Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
tohle řešení je příliš drahé. Jen kvůli tomu, že jdnou za rok mě možná potká nějaký průser nebudu kupovat PDA.
Drahé, ale jediné, které uspokojí i paranoika.
Prd:) SKEY/OTP kalkulacka v beznem telefonu (pokud teda clovek nema nejakej starej krap s 2 radkovym cernobilym displejem) neni vubec drahy reseni a pritom je skvely i pro paranoiky:)
Takže v podstatě "stačí" zmermomocnit putty a využít session, kterou si na nedůvěryhodném počítači dobrovolně ustavíte, k vytvoření backdooru na vašem serveru? A to pomíjím, že pokud sebou nenosíte fingerprint serveru, tak by stačil i man in the middle attack. Jasný - lama na to mít nebude, ale paranoika jsem si vždycky představoval trochu jinak. Z nedůvěryhodného počítače asi jedině s livkem (+ hw token), a to ještě pořád musím majiteli stroje alespoň elementárně důvěřovat (či považovat některé typy útoků za extrémně nepravděpodobné).
Kdyz tak ctu vasi vizi, napada me jestli jste nekdy slysel o OTP (one time password - jednorazova hesla). Myslim ze pro vasi potrebu je to ponekud dotazenejsi nez harakiri s uzivateli. Proste vytvorit jednoho uzivatele s jednorazovymi hesly, nebo je dat kazdemu uzivateli. Fantazii se meze nekladou.
o tom jsem neslyšel. Díky za tip.
Presne tak, OneTimePassword (keyword OTP, OPIE, SKEY). Na duveryhodnym pocitaci, localhostu nebo i na neduveryhodnym pocitaci inicializujes databazi. Zada se heslo a z podle toho se pak podle cisel generuji jednorazova hesla. Prihlaseni pak predpoklada bud predem pripraveny seznam (takhle chodim do banky), nebo kalkulacku (mam v telefonu) - samozrejme lepsi je nejaka duveryhodna "kalkulacka", kam zadas svoje supertajny heslo (seznam ti muze nekdo zkopirovat nebo ukrast). Kdyz se pak prihlasis, nabidne ti system prihlaseni pomoci SKEY/OTP - tam ti napise cislo, coz znamena, kolikate heslo mas zadat. To zjistis bud ze seznamu nebo spocitas na kalkulacce. Obvykle se system pta i na normalni permanentni heslo, jde nastavit poradi, jestli se bude ptat nejdriv na skey a pak klasiku nebo obracene. Mam to takhle nastaveny na Gentoo a Debianu pro SSH a sudo a heslo generuju na telefonu. System samozrejme cislo snizuje/zvysuje, takze se nestane, ze by se ti jedno heslo mohlo opakovat. Tohle je zrejme nejlepsi zpusob, jak se logovat z neduveryhodnych pocitacu. Druhy dobry zpusob je pomoci certifikatu na karte, ale k tomu potrebujes zase specialni HW a SW - pro skey potrebujes obvykle podporu jenom na strane serveru.
A jenom dodam, pokud uz se prihlasis na server, prepnes pres sudo do admina, tak ihned nahodit screen a mit tak moznost vytvaret si dalsi root bashe bez nutnosti se znovu hlasit ...
Tiskni
Sdílej: