Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Hm, a to som rozmýšľal, či sa to snažil písať Čech po slovensky, alebo Slovák po českytak zas tak spatny to teda neni
Popravde, dosť to trhá oči.To se ani nedivim, rikam, jen jsem to tak zkusil
To se ani nedivim, rikam, jen jsem to tak zkusil... alebo polstinu!ale stejne by me zajimaly zkusenosti slovaku/cechu se naucili dobre cestinu/slovenstinu.
Už perex (resp. to čo tlačí jabber ako úvodný text nového článku ma zarazil - presnejšie tá posledná veta "Viem že takých aplikacii existují tisícky, však nie je môjim cílom psát nič prevratné, zatím
". Začiatok slovensky, potom záhorácky (hoci záhorák negde od kútú skúrej poví "cíuem"), a zvyšok česky :)
Aspoň vo vete by si to nemal kombinovať.
Celkovo to ale ušlo :)
Čo sa týka toho "mluvit jak ti huba narásla"... Už dávnejšie som sa nad tým zamyslel v súvislosti s blogom Marcon-a (neviem teraz kde sídli aktuálne, predtým blog.air4web.com), kde kritizoval to, že Slováci žijúci v Čechách nie su ochotní naučiť sa a hovoriť česky. Práve v tejto súvislosti som zvažoval, či zakladať blog na českom webe a písať po slovensky. Nemám zásadný problém s češtinou, od malička som čítal veľa kníh hlavne po česky, ale predsa len, českú gramatiku som sa nikdy neučil. Keď si tak predstavím, že by som šiel pracovať do Čiech (predsa len, IT scéna a odborné možnosti sú tam väčšie), tak sa bojím práve toho, ako by som sa popasoval s jazykom, aby som domácich (Čechov) neiritoval. Takže v každom prípade hodnotím snahu komunikovať povedzme slovensky ako určitý nadhľad, na druhej strane, prechádzať v rámci jedného článku medzi 2 jazykmi nie je najlepší nápad.
Skús všetko napísať v jednom jazyku a potom pýtať pripomienky...
hoci záhorák negde od kútú skúrej poví "cíuem"
Cože? V Šaštíně jsem pečený-vařený, ale totok sem eščě v životě nečul.
Čo sa týka toho "mluvit jak ti huba narásla"... Už dávnejšie som sa nad tým zamyslel v súvislosti s blogom Marcon-a (neviem teraz kde sídli aktuálne, predtým blog.air4web.com), kde kritizoval to, že Slováci žijúci v Čechách nie su ochotní naučiť sa a hovoriť česky. Práve v tejto súvislosti som zvažoval, či zakladať blog na českom webe a písať po slovensky.
Nemám zásadný problém s češtinou, od malička som čítal veľa kníh hlavne po česky, ale predsa len, českú gramatiku som sa nikdy neučil. Keď si tak predstavím, že by som šiel pracovať do Čiech (predsa len, IT scéna a odborné možnosti sú tam väčšie), tak sa bojím práve toho, ako by som sa popasoval s jazykom, aby som domácich (Čechov) neiritoval.
Někoho takového by si měl slovensky poslat do… Sám jsem z dosti specifického koutku Moravy, ale to co někteří vyžadují je na hony vzdáleno od spisovné češtiny. To je sprostá, gramaticky nesprávná pražská Pepíčkarna.
Skús všetko napísať v jednom jazyku a potom pýtať pripomienky...
IHMO právě o to se asi snažil.
Nejsem slovák ale, i tak poznám, že se máš co učit. Těch chyb se tam dá najít dost velké množství.
Tak abych se přidal: Nie som slovák, no i tak spoznám, že sa máš čo učiť. Tých chýb sa tam dá nájsť dosť velké množstvo.
možná i-> aj?
Jo a sorry za zkomolenou slovenštinu - nebo češtinu?- holt sem měl takovou náladu. Jestli má někdo nutkání psát že jsem to psal slovensky jen abych si připdal cool či podobně, tak raději napište kde jsem to s tou slovenštinou přehnal
Zas tak hrozné to není. Původně jsem myslel, že jsi Slovák, který umí hodně dobře spisovně česky. Ale naučit se jiný jazyk…nejsou to jen jiné slova či gramatika, ale i jiný slovosled a vůbec pro učité shluky slov si mušiš udělat jiné představy(já říkávám, že si to musíš v mozku předrátovat) a prostě se musíš naučit slovensky myslet. Pokud si odněkud z Prahy, tak se o to radši ani nepokoušej. Slovenština není světový jazyk, který má smysl se přesně učit a Slováci moc dobře rozumí česky a když se čecháček snaží, tak rozumí i Slovenštině. A to pomíjím to, že ani nevím jak vypadá spisovná Slovenština.
kde jsem psal vlastně česky
Otázka by měla spíše znít kde si to česky vlastně nepsal.
Pokud si odněkud z Prahy,z Prahy??? Tak to opravdu ne, vyrostl jsem ve meste co mas na abicku vyplneny jako bydliste.
tak se o to radši ani nepokoušej.koukam, ze je mas rad ale
Ale naučit se jiný jazyk…ne asi, ale je prece obrovskej rozdil pro cecha ucit se slovenstinu nebo trebas hindstinu, ono by stacilo nacist pravidla slovenskyho pravopisu a vypadalo by to uplne jinak
a když se čecháček snaží, tak rozumí i Slovenštiněsnazi? tak spatne na tom snad nejsme
Tiskni
Sdílej: