Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Myslím, že v druhé věta ti chybí 'stát'.
Všechny ty lesklé klikátka, blikátka a udělátka zde asi nikoho neoslní. Applet pro nastavení Wifi má být strohý a funkční, a né latexový leskloň, tak jako je vidět třeba v Kubuntu 9.04.Což o to, ta lesklá klikátka. blikátka a udělátka by ani tak nevadila, ale kdyby to aspoň fungovalo... V tom bude ten hlavní problém, ne ve vzhledu (ten se mi naopak docela i líbí).
Spíš mi vadí bohémský přístup v duchu hesla "to se časem dodělá".Není to spíš "release early, release often"?
Korunu tomu pak nasazují tvůrci distribucí, kteří přes neuspokojivý stav KDE 4 jeden po druhém zavrhují KDE 3.5 a vytěsňují ho mimo standardní instalační média.Jednou to udělat museli.
Jednou to udělat museli.
To jistě ano. Ale mohli s tím počkat, až bude v trochu hotovějším stavu. Takhle jen utvrzují vývojáře KDE v jejich přesvědčení, že je všechno v nejlepším pořádku a že uživatelé, kteří chtějí, aby jim v KDE 4 fungovalo to, co funguje v KDE 3.5, jsou jen křiklouni, kteří tomu vůbec nerozumějí.
Tak speciálně pro vás to zkusím napsat ještě jednou, třeba si to tentokrát přečtete, než budete reagovat:
Že bude mít natolik přepracovaná verze ze začátku chyby, s tím bych se i smířil, to je bohužel víceméně nevyhnutelné. Spíš mi vadí bohémský přístup v duchu hesla "to se časem dodělá". Pořád tvrdím, že uměla-li něco stará verze, má to nová umět také, není-li po zralé úvaze rozhodnuto, že se ta funkce odstraní.
Jinak řečeno: nevadí mi chyby; tedy samozřejmě vadí, ale chápu, že se jim nedá vyhnout. Mnohem víc mi vadí funkce, u kterých se autoři úmyslně rozhodli, že je implementují až někdy časem, po vydání ostré verze. Protože to nevyhnutelné nebylo, to je důsledek nezodpovědného rozhodnutí vývojářů vydat nedodělek jako ostrou verzi.
Mně na něm hlavně vadí, že bylo vydáno, aniž by bylo hotové.Ten termín jste asi nezvolil úplně šťastně, ale dejme tomu, že jste chtěl říct, že ve verzi 4.0 bylo méně funkcionality než by čekal průměrný desktopový uživatel. Ale k tomu se vývojáři vyjádřili dost přesně. Nešlo o verzi pro uživatele, ale pro programátory (pro ty už to obsahovalo funkcí dost). Pouze nedočkavá média se na to hned vrhla a udělala z toho katastrofu století: "tohle jako máme používat?"
Nešlo o verzi pro uživatele, ale pro programátory (pro ty už to obsahovalo funkcí dost).Proč tedy nebyla značena jako verze pro programátory, třeba Technology Preview a proč to nebylo zmíněno v oznámení?
Uživatelé mají používat vhodné distribuce, které KDE nasazovaly postupně. Kolik uživatelů si samo instaluje poslední stabilní verze KDE? Pár procent a to ještě z těch pokročilejších. Takže takové povzdechy nad vydáním jsou docela dost mimo. Lidé, kteří KDE 4 chtěli používat a pořídili si ho, věděli v jakém je stavu.
Proč tedy nebyla značena jako verze pro programátoryTo nevím ... zeptejte se na KDE.org. Každopádně v každém blogu či zápisku a někdy i recenzi ohledně KDE 4.0 se dočtete, že to tak je a že uživatelé navyklí na pohodlí* by měli počkat ne na 4.1 ale na 4.2. Možná za tím stála právě ta potřeba "release early", tj. hodit něco na stůl a ne do šuplíku. *Já osobně jsem byl spokojen s 4.0 beta (a nyní jedu na 4.2 beta) a žádné velké problémy jsem nepociťoval. Ale já jsem dost specifický případ, nepotřebuju žádné start menu, taskbar, panely, ťinťátka, úplně mi stačí KDE v roli kompozitního okenního správce s více desktopy. Hodiny na ploše jsou příjemný bonus. Pár chyb jsem nahlásil a pár jich opravili.
Ten termín jste asi nezvolil úplně šťastně, ale dejme tomu, že jste chtěl říct, že ve verzi 4.0 bylo méně funkcionality než by čekal průměrný desktopový uživatel.
Co mám ještě udělat, abyste si mé příspěvky konečně zkusil přečíst, než na ně reagujete? Napsal jsem už nejméně pětkrát zcela jasně, co přesně mi vadí, ale vy mi pořád podsouváte něco úplně jiného, co jsem nikdy netvrdil…
Nešlo o verzi pro uživatele, ale pro programátory (pro ty už to obsahovalo funkcí dost).
Jsem (mimo jiné) programátor a pro mne jich rozhodně dost nebylo. Sice tam byla spousta funkcí, které jsou mi absolutně k ničemu, ale chyběla řada těch, které bych potřeboval. Zejména možnost nakonfigurovat desktop tak, aby mne nerušil při práci.
Napsal jsem už nejméně pětkrát zcela jasně, co přesně mi vadíNo ok, tak vadí Vám že není/nebylo KDE hotové? Tak to ještě dlouho nebude (jesti vůbec). Co je to hotové?
Jsem (mimo jiné) programátor a pro mne jich rozhodně dost nebylo.Je to pro programátory ve smyslu použití knihoven a né jako window manager kde si pustím programovací programy.
Zejména možnost nakonfigurovat desktop tak, aby mne nerušil při práci.Mně se tohle povedlo už ve 4.0 beta.
Bohužel to v plné nahotě odkrylo slabinu současného vývoje mnohého Opensource softwaru - nikdo za nic nezodpovídá, každý si dělá co chce, pokud si uživatel postěžuje a navrhne jiný postup, je mu vynadáno ať neotravuje, když není vývojář.Víte, ono to tak je i bez open source, ale tváří se to, že ne. U toho open source aspoň máte možnost s tím něco dělat.
Ale na druhou stranu... často komerční produkty trvale tiše upadají protože výrobce nemá odvahu udělat výraznější změnu protože nechce rozzlobit uživatele. Někde jinde tak roste konkurence, která má podobný produkt a změny realizuje. Takže zatímco KDE vyhodilo KDE3 a udělalo KDE4, v komerčních prostředí to pak je tak že firma X dělá svůj produkt tak dlouho až o něj ztratí všichni zájem a nahradí jej produkt firmy Y. Jednoho dne mezi X a Y switchnout musíš a změna to bude stejně drsná a bolestivá.
Kauza "ostré verze" KDE4 nemá z pohledu uživatele v komerčním světě obdoby
Evidentně jste příliš nezažil firmu Sybase. Zejména její vývojový a kdysi slavný nástroj PowerBuilder byl tak prolezlý chybami, že se to opravdu nedá vypovědět. Styl práce v tomto nástroji probíhal tak, že všechny algoritmy se ohýbaly aby obcházelo jeho tisíce základních chyb. A to nebyl jenom PowerBuilder – snad jenom u Sybase databáze se to dalo trochu používat (to slovo trochu je též na místě), ale to je možná tím, že oni jednu koupili (od Watcomu) a druhou vyvinuli s Microsoftem (později z toho MS udělal MSSQL), a ten by jim jejich, jinak u Sybase velmi obvyklou, frekvenci chyb asi netoleroval. I v té nejslabší Microsoftí chvilce MS vyráběl dokonale funkční, spolehlivý a bezchybný sw obsahující asi zhruba tisícinu chyb oproti zvyklostem toho co plodila Sybase.
Ale pravda je, že Sybase to nahoru příliš nevyzvedlo.
Ale jinak, já jsem o tom, že se tohle stane napsal, když jsem naznačil horoskop Linuxu, který jsem tu na svém blogu v abclinuxu.cz uveřejnil v roce 2006. Doslova jsem napsal: „Pak je ovšem potřeba zabrzdit a kritické budou měsíce kolem dubna 2009, kdy se ukáže jako životně nutné zastavit další změny a dávat Linux do pořádku, pokud se rovnou něco nezkope.“
Těší mě, že ty horoskopy vychází, a že jsem dobrý astrolog.
Ano, náhled tisku v Konqueroru stále není (4.2.85 aka 4.3 beta1). Ale taky jsem to nenašel na bugs.kde.org. Takže prosím číslo bugu, jestli existuje. Jinak je třeba jej vytvořit. Samo od sebe to asi jen tak neopraví.
Docela na pováženou, že tolik řad a let po vydání KDE 4 ještě nejde ani tak základní funkcionalita vlajkového webového prohlížeče KDE. Možná to tedy zase tak moc lid nechce, když to ani nenahlásili...
If you design system in such way that even idiots can use it, only idiots will use it.No doufám, že tohle KDE4 nepostihne...
Mimochodem, proč ti vadí Kickoff přes půl displeje?To by zaujímalo aj mňa. Ja ho mám natiahnutý cez celý display, aby som videl čo najviac. Aj tak väčšinou používam Krunner, Kickoff len občas.
Vzpomněl jsem si u tohohle výroku na jedno přísloví původně namířené na windoze: If you design system in such way that even idiots can use it, only idiots will use it. No doufám, že tohle KDE4 nepostihne...Podle toho, kolik lidí používá Windows, je na světě tak 99% idiotů. V tomhle kontextu tedy doufáte, že KDE4 jako desktop zkrachuje...
Takze aby som nebol len za sprosteho hnidopicha - uz ma proste neskutocne serie ako kazdy povedal by som priam bez priciny nadava na to KDE. Ano - netvrdim - najdu sa tam aj dost zavazne chyby - ale to tie dotknute funkcie musi clovek pouzivat. Ked som prelietaval diskusie a narazal na neodstranene chyby (ktore som si vyskusal a samozrejme, ze tam boli) tak to boli vacsinou take chyby o ktorych velmi silne pochybujem, ze by niekomu vadili v realnej praci (akoze netvrdim, ze sa nemaju opravit - ale tvrdit kvoly nim, ze KDE je brak je proste drzost). To je akoby ste povedali, ze dajake ferrari je blbost, lebo sa mu zasekavaju stierace. Ok - netvrdim, ze to v specifickych podmienkach (dazd, sneh) nie je problem - ale povedzme si pravdu - aj ty najvacsi bohaci vytahuju take milionove auta iba na slniecko (a ano - viem, ze ferrari by sa take daco nemohlo stat - to je iba priklad - a mimochodom - kde mate ZADARMO - pricom to sproste auto nie). Takze suma sumarum - KDE 4.2 je na pracu stylom - tu si kliknem na ikonku, tu drbnem nejaky pekny appletik , tu si zmenim toto hento tamto - uz dost dobre pripravene. Ja osobne som pouzivatelom linuxu prakticky od roku 2000. Od vtedy bezim vylucne na KDE lebo gnome je pre mna proste co sa tyka vzhladu a dizajnu (funkcie su inac ok) proste odporne (a ano - mojmu oku lahodi aj nieco pekne leskle, ...) a este som nevidel ziadnu temu ktora by vytrhla gnome z biedy a mozem s kludnym svedomim skonstatovat, ze tie funkcie a moznosti ktore "nepresli" z KDE 3.5 do KDE 4.2 mi vobec nechybaju (nie nemyslim tym styl, ze sa bez nich zaobidem - ale fakt mi nechybaju - nepouzival som ich ani v KDE 3.5 tak ich asi logicky nebudem pouzivat ani v KDE 4.2 aj keby tam boli). Takze asi tak. A to, ze urcite veci vadia mozno tak 1% pouzivatelov z toho nasho jedneho percenta - no hold smola - kazdemu sa nezavdacis.
Nezaujima - v obidvoch bodoch. Preco by aj malo od sopliaka a ozrana?!
Ale ok - plne suhlasim s tym vkusom - ja niesom a ani nikdy nebudem ziaden kde, gnome, linux, windows, ... fasista - mne sa kde bohovsky paci, gnome bohovsky nie a vistu z duse neznasam.
Takze na rodinnych pc to mame rozdelene asi takto - sestra ma ubuntu - cize gnome - lebo sa jej na rozdiel odo mna paci (a to dokonca v default vzhlade - proste nechapem ) mamka ma klasika xp a priatelke som kupil (ano, kupil, za prachy) - vistu a to dokonca ultimate.
Takze mne je to totalne ukradnute co kto pouziva - ja si pouzivam to co sa paci a co vyhovuje mne - a iny nech maju kludne premna zamna aj dos. Len proste z duse neznasam tie primitivne reci typu - mne to nevyhovuje tak je to nepouzitelny brak - ma to leskle ikonky tak je to vybrakovana vista, ... Proste primitivnost.
Proste mne KDE (a hlavne verzia 4 - teraz som si konecne mohol povedat, ze mi ten desktop vyhovuje uz nie len funkciami ale aj vzhladom ktory uz konecne pre mna predcil aj vzhlad MacOS X a Visty dokopy) je ten najlepsi desktop pod slnkom a pravdupovediac - netusim, ze co by som robil keby zrazu nejakym zazrakom zmizlo z binarneho sveta. Mozno by som sa este ako tak pokusil o E17 (lebo proste gnome, xfce a toboz rozne boxy proste ee) ale videl by som to na druhy (pre mna) najlepsi a najkrajsi - MacOS X. Takze asi tak - proste proti gnome nemam absolutne nic - to ze nevyhovuje mne este neznamena, ze nemoze vyhovovat dalsim 10 ludom - takze nebudem na neho nadavat, ze je brak - tak nech to nerobia aj iny.
Dufam, ze teraz su tie odstavce uz ok
Kdysi jsem se smál pltývání místěm GTK aplikacemi. Dnes kroutím hlavou nad tím, proč Kickoff menu zabírá pomalu půldisplaye, stejně jako některé další applety typu vyměnitelná média.Plýtvání místem taky je, když je něco malé, ačkoliv to může být klidně přehledné a větší, protože v okamžiku používání nemusím zároveň nic jiného sledovat. Některým sice připadá, že zakrývat tu superkůlovou tapetu je zločin proti ergonomii, ale spíš to bude naopak.
AFAIK je? Používají ho všechny Enterprise distribuce, k tomu slušná hromada Ubunťáků a je to. Zde na ABC je to možná jinak ale v globálu bude mít Gnome okolo 60% určitě. (par statistik už jsem viděl). Součsný stav KDE4 tomujistě nepřidá.
Dnes kroutím hlavou nad tím, proč Kickoff menu zabírá pomalu půl displaye...no, to nejsi sám
jak to že ne?
cořž je další humus. Dneska už ve standardním KDE4 potřebujeme composite k průhledným panelům
Proč prostě nezůstaneš u svého Gnome nebo u KDE3.5 nebo u čehokoli?
Např. proto, že v příští verzi mé oblíbené distribuce (ale i jiných) už mé oblíbené KDE 3.5 nebude. Je šance, že bude aspoň v přídavných repozitářích, ale nedělám si iluze, jak to bude s vytvářením updatů. Nebýt tohoto problému, KDE 4 bych také neřešil a nechal ho těm, kdo nemohou pracovat bez gumových oken a podobných nesmyslů.
V mém případě má KDE 4 nejen šanci, ale dokonce i naprostou jistotu, že bude pracovním desktopem, ať už ten pojem znamená cokoliv.
Tiskni
Sdílej: