abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 02:11 | Komunita

    Všem čtenářkám a čtenářům AbcLinuxu krásné Vánoce.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    dnes 02:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 7.0 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). S kódovým názvem Echo. Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 18:33 | Nová verze

    Vývojáři postmarketOS vydali verzi 25.12 tohoto před osmi lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell on Mobile, KDE Plasma Mobile, Phosh a Sxmo.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:55 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 0.41.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.5 (novinky) skriptovacího jazyka Lua (Wikipedie). Po pěti a půl letech od vydání verze 5.4.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.12. 23:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.4.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie). Z novinek lze vypíchnout vylepšenou podporu Waylandu. Nejnovější darktable by měl na Waylandu fungovat stejně dobře jako na X11.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    21.12. 05:00 | Nová verze

    Byla vydána beta verze Linux Mintu 22.3 s kódovým jménem Zena. Podrobnosti v přehledu novinek a poznámkách k vydání. Vypíchnout lze, že nástroj Systémová hlášení (System Reports) získal mnoho nových funkcí a byl přejmenován na Informace o systému (System Information). Linux Mint 22.3 bude podporován do roku 2029.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    21.12. 01:55 | Nová verze

    GNU Project Debugger aneb GDB byl vydán ve verzi 17.1. Podrobný přehled novinek v souboru NEWS.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.12. 17:22 | IT novinky

    Josef Průša oznámil zveřejnění kompletních CAD souborů rámů tiskáren Prusa CORE One a CORE One L. Nejsou vydány pod obecnou veřejnou licenci GNU ani Creative Commons ale pod novou licencí OCL neboli Open Community License. Ta nepovoluje prodávat kompletní tiskárny či remixy založené na těchto zdrojích.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    19.12. 17:00 | Komunita

    Nový CEO Mozilla Corporation Anthony Enzor-DeMeo tento týden prohlásil, že by se Firefox měl vyvinout v moderní AI prohlížeč. Po bouřlivých diskusích na redditu ujistil, že v nastavení Firefoxu bude existovat volba pro zakázání všech AI funkcí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    Kdo vám letos nadělí dárek?
     (32%)
     (3%)
     (10%)
     (3%)
     (1%)
     (3%)
     (13%)
     (22%)
     (14%)
    Celkem 72 hlasů
     Komentářů: 17, poslední dnes 00:24
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek

    LibriVox

    29.12.2007 17:53 | Přečteno: 1011× | poslední úprava: 29.12.2007 23:22

    Malý tip na svobodné audio-books. Projekt Librivox sdružuje dobrovolníky, kteří propujčují svůj hlas a čas k namluvení ruzných knih.

    Samozřejmě hlavně převledá angličtina, ale najdou se tu knihy i v jiných jazycích (francouzštině, němčině, finštině, švédštině). Češtiny jsem si nevšimnul. Vyhledávání podle jazyků bohužel zatím není.

    Každopadně spolu s místní knihovnou, nebo v nejhorším ve spojení s projektem Gutenberg, je to skvělý zdroj na vyladění anglické výslovnosti a angličtiny vubec (v jiných jazycích jsou to pouze jednotky knih). A když se objeví nějaké neznáme slovíčku, pomůže svobodný slovník wiktionary. Jasně, příspěvek nesouvísí přímo s open-source, ale jednoduše mě potěšilo, jak se free/open-culture rozšiřuje. V tomto světle, bych si měl fakt, že jsem projekt objevil díky popisu u torrent vyhledaném přes *** , bych si měl raději nechat pro sebe :-)

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    29.12.2007 18:41 Leoš Literák | skóre: 74 | blog: LL | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: LibriVox
    tip, ne typ
    Zakladatel tohoto portálu. Twitter, LinkedIn, blog, StackOverflow
    11.3.2009 12:55 dava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: LibriVox

    Na strankach http://librivox.cz muzete uz nyni poslouchat prvni vlastovky lidi, kteri se venuji namlouvani knizek v ceskem jazyce.

    29.12.2007 19:34 h.xman | skóre: 10
    Rozbalit Rozbalit vše Re: LibriVox
    Dobrej tip, dikes:-)
    Pro poutníky mezi vámi: Camino de Santiago
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.