Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
V night buildech firefoxu se s patricnym ohlasem objevil adresas media/ s knihovnami ve stylu libogg, libvorbis, libtheora (holt deployment pro zastare systemy ktere nepodporuji spravu knihoven a jejich zavisloti je bida, takze si je firefox musi tahat sebou, nicmene obsahuje volby pro configure pro pouziti systemovych knihven). Zkusil jsem jak se chova v typickem pouziti na WXP a tag video opravdu fungoval (:, vcetne ovladani pres zakladni js ve stylu .play()
Na nahodne ukazkove strance sice nefungoval priklad streamu videa - ale nedival jsem se jestli je to problem na strane vyvojove verze firefoxu
Minefield na windows bez dalsich codecu sice zatim nedokaze prehrat application/ogg obsahujici pouze audio - v bugzille to bylo zmeneno pouze v komentari k jiz vyresenemu reportu zadajiho podporu video tagu - snad vyvojari zareaguji na konkretni wishreport.
Az toto bude firefox podporovat alespon ubyde zadosti na pouzivani prezitych formatu jako mp3 na projektech wikimedia foundation.
Pokud by v MS prezili fakt ze podpora otevrenych formatu je dulezita pro open-source komunitu a IE team by implementoval tuto feature, konec zbytecneho nasazovani flashe by zjednodusil zivot nejen rade vyvojaru ale hlavne uzivatelum mobilnich zarizeni a vubec uzivatelu vsech OS krome 32bit windows. Vzhledem k tomu ze napriklad vyvojarum silverlightu narozdil napriklad od Microsoft Game Studios znacka linux nevadi se snad blyska ne lepsi casy.
Tiskni
Sdílej:
V night buildech firefoxu se s patricnym ohlasem objevil adresas media/ s knihovnami ve stylu libogg, libvorbis, libtheora (holt deployment pro zastare systemy ktere nepodporuji spravu knihoven a jejich zavisloti je bida, takze si je firefox musi tahat sebou, nicmene obsahuje volby pro configure pro pouziti systémovych knihven).
Windows správu knihoven má. Může te mít i několik desítek různých verzí vedle sebe a aplikace si pak může vyžádat buď nějakou konkrétní verzi a když to neudělá, dá se jí samozřejmě nejnovější. To, že to neumějí používat aplikace je problém jejich (těch aplikací) vývojářů, né problém Windows.
Je lepší, když si aplikace tahá knihovny, co potřebuje. Když to nedělá, je tu riziko, že nebude kompatibilní s nějakou novější verzí, pokud máme nainstalovánu jen ji. A jelikož, na rozdíl od linuxu, na windows nepotřebuji od každého druhu 5 aplikací na jednu a tu samou činnost (protože by jedna neuměla 1/5 věcí, druhá druhou pětinu atd), nedochází ani k tomu, že bych tu knihovnu měl v systému 100x. (v linuxu bych musel mít gtk, qt, kdelibs, gnomelibs a to jen proto, že X nemá kvalitní api pro aplikace, přitom každá znich dělá to samé (sice kdelibs a gnomelibs jsou postaveny trochu výše, ale prakticky to dělá to samé) navíc každá z těchto knihoven má desítky dalších závislostí a aby toho nebylo málo, tak různých, výsledek = prasárna zbytečností v systému)
Taky systém aktualizací v linuxu je děs. Všechno dementně v repozitářích, všechno 100x ba i 1000x kompilované, jenom v jiném obalu s jinými závislostmi pro různé nekompatibilní distribuce. Systém se má starat o aktualizace systému a né různých aplikací, co do něj nepatří. O aktualizace aplikace, nebo uživatel. V Linuxu si ani nemůže uživatel nemající práva roota nainstalovat balíček z repozitáře, protože SW pro linux má hodně často na pevno zakompilované cesty a nelze tedy balíček rozbalit někam do ~/, protože by nefungoval. Ve Windows si změníte cestu do svého adresáře a aplikaci nainstalujete a ona pak i funguje a nepotřebuji práva admina. V linuxu byste si ji museli ručně zkompilovat s upraveným prefixem, libdirem, datadirem a já nevím čím vším. Ještě kvůli tomu instalovat kompilátor a kýbl vývojových balíčků.
Systém se má starat o aktualizace systému a né různých aplikací, co do něj nepatří. O aktualizace aplikace, nebo uživatel.Ano,možná by to tak bylo lepší (na desktopu),nicméně by to muselo být standardizované a né,aby si to,jako na Windows řešila (nebo spíš vůbec neřešila) každá aplikace zvlášť,nebo ještě hůř - aby se aktualizace dělaly přes manuální stáhnutí a spuštění instalační binárky z netu. To je pak ještě větší hrůza,než dependency hell...
Označení instalátorů na Windows je hrůza - vše v *.exe ,stejně jako normální binárky - instalátory by měly mít svou vlastní příponu - něco,jako *.dmg na macu... MS s něčím takovým přišel (msi),nicméně se to v praxi moc neosvědčilo a moc vývojářů to bohužel nepoužívá...
Windows správu knihoven má.Samozrejme jsem tim myslel neco krapytek pokrocilejsiho nez linker ktery si poradi s vice verzema ruzne knihovny a umi nejakou tu cache (:
Je lepší, když si aplikace tahá knihovny, co potřebuje.Je fakt, ze pamet je dneska levna. Stejne je zbytecne aby vyvojari ruznych aplikaci duplikovali cinnosti jako hlidani informaci o vsech knihovnach ktere pouzivaji, zbytecne rekompilace a deployment.
Když to nedělá, je tu riziko, že nebude kompatibilní s nějakou novější verzí, pokud máme nainstalovánu jen jiVsak taky kvalitni "system na spravu knihoven" je zalozen na ABI kompatibilite.
A jelikož, na rozdíl od linuxu, na windows nepotřebuji od každého druhu 5 aplikací na jednu a tu samou činnostSdilene knihovny se ale hlavne pouzivaji na neco jineho.
Systém se má starat o aktualizace systému a né různých aplikací, co do něj nepatří. O aktualizace aplikace, nebo uživatel.Uzivatel? To uz by se rovnou mohl starat o takovy veci jako drivery k hw ne? Aplikace? Neni nad duplikaci kodu a bezpecnosti problemy.
V Linuxu si ani nemůže uživatel nemající práva roota nainstalovat balíček z repozitářeNemusis mit primo roota. Ale i tak by instalace mimo vychozi cestu byla dobra - ne jen kvuli instalaci do domecku, ale treba i pro webove aplikace.
Vsak taky kvalitni "system na spravu knihoven" je zalozen na ABI kompatibilite.OS nemůže zařídit, že programátor "znekompatibilití" knihovnu.
Sdilene knihovny se ale hlavne pouzivaji na neco jineho.Tak mi to prozraďte. Mýtus se zabíráním méně operační paměti? Blbost. Stejná knihovna musí být namapována do každého procesu zvlášť, jinak by si vzájemně přepisovaly data.
Tak mi to prozraďte. Mýtus se zabíráním méně operační paměti? Blbost. Stejná knihovna musí být namapována do každého procesu zvlášť, jinak by si vzájemně přepisovaly data.Knihovna je sice opravdu nammap()ovana do adresniho prostoru kazdeho procesu zvlast, ale vsechny stranky, ktere nejsou pro zapis (tj. naprosta vetsina), jsou v pameti fyzicky jen jednou.
OS nemůže zařídit, že programátor "znekompatibilití" knihovnu.Je fakt ze ani unit testy a kontrola symbolu nezaridi 100% kompatibilitu. Soucasne linkery ale opravdu takto daleko nejdou. ELF se spoliha pouze na vyvojare knihovny. Nedokazu rict do jake miry je to realny problem, ale hadam ze open-source base a distribuce v tomhle muzou trochu pomoct (:
Tak mi to prozraďtePodivej se na co jsem reagoval. Na neco jineho nez sdileni kodu mezi aplikacemi resicimi stejny problem pro jine typy uzivatelu.
Mýtus se zabíráním méně operační paměti? Blbost.Imho to na linuxu resi mmap, takze to blbost neni. Lowlevel vubec neznam, ale tipnul bych si ze by to slo i bez copy-on-write
Trestní oznámení je podání, které obsahuje konkrétní skutečnosti, které nasvědčují spáchání trestného činu. Lze jej podat písemně, ústně do protokolu, faxem nebo elektronickou poštou. Trestní oznámení se podává buď státnímu zastupitelství, nebo u jednotlivých útvarů Policie ČR.A jelikož zneužití osobních údajů tresní čin je ...
Teď jste ale zneužil mou osobní informaci. Sice ji mám v profilu, ale vám jsem nikde nedovolil ji publikovat. Písněte mi vaše jméno, adresu a já řeknu tatínkovi (právník), aby na vás podal trestní oznámení.Myslim si že takéto správanie je smutno-smiešne, detinské a nezrelé. Myslím si že by si sa mal nad sebou zamyslieť - a ak niečo zverejníš - aj keď osobný údaj a niekto to len cituje - tak to nieje trestný čin. Dátum narodenia je osobný údaj a nie iba rok narodenia. Bre ráno.