V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Otázkou je, který jazyk si zvolit jako první. Osobně se domnívám, že je to v podstatě jedno. Buď se budu snažit pochopit, že může existovat i něco jiného, nebo zůstanu zakrslej človíček ovládající max. Pascal.Už je to tady zase. Überprogramátor, který nejdřív řekne, že každý má pracovat v tom jazyce, který je pro daný úkol nelepší, načež si vybere jeden jazyk a nepřímo o něm prohlásí, že je k ničemu a kdo v něm programuje, je "zakrslej"
Jak jsem již psal, programátor musí být člověk, který je líný a stále hledá, jak si co nejvíce zfektivnit svou práci.Nemusí - kromě výjimek doba, kterou strávíš hledáním, bude dražší, než kdybys prostě psal v tom, v čem umíš.
/fotky/index
zobrazi to, co vrati fce index(req)
v modulu fotky.py
. IMHO o mnoho vetsi systematicnost a prehlednost oproti kupe PHP skriptu v adresari. Navic mate ve vsech funkcich modulu k dispozici tridy a dalsi veci v modulu definovane. S publisherem se nejcasteji pouziva PSP, ale uz jako sablony (dalsi vyhoda -- vestaveny jednoduchy templatovaci system).
No a nejflexibilnejsi je moznost napsat si svuj vlastni handler. To je pak tak, ze pri poslani pozadavku z browseru do adresare, kde je (napr. pres .htaccess) nastavene obslouzeni handlerem xyz
se vubec nehledi na nejakou strukturu souboru a podadresaru, ale spousti se fce xyz
s instanci tridy Request jako parametrem. Ta instance obsahuje krome zadane URL mnoho dalsich informaci a moznosti. Myslim, ze je evidentni, ze napr. oproti mod_rewrite jde o mnohem zajimavejsi praci s prichozim pozadavkem... (Priklad: pracuji na publikacnim frameworku zalozenem na XML, v mnohem inspirovanem Apache Cocoonem. Mam centralni XML konfigurak se zdroji urcenymi regularnimi vyrazy, ktere konfrontuji s prichozi URL a podle toho vracim data -- strucne receno. V PHP byste to resil prepsanim URL na GET parametr a ten byste dostal v nejakem poli, na konsolidovany objekt obsahujici vsechny mozne informace o requestu, ktery byste si mohl prehazovat v procesu zpracovani pozadavku, zapomente. Leda ze byste si ty informace posbiral a objekt vytvoril.)
No dal tu mame takove ty low level frameworky jako je muj oblibeny CherryPy. Tam je to podobne jako u publisheru, akorat jeste vic dotazene -- viz muj blogpost.
No a pak je tu TurboGears (zalozeny na CherryPy), Django, Pylons, Webware a dalsi... Uz vetsi veci, ze kterych je potreba si vybrat vzdy to, co dela to co potrebujete a ne neco navic nebo min.
Hosting s mod_pythonem uz pomalu prestava byt problem, takze si myslim, ze ma smysl se o to zajimat i u obycejnych webu.
Moje otázka k tématu by zněla - pokud bych psal v linuxu pro wokna/dos a pro spíše slabý stroj, lze snad použít céčko a přeložit to pro ony okna? Má to někdo ověřené? Javu se mi tam dávat nechce.
I na hledání se časem dám, že se tu drbe o tématu, tak jsem přispěl.
#ifdef _WIN32 #include <direct.h> #include <io.h> #define mode_t int #else #include <unistd.h> #include <dirent.h> #endif
Dík za postrčení.
Tiskni
Sdílej: