Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Byla to krásná idylka. Programovat v jazyku (platformě), který je mi sympatický a zároveň mít rád firmu, která za tímto jazykem stojí. Možná si mnoho lidí řekne, že je to pitomost, ale mě tato kombinace utvrzovala v tom, že jsem si nemohl zvolit lépe.
Tak si brouzdám internetem a co nenaleznu. Na root.cz v sekci wiki jsou nove poznatky. Staci se podivat napr. sem: http://wiki.root.cz/Main/GCC
Bylo nebylo, včera jsem si stáhl live CD OpenSolaris. Nese název Indiana a jedná se Developer Preview 2.
Pri procitani vysledku z javapolis, jsem zacal premyslet o tom, zda dane featury do javy skutecne chci, ci nikoli.
Minule jsem psal o tom, že chci ukázat jednoduchou aplikaci, která využívá základní koncept javy na serveru.
V posledních pár článcích se objevilo slovo Java. Nevěřícně jsem zíral, jaký může vyvolat flame, jedno magické slůvko.
V určitých ohledech musím ríct, že se některým lidem nedivím, že Javu odmítají, ale z daných diskutujích nikdo nevzal v potaz fakt, že ona Java je silná na serveru. Zde kraluje z několika důvodů.
Tak jsem se zase pobavil nad omezenosti lidi. Na novinkach vysel clanek o rustu hrube mesicni mzdy. Podle statistik je hruba mesicni mzda neco kolem 20 tisic, coz je 28% vydelku prumerneho rakusana.
Nějak si nemůžu pomoci, ale ty stálé hádky o tom, jaký jazyk je dobrý pro začátečníka, kdo je vůbec programátor, apod. mi lezou trošku krkem.