísať v jednom jazyku a potom pýtať pripomienky...
IHMO právě o to se asi snažil.
Nejsem slovák ale, i tak poznám, že se máš co učit. Těch chyb se tam dá najít dost velké množství.
Tak abych se přidal: Nie som slovák, no i tak spoznám, že sa máš čo učiť. Tých chýb sa tam dá nájsť dosť velké množstvo.
možná i-> aj?
Jo a sorry za zkomolenou slovenštinu - nebo češtinu?- holt sem měl takovou náladu. Jestli má někdo nutkání psát že jsem to psal slovensky jen abych si připdal cool či podobně, tak raději napište kde jsem to s tou slovenštinou přehnal
Zas tak hrozné to není. Původně jsem myslel, že jsi Slovák, který umí hodně dobře spisovně česky. Ale naučit se jiný jazyk…nejsou to jen jiné slova či gramatika, ale i jiný slovosled a vůbec pro učité shluky slov si mušiš udělat jiné představy(já říkávám, že si to musíš v mozku předrátovat) a prostě se musíš naučit slovensky myslet. Pokud si odněkud z Prahy, tak se o to radši ani nepokoušej. Slovenština není světový jazyk, který má smysl se přesně učit a Slováci moc dobře rozumí česky a když se čecháček snaží, tak rozumí i Slovenštině. A to pomíjím to, že ani nevím jak vypadá spisovná Slovenština.
kde jsem psal vlastně česky
Otázka by měla spíše znít kde si to česky vlastně nepsal.
Pokud si odněkud z Prahy,z Prahy??? Tak to opravdu ne, vyrostl jsem ve meste co mas na abicku vyplneny jako bydliste.
tak se o to radši ani nepokoušej.koukam, ze je mas rad ale
Ale naučit se jiný jazyk…ne asi, ale je prece obrovskej rozdil pro cecha ucit se slovenstinu nebo trebas hindstinu, ono by stacilo nacist pravidla slovenskyho pravopisu a vypadalo by to uplne jinak
a když se čecháček snaží, tak rozumí i Slovenštiněsnazi? tak spatne na tom snad nejsme