Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Momentálně řeším problém, jak vyřešit grafický výstup na serveru stavěném z běžných komponent. Pokud pořídím běžnou IGP desku, grafika si vezme něco RAMky, i když ji nebudu využívat. V závislosti na BIOSu lze toto množství pouze omezit. Napadá mě tedy alternativa sehnat nějakou starou grafiku do PCI, která nic nežere a v serveru bude více než dostatečná. Výhodou by kromě nekonzumace RAM měl být také větší výběr základních desek na ty běžné, bez IGP. Na profesionálních serverových deskách je beztak nějaký grafický chip připájen, připojen přes PCI a má nějakých typicky 32MB RAM vlastní videopaměti. Ztohoto pohledu by to mohlo být ekvivalentní řešení. Zůstává pouze otázka, jakou grafiku po bazarech schánět. Jde mi hlavně o spotřebu.
Tiskni
Sdílej:
je pravda že můžu použít jakoukoli a po instalaci ji vyhodit. Ale kdybych měl nějaký PCI šunt co nic nežere a nikde ho nepotřebuju, asi by se mi nevyplatilo ji dovat dovnitř a ven a dovnitř a ven, kdykoli by to bylo náhodou potřeba.
Jednu dobrou znám. Připojuje se konektorem RS232.
pokud se můžu připojit přes RS232, můžu se většinou připojit i pomocí ssh. Videovýstup je dobrý například pro hrabání se BIOSu, tam totiž RS232 ani ssh není k ničemu.
Záleží co máš za desku. Některé umí přesměrovat veškerý výstup na RS232 rozhraní a tak můžeš vidět i boot a ovládat bios.
lze toto chování očekávat i u běžných desek? Nějaký konkrétní model?
Nevím, "běžné" desky ve smyslu desktopových nepoužíváme.
pokud se můžu připojit přes RS232, můžu se většinou připojit i pomocí ssh.
No. Sériová konzole má před síťovou konzolí jednu nespornou výhodu: složitost, resp. spíše jednoduchost díky čemuž je mnohem spolehlivější(a to dokonce i než emulovaní teletypu na grafice). Pokud nepočítám UART a nějaké podpůrné obvody, tak je to připojení přímo mezi jednotlivými piny CPU. A pokud nepočítám nějaké protokoly pro VT, tak je to téměř RAW komunikace. Sám se hraju se všelijakými boardy a o SSH nemůže být vůbec řeč. Už jenom protože je tam X vrstev(hlavně třetí, síťová) na kterých se toho dá mnoho zkazit. U sériového portu toho moc ke zkažení(pokud nepočítám zrovna parametry sériové linky) není a je to taková poslední záchrana. A výhodou jsou také téměř nulové a provozní náklady.
Videovýstup je dobrý například pro hrabání se BIOSu, tam totiž RS232 ani ssh není k ničemu.
Budu hádat. Desktopové desky.
Přesně tak. Na serverovou desku není rozpočet a vzhledem k užití je taková investice neoduvodněná. Na jaké desce mohu využít RS232 i pro BIOS?
Ako presmerujem vystup hned po instalacii Debiana (netinst) na seriovy port a ako sa na tento port pripojim (cim a ako)?
Ak ide hlavne o spotrebu, tak ja by som povedal, že na doske s integrovanou grafikou je najlepšie použiť tú integrovanú grafiku.
Napadá mě tedy alternativa sehnat nějakou starou grafiku do PCI, která nic nežere a v serveru bude více než dostatečná.Má to cenu kvůli 32MB? Zvlášť vzhledem k tomu, že u staré grafiky z bazaru nikdy nevíš, jak spolehlivě a jak dlouho ještě bude fungovat.
Otázka je, jak tu integrovanou vypnout? Ve většině BIOSů je často "Auto", což znamená "enabled" pokud žádná jiná není a pak velikost videopaměti. Minimum bývá 64MB.
No na server bych osobne vybiral desku podle neceho jineho, nez podle GK. To ze uzere integrovana grafarna 4MB z 2GB je asi to posledni, co by me trapilo pri dnesnich cenach pameti...
typické minimum je 64MB
Nic ve zlem, ale pokud se vytezuje server tak, ze je rozhodujicich 64MB, tak je spis na case polozit si otazku jestli to nechce pridat par GB RAM...
Mám zkušenosti jen s ATI a nVidia. Jak fungují grafky Intel?
> No na server bych osobne vybiral desku podle neceho jineho, nez podle GK.
No prave proto je dobre nebyt omezen ve vyberu jen na desky s integrovanou grafikou.
Vsak to jsem netvrdil :). Integrovana GK muze byt jen "bonus" - neni potreba pak shanet GK.
prastará GeForce2 MX (64MB videoram)WTF?! Já na ní před rokem upgradeoval pro zvýšení výkonu, a ty o ní říkáš, že je prastará! KDE4 na ní běží krásně a podpora v opensource ovladačích je obstojná (žádné 3D, bohužel).
Jo hochu. Tak to proste je. GF 2 MX je jeste starsi nez prastara XP.
Core i7 je desktop. Pokud chcete server bez monitoru, musite Xoen :D
Nestaci v BIOSu nastavit 'Halt on no error'?