Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Momentálně řeším problém, jak vyřešit grafický výstup na serveru stavěném z běžných komponent. Pokud pořídím běžnou IGP desku, grafika si vezme něco RAMky, i když ji nebudu využívat. V závislosti na BIOSu lze toto množství pouze omezit. Napadá mě tedy alternativa sehnat nějakou starou grafiku do PCI, která nic nežere a v serveru bude více než dostatečná. Výhodou by kromě nekonzumace RAM měl být také větší výběr základních desek na ty běžné, bez IGP. Na profesionálních serverových deskách je beztak nějaký grafický chip připájen, připojen přes PCI a má nějakých typicky 32MB RAM vlastní videopaměti. Ztohoto pohledu by to mohlo být ekvivalentní řešení. Zůstává pouze otázka, jakou grafiku po bazarech schánět. Jde mi hlavně o spotřebu.
Dnes s odstupem času jsem si omylem a náhodou přečetl reakci Aničky na události, které následovaly po jednom mém blogpostu. Upřímně řečeno, nevím co si z toho mám odnést. Anička napsala to co napsala a pro mě jako pro uživatele bojujícího s neutěšeným stavem čerstvě vydané Zusky 11.1 to mělo jako sdělení zásadní význam. Jak to vlastně myslela skutečně netuším a dnes už se to asi nedozvím, ale je mi to vlastně jedno. Je totiž faktem, že do tehdejší situace to přesně a trefně zapadlo.
/etc/zypp/locks
Ve svém oblíbeném editoru tedy otevřeme tento soubor:
sudo nano /etc/zypp/locks
A na konec souboru vložíme řádek:
solvable_arch: i586
Od této chvíle jsou všechny i586 balíky uzamčeny. V Yastu se to například projeví ikonkou "nikdy neinstalovat"
Hledám forum o Hardware. Forum, kde člověk může položit nějaký dotaz ohleně síťových prvků. Dotaz ohledně storage technologií. Například něco jako forum Storagereview.com. Ale obecně zaměřěné. Forum, kde se nevedou žabomyší války o FPS v nějaké 3.14-čovině, a nedohadují se který procesor, nebo grafika je o 5% lepší. Prostě HW forum o něčem, kde člověku poradí se stavbou nějakého stroje (Desktop, servřík, router....), a neprohání se tam jen 15-leté děti, kterým by mohl radit sám... Děkuji za nápady. Kdyby bylo v češtině, bylo by to nejlepší.
Dnes se mě můj známý zeptal, co bych mu doporučil nasadit za Linux asi na 50 počítačů v jedné malé organizaci. Nějaké zvláštní nároky na SW nejsou žádné, a vyhoví každá běžná distribuce. Odpověděl jsem mu, že nejlepší bude taková distribuce, která bude vyhovovat člověku, co se mu o to bude starat. S takovou odpovědí ovšem viditelně nebyl spokojen a dožadoval se nějaké konkrétnější odpovědi. Ani se mu nedivím. Být na jeho místě, za politicky korektní odpověď typu "vyber si tu co ti bude nejvíce vyhovovat" bych se sám do řiti nakopal, neboť neposune člověka ani o píď dál. Na metodu pokus omyl se nebudu ptát zkušenějšího kamaráda.
Včera jsem koukal na Usual Suspects jeden z nejlepších filmů co se kdy vůbec natočili. Ještě jsem neviděl film, ve kterém by tvůrci diváka tak dlouho vodili za nos a napínali jako je tento. (mimochodem první oscar pro Kevina Spaceyho) Brilantní zápletka člověku nedá ani chvíli klidu a nutí ho neustále ve filmu sledovat každý detail v marné snaze alespoň trochu se vyznat v celé té záležitosti zejména pak najít odpověď na klíčovou otázku: KDO JE KEYSER SOZE? Přestože se nakonec režisér nad divákem slituje a v posledních vteřinách filmu mu ukáže řešení celé této hádanky, mnoho otázníků zůstane. Rád bych se tedy před tím, než se na to kouknu znovu rád zeptal místních filmových znalců na pár otázek na něž možná ani ve filmu není odpověď ,ale po jednom shlédnutí se to říci nedá:
Tahle věc mě fakt zaujala: Na stránce Brainstroming Prague lze nalézt nejčastější výtky k této ditribuci. Naprosto nejpopulárnější je výtka "Way we do packaging is ineffective" pod kterou se "podepsalo" nejvíce lidí: Interested: Michal Hrusecky, Pavol Rusnak, mvyskocil, Petr Uzel, Tomas Cech, anicka, Stanislav Brabec. Jak se zdá, SUSE týmu leze stávající systém RPM pěkně krkem:
Aktuálně je Seagate jediný, který nabízí nové modely disků s 500GB plotnami otáčející se plnou rychlostí 7200rpm. Oba jeho konkurenti tyto plotny zatím používají pouze v "zelených" discích s 5400rpm. Parametrově jsou tedy nové disky Seagate velkým lákadlem neboť jsou jediné na trhu. Je ovšem rozumné si nějaký nový Seagate pořídit? Poslední 2 řady 7200.10 a 11 byly obrovským průserem, kdy zkolaboval firmware, a oprava od Seagatu zničila i ty disky, které chyba zatím nepostihla. Firma mezitím lhala a mlžila, čímž neúprosně zvyšovala škody. Na Shlashdotu se objevil zápisek údajného zaměstnance Seagate, který k tomu přidává i pohled zevnitř. Věříte ještě Seagate jako dodavateli disků? Koupili by jste si potom všem ještě Seagate?
Linux na Desktopu je v krizi. Musí být. V minulém threadu mě naprosto šokovala odpověď Aničky, která jak jsem pochopil, je vývojářem v Suse:
Já mám 11.1 samozřejmě na obou mašinách v práci, ale přes práh domu mi to nesmí.
Krabicí už jsem úspěšně podarovala kamaráda, který chudák ještě neví, do čeho jde.
Marnost nad marnost... přitom by toho času navíc asi nebylo potřeba až tak šíleně moc.
Takže když se mi teď doma o víkendu rozsypala databáze od zypperu v jedenáctce tak,
že jsem to nedokázala spravit (hloupá náhoda, nikdy předtím jsem o podobném bugu neslyšela),
meditovala jsem chvíli nad tím, co si počít dál... a pak nainstalovala Debian.
Nadávám si, že jsem to neudělala už před lety. Asi hned tak nebudu měnit
Opensuse 11.1 má dosti nepříjemný bug. Nefunguje Automount CD/DVD. částečně se to dá vyřešit přidáním usera do skupin "disk" a "cdrom", tak alespoň zprovozním vypalování v K3B. Bohužel, na AudioCD systém nereaguje, kromě SMPlayeru ho žádný program ani nevidí. Prolezl jsem už hromady fór, ale kromě toho, že dalších 150 lidí řeší stejný problém a neví co s tím jsem nic dalšího nezjistil. Jsem si jist, že je to nějaká malichernost, ovšem takovéhle bugy dělí distribuce na ty pro běžného uživatele a na distribuce, geeku - dodělej si sám. Nejhorší je, že se o tom ví, ale oprava nikde, oficiální rada taky nikde. V tomto kontextu je obrovský úspěch Ubuntu zase o něco jasnější. Tam se na uživatele nekašle.
Vyřešili jste to někdo? Uvítám jakékoli nakopnutí.