Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
I přes dlouhodobý odpor k Jave - pramenící ze zkušenosti: Java gui = 'Swing based aplikace (a to ještě z výchozim "metal" theme). Jsem se rozhodnul trochu zawikipedit (vzor zagooglit), jak to vlastne s tim AWT,Swing a SWT je. Hlavne, protoze jsem se zacal vic zajimat o programovaci jazyk, a zjistil o cem ze ta java vlastne je.
Schledal jsem SWT velice hezkym - az na problem s naroky na zdroje mimo Windows. SWT (narozdil od Swingu - ktery na vsech systemech kresli vlastni komponenty, ktere se (hodne vzdalene) podobaji nativnim) je pouze abstraktni API nad API ruznych knihoven (windows, aqua, gtk). A zde je prave jediny problem s L&F. Neco tam chybi - a rovnou to nejlepsi, co je k dispozi - QT. Duvod proc neni podpora pro QT "backend" je v licencich. GPL, ni QPL neni kompatibilni s CPL. Jenze trolltech vypadal novou verzi QT s novou licenci. Pokud nekdo znate CPL a novou licenci QT - bylo by mozne ted mit SWT a QT kod dohromady?
PS: S kgtk a gtk-kde sice pomalu nejde poznat nativni KDE aplikace od GTK, ale prece jen QT je rychlejsi nez GTK. A nejspis je i podobnejsi windows api, takze by se na nej SWT dalo lepe "namapovat" a snad by byl vliv na rychlost ocividny.
Tiskni
Sdílej:
Osobne nevim, proc kazdy hleda, aby se dana aplikace co nejvice podobala danemu rozvrzeni desktopu. Ja si myslim, ze vice zalezi na pouzitelnosti, nez na tom, jak aplikace vypada.Jenze ono to neni jen o vzhledu, i kdyz taky -- vizualne konzistentni prostredu pomaha mit prehled a vyznat se, kdyz na tu obrazovku koukam celej den, tak IMHO neni nic nenormalniho mit urcitou estetickou latku. Je to taky o tom, ze ruzne frameworky se v jistych situacich chovaji trosku jinak. Nekdy jsou to detaily, nekdy to nastve. A mit nekolik aplikaci v ruznych toolkitech, prepinat mezi nimi a zvykat si na to, ze se kazda chova trosku jinak, to je vopruz a k produktivite prace to rozhodne neprispiva.