Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Jsem nějakou dobu registrovaný na linuxquestion, takže až budu mít co, budu psát zřejmě tam.
Ale slashdot je hrozne anonymni - ne jak kolem abclinuxu, nebo ne?
jsem tim myslel jak mas ke vsemu (i zpravicce o dvou vetach) tisice komentaru.
Spis aby kazdej umel 2 jazyky, svuj rodily a EN, pak by se vsem stacilo ucit jen EN a rozumel by si celej svet a pritom by to tem, co maji radi jazyky nebranilo se jich naucit treba 100
Já byl tedy šťastný, že nemusím furt jak blb číst titulky, ale že tomu občas dokážu i rozumět.
Na to jsem se nedíval, mě anime prakticky naprosto nezajímá. Ale když už, nevim proč bych se na to neměl dívat s anglickým dabingem.
A v japonštině je to třeba nafukovací a s marmeládou. To je zase jednou argumentace.
Tak tak, kdo někdy viděl nějaké anime s americkým dabingem...
Na to jsem se nedíval, mě anime prakticky naprosto nezajímá.
Neviděl jsem ty dva příklady. Viděl jsem párkrát nějaké něco, co už si nepamatuju, jenom nemám pocit, že by mi tam angličtina, když tam byla, připravila to co je tady uvedené. Ne, je mi to prakticky jedno, není pravděpodobné, že bych se na něco takového v nejbližší době díval znova.
Ona i finština je pěkná, bez ní by asi Star Wreck nebyl ono
Esperanto byl takovy pokus o univerzalni komunikacni platformu a jak dopadl?
Dopadl jako fajn jazyk, kterej mezi ostatními "přirozenými" nabízí to, co ostatní z principu nemůžou - možnost extremně rychlého osvojení a neutrálnost (nezávislost na jedný kultuře). Lidé, kteří tuhle nabídku oceňují tvoří super komunitu, díky které můžeš s esperantem procestovat celej svět a všude se setkat s lidmi, se kterými si máš co řict.
Ale naucit se mluvit anglicky je mnohem slozitejsi nez esperantem, a to nejen pro tebe, takze mimo anglofonni zeme to fakt nebude vonco (ale zase furt lepsi nez treba ve Skotsku ) - jasne, linux devs jsou vyjimka a s anglictinou jsou na tom skvele, ale stejne by me zajimalo jak by dopadlo srovnavani i jejich mluveny anglictiny s esperantem prumernyho esperantisty.
Já bych řekl tak, že pokud bude abclinuxu.cz v angličtině, nemá pro mě smysl. Pro anglický obsah si mohu chodit na daleko bohatší zdroje a také běžně chodím.
Abclinuxu.cz má smysl v tom, že je česky, a také v tom, že se člověk dozví něco o tomto státě, komunitě v tomto státě a uvažování lidí v tomto státě. Anglické příspěvky zde přeskakuji.
Ono se to nezdá, ale na povahu a chování člověka má značný vliv i jazyk, kterým mluví. Sám si uvědomuji, že každý jazyk, který jsem dostal do stavu, že nad ním nemusím nijak přemýšlet (i když třeba mu rozumím jenom pasivně) mě učí jinak myslet (protože má jiné vyjadřovací prostředky) a přeladí mě trochu do jiného tónu. Takže pokud se chci něco dozvědět v souvislosti s českou komunitou, pak anglický příspěvek přeskakuji.
Až se budu chtít dozvědět něco v angličtině, napíše do browseru jiná URL.
Keďže som jeden z tých, ktorí hlavne v letnom semestri môžu za pár anglických zápiskov (blog: atol - Advanced Topics of Linux Administration), tak sa trafená hus ozýva. Príspevky nevznikajú primárne pre abclinuxu, ale ako seminárne práce predmetu. V podstate je niekoľko možností kam s nimi
Ja som si vybral tretiu možnosť. Chápem, že keby boli česky tak si ich prečíta viac ľudí, ale fakt, že si ich prečíta pár stoviek ľudí mi stačí. Tým, že to nie je nejaký vzdialený anonymný server, tak očakávam že ľudia si budú dávať viac pozor na to, čo píšu :) Akékoľvek nápady vítané
Prosim napiste seznam webu, ktere by byly konkurenci pro anglickou verzi abicka. Zajima me to. Urcite jich znate vice nez ja.
Prispevek k tomu? To chces nejak moc
nikto nevie? :-(
Tiskni
Sdílej: