Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Tak jsem se po dlouhé úvaze rozhodl, že si pořídím nový hardware.
Pracuji jako programátor a proto potřebuji spoustu silného HW na testování :)
Navíc nepracuji jen v zaměstnání, ale i doma si občas něco napíšu, či vyzkouším
Rozhodoval jsem se tedy mezi desktopem a notebookem. Začal jsem tedy hledat klady těchto voleb:
Pro desktop:
Pro notebook:
Nakonec jsem zvolil notebook, i když se často tvrdí, že je na něm práce neefektivní a navíc je to pomalé a nepohodlné. Nikdy jsem dříve žádný notebook neměl, takže to pro mě bylo hození do čisté vody.
Musím říct, že jsem nadmíru spokojen, částečně jsem se bál, že pomalý disk bude velkou překážkou, ale ujišťuji, že obavy jsou naprosto zbytečné. Zatím jsem nezaznamenal, že by disk musel nějak šíleně dlouho swapovat, nebo že by nějak brzdil výkon.
K práci používám Eclipse IDE, což je sám o sobě žrout paměti, i ten jde naprosto skvěle a to i přes to, že mám k tomu spuštěny věci jako: MySQL, Apache, Tomcat, ICQ, Skype, Thunderbird, Firefox, atd.
Co se týče klávesnice, s tou to bylo samozřejmě horší, ale jak si pomalu zvykám, začínám mít tento druh "ploché" klávesnice docela rád. S touchpadem je to horší. Ten jsem jednuduše vyměnil za myšku.
Další vychytávkou je pro mě práce v DUAL na dvou monitorech, to je naprosto úžasná věc, která navíc dost zrychluje mou práci.
K vybavení notebooku se nebudu nijak vyjadřovat, tyto informace se dají nalézt na webu, ale co me překvapilo, byla kvalita malých kardonových repráčku, opravdu je k nevíře, co jsou schopni na tak malém prostoru zvládnout.
Samozřejmostí je i internet, který momentálně připojuji přes wifi do routeru, takže další z příjemných věci, kdy člověk lěží v posteli či sedí na ... :) (bez kabelů okolo) a surfuje po netu.
Když to sečtu, tak jediný zápor bych viděl touchpad, nemožnost snadného rozšíření a vyšší cena.
Nejdříve jsem byl dost v očekávání, jak se mi na tom bude pracovat, ale nakonec je to na výbornou. Přestávám chápat ty články o tom, jak je notebook na nic, jak je desktop lepší. Osobně k tomu můžu říct jen to, že kdybych porovnával notebook a desktop v ceně kolem 15tisíc, asi bych byl stejného názoru, takto jsem však na druhé straně a nedám na tuto malou skříňku dopustit :)
P.S. Nezohledňoval jsem hraní her, přece jen mám počítač k jiným účelům, takže toto téma je mi naprosto ukradené.
Tiskni
Sdílej:
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free