Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
/etc/zypp/locks
Ve svém oblíbeném editoru tedy otevřeme tento soubor:
sudo nano /etc/zypp/locks
A na konec souboru vložíme řádek:
solvable_arch: i586
Od této chvíle jsou všechny i586 balíky uzamčeny. V Yastu se to například projeví ikonkou "nikdy neinstalovat"
Tiskni
Sdílej:
# rm -rf /
tomu nerozumím. Jako že bude tato volba výchozí?
V debianu taky můžu instalovat i586 balíky do amd64 systému. Jen to není ve výchozím stavu povoleno.
--no-preserve-root
do not treat `/' specially
--preserve-root
do not remove `/' (default)
rm -rf /*
Len som chcel ukazat, ze
rm -rf /
defaultne nefunguje a vela ludi to nevie. Ja som potreboval VirtualBox, aby som si to overil, dovtedy som proste neveril (a man som cital)
typicky v případech, kdy člověk experimentuje s novými věcmi zasahující mnoho balíků. Pak má balíčkovač tendenci místo odinstalace nesplněných závislostí řešit problém změnou architektury. Naposledy při downgradu KDE 4.2 na 4.1 (když bylo KDE 4.2 ještě nepoužitelné).
Osobně bych se nebránil tomu, kdyby balíky typu Wine.i586 nebo W32codecs.i586 dostaly své bratřičky Wine-32bit.x86-64 a W32codecs-32bit.x86-64 a člově nemusel to 64bit systému tyto vůbec instalovat. Přece jenom v principu k tomu důvod není.
moment. Tady mi musíte něco vysvětlit. Je tato nemožnost dána kompilací? Já měl za to, že to lze nastavit libovolně při dodržení určitých pravidel. Takový debian má w32 codecs pro 32bit systém a w64 codecs pro 64bit systém. Přitom uvnintř budou tyto balíčky hádám stejné. Oba sjou nepochybně 32bit, ale díky tomu se nemíchají i586 a AMD64 balíky. opensuse má taky spoustu balíků -32bit.x86-64. V čem je tedy problém? podle mě je to jen nedostatek značení, a dodělání 32bit balíků i ve verzích pro 64bit architekturu (32bit balík s nálepkou x86-64)
A. Tak v tom debianu jsem asi použil blbý příklad. Pravdou ale je nějak takto to skutečně funguje. Viz:
http://packages.medibuntu.org/intrepid/w64codecs.html
V případě kdelibs3 bych hádal, že kdelibs-32bit obsahuje to nutné 32bit minimum k 64bitovému kdelibs3. Tedy že pouze část balíku kdelibs3 je nutná také ve 32bit verzi. V případě Wine je balík třeba celý, proto nevidím důvod, proč by nemohl existovat Wine-32bit.x86-64.rpm