Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Už skoro rok jsem vlastníkem notebooku, který má jako grafickou kartu AMD/ATI. Jedná se o Radeon 2400HD (chip M72, patří mezi R6xx). V době kdy jsem si ho pořizoval. Jsem veděl, že podpora AMD/ATI karet není slavná, ale nečekal jsem, že si s touto grafickou kartou užiji tolik "zábavy". A už vůbec mě nenapadlo, že to po asi 3/4 roku, bude snad ještě horší.
To zhoršení se týká kvality proprietárních ovladačů Catalyst, které dodává AMD. Ze začátku jela grafika celekem dobře, dá se říct. Sice byli problémy s XVideo, a pár dalších problémů (tuxracer mi jel nějak sekaně a pár dalších drobností). 3D výkon nebyl nic extra, ale nejsem žádnej pařmen, takže mi to až tak nevadilo. 2D akcelerace taky mohla být lepší, ale co už. Zhoršovat se to začalo tuším někdy od verze Ctalyst 8.9. Celkový výkon se snížil asi tak o 20%. A co je ještě horší je to, že pokud zapnu Compsite tak operace jako maximalizace či změna velikosti okna trvají okolo 5 vteřin. To už je opravdu nepříjemné. Takže jsem se naštval a koncem minulého roku, začal občas místo Catalyst zkoušet opensource ovladače radeonhd.
Naneštěstí dlouhou dobu, pro chipy R6xx nebyla žádná podpora. Takže nejela ani 2D akcelerace. Takže jsem opět zůstal používat Catalyst od AMD. A při každé nové verzi sem očekával zlepšení. Ale marně. Naštěstí začátkem roku, AMD uvolnilo specifikace grafickych karet s chipy R6xx a novějších. Takže se vyskytla naděje, že opensource ovladač brzy dostane podporu pro moji grafiku. No nakonec to bylo tak, že se určitá základní podpora přidala. Takže sem se rozhodl to ozkoušet. A poslední 2 měsíce jsem jel výhradně na opensource driverech. Ze začátku na radeonhd a poslední 2 týdny na ati.
Radeonhd mi jel o něco málo hůře než starší ale stabilnější ovladač ati. Ale jinak na tom byly oba drivery podobně. 2D akcelerace jela (skoro) vždy lépe než v případě Catalyst. Hlavně mě nadchlo to že XVideo jelo opravdu perfektně. Nevýhodou byla chybějící 3D akcelerace. To by mohlo někomu hodně vadit. Já osobně sem absenci 3D skoro nepoznal. Dokonce i různé efekty v KDE4 mi jely bezproblémů přes XRender. To co jsem ale poznal a co mi hodně vadilo, byla spotřeba energie. V případě ovladačů Catalyst sem, měl spotřebu na baterii okolo 15W, v případě opensource ovladače byla spotřeba okolo 26-32W. Což bylo velmi nepříjmné.
Sice se pohybuji hlavně po místech, kde není problém se napojit do sítě, ale občas potřebuji jet na baterii. A výdrž asi 1,5h je prostě málo. A tak jsem se rozhodl vrátit zpět ke Catalyst. V mém archu mám xorg server 1.6, takže sem si musel nainstalovat nejnovější beta verzi Catalyst 9.4, ta už má podporu pro nový xserver. Ale stále jí chybí podpora pro jádra řady 2.6.29. Takže jsme musel udělat několik oprav v jejich kódu. Pár změn bylo "slušných", tím myslím, že se jednalo o změny související se změnou jaderného API. A jednu "neslušnou" změnu, jelikož, jeden ze symbolů, který je ovladačem exportován byl označen jak Only-GPL či jak, takže sem přepsal licenci ovladače. Vím že je to špatné, ale nevím jak jinak to vyřešit.
Po těchto úpravách ovladač už jede. Co se jeho kvality týče, tak došlo k mírnému nárustu výkonu. Ale to může souviset s novým xserverem. Ale co se týče problému s Composite tak ty stále trvají. A XVideo je stále ne moc dobře použitelné. Ale zjsitil jsem že pokud jako výstup zvolím gl, tak je to OK, a i titulky vypadají nádherně, takže se na XVideo vykašlu.
Závěrem jen dodám, že věřím, že opensource ovladače brzy dospějí do stádia, kdy je budu moci využívat natrvalo.
Tiskni
Sdílej:
w quake 3 nemam moc velky rozdil mezi widlemi a linuxem .... a tech par dalsich her co mam pod obema systemy jede zhruba podobne ...
Je tam vubec nejaky rozdil? Kamos dosahoval na max detaily max fps uz na GF FX 5700. Pak mu fps krouhnul omezovac. Proste porad ficel na 99 fps. Nebo jde toto nejak vypnout a umoznit detekci vetsi fps?
Smysl by to ma pokud chce srovnavat vykony, coz se prave resi. Ze to po herni strance smysl nema je celkem jasne.
+1 mam 3870 (R670) a no problem ... i s Xvidem a Kwinem .... dokonce uz i video se da sledovat na akcelerovanem desktopu ....
Moje řeč. Support nVidie je příkladný. V poslední době aktualizují drivery jednou týdně, což je fakt mazec. Nikdy jsem s nVidií neměl žádný problém.
Ovladače od ATI jsou těžký shit a nesáhl bych na tuhle grafiku ani pohrabáčem. Stejně odpadkové drivery dělají i ve Windows.
V tom pripade se da postupovat podle posledni vety