Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
I když jsem se začal učit angličtinu prakticky z nutnosti (moderní západní kultura, kariéra v IT), celkem mě osvojování cizího jazyka chytlo. Potom co se mi povedlo dostat pasivní angličtinu na solidní úroveň (a vypadá to že aktivní se časem taky poddá (: ), jsem se rozhlížel po nějaké jiné řeči, kterou by byla radost se učit. Zalíbila se mi španelština (Kdybych si pustil Sin dios, tak jsem ušetřil čas strávený rozhodováním (-: ).
Mimochodem, z východních jazyků mě nejvíc lákala Hindština (i pragmatických důvodu se našlo hodně), zajimavé že o Hindi není skoro slyšet narozdíl od mnohem populárnější arabštiny, mandarínštiny, japonštiny.
I u vyloženě fonetického jazyka jako je španělština je orignální výslovnost jednoznačně potřeba.
Wiktionary, který mi celkem pomohl s angličtinu bohužel nemá dostatek záznamů (a to ani španělský), natož s nahrávkami. Použitelný slovník jsem nakonec našel - WebWorkBooks, ale stejně jako jiné je závislý na flashi, což vzhledem k problémům a nedostupnosti flashe zbytečně dekraduje jinak skvělou službu, proto jsem napsal jedoduchý script pro přístup k nahrávkam.
Ještě před samotným WebWorkBooks malá ukázká zmršené použitelnosti na kterou jsem narazil po cestě. Tento slovník nahrávky pouze generuje - ale jak je jednoduché takový generátor vytvořit pro fonetický jazyk, tak je k ničemu. Přínos originálních nahrávek je uplně jinde. Toto při nejlepšim pomůže ověřit pravidla pravopisu z jiného zdroje. Ale k usability - co je na tomto webu uplně mimo je tak pěti sekundové zdržení u každého slovíčka - je potřeba kliknout na znak reproduktoru, ten otevře nové okne, kde se několik sekund načítá flash a po dalším kliknutí se přehraje mp3. (Flashi je předán parametr s adresou mp3, při požadavku na tutu adresu server vygeneruje požadovaný soubor.)
Tento skvělý slovník, který komukoliv umožňuje pustit si nahrávky velkého množství slov mě opravdu potěšil. Ale bohužel jsou tu opět problémy způsobeny použitím at-tub flash. Opravdu škoda že to takto zmršili - mnohem raději bych jim "pomohl" shlednutím reklam.
Tady je jednoduchý a škaredý script, který umožnuje efektivní využivání tohoto slovníku:
#!/bin/bash #player="mplayer -ac mp3" player="mplayer" if [ $# -ne 1 ]; then echo "usage: $0 word" exit fi name="`echo $1|sed 's/á/%E1/'|sed 's/é/%E9/'|sed 's/í/%ED/'|sed 's/ñ/%F1/'|sed 's/ó/%F3/'|sed 's/ú/%FA/'|sed 's/ü/%FC/'`" first="`expr substr "$name" 1 1`" $player "http://www.webworkbooks.com/sounds/spanish/dictionary/f/$first/$name.mp3" sleep 1 $player "http://www.webworkbooks.com/sounds/spanish/dictionary/m/$first/$name.mp3"
Taky se hodí zdroje souvislých namluvených textů zdarma - například librivox.
PS: s diakritikou je ten text opravdu hezčí (:
Tiskni
Sdílej: