Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
/etc/zypp/locks
Ve svém oblíbeném editoru tedy otevřeme tento soubor:
sudo nano /etc/zypp/locks
A na konec souboru vložíme řádek:
solvable_arch: i586
Od této chvíle jsou všechny i586 balíky uzamčeny. V Yastu se to například projeví ikonkou "nikdy neinstalovat"
Tiskni
Sdílej:
# rm -rf /
tomu nerozumím. Jako že bude tato volba výchozí?
V debianu taky můžu instalovat i586 balíky do amd64 systému. Jen to není ve výchozím stavu povoleno.
--no-preserve-root
do not treat `/' specially
--preserve-root
do not remove `/' (default)
rm -rf /*
Len som chcel ukazat, ze
rm -rf /
defaultne nefunguje a vela ludi to nevie. Ja som potreboval VirtualBox, aby som si to overil, dovtedy som proste neveril (a man som cital)
typicky v případech, kdy člověk experimentuje s novými věcmi zasahující mnoho balíků. Pak má balíčkovač tendenci místo odinstalace nesplněných závislostí řešit problém změnou architektury. Naposledy při downgradu KDE 4.2 na 4.1 (když bylo KDE 4.2 ještě nepoužitelné).
Osobně bych se nebránil tomu, kdyby balíky typu Wine.i586 nebo W32codecs.i586 dostaly své bratřičky Wine-32bit.x86-64 a W32codecs-32bit.x86-64 a člově nemusel to 64bit systému tyto vůbec instalovat. Přece jenom v principu k tomu důvod není.
moment. Tady mi musíte něco vysvětlit. Je tato nemožnost dána kompilací? Já měl za to, že to lze nastavit libovolně při dodržení určitých pravidel. Takový debian má w32 codecs pro 32bit systém a w64 codecs pro 64bit systém. Přitom uvnintř budou tyto balíčky hádám stejné. Oba sjou nepochybně 32bit, ale díky tomu se nemíchají i586 a AMD64 balíky. opensuse má taky spoustu balíků -32bit.x86-64. V čem je tedy problém? podle mě je to jen nedostatek značení, a dodělání 32bit balíků i ve verzích pro 64bit architekturu (32bit balík s nálepkou x86-64)
A. Tak v tom debianu jsem asi použil blbý příklad. Pravdou ale je nějak takto to skutečně funguje. Viz:
http://packages.medibuntu.org/intrepid/w64codecs.html
V případě kdelibs3 bych hádal, že kdelibs-32bit obsahuje to nutné 32bit minimum k 64bitovému kdelibs3. Tedy že pouze část balíku kdelibs3 je nutná také ve 32bit verzi. V případě Wine je balík třeba celý, proto nevidím důvod, proč by nemohl existovat Wine-32bit.x86-64.rpm