Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Sun se v červených číslech potácel už v době, kdy o budoucí krizi ještě nikdo neměl ani ponětí.
A taky kvuli vadne nastavenemu programu zamestnaneckych akcii. Bezne maji zamestnanci narok na koupi akcii za zvyhodnenou cenu, ale v Sunu si je museli fyzicky koupit na zacatku kazdeho obdobi, zatimco jinde je nakupujes jen virtualne pri prodeji. Kamos takhle daval 15% mzdy kazdy mesic v roce 2001, bohuzel jen prubezne neprodaval a pak cena spadla o 80%. Docela demotivacni ztrata.
Podle mě byl hlavní problém v tom, že SUN byl vždy hlavně HW firma. Dodávali skvělý a výkonný hardware, ovšem také velmi drahý. Java měla být nástroj pro to, aby si lidé koupili SUN servery. Jenže postupem času šel výkon x86 procesorů tak nahoru, že nebyl důvod kupovat extrémně drahá řešení od SUNu. Aspoň takhle jsem to četl již před několika lety a asi se od té doby zase tolik nezměnilo.
No, ono podpora open source znamená, že vás lidi začnoumít rádi (když se o vás dozví) a kolikrát vám i zadarmo pomůžou s vaší prací.
Na druhou stranu, payware znamená, že od zákazníků dostáváte peníze. Ať si kdo chce co chce říká, tak ty dvě věci jsou v rozporu. Uvolnění SW zkrátka znamená, že někteří uživatelé si ho nemusí zaplatit. a pokud je finanční ztráta větší než benefit z opensourcovosti...
Uvolnění SW zkrátka znamená, že někteří uživatelé si ho nemusí zaplatit.
Warez znamená, že i payware nemusí někteří uživatelé zaplatit...
Nejsem odbornik, nechapu, jak mysql mel Sunu prospet.
Sun se nikdy pořádně nepřiblížil skutečným konkurenčním cenám za svůj HW.Tohle mi nepřipadá jako pravdivé. Přinejmenším u serverů byl vždy na srovnatelné úrovni jako třeba HP nebo Dell. U stanic, storage řešení apod. to je o něco horší, ale pořád jde o vcelku rozumné ceny. Navíc jde ještě také například o spolehlivost - a zrovna zmíněné servery HP na tom (i podle mých zkušeností) nejsou příliš dobře.
V porovnani s jinymi RISC platil SUN paradoxne spise za toho "levnejsiho". At uz vzpomenu na SGI CHALLENGE, IBM RS6000 nebo treba ALPHASERVERy od tehdejsiho DIGITALu.
SUN trumfoval predevsim svou rozsirenosti, jeho SPARCy byly i v bezne nabidce vetsich pocitacovych firem (matne vzpominam napriklad na letaky H&J Computers z poloviny 90 let: "SUN NFS Server - dela jednu vec a dela ji dobre"). A pro Solaris samozrejme byla vetsi nabidka SW (ve srovnani s AIXem, IRIXem ci ULTRIXem).
Nicmene to nebranilo, aby se na nej (mysleno na SUN) ostatni konkurenti obcas divali trosku "z patra". SGI melo de-facto monopol v grafickych stanicich, IBM obrovskou skaloatelnost (RS6000 s prehledem dosahovalo na predni pricky v TOP500) a DIGITALALPHA byl nejrychlejsi procesor sve doby (pokud se nepletu, tak to byl prvni 64bitovy CPU vubec).
Pokud se na to divam z odstupem let, tak bych SUN hodnotil docela dobre. SGI slo do kytek, DIGITAL do Compaqu a nasledne do HP (takze rovnez do kytek), snad jedine IBM si dokazala udrzet kontinuitu do dnesnich dnu (AIX na procesorech Power se myslim drzi docela dobre). HP svoje vlasti procesory rovnez pohrbil (HPUX presel z PA-RISC na Itanium). Takze SUN s jejich SPARCem a Solarisem by se dal s troskou nadsazky oznacit za nejdele zijici z klasickych RISCovych UNIXu.
Vitejte ve svete x86 .
Ono to také bude furiantskou povahou vedení Sunu.
Pamatuji si, jak krátce po uvedení Javy dělali ze všech blbce, posmívali se kdekomu mohli a nejvíce asi Microsoftu. Jejich vize, že všechno převálcuje JavaOS, že procesory budou nativně vykonávat Javu, přišli s vizí NetPC a x dalších. Škoda, že tu dobu většinu z vás asi nepamatujete, jak hulvátsky se tehdy Sun choval, člověk měl pocit, že do vedení Sunu dali přeučené dlaždiče s lysohlávkama. To období trvalo tak 2–3 roky, kdy museli postupně slevovat.
Když začali bojovat pro Microsoftu a jeho použití Javy (částečně oprávněně), neuvědomili si, že druhá strana není zrovna hejsek, co si nechá všechno líbit. Měli tehdy velkou šanci prosadit a nechat Javu jako významný programovací jazyk na platformě Windows, což by je posunulo někam úplně jinam. V té době Microsoft Javě věřil, a dokonce vydával svůj produkt Microsoft Visual J++, Borland se na poli Javy a Windows také hodně snažil. Jako perličku mohu uvést, že Microsoftí JVM byla v běhu několikanásobně rychlejší, než Sunovská JVM. Sun ovšem hodlal pokořit Microsoft až do poslední chvíle – a tehdy si Microsoft řekl stop a začal s projektem vypuzení Javy a náhrady za ní – .NET frameworkem. Microsoft tehdy ze dne na den zastavil vývoj a prodej produktu Microsoft Visual J++.
Java pro SUN nikdy nebyla napřímo výnosná
Nemáš úplně pravdu. Obrat v Javě za fiskální rok 2008 byl 220 miliónů dolarů, víc než MySQL a stejně jako Solaris, viz Jonathanův blog
Současná situace okolo Sunu je vcelku dobrým příkladem, proč vedení firmy neobsazovat IT lidmi a naopak, viz. např. www.theregister.co.uk/2009/04/22/sun_legacy/ . No nic, zamáčkneme slzu, kdo chce ať si vystoupí a karavana jede dál. Už aby tu byl Oracle Solaris 11..doufám, že bude mít po vydání míň bugů jak Solaris 10
Tiskni
Sdílej: