Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Napadla mě taková věc. Stalo se vám už někdy, že jste se potřebovali přihlásit jako admin k vašemu domácímu serveru a po ruce nebyl žádný důvěryhodný počítač? Jen školní učebna, internetová kavárna, či počítač vašeho známého s bůhvíjakou hromadou keyloggerů, spywaru a jiné havěti? Co potom? jak provést nutný administrační zásah, aniž bych administrátorský účet vystavil riziku? Jedno řešení mě napadlo, ale třeba je to úplná blbost....
Z logiky věci vyplývá, že účet použitý pro takovéto přihlášení je nutno považovat za prozrazený. Co kdyby si tedy člověk připravil takovýto nouzový scénář pro strýčka příhodu:
1. Vytvořit určitý počet nouzových účtů s administrátoskými právy pomocí sudo a velmi silným heslem. Říkejme jim třeba Pepa1 až Pepa5.
2. V případě takovéto nouzové situace se přihlásit na Pepa1 pomocí ssh a provést nutnou opravu.
3. Zákaz přihlášení pomocí Pepa1 v sshd.conf. Zákaz přihlášení na Pepa1 vůbec. Sudo passwd -l pepa1. Ostranění účtu pepa1?
4. logout
Takhle by to možná šlo? Tyto Uživatele mohu mít v zásobě podle uvážení, a po každém použití je likvidovat. Jediným rizikem je, že by útočník stihl odposlechnuté údaje zneužít ještě během doby kdy jsem přihlášen, což je nepravděpodobné. A jde vůbec nějak omezit počet přihlášení na jeden účet na 1 aby se současně se mnou už nikdo nepříhlásil? Samozřejmě toto je nouzová varianta, pouze pro extrémní případy. Má to smysl,nebo je to jen security by obsurity?
Tiskni
Sdílej:
tohle řešení je příliš drahé. Jen kvůli tomu, že jdnou za rok mě možná potká nějaký průser nebudu kupovat PDA.
Drahé, ale jediné, které uspokojí i paranoika.
Prd:) SKEY/OTP kalkulacka v beznem telefonu (pokud teda clovek nema nejakej starej krap s 2 radkovym cernobilym displejem) neni vubec drahy reseni a pritom je skvely i pro paranoiky:)
Takže v podstatě "stačí" zmermomocnit putty a využít session, kterou si na nedůvěryhodném počítači dobrovolně ustavíte, k vytvoření backdooru na vašem serveru? A to pomíjím, že pokud sebou nenosíte fingerprint serveru, tak by stačil i man in the middle attack. Jasný - lama na to mít nebude, ale paranoika jsem si vždycky představoval trochu jinak. Z nedůvěryhodného počítače asi jedině s livkem (+ hw token), a to ještě pořád musím majiteli stroje alespoň elementárně důvěřovat (či považovat některé typy útoků za extrémně nepravděpodobné).
Kdyz tak ctu vasi vizi, napada me jestli jste nekdy slysel o OTP (one time password - jednorazova hesla). Myslim ze pro vasi potrebu je to ponekud dotazenejsi nez harakiri s uzivateli. Proste vytvorit jednoho uzivatele s jednorazovymi hesly, nebo je dat kazdemu uzivateli. Fantazii se meze nekladou.
o tom jsem neslyšel. Díky za tip.
Presne tak, OneTimePassword (keyword OTP, OPIE, SKEY). Na duveryhodnym pocitaci, localhostu nebo i na neduveryhodnym pocitaci inicializujes databazi. Zada se heslo a z podle toho se pak podle cisel generuji jednorazova hesla. Prihlaseni pak predpoklada bud predem pripraveny seznam (takhle chodim do banky), nebo kalkulacku (mam v telefonu) - samozrejme lepsi je nejaka duveryhodna "kalkulacka", kam zadas svoje supertajny heslo (seznam ti muze nekdo zkopirovat nebo ukrast). Kdyz se pak prihlasis, nabidne ti system prihlaseni pomoci SKEY/OTP - tam ti napise cislo, coz znamena, kolikate heslo mas zadat. To zjistis bud ze seznamu nebo spocitas na kalkulacce. Obvykle se system pta i na normalni permanentni heslo, jde nastavit poradi, jestli se bude ptat nejdriv na skey a pak klasiku nebo obracene. Mam to takhle nastaveny na Gentoo a Debianu pro SSH a sudo a heslo generuju na telefonu. System samozrejme cislo snizuje/zvysuje, takze se nestane, ze by se ti jedno heslo mohlo opakovat. Tohle je zrejme nejlepsi zpusob, jak se logovat z neduveryhodnych pocitacu. Druhy dobry zpusob je pomoci certifikatu na karte, ale k tomu potrebujes zase specialni HW a SW - pro skey potrebujes obvykle podporu jenom na strane serveru.
A jenom dodam, pokud uz se prihlasis na server, prepnes pres sudo do admina, tak ihned nahodit screen a mit tak moznost vytvaret si dalsi root bashe bez nutnosti se znovu hlasit ...