Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »tohle řešení je příliš drahé. Jen kvůli tomu, že jdnou za rok mě možná potká nějaký průser nebudu kupovat PDA.
Drahé, ale jediné, které uspokojí i paranoika.
Prd:) SKEY/OTP kalkulacka v beznem telefonu (pokud teda clovek nema nejakej starej krap s 2 radkovym cernobilym displejem) neni vubec drahy reseni a pritom je skvely i pro paranoiky:)
Takže v podstatě "stačí" zmermomocnit putty a využít session, kterou si na nedůvěryhodném počítači dobrovolně ustavíte, k vytvoření backdooru na vašem serveru? A to pomíjím, že pokud sebou nenosíte fingerprint serveru, tak by stačil i man in the middle attack. Jasný - lama na to mít nebude, ale paranoika jsem si vždycky představoval trochu jinak. Z nedůvěryhodného počítače asi jedině s livkem (+ hw token), a to ještě pořád musím majiteli stroje alespoň elementárně důvěřovat (či považovat některé typy útoků za extrémně nepravděpodobné).
Kdyz tak ctu vasi vizi, napada me jestli jste nekdy slysel o OTP (one time password - jednorazova hesla). Myslim ze pro vasi potrebu je to ponekud dotazenejsi nez harakiri s uzivateli. Proste vytvorit jednoho uzivatele s jednorazovymi hesly, nebo je dat kazdemu uzivateli. Fantazii se meze nekladou.
o tom jsem neslyšel. Díky za tip.
Presne tak, OneTimePassword (keyword OTP, OPIE, SKEY). Na duveryhodnym pocitaci, localhostu nebo i na neduveryhodnym pocitaci inicializujes databazi. Zada se heslo a z podle toho se pak podle cisel generuji jednorazova hesla. Prihlaseni pak predpoklada bud predem pripraveny seznam (takhle chodim do banky), nebo kalkulacku (mam v telefonu) - samozrejme lepsi je nejaka duveryhodna "kalkulacka", kam zadas svoje supertajny heslo (seznam ti muze nekdo zkopirovat nebo ukrast). Kdyz se pak prihlasis, nabidne ti system prihlaseni pomoci SKEY/OTP - tam ti napise cislo, coz znamena, kolikate heslo mas zadat. To zjistis bud ze seznamu nebo spocitas na kalkulacce. Obvykle se system pta i na normalni permanentni heslo, jde nastavit poradi, jestli se bude ptat nejdriv na skey a pak klasiku nebo obracene. Mam to takhle nastaveny na Gentoo a Debianu pro SSH a sudo a heslo generuju na telefonu. System samozrejme cislo snizuje/zvysuje, takze se nestane, ze by se ti jedno heslo mohlo opakovat. Tohle je zrejme nejlepsi zpusob, jak se logovat z neduveryhodnych pocitacu. Druhy dobry zpusob je pomoci certifikatu na karte, ale k tomu potrebujes zase specialni HW a SW - pro skey potrebujes obvykle podporu jenom na strane serveru.
A jenom dodam, pokud uz se prihlasis na server, prepnes pres sudo do admina, tak ihned nahodit screen a mit tak moznost vytvaret si dalsi root bashe bez nutnosti se znovu hlasit ...
Tiskni
Sdílej: