Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Závist je palivo, které pohání kapitalismus.No me spis pripadne, ze zavist pohani v prvni rade levicove systemy. Prece kdyby si lide nezavideli majetek a uspech, nemely by systemy jako socialismus a komunismus co nabidnout a zanikly by sotva by se objevily. Nebyl by zadny tridni boj, protoze tem, co nemaji tolik, by to bylo uplne jedno, ze nemaji tolik. U vzniku trzni ekonomiky nehrala zavist ani zdaleka takovou roli.
Trhova ekonomika neponuka nahodou to iste? Moze existovat bez zavisti? Zavist vznika vsade, kde je nerovnost.Socialismus a podobné rovnostářské teorie mají úspěch u těch neúspěšných a závistivých, protože jim podsouvají, že je nespravedlivé, aby měl někdo víc než oni. Kapitalismus (teoreticky) staví na soutěživosti - tj. místo aby chudý bral bohatému, aby měli oba stejně, tak se chudý snaží vydělat, aby měl tak hodně jako bohatý.
Socialismus a podobné rovnostářské teorie mají úspěch u těch neúspěšných a závistivých, protože jim podsouvají, že je nespravedlivé, aby měl někdo víc než oni. Kapitalismus (teoreticky) staví na soutěživosti - tj. místo aby chudý bral bohatému, aby měli oba stejně, tak se chudý snaží vydělat, aby měl tak hodně jako bohatý.A ked ten chudy zisti, ze to tak nefunguje, ako sa mu to snazi nahovorit momentalna propaganda, vznika zavist ;) Lavicove teorie vseobecne nestavaju na egoistickych pudoch, zavist je pritom egisticky pud od ktoreho sa odvija motivacia atd., ale skor na kolektivnom vnimani sveta, aspon tie kolektivisticke, environmentalne a pod.. To ze socializmus stavia na neuspesnych a zavistlivych ludoch, je typickym tvrdenim pravice, ktora takto spolocnost naozaj vnima. Clovek bez karieristickych ambicii a bez tuzby po materialnom blahobyte ci moci, nemusi byt nutne laviciarom, vid. napr. roznych vedatorov, roznych podivinov, environmentalistov a ochrancov zvierat, humanistov a pod..
Socialismus a podobné rovnostářské teorie mají úspěch u těch neúspěšných a závistivýchS tymto suhlasim, rovnostarske teorie mozu mat krasne idealy, ale ludia su svine, budu hlasat aj fasismus ak im z toho nieco kvapne. Inak nieco podobne ako socializmus je vo forme Open Source, kde to funguje, ale iba z toho dovodu, ze su to veci nehmotnej povahy a v podstate neobmedzenom mnozstve - nikto s developerov sa prilis nestazuje nato, ze vysledky jeho prace vyuziva niekto iny, kto nenatukal ani riadok kodu. Hodnota, ktoru od komunity dostane urcite presahuje hodnotu prace, ktoru do toho vlozil. Pri obmedzenych zdrojoch (hmotnych statkoch) je take nieco nemozne.
Lavicove teorie...A v tom je ten problem. Teorie je jedna vec, ale v praxi je bez rozsahle infekce spolecnosti zavisti zcela nemozne zavest levicovy system... Bez hrani na strunu "on ma vic, to je ale hajzlik, ze?" neni ani pro sebemensiho primitiva duvod levici volit. Je prazdna. 40 let nam bylo vtloukano do hlavy, ze kdyz ma nekdo vice nez druhy, je to automaticky spatne a to bez ohledu na jejich snahu a schopnosti a co je vysledkem? Ze zavist je jednim z definujicich rysu teto spolecnosti.
Bez hrani na strunu "on ma vic, to je ale hajzlik, ze?" neni ani pro sebemensiho primitiva duvod levici volit.pro primitiva možná ne - lidé inteligentnější si ovšem jiné důvody najít mohou
40 let nam bylo vtloukano do hlavy,mluv za sebe (je ti snad 58 a více?)
Ale nedělají to, i když mohou. Politické teorie (na všech stranách spektra) zajímají hrstku intelektuálů a aktivistů. 90% voličů zajímají konkrétní věci, tedy zda jim někdo nabídne zlepšení. Zlepšení nemusí být jen ekonomické, ale také i "pocitové". Typickým příkladou jsou části politického spektra, které se zaměřují na "národní hrdost". Obdobně také levice získává hlasy střední třídy, když vyvolává pocit viny za vyšší výdělky (jak je krásně vidět na této diskusi). Naopak pravice těží z toho, že kapitalismus funguje (v polovině světa) a socialismus nefunguje (nikde).Bez hrani na strunu "on ma vic, to je ale hajzlik, ze?" neni ani pro sebemensiho primitiva duvod levici volit.pro primitiva možná ne - lidé inteligentnější si ovšem jiné důvody najít mohou
Takže od této chvíle se diskutuje jen o sobě? To se to docela omezí.40 let nam bylo vtloukano do hlavy,mluv za sebe (je ti snad 58 a více?)
nerozumím co nedělají ... levici dosti často volí nebo podporují (tedy asi si nějaké důvopdy našli)Ale nedělají to, i když mohou.Bez hrani na strunu "on ma vic, to je ale hajzlik, ze?" neni ani pro sebemensiho primitiva duvod levici volit.pro primitiva možná ne - lidé inteligentnější si ovšem jiné důvody najít mohou
ehm, mezi "mluv za sebe" a "mluv o sobě" je takový drobounký rozdílek ... pokud jej někdo nevidí, těžko mu pak vysvětlovat něco o tom, že bych byl rád, kdyby kolega kecy na téma jak něco bylo, které má tak nanejvýše z doslechu od současné propagandy, nepresentoval jako osobní zkušenostTakže od této chvíle se diskutuje jen o sobě? To se to docela omezí.40 let nam bylo vtloukano do hlavy,mluv za sebe (je ti snad 58 a více?)
Vážně? Já myslel že podstata socialismu je v kolektivním vlastnictví přírodních zdrojů a výrobních prostředků.Což je přesně to, co jsem napsal: on má víc, takže mu to vezmeme, abychom měli všichni stejně.
což je, u her s nulovým součtem, značně pošetilé konáníJenže o to právě jde. Když se bude jen jednomu brát a druhému to odebrané dávat, máme ten nulový součet. Pokud například jeden člověk pracuje a druhý nikoli, pak jde o hru s nulovým součtem - můžeme maximálně odebrat část získaných prostředků tomu, co pracuje, a dát ji tomu druhému. Pokud ale pracují oba, mohou vytvořit větší hodnotu a dohromady budou mít víc. Polepší si ten druhý (který dosud neměl nic), ale první přitom nemusí tratit tento přírůstek, dokonce na tom může být ještě lépe než v prvním případě.
Snížení absurdně vysokých rozdílů v distribuci bohatství...Slyšel jsem o něčem, čemu se prý říká "zaměstnanecké akcie"...jestli má někdo panickou hrůzu z rozdílů v distribuci výrobních prostředků, nikdo mu nebrání jít pracovat do firmy, ve které důsledky své práce pocítí i na vlastním podílu.
zamestnanecká akcia je benefit, ktorý zatiaľ na nalákanie/udržanie zamestnanca ani v kapitalizme u vás, ani v demokracii karpatského typu u nás, nie je potrebné poskytovať
Jediný dôvod, prečo by mohlo, je preferovanie dobrovoľných 12-hodinových u zamestnávateľov.
Tak pardon, ziju v minulem stoleti, prumerna mzda v IT je temer 48 tisic Kc. Asi bych mel rict sefovi, at mi trochu prida
Naopak mezi tři odvětví (při zachování stejného kritéria, tedy minimálně 20 tis. zaměstnanců) s nejvyšší nominální hodnotou průměrné mzdy na přepočtené počty patřily:
- finanční zprostředkování kromě pojišťovnictví a penzijního financování: 53 291 Kč (průměrná mzda v tomto odvětví zhruba na úrovni 253 % průměrné mzdy za celou ČR, při nominálním, resp. relativním meziročním přírůstku +3 596 Kč, resp. +7,2 %)
- činnosti v oblasti výpočetní techniky: 47 951 Kč (228 % průměru, +2 206 Kč,resp. +4,8 %)
- výroba a rozvod elektřiny, plynu a tepelné energie: 30 253 Kč (144 % průměru, +2 584 Kč, resp. +9,3 %).
zdroj: http://www.czso.cz/csu/csu.nsf/informace/cpmz060407analyza07.doc
problem je spis nejake lidi sehnat
No, sehnat nějaké lidi zase až takový problém není…
Pamatuju si na clanek kdesi, kde nekdo prisel na lekarskou fakultu do poslucharny a zeptal se kdo z pritomnych ma jednoho nebo oba rodice lekare a prihlasilo se dve tretiny zucastnenych, tomu nekdo rika prirozeny vyber?Tady jsou dva významné faktory. Jednak genetické dispozice, předpoklady pro určité povolání a také zájem o něj. A pak druhý, ještě mnohem významnější faktor, a to výchova a tlak rodičů. Zrovna u doktorů to bývá dost časté, že ze svých potomků chtějí mít také doktory, a tak u nich od útlého dětství aplikují patřičný brainwashing, který bývá nezřídka úspěšný (nebo také ne a končí to revoltou - ale to není až tak časté).
když udělám botu tak může jít za mřížeTo může jít kdekdo. Automechanik, co špatně dotáhne matku na nápravě, projektant, co špatně spočítá nosník, řidič busu, co přehlédne dopravní značku, stejně jako příslušníci mnoha dalších profesí. To jen poslanci, soudci a exekutoři jsou v pohodě
Zvlastni. U pomerne zname personalni agentury (Grafton) mi rekli, ze pro cloveka ze znalosti (a mnohaletou praxi) Solarisu, Linuxu, Oracle, Windows, ... nemaji zadnou nabidku. Mozna je to tim, ze je mi uz o dost vic nez 40 let.
Inu, pro mlamoje a frikuliny starec nad hrobem
Nikoliv čeští dělníci produkují zmetky, ale čeští manažeři (či majitelé, co si na manažery hrajou). Takový německý dělník pracuje v daleko větší pohodě a vlastně míň než ten český... ale produktivitu má větší... jestli to není tím, že management dokáže jeho práci tak kvalitně zhodnotit? Primitivně smýšlející český prosťáček bude ale stále dokola opakovat, že za nízkou produktivitu můžou ty "socky" a "nemakačenkové" a jejich lenost a blbost. A proto si dělník zaslouží jen tak tak, aby nechcípl hlady, zatímco ten skvělý management, který by to jistě všem ukázal, jen kdyby ho nebrzdily ty "socky dole" si přiděluje prebendy z podnikové kasy, dokud to jde.Primitivně smýšlející český prosťáček především stále opakuje pohádku o zlých, neschopných a nenasytných manažerech, kteří dřou chudáky dělníky z kůže a tunelují firmu. Jsou manažeři dobří a špatní, stejně jako dobří a špatní dělníci. Lemplové se najdou v obou skupinách.
Tak tohle dávno už není pravda. Zástup kvalifikovaných a kvalitních lidí se nekoná... člověče, otevřete si noviny s inzertní rubrikou anebo se zeptejte v personálním oddělení nejbližšího podniku, kolik jim zrovna chybí lidí - pak tu snad nebudete omílat ta klišé kapitalisticko-neoliberální pohádky o kvalitním zaměstnanci, který dře do úmoru pro svého manažera za skývu chleba, protože za plotem stojí davy ještě kvalifikovanějších a ještě kvalitnějších prácechtivýchZa plotem žádné davy kvalitních lidí nestojí. Naopak, kvalitní lidé se hledají těžko, a současně se také těžko zbavuje lemplů (na všech pozicích), kteří se drží svých míst zuby nehty. Pak firma nemůže dobré lidi pořádně zaplatit, protože jí peníze odčerpávají ti špatní.
Velice často je "drží" právě ti "kreativní manažeři", co neumějí jejich práci řídit tak, aby je bavila a byli v ní úspěšní. Bohužel, platové ohodnocení tomu naprosto neodpovídá, a to je asi ta nejčastější příčina frustrace, či jak by někdo jistě napsal, "závisti" českých "socek", co málo vydělávají.Většinou není problém jít jinam, když je to někde špatné. Právě proto, že kvalitních lidí není dost a snadno najdou uplatnění. Nelze to svádět jen na manažery, je to i věc ochoty změnit místo.
Jsou manažeři dobří a špatní, stejně jako dobří a špatní dělníci.to určitě, ovšem takový špatný dělník jistě nenapáchá na výdělku firmy (a tudíž ohodnocení zaměstnanců, či jejich motivaci, což se zas projeví na výdělku ...) tolik škody, jako špatný manažer, a dobrý manažer se může špatného dělníka zbavit, zatímco dobrý dělník se špatného manažera jen tak nezbaví ...
Nelze to svádět jen na manažery, je to i věc ochoty změnit místo.no tak to já jsem nedávno udělal a zatím zlepšení téměř po všech stránkách ... tak se mi to tak jeví, že na tom managementu fakt dost záleží
no tak to já jsem nedávno udělal a zatím zlepšení téměř po všech stránkách ... tak se mi to tak jeví, že na tom managementu fakt dost záležíTakze dve zamestnania ... dost mala vzorka na odsudzovanie vsetkych managerov v Cechach (nie som manager)
dost mala vzorka na odsudzovanie vsetkych managerov v Cechach (nie som manager)manažer možná nejsi, ovšem přinejmenším tak uvažuješ, neboť kdybys uvažoval jako matematik (informatik), nečinilo by ti potíž zjistit, že z mého sdělení přímo vyplývá, že někteří jsou lepší, ergo neodsuzuji všechny, a navíc bys nenaznačoval, že by se o všech dalo něco s určitostí říci na základě vzorku :-p
manažer možná nejsi, ovšem přinejmenším tak uvažuješDik, berem ako kompliment
t manage manage řídit, ovládat manage hospodařit manage řídit manage vést manage zvládnout ^^^^^^^^^
špatný dělník jistě nenapáchá na výdělku firmy (a tudíž ohodnocení zaměstnanců, či jejich motivaci, což se zas projeví na výdělku ...) tolik škody, jako špatný manažerTo není tak úplně pravda, i chyba dělníka může mít za určitých okolností tragické následky pro firmu. Zvlášť třeba v chemické výrobě a podobných firmách.
dobrý manažer se může špatného dělníka zbavit, zatímco dobrý dělník se špatného manažera jen tak nezbavíPrávě naopak. Dobrý dělník může dát výpověď bez udání důvodu a za 2 měsíce odejít. Dobrý manažer nemůže špatného dělníka jen tak propustit - podle zákoníku práce by se jednalo o důvody podle § 52, písm. f nebo g. Zákoník požaduje předchozí písemné upozornění, a v případě písmene f (neuspokojivé pracovní výsledky) navíc poskytnutí přiměřené doby na odstranění nedostatků. Ani pak není vyhráno, zaměstnanec se může soudit o oprávněnost. Kromě toho, pokud by šlo o odborového funkcionáře (ještě 1 rok po skončení funkčního období), podle § 61, odst. 2, mu lze dát výpověď jen se souhlasem odborů.
no tak to já jsem nedávno udělal a zatím zlepšení téměř po všech stránkách ... tak se mi to tak jeví, že na tom managementu fakt dost záležíProblém je v tom, že tady prostě dostatek kvalitních manažerů není. Kde by se nabrali? Několik desetiletí se jelo podle pevného plánu a "manažerská" místa se obsazovala podle stranického klíče, ne podle schopností, které stejně prakticky nebyly potřeba. Noví manažeři se své dovednosti musí od někoho naučit. Ve škole se to nenaučí, od stávajících rychlokvašených manažerů také ne. Připadá tedy v úvahu jen někdo z vyspělé ciziny (musí buď působit tady, nebo manažerští adepti pobývat v cizině), a navíc to tak jako tak nebude hned.
To není tak úplně pravda, i chyba dělníka může mít za určitých okolností tragické následky pro firmu.ehm, řeč snad byla o špatně odváděné práci, ne o náhodné katastrofické chybě ...
tím se neřeší problém - tedy funkčnost firmy; jinými slovy jde o to, jak z posice dělníka získat kvalitního manažera a ne jak přijít o prácidobrý manažer se může špatného dělníka zbavit, zatímco dobrý dělník se špatného manažera jen tak nezbavíPrávě naopak. Dobrý dělník může dát výpověď bez udání důvodu a za 2 měsíce odejít.
Dobrý manažer nemůže špatného dělníka jen tak propustitmůže mu neprodloužit pracovní smlouvu ... chápu, že pro člověka z IT je představa smlouvy na dobu určitou děsivá
Připadá tedy v úvahu jen někdo z vyspělé ciziny (musí buď působit tady, nebo manažerští adepti pobývat v cizině), a navíc to tak jako tak nebude hned.a co je to "vyspělá cizina"? - já jen, že předtím jsme jeli de facto podle pánů z Německa ...
tím se neřeší problém - tedy funkčnost firmy; jinými slovy jde o to, jak z posice dělníka získat kvalitního manažera a ne jak přijít o práciJe to jednoduché - dělníci odejdou a firma padne bez nich. Není co řešit.
může mu neprodloužit pracovní smlouvu ... chápu, že pro člověka z IT je představa smlouvy na dobu určitou děsivá nicméně jinde je to docela běžná praxeHovořil jsem především o případu, kdy tam ti lidé dělají už mnoho let a mají samozřejmě smlouvy na dobu neurčitou. A právě od té dlouhé doby odvozují své nároky na ohodnocení.
ten soud bych chtěl vidětZapátrej v judikatuře - těch případů bylo dost. Hledat je za tebe nebudu.
jak to lze zařídit opačně, vyhodit manažera z pozice dělníka?Přesvědčit majitele, že je manažer lempl, a že by to někdo jiný dělal lépe. A nejlépe někoho lepšího přivést, aby si majitel náhodou nevybral opět dalšího lempla.
a co je to "vyspělá cizina"? - já jen, že předtím jsme jeli de facto podle pánů z NěmeckaZe kterého Německa? Asi z NDR, že? Ale i tak těžko. Vždyť tady se hned po roce 1948 hrubě najelo na sovětský model, že to v jiných státech socbloku nemělo obdoby! Schopní manažeři, kteří neemigrovali, postupně odcházeli důchodu a umírali (podobně jako třeba dobří číšníci nebo obchodníci) a nastupovala generace "dětí strany", která se předháněla v lezení do řiti, lepení vlaječek na okna a vymýšlení hesel o překonání plánu. A s tímhle póvlem jsme v roce 1990 startovali tržní hospodářství.
Přesvědčit majitele, že je manažer lempl, a že by to někdo jiný dělal lépe. A nejlépe někoho lepšího přivést, aby si majitel náhodou nevybral opět dalšího lempla.Naivko, už jsi někdy něco takového viděl v realitě? To je taková pitomost, že se tomu dá jen smát. Už jen proto, že toho lempla tam přece dosadil ten majitel, to by pak znamenalo, že ten majitel udělal chybu. Vítej v realitě. K něčemu takovému je potřeba hooodně, hooodně času, hooodně hoooodně diplomacie a hooodně hooodně štěstí. Něco takového se může povíst tak v jednom ze sta případů a to jen u jednoho z tisíce majitelů.
Naivko, už jsi někdy něco takového viděl v realitě?Budeš se divit - ano, viděl, a ne jednou.
To je taková pitomost, že se tomu dá jen smát.Smát se můžeš tak maximálně sobě. Realita je totiž taková, že takové věci většinou nikdo nezkusí a akorát všichni remcají.
Už jen proto, že toho lempla tam přece dosadil ten majitel, to by pak znamenalo, že ten majitel udělal chybu.Pokud to majiteli aspoň trochu myslí a on stojí o to, aby mu firma vydělávala, tak by byl pitomec, kdyby tam neschopného manažera nechával. Samozřejmě, že pro někoho je uznání vlastní chyby složitější, než přicházet zbytečně o peníze. Ale právě ti, kdo jsou po penězích nejvíc, si zatraceně dobře hlídají, aby jejich firmu neřídili lemplové.
"a ne jak přijít o práci" - kam odejdou?tím se neřeší problém - tedy funkčnost firmy; jinými slovy jde o to, jak z posice dělníka získat kvalitního manažera a ne jak přijít o práciJe to jednoduché - dělníci odejdou a firma padne bez nich. Není co řešit.
Hovořil jsem především o případu, kdy tam ti lidé dělají už mnoho let a mají samozřejmě smlouvy na dobu neurčitou.na tom bohužel není nic samozřejmého
o tom nepochybuji - myslel jsem to ovšem tak, že si tam nedovedu představit nějakého obyčejného človíčka, který nemá prachy na rozdávání právníkům s vidinou toho, že se mu to možná vrátí, když vyhraje, a který není rozená svině, aby lhal, že jeho pracovní výkon byl nejlepší možný (hej, bavíme se stále o člověku, který pracoval špatně?), atd.ten soud bych chtěl vidětZapátrej v judikatuře - těch případů bylo dost. Hledat je za tebe nebudu.
Přesvědčit majitele, že je manažer lempl, a že by to někdo jiný dělal lépe.ano, a jak? - z pozice dělníka ... nenápadně se do jeho společnosti vmísit v golfovém klubu nebo ve VIP kasínu etc.?
pokud Mnichov leží v NDR ...a co je to "vyspělá cizina"? - já jen, že předtím jsme jeli de facto podle pánů z NěmeckaZe kterého Německa? Asi z NDR, že?
A s tímhle póvlem ...ale ale, taková sebekritika, ts ts
- kam odejdou?Do jiných firem. Nebo si mohou založit své vlastní.
na tom bohužel není nic samozřejméhoVzhledem k tomu, že smlouvy na dobu neurčitou drtivě převažují (a dříve se až na výjimky ani jiné neuzavíraly), to samozřejmé je.
ano, a jak? - z pozice dělníka ... nenápadně se do jeho společnosti vmísit v golfovém klubu nebo ve VIP kasínu etc.?Nevím, odkud se bere ta představa, že se majitelé firem pohybují ve vlastním světě a není možné s nimi běžným způsobem komunikovat. Opak je totiž pravdou - většina majitelů firem (i těch velkých) jsou docela normální lidé.
pokud Mnichov leží v NDRJaký Mnichov? Tady se jelo podle Moskvy.
ale ale, taková sebekritika, ts tsHa ha. V době startu tržní ekonomiky jsem si v hodinách školního tělocviku rozbíjel ústa kolenem
a ty se vezmou kde?- kam odejdou?Do jiných firem.
Nebo si mohou založit své vlastní.eh? byl jsi střízliv, když jsi to psal? bavili jsme se o tom, jak se má dělník zbavit špatného manažera, tedy kdyby založil vlastní firmu, okamžitě by se musel zbavovat sám sebe - nebo snad předpokládáš, že dobrý dělník = dobrý manažer? nebo jsi to snad myslel tak, že (obyčejný dělník!) má na to nebýt manažerem sám sobě ale nějakého dobrého najmout?
Vzhledem k tomu, že smlouvy na dobu neurčitou drtivě převažují (a dříve se až na výjimky ani jiné neuzavíraly), to samozřejmé je.nevím, jestli toto tvé tvrzení je založeno na nějaké statistice, pokud ano, sem s ní, moje zkušenost nasvědčuje opaku (tedy jednak zkušenost z let brigádnických, co jsem pochytil o chodu fabrik, kde jsem se vyskytl, a druhak zkušenost zprostředkovaná kamarádkou "asistentkou" v jisté fabrice)
asi odtud, že se pohybují ve vlastním světě a není možné s nimi normálně komunikovat ...ano, a jak? - z pozice dělníka ... nenápadně se do jeho společnosti vmísit v golfovém klubu nebo ve VIP kasínu etc.?Nevím, odkud se bere ta představa, že se majitelé firem pohybují ve vlastním světě a není možné s nimi běžným způsobem komunikovat.
Jaký Mnichov? Tady se jelo podle Moskvy.vrať se na začátek threadu a čti pozorně znovu ...
a ty se vezmou kde?Existují nebo vzniknou.
snad předpokládáš, že dobrý dělník = dobrý manažer?Tak pošetilý nejsem. Tento názor se razil v roce 1948 a krátce po něm. Je snad jasné, že taková implikace neplatí.
nebo jsi to snad myslel tak, že (obyčejný dělník!) má na to nebýt manažerem sám sobě ale nějakého dobrého najmout?Kdo říká, že musí jít o jediného dělníka? Může se jich dohodnout větší počet, založí společně firmu a manažera si najmou. Vždyť je to normální, takhle přece vznikala družstva (myslím ta původní, ne družstva vzniklá násilně po roce 1948) - výrobní, spotřební, zemedělská, bytová atd. Není důvod, proč by to nešlo i teď.
nevím, jestli toto tvé tvrzení je založeno na nějaké statistice, pokud ano, sem s ní, moje zkušenost nasvědčuje opaku (tedy jednak zkušenost z let brigádnických, co jsem pochytil o chodu fabrik, kde jsem se vyskytl, a druhak zkušenost zprostředkovaná kamarádkou "asistentkou" v jisté fabrice)Tam, kde jsem pracoval já (v různých firmách - soukromých, státních, městských) prakticky nic než smlouvy na dobu neurčitou nebylo. Podle mých informací taktéž i jinde - a to žiju ve městě, které je známo nejvyšší nezaměstnaností v kraji.
asi odtud, že se pohybují ve vlastním světě a není možné s nimi normálně komunikovat ...To je samozřejmě ve většině případů nesmysl.
vrať se na začátek threadu a čti pozorně znovu ...Sorry - ať koukám jak koukám, žádný Mnichov nikde nevidím.
to těžko, když je to tu samý špatný manažera ty se vezmou kde?Existují nebo vzniknou.
Kdo říká, že musí jít o jediného dělníka? Může se jich dohodnout větší počet, založí společně firmu a manažera si najmou. Vždyť je to normální, takhle přece vznikala družstva (myslím ta původní, ne družstva vzniklá násilně po roce 1948) - výrobní, spotřební, zemedělská, bytová atd. Není důvod, proč by to nešlo i teď.ok, takže mezi těmi dělníky tedy musí být někdo s dobrými manažerskými schopnostmi, aby je zorganizoval do družstva a ... jsme zase u jádra problému, kde toho manažera vzít?
Tam, kde jsem pracoval já (v různých firmách - soukromých, státních, městských) prakticky nic než smlouvy na dobu neurčitou nebylo.ovšem IT (předpokládám tvůj obor) a státní správa není zrovna "dělnické prostředí" - ok, bavili jsme se na začátku obecně, pod pojmem "dělník" byl asi míněn ten poslední čičmunda, který už nikomu nešéfuje, ať už tedy u pásu nebo bušící do "PéCé" ... ale tyto oblasti (o kterých vím, že tam jsou většinou smlouvy na dobu neurčitou) asi jaksi netvoří většinu zaměstnaných ...
Podle mých informací taktéž i jinde - a to žiju ve městě, které je známo nejvyšší nezaměstnaností v kraji.no, a podle mých informací jinde ani ne - ty pokrývají především automobilový a elektronický průmysl, a prodej (vyjímkou jsou některé specializace)
bez odkazu na konkrétní průzkum se asi těžko shodnem, někdo holt zažil něco, a někdo jiný něco jiného ...asi odtud, že se pohybují ve vlastním světě a není možné s nimi normálně komunikovat ...To je samozřejmě ve většině případů nesmysl.
no tak popořadě ... já: změnil jsem job, je to lepší => na managementu záleží ty: tady kvalitní manažeři nejsou, je třeba brát ve vyspělé cizině já: co je "vyspělá", ti v mém předchozím zaměstnání byli z Německa ty: ze kterého, z NDR? já: pokud Mnichov leží v NDR ... ty: Jaký Mnichov? Tady se jelo podle Moskvy. já: OMG, proč do toho tahá Moskvu?vrať se na začátek threadu a čti pozorně znovu ...Sorry - ať koukám jak koukám, žádný Mnichov nikde nevidím.
to těžko, když je to tu samý špatný manažerJá jsem o špatných manažerech nezačal. Nejsou tu jen samí špatní manažeři - v roce 1990 to bylo hodně špatné, ale situace se už zlepšila (i když k dokonalosti má samozřejmě daleko). Kromě toho je tu dost poměrně dobrých manažerů z ciziny.
ok, takže mezi těmi dělníky tedy musí být někdo s dobrými manažerskými schopnostmi, aby je zorganizoval do družstva a ... jsme zase u jádra problému, kde toho manažera vzít?V první fázi stačí, aby se mezi sebou dohodli a vybrali toho manažersky nejlepšího. Ten už může udělat další krok, a to sehnat skutečného manažera. Nebo už může každý přijít předem s návrhem na někoho kdo by to dělal, atd. Možností je víc. Kdo chce, hledá způsob, kde nechce, hledá důvod - jednodušeji už se to snad říct nedá.
ovšem IT (předpokládám tvůj obor) a státní správa není zrovna "dělnické prostředí"Mohu tě ujistit, že do mnou zmíněné škály patří též kovovýroba, elektroinstalace nebo stěhovací firma. To mi přijde jako dostatečně dělnické prostředí.
já: OMG, proč do toho tahá Moskvu?Netvrdil jsem nikdy, že každý manažer ze západní ciziny je dobrý, stejně jako každý český je špatný. To je naprostá blbost. Řekl jsem jen, že čeští manažeři měli praxi z "moskevského" systému, který je nenaučil tomu, co by měli umět. Průměrný (západo)německý manažer průměrného českého pohříchu předčí, a to i dnes, o začátku 90. let nemluvě.
V první fázi stačí, aby se mezi sebou dohodli a vybrali toho manažersky nejlepšího. Ten už může udělat další krok, a to sehnat skutečného manažera. Nebo už může každý přijít předem s návrhem na někoho kdo by to dělal, atd. Možností je víc. Kdo chce, hledá způsob, kde nechce, hledá důvod - jednodušeji už se to snad říct nedá.hm, takže varianta, že někdo by třeba chtěl, ale je tak blbej (či jinak indisponovanej), že prostě na "hledání způsobu" v dané věci nemá, nepřipadá v úvahu? krom toho, většinu firem by muselo zakládat několikanásobně víc dělníků než kolika by pak dala práci (za předpokladu, že takový běžný pracující statisícové úspory prostě nemá) ... ledaže by si sehnali takového manažera, který by byl schopen jednat dle poučky "když dlužíte bance sto tisíc, máte problém, když dlužíte bance sto milionů, má problém banka" (nebo už se nějak změnila ochota našich bank půjčovat obyčejným smrtelníkům?)
Mohu tě ujistit, že do mnou zmíněné škály patří též kovovýroba, elektroinstalace nebo stěhovací firma. To mi přijde jako dostatečně dělnické prostředí.pak by možná bylo zajímavé zkoumat, v čem přesně se naše zkušenosti liší, ale já bych to nechal spát ... pro naše účely stačí říci, že skupina, které se nelze zbavit neprodloužením smlouvy, je nezanedbatelná
Netvrdil jsem nikdy, že každý manažer ze západní ciziny je dobrý, stejně jako každý český je špatný. To je naprostá blbost. Řekl jsem jen, že čeští manažeři měli praxi z "moskevského" systému, který je nenaučil tomu, co by měli umět. Průměrný (západo)německý manažer průměrného českého pohříchu předčí, a to i dnes, o začátku 90. let nemluvě.ok, s tímto by se asi dalo souhlasit, nicméně ta diskuse byla holt vedená trošku jinak ...
Primitivně smýšlející český prosťáček především stále opakuje pohádku o zlých, neschopných a nenasytných manažerech, kteří dřou chudáky dělníky z kůže a tunelují firmu. Jsou manažeři dobří a špatní, stejně jako dobří a špatní dělníci. Lemplové se najdou v obou skupinách.Pokud se podniku nedaří, kdo je za to odpovědný? Manažer anebo dělníci? Já si tipnu, že tak z 80% management. Ať už tím, že si nedokáže vybrat kvalitní lidi, anebo tím, že jim nedokáže kvalitně řídit práci a zhodnotit její výstupy - od čehož tam je. Řečičky o tom, že se lidem nechce pracovat, pouze podle mě v naprosté většině zastírají buď skutečnost, že po nich pořádnou práci nikdo nechce, resp. není schopen tu "pořádnou práci" vůbec pro zaměstnance definovat a taky ji nedokáže adekvátně ohodnotit, anebo že k pořádné práci nedostanou adekvátní podmínky (např. vydělejte si na montáži u pásu, když ten každou chvíli stojí kvůli špatně zorganizovaným dodávkám materiálu... anebo obchodní oddělení neprodává, atd.).
současně se také těžko zbavuje lemplů (na všech pozicích), kteří se drží svých míst zuby nehty. Pak firma nemůže dobré lidi pořádně zaplatit, protože jí peníze odčerpávají ti špatní.Tak to je asi ta firma velice špatně řízená. Odpovědní jsou za to opět hlavně lemplové v těch nejvyšších či řídících pozicích, kteří ty lemply dole nabrali...
Většinou není problém jít jinam, když je to někde špatné. Právě proto, že kvalitních lidí není dost a snadno najdou uplatnění. Nelze to svádět jen na manažery, je to i věc ochoty změnit místo.Samozřejmě, že "není problém" - např. když máte právě dostavěný barák někde na venkově, rodinu a v okruhu 50 km si moc nevyberete (podobné firmy, podobné podmínky). Já bych řekl, že většinou to problém je, ovšem člověk může mít štěstí, to jo.
Pokud se podniku nedaří, kdo je za to odpovědný? Manažer anebo dělníci? Já si tipnu, že tak z 80% management. Ať už tím, že si nedokáže vybrat kvalitní lidi, anebo tím, že jim nedokáže kvalitně řídit práci a zhodnotit její výstupy - od čehož tam je. Řečičky o tom, že se lidem nechce pracovat, pouze podle mě v naprosté většině zastírají buď skutečnost, že po nich pořádnou práci nikdo nechce, resp. není schopen tu "pořádnou práci" vůbec pro zaměstnance definovat a taky ji nedokáže adekvátně ohodnotit, anebo že k pořádné práci nedostanou adekvátní podmínky (např. vydělejte si na montáži u pásu, když ten každou chvíli stojí kvůli špatně zorganizovaným dodávkám materiálu... anebo obchodní oddělení neprodává, atd.).A co ve firmách, kterým se daří, zaměstnanci mají relativně vysoké ohodnocení, dobré pracovní podmínky atd. - stejně si ale často stěžují, nadávají na manažery atd.? A takových firem je hodně...
Tak to je asi ta firma velice špatně řízená. Odpovědní jsou za to opět hlavně lemplové v těch nejvyšších či řídících pozicích, kteří ty lemply dole nabrali...Často to bývá tak, že noví manažeři přebírají firmu po manažerech-lemplech, ale mají svázané ruce. Lemplů dole se zbavují jen velmi těžko.
Samozřejmě, že "není problém" - např. když máte právě dostavěný barák někde na venkově, rodinu a v okruhu 50 km si moc nevyberete (podobné firmy, podobné podmínky). Já bych řekl, že většinou to problém je, ovšem člověk může mít štěstí, to jo.Ve většině profesí to opravdu není problém (a nemluvím teď o IT). Třeba v ryze dělnických profesích - jen u nás ve městě je celá řada firem (různé velikosti), která by brala všema deseti schopné zámečníky, svářeče (ty obzvlášť), lakýrníky, klempíře atd.
Proc si stale nekdo mysli, ze dostane korunky za zmetky? Nikoliv čeští dělníci produkují zmetky, ale čeští manažeři (či majitelé, co si na manažery hrajou). Takový německý dělník pracuje v daleko větší pohodě a vlastně míň než ten český... ale produktivitu má větší... jestli to není tím, že management dokáže jeho práci tak kvalitně zhodnotit?No jo, ale co s tím? Nějak nevídím to levicové řešení...
Nějak nevídím to levicové řešeníDiktatura proletariátu, znárodnění, dělníky do vedoucích funkcí, manažery do uranových dolů. Do by v tom byl čert, aby to pak nefungovalo
Tiskni
Sdílej: