Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Na cdr.cz jsem si právě přečetl velmi pěknou repotáž o vystoupení nVidie na konferenci o počítačové grafice v Plzni. Světe div se, nVidia prezentovala na stroji, který poháněl CentOS Linux, a její představitelé mluví o tom, že support CUDA, nVidie pro Linux je velmi důležitý, zejména kvůli high-performance-computingu. Proč se o tom zmiňuji? Před pár dny jsem si tady přečetl další povzdech nad grafikou ATI, která ani po několika letech nechodí v Linuxu jak má a člověk aby se trápil i stakovou kravinou jako je přehrávání videa. V práci mám Radeon řady R500, toho pro změnu AMD odstřihlo úplně. Vřelé díky. Jaký názorný kontrast, představuje ukázka renderování proudu vody na nVidii s pruhovaným videem přehrávaným na ATI, kdykoli chci na něco kouknout... ATI si skutečně koupí jen sebemrskač a na tom se ještě roky nic nezmění.
Tiskni
Sdílej:
Na ZČU jsem byl jednou v životě - pracovně a na jiné katedře, ale podle článku se tam Prof. Skala skutečně pohybuje.
Na prvním místě by měly být funkční ovladače s maximání využiteností. Otevřenost driverů má praktický význam IMHO jen ve dvou případech:
1) Výrobce ovladače do něj komponuje spyware, malware a pod....
2) Výrobce ovladače není schopen implementovat něco, co uživatelé chtějí
Nejsem schopen posoudit, zda se některý z těchto problémů týká nVidie, jisté je, že z funkčního hlediska jsou 100 let před vším ostatním.
Komunitní opensource ovladač považuji pouze za nouzovku, protože výkonu, zejména v 3D, svého binárního bratříčka nedosáhne nikdy. V tomto ohledu je jediná možnost, tedy že opensource ovladač začne vydávat sám výrobce. A protože se k tomu ani AMD ani nVidia nemají, máme jako uživatelé v tomto smůlu. Vzhledem k tomu, že AMD nebylo za několik let schopno dodat funkční fglrx a xf86-video-ati se bude vyvíjet řadu let s nejistým výkonem, skutečně nevidím jinou možnost než nVidia, jejíž jedinou kaňkou - která mě ovšem aktuálně vůbec netrápí - je uzavřenost ovladače.
Blaboly.
OSS ovladace Radeonu ty binarni casto prekonavaji. A i ovladace nouveau maji svuj smysl.
Podivej se jak ATi ustrihla podporu ovladacu ve svych binarnich driverech. Jeste ze jsou tu ty OSS.
OSS proste neni problem naroubovat do distribuce. U proprietarnich se resi ruzne hacky a kdyz je s tim nejaky problem, vyvojari s tim nemohou nic delat.
až budou ty OSS pokrývat větší funkcionalitu než binární forceware, tak přijď, a pokecáme si znovu.
Jinak já jsem pro. Ať jsou OSS drivery, ale to je požadavek s prioritou č.10. Priorita č 1. j jiná.
Tys asi vubec nepochopil myslenku OSS, ze?
Ty si vazne myslis, ze autori nouveau maji neco jako seznam toho, co maji udelat a tvuj kvak povede k tomu, ze prohodi polozky 1 a 10?
Oni na Nouveau delaji proto, ze chteji. Delaji to pro sebe a navic jsou tak laskavi, ze se o to podeli s dalsimi. Tohle je princip vyvoje OSS. Komunita sobe.
Ale samozrejme, chytracit o reverznim inzenyrstvi ti evidentne jde. Je ti jasne jaka je to pakarna?
A ohledne kvality ovladacu, ja myslim, ze je tam dost dobre patrne, ze se jedna o ovladace ATI.
Já myšlenku OSS pochopil. Ale ty jsi asi nepochopil, co to znamená smyslupně pracovat. Když jsem architekti, lékař, dipečer, učitel... potřebuji pracovat. Je mi sakra jedno, jaké řešení mi to umožní, vyberu si takové, které mi to umožní. Nebudu onanovat nad RadeonHD jen proto, že je to OSS, zatímco moje zakázky převezme konkurence, protože RadeonHD moji profeionální aplikaci nerozběhne...
Takže sic s tvým příspěvkem tematicky souhlasím, spletl sis místo a čas. Jako uživatele mě nezajímá, cosi dělá nějaká komunita pro sebe. Mě zajímá, jak efektivně mohu dělat svou práci. A proto jdu, a zaplatím si funkční řešení.
O jake priorite jsi teda potom mluvil? Pokud o priorite por uzivatele, souhlasim s tebou, pokud o prioritach vyvojaru, tak si stojim za svym.
O priorite pro uzivatele, tedy me.
Haleluyah, slava vsem, co delaji OSS drivery. Ale hanba AMD/ATI, ze mi nedodává pouzitený driver. Je mi putna, jaký bude. Binární, OSS, hlavne kdyz bude funkcní, a kdyz bude i OSS tim lepe. Bohuzel stav je takovy, ze nVidia ma funkci, ale ne OSS, a AMD nema ani funkci ani OSS, ale ceka, zetu praci za nej udela nekdo jiny... To neni duvod pro koupi ATI hardware. Tim nepodporim vyvojare xf86-video-ati, ale ignoranta vyrobce.
Tak to potom jo.
HD4870 pry na tom zas tak spatne neni. V Linuxu ji trhne i GF 8800, ale zase na druhou stranu, za pomerne priznivou cenu tu mame grafarnu, jejiz vykon se vyhledove muze diky ovladacum hodne zvysit.
Hodne vaham nad HD4870 a GTX 260. Cenove vyjdou na stejno, hruby vykon ma ATI podstatne lepsi (coz se hodi na gembleni ve WIndows), v ovladacich zase vede Nvidia.
Nevim, u Nvidie vidim kvalitni ovladace s podporou OpenGL 3 (3.1) a dalsich veci (jako akcelerace x264), u ATI kvalitni hw a teoretickou moznost dobrych OSS ovladacu buh vi kdy a jestli vubec.
No to s tím lepším výkonem bych si důkladně prozkoumal. Podle toto, jak totak čas od času sleduji, je GTX260 o 1-2% v průměru lepší než HD4870. Ale i kdyby byla o 2% horší, pokud chceš provozovat i Linux, je při vyrovnaném výkonu obou soupeřů kravina kupovat HD4870. Zvlášť když high-endové nVidie šlapou i v Linuxu exceentně (vlastní zkušenost)
Hm. Sakrys. Ja cekal, ze 4870 natrhne zadek i lepsim Nvidiim. To docela cumim.
Na to, ze oboji maji ve Windows zhruba stejny vykon, ktery z Radeonu v Linuxu (na rozdil od GeForce) nedostanu ...
Diky za odkaz.