Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
tohle řešení je příliš drahé. Jen kvůli tomu, že jdnou za rok mě možná potká nějaký průser nebudu kupovat PDA.
Drahé, ale jediné, které uspokojí i paranoika.
Prd:) SKEY/OTP kalkulacka v beznem telefonu (pokud teda clovek nema nejakej starej krap s 2 radkovym cernobilym displejem) neni vubec drahy reseni a pritom je skvely i pro paranoiky:)
Takže v podstatě "stačí" zmermomocnit putty a využít session, kterou si na nedůvěryhodném počítači dobrovolně ustavíte, k vytvoření backdooru na vašem serveru? A to pomíjím, že pokud sebou nenosíte fingerprint serveru, tak by stačil i man in the middle attack. Jasný - lama na to mít nebude, ale paranoika jsem si vždycky představoval trochu jinak. Z nedůvěryhodného počítače asi jedině s livkem (+ hw token), a to ještě pořád musím majiteli stroje alespoň elementárně důvěřovat (či považovat některé typy útoků za extrémně nepravděpodobné).
Kdyz tak ctu vasi vizi, napada me jestli jste nekdy slysel o OTP (one time password - jednorazova hesla). Myslim ze pro vasi potrebu je to ponekud dotazenejsi nez harakiri s uzivateli. Proste vytvorit jednoho uzivatele s jednorazovymi hesly, nebo je dat kazdemu uzivateli. Fantazii se meze nekladou.
o tom jsem neslyšel. Díky za tip.
Presne tak, OneTimePassword (keyword OTP, OPIE, SKEY). Na duveryhodnym pocitaci, localhostu nebo i na neduveryhodnym pocitaci inicializujes databazi. Zada se heslo a z podle toho se pak podle cisel generuji jednorazova hesla. Prihlaseni pak predpoklada bud predem pripraveny seznam (takhle chodim do banky), nebo kalkulacku (mam v telefonu) - samozrejme lepsi je nejaka duveryhodna "kalkulacka", kam zadas svoje supertajny heslo (seznam ti muze nekdo zkopirovat nebo ukrast). Kdyz se pak prihlasis, nabidne ti system prihlaseni pomoci SKEY/OTP - tam ti napise cislo, coz znamena, kolikate heslo mas zadat. To zjistis bud ze seznamu nebo spocitas na kalkulacce. Obvykle se system pta i na normalni permanentni heslo, jde nastavit poradi, jestli se bude ptat nejdriv na skey a pak klasiku nebo obracene. Mam to takhle nastaveny na Gentoo a Debianu pro SSH a sudo a heslo generuju na telefonu. System samozrejme cislo snizuje/zvysuje, takze se nestane, ze by se ti jedno heslo mohlo opakovat. Tohle je zrejme nejlepsi zpusob, jak se logovat z neduveryhodnych pocitacu. Druhy dobry zpusob je pomoci certifikatu na karte, ale k tomu potrebujes zase specialni HW a SW - pro skey potrebujes obvykle podporu jenom na strane serveru.
A jenom dodam, pokud uz se prihlasis na server, prepnes pres sudo do admina, tak ihned nahodit screen a mit tak moznost vytvaret si dalsi root bashe bez nutnosti se znovu hlasit ...
Tiskni
Sdílej: