Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Nějak si nemůžu pomoci, ale ty stálé hádky o tom, jaký jazyk je dobrý pro začátečníka, kdo je vůbec programátor, apod. mi lezou trošku krkem.
Když se na to podívám zpětně, tak mi z toho vychází jediné: "Každý se zaměřil nějakým směrem a ten nyní obhajuje jako ten nejlepší".
Není to ani o programování HW ovladačů, operačního systému, webové aplikace, či jiné oblasti. Podle mého vše závisí na talentu na určitý obor. Psaní enterprise aplikací v Javě je diametrálně odlišná věc od programování HW ovladačů. Je to jako srovnávat monitor a klávesnici.
Nemyslím si, že by každý byl dobrý ve všech oblastech. Já budu rozumět tvorbě databází, kolega bude umět naprogramovat app. logiku a třetí bude umět psát komunikace se stroji ve fabrice. Nebudu psát co je nejsložitější, myslím, že všechny oblasti mají svá specifika. Nebudu podle použitého jazyka určovat kdo je a kdo není programátor, to je naprostá hloupost.
Velká část při vývoji je dána talentem. Ať si každý říká co chce, tak bez talentu na danou oblast nemáte v podstatě možnost se prosadit. Často vzpomínané konstrukce if, switch, while, for, ... atd. jsou ve šech jazycích téměř identické. Nemyslím si, že k zvládnutí těchto algoritmů je potřeba nějakého velkého učení. Je to o tom, kdo má a kdo nemá :) Když se někdo bude znažit pochopit if (a == b || c != i) {} více jak týden, tak je jasné, že se na tento obor prostě nehodí.
Když řeknu C programátorovi, že OOP je nejlepší prostředek k dosažení cíle, tak se většinou rozčílí. Jenže, ono je to dáno tím, co kdo dělá. Když to převedu na sebe, jsem programátor webové intranetové aplikace, je přece jasné, že mě nebude zajímat programování HW ovladačů. Na druhou stranu budu do hlavy cpát např. toto. Když budu pracovat jako programátor systémů, ovládající stroje, budu koukat po C, Pythonu, apod. ...
Otázkou je, který jazyk si zvolit jako první. Osobně se domnívám, že je to v podstatě jedno. Buď se budu snažit pochopit, že může existovat i něco jiného, nebo zůstanu zakrslej človíček ovládající max. Pascal.
Další vzpomínanou věcí bylo, že když umím jeden jazyk, naučím se rychle i druhý. To je sice pravda, ale na druhou stranu, zvládnutí syntaxe a zkladních konstrukcí ještě neznamená, že daný jazyk ovládám! Může mi sice týden trvat, než začnu psát první prográmky v novém jazyce, ale bude mi další rok trvat, než se naučím i specifikaci daného jazyka. Nyní se bavím spíše o vysokoúrovňových jazycích typu C++, Java, C#.
Ať už si začátečník zvolí cokoli, většinou až po několika letech pozná, čemu se bude chtít věnovat a který jazyk ho baví nejvíce.
Tiskni
Sdílej:
Otázkou je, který jazyk si zvolit jako první. Osobně se domnívám, že je to v podstatě jedno. Buď se budu snažit pochopit, že může existovat i něco jiného, nebo zůstanu zakrslej človíček ovládající max. Pascal.Už je to tady zase. Überprogramátor, který nejdřív řekne, že každý má pracovat v tom jazyce, který je pro daný úkol nelepší, načež si vybere jeden jazyk a nepřímo o něm prohlásí, že je k ničemu a kdo v něm programuje, je "zakrslej"
Jak jsem již psal, programátor musí být člověk, který je líný a stále hledá, jak si co nejvíce zfektivnit svou práci.Nemusí - kromě výjimek doba, kterou strávíš hledáním, bude dražší, než kdybys prostě psal v tom, v čem umíš.
/fotky/index
zobrazi to, co vrati fce index(req)
v modulu fotky.py
. IMHO o mnoho vetsi systematicnost a prehlednost oproti kupe PHP skriptu v adresari. Navic mate ve vsech funkcich modulu k dispozici tridy a dalsi veci v modulu definovane. S publisherem se nejcasteji pouziva PSP, ale uz jako sablony (dalsi vyhoda -- vestaveny jednoduchy templatovaci system).
No a nejflexibilnejsi je moznost napsat si svuj vlastni handler. To je pak tak, ze pri poslani pozadavku z browseru do adresare, kde je (napr. pres .htaccess) nastavene obslouzeni handlerem xyz
se vubec nehledi na nejakou strukturu souboru a podadresaru, ale spousti se fce xyz
s instanci tridy Request jako parametrem. Ta instance obsahuje krome zadane URL mnoho dalsich informaci a moznosti. Myslim, ze je evidentni, ze napr. oproti mod_rewrite jde o mnohem zajimavejsi praci s prichozim pozadavkem... (Priklad: pracuji na publikacnim frameworku zalozenem na XML, v mnohem inspirovanem Apache Cocoonem. Mam centralni XML konfigurak se zdroji urcenymi regularnimi vyrazy, ktere konfrontuji s prichozi URL a podle toho vracim data -- strucne receno. V PHP byste to resil prepsanim URL na GET parametr a ten byste dostal v nejakem poli, na konsolidovany objekt obsahujici vsechny mozne informace o requestu, ktery byste si mohl prehazovat v procesu zpracovani pozadavku, zapomente. Leda ze byste si ty informace posbiral a objekt vytvoril.)
No dal tu mame takove ty low level frameworky jako je muj oblibeny CherryPy. Tam je to podobne jako u publisheru, akorat jeste vic dotazene -- viz muj blogpost.
No a pak je tu TurboGears (zalozeny na CherryPy), Django, Pylons, Webware a dalsi... Uz vetsi veci, ze kterych je potreba si vybrat vzdy to, co dela to co potrebujete a ne neco navic nebo min.
Hosting s mod_pythonem uz pomalu prestava byt problem, takze si myslim, ze ma smysl se o to zajimat i u obycejnych webu.
Moje otázka k tématu by zněla - pokud bych psal v linuxu pro wokna/dos a pro spíše slabý stroj, lze snad použít céčko a přeložit to pro ony okna? Má to někdo ověřené? Javu se mi tam dávat nechce.
I na hledání se časem dám, že se tu drbe o tématu, tak jsem přispěl.
#ifdef _WIN32 #include <direct.h> #include <io.h> #define mode_t int #else #include <unistd.h> #include <dirent.h> #endif
Dík za postrčení.