Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Už delší dobu se věnuji použití Pythonu na webu. Nedávno mě kamarád přivedl na nápad zkusit kromě mod_pythonu či obyčejného CGI také relativně odlehčený framework jménem CherryPy. Z pythoních frameworků jsem zkoušel zatím jen Django, které je velice slušné, ale já si přecejen ten základ aplikace píšu sám. Django toho za mě dělá až moc. Podobně je na tom TurboGears, který je mi ale sympatičtější, protože vychází právě z CherryPy a templating enginu Kid (ten se dobře s CherryPy používá i tak).
Způsobů jak použít CherryPy je více. Můžete buď použít vestavěný server (port 8080, ale nic vám nebrání při absenci Apache to hodit na 80), FastCGI nebo třeba právě můj oblíbený mod_python. Oficiální návod na tuto kombinaci neexistuje, pouze je na webu wikioidní databáze "receptů", mezi nimiž takový návod je.
Brzy jsem však zjistil, že ten návod prakticky vůbec nefunguje (mj. také kvůli současné situaci, kdy se pomalu klube verze 3.0.0 a hodně věcí se mění) a tak jsem se jal o tom diskutovat v cherrypy-users na Google Groups. No a dneska bych vám rád trochu konsolidovaně předložil, co jsme spolu s původním autorem onoho návodu dali dohromady — tedy funkční návod na zprovoznění nejaktuálnější verze CherryPy (3.0.0b2) přes Apache & mod_python.
Nejdřív pro pořádek uvedu, na čem to všechno kutím: Apache/2.0.55 (Ubuntu) mod_python/3.1.4 Python/2.4.3.
Jak nainstalovat výše uvedený SW, to snad nemusím vysvětlovat. Předpokládám, že každý uživatel Linuxu ví, jak se v jeho distru pracuje s balíčkovacím systémem a že člověk zajímající se o Python na webu tak nějak ví jak to s Apachem chodí.
Instalace CherryPy je jedoduchá. Stáhneme poslední verzi a nainstalujeme pomocí
sudo python setup.py installPak využijeme vymožeností open-source a CherryPy si spravíme. V
__init__.py
v adresáři cherrypy
chybí from cherrypy import _cprequestDále potřebujeme skript modpython_gateway.py, který je v nové verzi CherryPy již nahrazen nativním modulem, ten ale ještě jaksi nefunguje jak má. Stažený skript nakopírujeme někam do PYTHONPATH.
/var/www
) vytoříme adresář myapp
. V něm vytvoříme webařům snad známý soubor .htaccess
a vložíme do něj toto:
PythonPath "['/var/www/myapp']+sys.path" SetHandler python-program PythonHandler modpython_gateway::handler PythonOption wsgi.startup app::startapp PythonOption wsgi.application cherrypy::tree PythonOption wsgi.cleanup cherrypy::engine.stopVěc se dá zařídit i přímo přes
apache2.conf
, kam se stejné řádky vloží do tagu <Location /myapp> </Location>
.app.py
a to s tímto obsahem:
import cherrypy class HelloWorld: def index(self): return "Hello world!" index.exposed = True def page(self): return "Some page..." page.exposed = True def startapp(req): cherrypy.tree.mount(HelloWorld(), "/myapp") cherrypy.config.update({"environment": "production"}) cherrypy.engine.start(blocking=False)Ze souboru je dobře vidět, jaká je filosofie stavby CherryPy aplikace. Třída je "adresářovou úrovní", její metody jednotlivými "stránkami" (berte ty uvozovky opravdu vážně). Nesmírně praktická je pak možnost definovat proměnné a další věci v konstruktoru a používat je v jakékoliv metodě té třídy. No a když se pak tyhle věci skoubí s dědičností tříd a podobnými věcmi... Ve startovací funkci se na strom aplikace jednoduše namountuje co a hlavně kam chceme. Abychom náš projekt našli na
http://localhost/myapp
, naroubujeme třídu HelloWorld na větev /myapp
. IMHO perfektní filosofie tvorby webu.
No, a teď bychom měli vidět "Hello World!" na http://localhost/myapp
(resp. http://localhost/myapp/index
) a text "Some page..." na http://localhost/myapp/page
.
Tenhle blogpost rozhodně nemá za cíl podávat vyčerpávající informace o uvedeném frameworku a nějak do hloubky rozebírat jeho princip, to je asi zřejmé. Jen ventiluju svoji radost z toho, že se konečně něco pohlo Zájemcům doporučuju prošmejdit web CherryPy a uvedenou Google grupu.
Tiskni
Sdílej:
mozem sa este opytat ake mate skusenosti s mod_python? ja som bezal povodne na nom, ale mal som problemy s kesovanim skriptov.No, tak nevim, jestli ted mluvime oba o tom samem, ale ja mel (a obcas i mam) takove problemy taky. Mod_python mi neznamo proc casto nereloaduje moduly a to i kdyz mam explicitne nastaveno
PythonAutoReload On
kid.enable_import()
je spolehlivejsi nez normalne ty soubory natahovat, hazi to mene chyb (neznamo proc mi to pri beznem natahovani obcas napise, ze tam ten soubor neni, nekdy je to OK). Stejne je to pres ten import elegantnejsi vo verzii 3.3 to ma uz byt odstranene...Jeee, to bych byl stastny jako blecha!
Nedostal jsem se zatím k tomu, abych naimplementoval podporu pro jiné databázové datové typy, což už asi bude horší.Mozna, ze lepe by to slo v TurboGears, kterej pouziva SQLObject, ne? btw: podle tohoto postu pod kapotou Djanga taky tluce CherryPy