Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
I když jsem se začal učit angličtinu prakticky z nutnosti (moderní západní kultura, kariéra v IT), celkem mě osvojování cizího jazyka chytlo. Potom co se mi povedlo dostat pasivní angličtinu na solidní úroveň (a vypadá to že aktivní se časem taky poddá (: ), jsem se rozhlížel po nějaké jiné řeči, kterou by byla radost se učit. Zalíbila se mi španelština (Kdybych si pustil Sin dios, tak jsem ušetřil čas strávený rozhodováním (-: ).
Mimochodem, z východních jazyků mě nejvíc lákala Hindština (i pragmatických důvodu se našlo hodně), zajimavé že o Hindi není skoro slyšet narozdíl od mnohem populárnější arabštiny, mandarínštiny, japonštiny.
I u vyloženě fonetického jazyka jako je španělština je orignální výslovnost jednoznačně potřeba.
Wiktionary, který mi celkem pomohl s angličtinu bohužel nemá dostatek záznamů (a to ani španělský), natož s nahrávkami. Použitelný slovník jsem nakonec našel - WebWorkBooks, ale stejně jako jiné je závislý na flashi, což vzhledem k problémům a nedostupnosti flashe zbytečně dekraduje jinak skvělou službu, proto jsem napsal jedoduchý script pro přístup k nahrávkam.
Ještě před samotným WebWorkBooks malá ukázká zmršené použitelnosti na kterou jsem narazil po cestě. Tento slovník nahrávky pouze generuje - ale jak je jednoduché takový generátor vytvořit pro fonetický jazyk, tak je k ničemu. Přínos originálních nahrávek je uplně jinde. Toto při nejlepšim pomůže ověřit pravidla pravopisu z jiného zdroje. Ale k usability - co je na tomto webu uplně mimo je tak pěti sekundové zdržení u každého slovíčka - je potřeba kliknout na znak reproduktoru, ten otevře nové okne, kde se několik sekund načítá flash a po dalším kliknutí se přehraje mp3. (Flashi je předán parametr s adresou mp3, při požadavku na tutu adresu server vygeneruje požadovaný soubor.)
Tento skvělý slovník, který komukoliv umožňuje pustit si nahrávky velkého množství slov mě opravdu potěšil. Ale bohužel jsou tu opět problémy způsobeny použitím at-tub flash. Opravdu škoda že to takto zmršili - mnohem raději bych jim "pomohl" shlednutím reklam.
Tady je jednoduchý a škaredý script, který umožnuje efektivní využivání tohoto slovníku:
#!/bin/bash #player="mplayer -ac mp3" player="mplayer" if [ $# -ne 1 ]; then echo "usage: $0 word" exit fi name="`echo $1|sed 's/á/%E1/'|sed 's/é/%E9/'|sed 's/í/%ED/'|sed 's/ñ/%F1/'|sed 's/ó/%F3/'|sed 's/ú/%FA/'|sed 's/ü/%FC/'`" first="`expr substr "$name" 1 1`" $player "http://www.webworkbooks.com/sounds/spanish/dictionary/f/$first/$name.mp3" sleep 1 $player "http://www.webworkbooks.com/sounds/spanish/dictionary/m/$first/$name.mp3"
Taky se hodí zdroje souvislých namluvených textů zdarma - například librivox.
PS: s diakritikou je ten text opravdu hezčí (:
Tiskni
Sdílej: