Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Při automatickém připojování externího disku muže dojít k problemu kdy je pokaždé připojen do jiného adresáře - což vadí např. při použití amarok/rhythmbox/.. a music library. První odkazy v google nepomohly, napadlo mě nastavit label k filesystemu a překvapivě to opravdu pomohlo (v Ubuntu se ted vždy použije /media/LABEL).
Jelikož všude kolem jsou jen MS Windows, je prakticky nutnost použít NTFS či FAT32 * (pokud není potřeba podpora soborů > 4GB). Na NTFS se label nastaví například
ntfslabel /dev/DISK LABEL # prip. s -f (force)
nebo naklikat v gparted. Bohužel kvuli vendor lock-in stragii redmondu - změna labelu na ntfs tímto způsobem skončila chybou(alespoň u mně) a musel jsem to nastavit na Windows stroji.
Ve škole jsou okýnka nastavený tak aby neumožnila změnit volume name usb disku vloženého uživatelem, ale spustit z něj jakýkoliv kód není problém. Taky jsem se musel trápit s Windows i kvuli omezenosti Cisco :-/
Mimochodem, chtěl jsem si takhle pustit nějaký gabber z di.fm na čerstvě nainstalovaném systému, na tom který má přes 60% trhu jen díky nesporné uživatelské přivětivosti a alespoň jsem si uvědomil jak moc můžu být rád za Ubuntu.
* zajimavé že v anketě co tu byla tak týden zpátky jen 10% místních hlasovalo že jim nevadí že ostatní použivají okýnka (přitom odhaduju že nejvíc problému v místní poradně způsoboje právě jejich monopol)
Tiskni
Sdílej:
KERNEL=="sd?1", SYSFS{size}=="488392002", SUBSYSTEM=="block", NAME="disk_myextern", SYMLINK+="usbdevices/disk_myextern", RUN+="/root/mount_disks"
...alebo miesto SYSFS{size} sa daju este vyuzit aj ine parametre (napr. uuid a pod.)