Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Na ZČU jsem byl jednou v životě - pracovně a na jiné katedře, ale podle článku se tam Prof. Skala skutečně pohybuje.
Na prvním místě by měly být funkční ovladače s maximání využiteností. Otevřenost driverů má praktický význam IMHO jen ve dvou případech:
1) Výrobce ovladače do něj komponuje spyware, malware a pod....
2) Výrobce ovladače není schopen implementovat něco, co uživatelé chtějí
Nejsem schopen posoudit, zda se některý z těchto problémů týká nVidie, jisté je, že z funkčního hlediska jsou 100 let před vším ostatním.
Komunitní opensource ovladač považuji pouze za nouzovku, protože výkonu, zejména v 3D, svého binárního bratříčka nedosáhne nikdy. V tomto ohledu je jediná možnost, tedy že opensource ovladač začne vydávat sám výrobce. A protože se k tomu ani AMD ani nVidia nemají, máme jako uživatelé v tomto smůlu. Vzhledem k tomu, že AMD nebylo za několik let schopno dodat funkční fglrx a xf86-video-ati se bude vyvíjet řadu let s nejistým výkonem, skutečně nevidím jinou možnost než nVidia, jejíž jedinou kaňkou - která mě ovšem aktuálně vůbec netrápí - je uzavřenost ovladače.
Blaboly.
OSS ovladace Radeonu ty binarni casto prekonavaji. A i ovladace nouveau maji svuj smysl.
Podivej se jak ATi ustrihla podporu ovladacu ve svych binarnich driverech. Jeste ze jsou tu ty OSS.
OSS proste neni problem naroubovat do distribuce. U proprietarnich se resi ruzne hacky a kdyz je s tim nejaky problem, vyvojari s tim nemohou nic delat.
až budou ty OSS pokrývat větší funkcionalitu než binární forceware, tak přijď, a pokecáme si znovu.
Jinak já jsem pro. Ať jsou OSS drivery, ale to je požadavek s prioritou č.10. Priorita č 1. j jiná.
Tys asi vubec nepochopil myslenku OSS, ze?
Ty si vazne myslis, ze autori nouveau maji neco jako seznam toho, co maji udelat a tvuj kvak povede k tomu, ze prohodi polozky 1 a 10?
Oni na Nouveau delaji proto, ze chteji. Delaji to pro sebe a navic jsou tak laskavi, ze se o to podeli s dalsimi. Tohle je princip vyvoje OSS. Komunita sobe.
Ale samozrejme, chytracit o reverznim inzenyrstvi ti evidentne jde. Je ti jasne jaka je to pakarna?
A ohledne kvality ovladacu, ja myslim, ze je tam dost dobre patrne, ze se jedna o ovladace ATI.
Já myšlenku OSS pochopil. Ale ty jsi asi nepochopil, co to znamená smyslupně pracovat. Když jsem architekti, lékař, dipečer, učitel... potřebuji pracovat. Je mi sakra jedno, jaké řešení mi to umožní, vyberu si takové, které mi to umožní. Nebudu onanovat nad RadeonHD jen proto, že je to OSS, zatímco moje zakázky převezme konkurence, protože RadeonHD moji profeionální aplikaci nerozběhne...
Takže sic s tvým příspěvkem tematicky souhlasím, spletl sis místo a čas. Jako uživatele mě nezajímá, cosi dělá nějaká komunita pro sebe. Mě zajímá, jak efektivně mohu dělat svou práci. A proto jdu, a zaplatím si funkční řešení.
O jake priorite jsi teda potom mluvil? Pokud o priorite por uzivatele, souhlasim s tebou, pokud o prioritach vyvojaru, tak si stojim za svym.
O priorite pro uzivatele, tedy me.
Haleluyah, slava vsem, co delaji OSS drivery. Ale hanba AMD/ATI, ze mi nedodává pouzitený driver. Je mi putna, jaký bude. Binární, OSS, hlavne kdyz bude funkcní, a kdyz bude i OSS tim lepe. Bohuzel stav je takovy, ze nVidia ma funkci, ale ne OSS, a AMD nema ani funkci ani OSS, ale ceka, zetu praci za nej udela nekdo jiny... To neni duvod pro koupi ATI hardware. Tim nepodporim vyvojare xf86-video-ati, ale ignoranta vyrobce.
Tak to potom jo.
HD4870 pry na tom zas tak spatne neni. V Linuxu ji trhne i GF 8800, ale zase na druhou stranu, za pomerne priznivou cenu tu mame grafarnu, jejiz vykon se vyhledove muze diky ovladacum hodne zvysit.
Hodne vaham nad HD4870 a GTX 260. Cenove vyjdou na stejno, hruby vykon ma ATI podstatne lepsi (coz se hodi na gembleni ve WIndows), v ovladacich zase vede Nvidia.
Nevim, u Nvidie vidim kvalitni ovladace s podporou OpenGL 3 (3.1) a dalsich veci (jako akcelerace x264), u ATI kvalitni hw a teoretickou moznost dobrych OSS ovladacu buh vi kdy a jestli vubec.
No to s tím lepším výkonem bych si důkladně prozkoumal. Podle toto, jak totak čas od času sleduji, je GTX260 o 1-2% v průměru lepší než HD4870. Ale i kdyby byla o 2% horší, pokud chceš provozovat i Linux, je při vyrovnaném výkonu obou soupeřů kravina kupovat HD4870. Zvlášť když high-endové nVidie šlapou i v Linuxu exceentně (vlastní zkušenost)
Hm. Sakrys. Ja cekal, ze 4870 natrhne zadek i lepsim Nvidiim. To docela cumim.
Na to, ze oboji maji ve Windows zhruba stejny vykon, ktery z Radeonu v Linuxu (na rozdil od GeForce) nedostanu ...
Diky za odkaz.
Tiskni
Sdílej: