Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Tak jsem se po dlouhé úvaze rozhodl, že si pořídím nový hardware.
Pracuji jako programátor a proto potřebuji spoustu silného HW na testování :)
Navíc nepracuji jen v zaměstnání, ale i doma si občas něco napíšu, či vyzkouším
Rozhodoval jsem se tedy mezi desktopem a notebookem. Začal jsem tedy hledat klady těchto voleb:
Pro desktop:
Pro notebook:
Nakonec jsem zvolil notebook, i když se často tvrdí, že je na něm práce neefektivní a navíc je to pomalé a nepohodlné. Nikdy jsem dříve žádný notebook neměl, takže to pro mě bylo hození do čisté vody.
Musím říct, že jsem nadmíru spokojen, částečně jsem se bál, že pomalý disk bude velkou překážkou, ale ujišťuji, že obavy jsou naprosto zbytečné. Zatím jsem nezaznamenal, že by disk musel nějak šíleně dlouho swapovat, nebo že by nějak brzdil výkon.
K práci používám Eclipse IDE, což je sám o sobě žrout paměti, i ten jde naprosto skvěle a to i přes to, že mám k tomu spuštěny věci jako: MySQL, Apache, Tomcat, ICQ, Skype, Thunderbird, Firefox, atd.
Co se týče klávesnice, s tou to bylo samozřejmě horší, ale jak si pomalu zvykám, začínám mít tento druh "ploché" klávesnice docela rád. S touchpadem je to horší. Ten jsem jednuduše vyměnil za myšku.
Další vychytávkou je pro mě práce v DUAL na dvou monitorech, to je naprosto úžasná věc, která navíc dost zrychluje mou práci.
K vybavení notebooku se nebudu nijak vyjadřovat, tyto informace se dají nalézt na webu, ale co me překvapilo, byla kvalita malých kardonových repráčku, opravdu je k nevíře, co jsou schopni na tak malém prostoru zvládnout.
Samozřejmostí je i internet, který momentálně připojuji přes wifi do routeru, takže další z příjemných věci, kdy člověk lěží v posteli či sedí na ... :) (bez kabelů okolo) a surfuje po netu.
Když to sečtu, tak jediný zápor bych viděl touchpad, nemožnost snadného rozšíření a vyšší cena.
Nejdříve jsem byl dost v očekávání, jak se mi na tom bude pracovat, ale nakonec je to na výbornou. Přestávám chápat ty články o tom, jak je notebook na nic, jak je desktop lepší. Osobně k tomu můžu říct jen to, že kdybych porovnával notebook a desktop v ceně kolem 15tisíc, asi bych byl stejného názoru, takto jsem však na druhé straně a nedám na tuto malou skříňku dopustit :)
P.S. Nezohledňoval jsem hraní her, přece jen mám počítač k jiným účelům, takže toto téma je mi naprosto ukradené.
Tiskni
Sdílej:
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free