Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Při automatickém připojování externího disku muže dojít k problemu kdy je pokaždé připojen do jiného adresáře - což vadí např. při použití amarok/rhythmbox/.. a music library. První odkazy v google nepomohly, napadlo mě nastavit label k filesystemu a překvapivě to opravdu pomohlo (v Ubuntu se ted vždy použije /media/LABEL).
Jelikož všude kolem jsou jen MS Windows, je prakticky nutnost použít NTFS či FAT32 * (pokud není potřeba podpora soborů > 4GB). Na NTFS se label nastaví například
ntfslabel /dev/DISK LABEL # prip. s -f (force)
nebo naklikat v gparted. Bohužel kvuli vendor lock-in stragii redmondu - změna labelu na ntfs tímto způsobem skončila chybou(alespoň u mně) a musel jsem to nastavit na Windows stroji.
Ve škole jsou okýnka nastavený tak aby neumožnila změnit volume name usb disku vloženého uživatelem, ale spustit z něj jakýkoliv kód není problém. Taky jsem se musel trápit s Windows i kvuli omezenosti Cisco :-/
Mimochodem, chtěl jsem si takhle pustit nějaký gabber z di.fm na čerstvě nainstalovaném systému, na tom který má přes 60% trhu jen díky nesporné uživatelské přivětivosti a alespoň jsem si uvědomil jak moc můžu být rád za Ubuntu.
* zajimavé že v anketě co tu byla tak týden zpátky jen 10% místních hlasovalo že jim nevadí že ostatní použivají okýnka (přitom odhaduju že nejvíc problému v místní poradně způsoboje právě jejich monopol)
Tiskni
Sdílej:
KERNEL=="sd?1", SYSFS{size}=="488392002", SUBSYSTEM=="block", NAME="disk_myextern", SYMLINK+="usbdevices/disk_myextern", RUN+="/root/mount_disks"
...alebo miesto SYSFS{size} sa daju este vyuzit aj ine parametre (napr. uuid a pod.)