Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Při automatickém připojování externího disku muže dojít k problemu kdy je pokaždé připojen do jiného adresáře - což vadí např. při použití amarok/rhythmbox/.. a music library. První odkazy v google nepomohly, napadlo mě nastavit label k filesystemu a překvapivě to opravdu pomohlo (v Ubuntu se ted vždy použije /media/LABEL).
Jelikož všude kolem jsou jen MS Windows, je prakticky nutnost použít NTFS či FAT32 * (pokud není potřeba podpora soborů > 4GB). Na NTFS se label nastaví například
ntfslabel /dev/DISK LABEL # prip. s -f (force)
nebo naklikat v gparted. Bohužel kvuli vendor lock-in stragii redmondu - změna labelu na ntfs tímto způsobem skončila chybou(alespoň u mně) a musel jsem to nastavit na Windows stroji.
Ve škole jsou okýnka nastavený tak aby neumožnila změnit volume name usb disku vloženého uživatelem, ale spustit z něj jakýkoliv kód není problém. Taky jsem se musel trápit s Windows i kvuli omezenosti Cisco :-/
Mimochodem, chtěl jsem si takhle pustit nějaký gabber z di.fm na čerstvě nainstalovaném systému, na tom který má přes 60% trhu jen díky nesporné uživatelské přivětivosti a alespoň jsem si uvědomil jak moc můžu být rád za Ubuntu.
* zajimavé že v anketě co tu byla tak týden zpátky jen 10% místních hlasovalo že jim nevadí že ostatní použivají okýnka (přitom odhaduju že nejvíc problému v místní poradně způsoboje právě jejich monopol)
Tiskni
Sdílej:
KERNEL=="sd?1", SYSFS{size}=="488392002", SUBSYSTEM=="block", NAME="disk_myextern", SYMLINK+="usbdevices/disk_myextern", RUN+="/root/mount_disks"
...alebo miesto SYSFS{size} sa daju este vyuzit aj ine parametre (napr. uuid a pod.)