Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
<flame> no opensuse zaradujem do kategorie distribucii mandriva like </flame>
myslim ze debian-like distribucie su kvalitnejsie spracovane. Ubuntu preslape cestu pre samotny debian a ked uroven bugov v ubuntu dosiahne neunosnu hranicu tak sa odoberie do vecnych lovist :D. Momentalne vsak na notebooku zatial stale pouzivam ubuntu.
A mezi tím dozraje Debian Desktop project
Debian používám asi 5 let a jsem s ním spokojen. Předtím jsem používal Red Hat a Mandrake, ale .deb balíčkovací systém mi připadá nejlogičtější.
>.deb balíčkovací systém mi připadá nejlogičtější
a to čím ??? tedy ptám se: Čím se liší od RPM ?
Hlavně nepište apt-get ... to vám omlátím yum o hlavu ... až bude umět apt-get to co yum, ozvěte se (např. který nenainstalovaný balík obsahuje soubor xyz?) ...
U .deb mne neskutečně štve proces vytváření balíčků. "Milion" souborů, každý s jiným formátem ...
U .rpm je jeden soubor, jeden format.
až bude umět apt-get to co yum, ozvěte se (např. který nenainstalovaný balík obsahuje soubor xyz?)
$ apt-file search xyz
Nejde o to, co kdo používá. Mě dorazila ta věta ve stylu:
konečně jsem se toho suse zbavila
To co jste teď napsal je úplná krávovina. Vývojář software (SUSE), který celý den čumí na počítač, přijde domů aby si odpočinul u Debianu?
To je stejná blbost, jako když pilot WRC přijde po celodenní rallye domů, a svůj volný čas se rozhodne strávit projížďkou v rodinné felicii
Má to nějakou logiku?
Mno .. je i není. Z vyprávění znám třeba řidiče autobusu, který se taky jen tak projede svým osobním autem.
Já se třeba v práci taky zabývám návrhem hardwaru a o weekendu klidně stavím doma generátor funkcí :o) Jde o to, že v práci je spousta omezení ( málo času, používat pouze vyzkoušená řešení a součástky, .... ) ale doma si můžu postavit zesilovač s elektronkama, nebo konstrukci s nejnovějším AVRkem od Atmelu napájenou ze slunečního panelu a nikdo mi to nezatrhne s odůvodnením, že elektronky jsou obsolete a s tímhle AVRkem ešte nikdo nic nedělal a jde to postavit s operákem ...
To já pracuju v pivovaru, kde jich vypiju tak 5 a večer mám žížu, tak musím na další do hospody. Tam si jich dám 8-10. Po pivu se pěkně spí.
pak přijdete domů, chcete si odpočinout, a máte opět usednout k tomu, od čeho si vlastně chcete odpočinout?
Tak já osobně si půjdu odpočinout na gauč s lahváčem v ruce a sledováním Ordinace v Růžové zahradě. Načež před koncem napínavého příběhu usnu.
To budou vysílat ještě, když už budu v důchodu. No co, pohádky pro dospělé se také dají sledovat
Čemuž se já osobně vůbec nedivím. Neznám moc lidí, co by si rádo práci tahalo i domů. Vezměte si, že jste v práci, tam řešíte neustále nějaké problémy s daným produktem, a pak přijdete domů, chcete si odpočinout, a máte opět usednout k tomu, od čeho si vlastně chcete odpočinout?
U mě to bylo docela naopak, po nějaké době v SUSE jsem smazal doma Fedoru a nainstaloval SUSE, protože mě nebavilo řešit ty samé bugy dvakrát .
Možná budeš namítat proč vytahuju znova tenhle bugNebude. Vytahuješ ho totiž pořád
Kdyby aspoň ihned vydali utilitu, která by uměla spolehlivě kontrolovat, které klíče jsou slabé...Pár hodin hodin je ti moc dlouho? Pokud vím, openssh-blacklist + ssh-vulnkey se objevily hodně rychle.
Problemem fedory a openSUSE je to, ze v podstate nepredstavuji zdroj prijmu, ale slouzi jako playground pro vyvojare.
Naproti tomu Debian a Ubuntu proste nemaji verzi enterprise a free. tak se vsechno usili zammetuje jenom na tu jednu. Navic spolu tyto distribuce i spolupracuji. Nevim, ktera vic bere nez dava (myslim ale, ze to je Ubuntu) ale to ani neni tak podstatne.
Kombinace Debian na server a Ubuntu na desktop je velice silna.
Protoze je tu Debian.
Problemem fedory a openSUSE je to, ze v podstate nepredstavuji zdroj prijmu, ale slouzi jako playground pro vyvojare.
Otázkou je, jestli chceš jenom používat odladěný software, nebo taky trochu přiložit ruku k dílu a s něčím novým pomoct. Třeba konkrétně Fedora je takový jakože "testing", ale kompletně pro všechny distribuce, ne jen pro RHEL. Objeví se v ní většina novinek, které pak za postupně probublají i do dalších distribucí a nakonec (za pár let) skončí i v tom Debianu a Ubuntu - například je to prakticky jediná distribuce, která si dovolí vyjít s tak novým X serverem, že nVidii trvá měsíc a půl, než do něj ohnou ten svůj hnus. Medit si, jak je (můj) Debian a Ubuntu vyladěné a jak je Fedora nebo openSUSE o ničem, ukazuje na nepochopení celého toho ekosystému. Ano, testujeme i pro RHEL, ale odměnou je nám stabilní enterpise distribuce, z jejíchž příjmů je koneckonců Fedora víceméně placená. Nebýt tady těch distribucí, tak se v Debianu vytváří /dev staticky pomocí mknod, zvuk se přehrává přes OSS, o podpoře UTF se píše jenom v anarchistických časopisech a Ubuntu vůbec neexistuje.
o podpoře UTF se píše jenom v anarchistických časopisech:DDDD
LOL
Reakce na ty anarchisty, samozřejmě.
> Fakt bych radsi jednou nasekal podle nejakeho howtucka par nodu, nez se kazdou chvili divit, proc zase nejde sitovka (teda, pak se sice ukaze ze jde, ale jmenuje se nejak naprosto jinak), proc si nekdo usmyslel, ze jedina DVD mechanika v pocitaci se kazdou chvili jmenuje jinak, i kdyz sedi na stejnem kabelu a jen jsem vymenil porouchanou za funkcni stejneho typu .
Tohle nejsou problemy udevu, ale problemy jeho dementni konfigurace v nekterych distribucich. V takovem pripadeje je nejlepsi distribucni konfiguraky udevu smazat a nahradit nejakou trivialni konfiguraci.
> Dávám přednost distru, kde se po instalaci nemusí vypínat firewall, ba které se nemusí instalovat znovu vůbec
Tak ja mam na svém NB Slackware od verze 11 updatovany na 12.2 (repsektive current) a na domacim serveru
Slackware od verze 10 postupne updatovany na current a nikdy jsem nemel problem :) Na proti tomu v praci
mam nekolik Debianu, CentOS, SuSE EL, nekolik RHELu, a jine a pokud s necim nebyl nikdy problem tak to byl Debian :)
Linux jsem neinstaloval krom RHELu uz leta....
53 xtermuNevěřím... mi se smějou, když si těch terminálů otevřu 5
Koukám, že jsi slavná, dneska o tobě píšou v bulváru
musi byt s tim SUSE dost strasne, kdyz si i Anicka nainstaluje Debian
Proč? Já sice nejsem vývojář distribuce, ale správce serverů - což je jedno, problémy na linuxu řeším denně 8h, stejně jako ti vývojáři. Doma si chci odpočinout a proto tam mám Windows (teď už právě ty Visty - a můžete na ně nadávat jak chcete, to prostě je funkční systém připravený pro desktop). A vůbec mi nepřijde divné, že člověk pracující pro společnost, která šíří linux a nabízí jej zákazníkům, používá doma něco jiného než v práci (jiné distro, Windows, nebo třeba FreeBSD). Naopak, kdybych po 8h práce ještě doma řešil další hodiny Wine a třeba Stalkera, to bych si moc neodpočinul - a pak by ta práce ve prospěch linuxu moc dobře nevypadala.
Jestli si chceš hrát hry, tak jsou windows optimální řešení (no jsou ještě konzole, ale to je jiná pohádka).
Jenže Anička dělá distro, které má být co nejvíc použitelné pro lidi. Ale nepoužívá ho, protože použitelné není .
(herní konsole fakt néééééé)Pche, nevíš oč přicházíš...
RedHat (na který na mých serverech nedám dopustit)Já myslel, že tam máš CentOS...
Pche, nevíš oč přicházíš... Však se někdy zastav na box
No já hraju střílečky. A není mi fakt jasné, jak lze bez myši mířit.
Já myslel, že tam máš CentOS...
Myslel jsem servery o které pečuji v QCM (tam je kombinace RHEL a CentOS).
I jen čtyři roky starý program (a to i se zdrojovými kódy) je často velký problém dnes rozjet. Chce jiné jádro, jiný gcc, jiné glibs apod. Naopak program z roku 2005 pro Windows i po těch 3 letech považuji za moderní a je i dnes funkční.
Naprostý souhlas. Otevřenost zdrojáku je fakticky pouhá přehypovaná zbytečnost. V případě Javy je to ještě horší- i zcela triviální aplikace vyžadují konkrétní JRE v konkrétní verzi, a s vyšší minor verzí nefungují. Slušná binární kompatibilita je velmi silná stránka WIN32.
I jen čtyři roky starý program (a to i se zdrojovými kódy) je často velký problém dnes rozjet. Chce jiné jádro, jiný gcc, jiné glibs apod.To asi každý používáme úplně jiné programy. Já si běžně pro aktuální distribuce kompiluji letité programy (třeba takový XEphem, který kvůli divné licenci sotvakdo balíčkuje) a opravuji výhradně drobnosti. Tohle není problém systému, nýbrž toho, že někteří lidé programují jako chrochro.
opravdu úspěšně vyrábíme nejpoužitelnější distro... pro normální lidi. A ideální distro pro hackery si necháváme dělat jindeAmen. Stručně a jasně vystihnuto. Upřímně řečeno mě spíš překvapilo, že na svém počítači jako správná hackerka nemáš Debian už delší dobu.
Ano. To jsi to trefila. Kardiochirug, který chce večer sednou k PC a nemá čas, sílu ani chuť si nakonfigurovat Debian je Imbecil.
Nadavat na to, ze Ubuntu nic neprinasi chvili po tom, co byl s velkou slavou v openSUSE uveden "command-not-found" ...
Taky bash completion je v Ubuntu jinde. Umi tab napovidat i nazvy balicku pri instalaci zypperem? Nevsiml jsem si. V Ubuntu je to alespon od 8.10.
Cili, Ubuntu uzivatreli prinasi hodne. Je to povedene distro. Pouzival jsem Debian i Ubuntu. Takze snad vim o cem mluvim.
Já pracuju v terminálu hodně a command-not-found považuju na nejlepší inovaci v Unixech za posledních deset let. Ušetří to tolik zbytečné otravy.
Možná to mívá vteřinový lag, ale fakt nevidím důvod. proč opakovaně zadávat příkazy, které nemám nainstlované.
command-not-found považuju na nejlepší inovaci v Unixech za posledních deset letZFS, DTrace a podobné buzzwordy tě minuly? A když se omezím jenom na Linux, KVM? Upřímně řečeno,
command-not-found
jsem bohužel párkrát zažil na kolegově stroji, a ten lag je nesnesitelný. Jo kdyby to nabídlo, že to samo spustí sudo aptitude install ...
, tak to beru. Nebo to už 8.10 umí? Jako uživatel-programátor mě víc dojme taková drobnost v terminálu, než celé tyle wifikundace.
Lag je na mém noťasu přesně dvě vteřiny a jelikož používam TAB, tak nesmyslný příkaz zadám jednou za uherský rok. Zato když mám čerstvý systém a dám něco nenainstalovaného, tak se hodí okamžitě vědět, ve kterém balíku to vězí. Aptitude to samo nepustí, ale napíše to do konzole "run sudo apt-get install blekota", takže stačí copy a paste, zadat heslo.
Solaris ani BSD nepoužívám. Na KVM nemám hardware - mám virtualbox a ten jsem už nezapl pěkně dlouho. Produkční server nám stačí jeden fyzický, ale virtualizace je fajn, o tom žádná.
grep
, tail
, vim
) mi to žádný čas neušetří. Zato když se uklepnu, jsou takové dvě vteřiny na zabití.
Pro lidi co mají v ~/bin sl… tohle asi není tak kritické.
sl
? Jestli slocate
, tak jsem mimo mísu buďto já, nebo vy Steam Locomotive (úplně dole)
l
, který bude odpovídajícím způsobem reagovat na spuštění s parametrem 's-l
' :-)
BTW, jedno z možných využití je testování rychlosti framebufferu
Ne. Doporučuje prve pochopit význam sl a k čemu je
Však ano. Ale smyslem není abych to nepoznal, ale abych se v klidu podíval na mašinku, uklidnil se a nemlátil do toho pak tak moc a nedělal tolik překlepů.
c-n-f sa da vzdy breaknut s Ctrl+C a dokonca aj odinstalovat.
To už by se potom instalace nedala prohlásit za jednoduchou, protože tohle je celkem těžký rozhodování
Ja som programator, do default profilu som to nepridaval, rozhodnutie bolo inde. A ak viem, ze ma nieco v 99% pripadoch zdrzuje, tak to nepouzivam (a veci co nepouzivam odinstalujem).
Kdyby to neprovadelo lookup baliku, ale jenom vypsalo informaci o prikazu, ktery provede lookup posledne zadaneho programu, tak by to bylo stejne uzitecne a nemelo by to ten lag, kdyz by lookup nebyl treba.
man
při více vyhovujících stránkách; opravdu bych rád věděl, komu vyhovuje, že musí pokaždé vybírat, jestli chce vidět xyz(1)
nebo xyz(1p)
… Ještě že to jde vypnout, ale znepokojuje mne, jak s každou verzí narůstá procento defaultů, které musím po instalaci změnit, aby byl pro mne systém rozumně použitelný.
Nevim za co podle tebe stoji, ale mne prijde uplne v pohode. A sekundove cekani jsem nezazil.
Jo, kdyby sekunda… Teď jsem to schválně zkusil jen tak naslepo:
mike@kubecekserver:~> time skdj sl -bash: skdj: command not found real 0m3.273s user 0m1.256s sys 0m0.412s
Textová instalace na Athlon 1800 XP, 512 MB RAM (zabráno 177 MB), bez flushování.
[kozzi@Kozzi-Laptop ~]$ time skdj sl bash: skdj: command not found real 0m0.001s user 0m0.000s sys 0m0.003s
command-not-found
být. Na vysvětlenou: ten stroj jsem upgradoval před necelým týdnem a od té doby jsem měl důležitější věci na práci než dolaďovat takové drobnosti.
$ time skdj sl
bash: skdj: command not found
real 0m0.002s
user 0m0.000s
sys 0m0.000s
Muze mi prosim nekdo prozradit, co mi unika? Pripadam si v tehle diskusi jako totalni mimon/usr/sbin
v cestě, zkusí použít příkaz z /usr/sbin
, je na to také upozorněn. Možná to dělá i něco dalšího.
command-not-found pre openSUSE robi rozhodne viac. Prehladava metadata zo vsetkych repozitarov, ktore su v systeme (teda aj uzivatelom pridane z BuildService), preto to trva niekedy viac.
~> mm Program 'mm' je možné najít v těchto balíčcích: * mirror [ cesta: /usr/bin/mm, repozitář: zypp (repo-oss) ] * mirror [ cesta: /usr/bin/mm, repozitář: zypp (os111) ] K instalaci použijte: sudo zypper install mirror -bash: mm: command not found
Aby měl člověk dobrý pocit, že nečeká pořád jen počítač na něj? :-)
Na druhou stranu je pravda, že mi každou chvíli na školení někdo protestuje, že mu to nemůže najít (např.) useradd
a problém je samozřejmě v tom, že se to snaží spouštět pod normálním uživatelem. Takže pro začátečníky (ty, kteří mají snahu pracovat s textovým rozhraním) to nějaký smysl mít může.
Provides: mplayer
The program 'git' is currently not installed. You can install it by typing: sudo apt-get install git-core bash: git: command not foundtakze se da trojklikem hned instalovat jinak souhlasim s tim ze zdrojaky c-n-f v ubuntu nebyly nejlepsi
K instalaci použijte: sudo zypper install mirror?
Super postreh. Prave som vlozil newline aj do naseho c-n-f :)
Tak já nevím, taky jsem to zkusil jen tak naslepo a vyhodilo mi to tohle. Nikdy jsem nezažil žádný lag, kterého bych si všiml, potažmo by se pravidelně opakoval, aby mi pil krev.
time skdj
bash: skdj: command not found
real 0m0.001s
user 0m0.000s
sys 0m0.000s
Hm, zase python... doufal jsem, že aspoň susáky napadne, že takováto aplikace, která se u nepřesnějších jedinců pouští skoro pořád, zaslouží implementaci v Jednom Jazyce (číst se stejnou hrůzou v očích, jako Tolkienův Jeden Prsten).Myslíš v Javě?
Ne neni. Ubuntu prehladava v SQLite databazi. V openSUSE sa pomocou satsolveru prehladavaju systemove repozitare, tj. aj tie, ktore si uzivatel pridal rucne (napr. z BuildService). Na nic ine sa satsolver nepouziva (tj. ziadne zavislosti, iba filelisty z metadat).
1. Ano, v pripade, ze sa mnozina instalovatelnych balickov nemeni. Ak sa meni (nas pripad, napr. pridanie repozitara) predgenerovane subory nepomozu a musime prehladavat repozitare (resp. ich metadata).
2. Problem riesenia zavislosti balickov je NP a preto sa da previest na problem SAT (ktory je NP-uplny). Ako pises kniznice na riesenie SAT existuju a prave jednu takuto kolegovia prisposobili, aby riesila zavislosti balickov (http://en.opensuse.org/Libzypp/Sat_Solver). Metadata z repozitarov su ulozene v tzv. SOLV suboroch, s ktorymi tato kniznica (libsatsolver) pracuje. V nazve ma solver preto, lebo sa vacsinou pouziva na riesenie zavislosti pomocou tychto suborov, ale da sa pouzit aj na obycajne vyhladavanie (ako to robi scout).
Ak sa meni (nas pripad, napr. pridanie repozitara) predgenerovane subory nepomozuNo, to je otázka, jak často se mění. Troufl bych si odhadnout, že přegenerování takové cache při změně množiny dostupných balíčků by nemuselo být moc složité (a dá se provést na pozadí a inkrementálně). K dvojce, díky za odpověď.
aptitude update
jasná volba, kdy se takovou věcí zabývat.
> c-n-f je přece triviální grep
Kdepak - je to jeste mnohem jednodussi. Jedna se o dotaz na presnou shodu, takze by stacila nejaka persistentni hashovaci tabulka, ktera by se vygenerovala jednim pruchodem pri update databaze baliku. Pri vhodne organizaci (napr takove, ze by se v kazde strance nechalo trochu mista pro kolize) by se prevazna vetsina dotazu mohla vyresit po precteni par sektoru.
satsolver.Pool.search(...)
, dokud nebude lepší, tak na naší straně toho moc neuděláme.
satsolverd
… :-) Ale i ten by mohl skončit ve swapu…
Nadavat na to, ze Ubuntu nic neprinasi chvili po tom, co byl s velkou slavou v openSUSE uveden "command-not-found" ...Bylo uvedeno co? Asi mě ta velká sláva nějak minula.
nesmysl, jehož smyslPěkné.
Debian ano a Ubuntu nikdy? No to je mi úsudek. Vždyť je to to samé! Akorát Ubuntu má krapet čerstvější desktopový soft a místo rolovacích jsou upgrady půlroční. A GNOME je "pro imbecily" tak jako tak (proto ho mám rád).
Já jsem si po přechodu z Debu na Ubu všiml tří věcí. 1. výchozí instalace je ihned použitelná 2. spolehlivost nijak neutrpěla 3. je to oranžové
> Vždyť rozdíl mezi Ubuntu a Debianem je grafika, výchozí nastavení určené imbecilům
Ó, díky. Teď jsem prozřel, že jsem naprostý imbecil, kokot, idiot a pravděpodobně i hovado a zmrd, když jsem si dovolil spokojeně používat Ubuntu. Hned po příchodu domů se zmrskám a dám si tak dvě hoďky na hrachu v koutě. Aničko, ty s tím mrskáním se před davem (mimochodem, skvělé fotografie!) máš zkušenosti, poradíš mi s tím? Jsem jen začátečník (a navíc přece ten imbecil) a neumím v tom tak chodit...
> vyrábíme nejpoužitelnější distro... pro normální lidi.
Aha, takže Ubuntu je pro imbecily, kdežto OpenSUSE pro normální lidi...
Kvízová otázka na závěr za čtyři bludišťáky: Kdo je větší imbecil? Lidé, kteří používají něco, co funguje, nebo vývojáři, kteří vytvářejí něco, co nefunguje? Pište, mejlujte, esemeskujte!
LoL
Je zajímavý ten vývoj nenávisti k Ubuntu.
Nejprve mandriváci, kteří si mysleli, že nic nemůže být stejně nebo lépe použitelné než jejich Mandriva (tehdy Mandrake).
Pak debianisté (po tom, co Ubuntu uspělo), protože -- ač všichni hrdě a tvrdě hlásají plky o svobodných licencích -- nemohli rozdýchat, že někdo prostě vzal to, co mu licence nabízela (a navíc ještě bývalý vývojář), a použil.
A nakonec (open)cucáci... Ani nevím proč. Možná je štve ten rozdíl mezi Ubuntu a nimi v anketách o oblíbenost distribucí. Nebo se tak prostě narodili.
Jedno měli ale tito lidé společné: všichni na závěr svých výkřiků tvrdili, že ubunťáci jsou ti nejuřvanější.
Nemyslel jsem uživatele, ale vývojáře a lidi z komunity.
A navíc -- tady vůbec (ani slovo) nemluvím o nějakém kusu software, tady mluvím o tom, že mě někdo nazval imbecilem.
Pak debianisté (po tom, co Ubuntu uspělo), protože -- ač všichni hrdě a tvrdě hlásají plky o svobodných licencích -- nemohli rozdýchat, že někdo prostě vzal to, co mu licence nabízela (a navíc ještě bývalý vývojář), a použil.Co tě vede k tomu takovéhle hovadiny říkat? Ukaž mi prosimtě někoho od debianu, kdo si stěžuje, že ubuntu (nebo cokoli jiného) debian forknulo.
Aničko, ty s tím mrskáním se před davem ..Sorry, tak to byla podpásovka.
Ano, nechala se švihat od pasu dolů.
Hned po příchodu domů se zmrskám a dám si tak dvě hoďky na hrachu v koutě.To bys to měl moc jednoduchý. Po klečení na hrachu si ještě za trest sám vybuildíš Linux From Scratch a nejlépe pro architektury ARM a PPC protože i386 vybuildí každej blbec
Nechci tady flamovat, každý má své preference.
Ale můj subjektivní dojem z Ubuntu byl právě takový, že je to dotažený debian. Tj, že kromě spousty funkčních balíčku jdou tam i dodělané detaily.
Nicméně přiznvám, že to bylo před dvěma lety a tehdejší Ubuntu se před debianem testing fakt stydět nemuselo, 6.06 byl legendární release. Od té doby jsem si na Ubu nevšiml nějakého zásadního poklesu kvality. Nemůžu vyloučit, že za ty dva roky debianí desktop nějak zásadně vyzrál.
Proč tady mluvíte o kvalitě produktu? Řekněte třeba, že Ubuntu je na prd, na nic a na houby, to je mi jedno, ale proč by proto měli být uživatelé imbecilové?
bytostně nesnáším odfláknutou práciZato OpenSUSE 11.1 Gnome ve kterém blbne synaptics touchpad, jsou problémy s bluetooth a !pozor! nefunguje vypalování pomocí GUI nástrojů (brasero, gnome-baker) echt dokončený, stabilní a odladěný.
Co používám Linux, snad každému většímu distributorovi (mimo Debianu, ti nemají kam spěchat) se povedlo vydat neskutečný krám, a to jen a pouze proto, že byli osli a uspěchali vydání.
Ať žijou rolling updates
výchozí nastavení určené imbecilům
To jsou silný slova. Takže když se nechci zdržovat konfigurováním např. Debianu a mám *ubuntu, které už je prakticky po instalaci připraveno na používání, tak jsem imbecil?
Je to docela smutné... A docela mě překvapuje, jak o tom Anička otevřeně hovoří. Já bych o produktu mojí firmy takhle otevřeně nehovořil
Co na to říct. Možná je čas trochu s tím vývojem zpomalit. Nebo ne? Já nevím.
Opravdu nemyslím, že lidi, co si sami vybrali openSUSE, budou spokojeni s přechodem na Debian - ty věci, co na SUSE nefungují, prostě jen na Debianu nepřekážejí, ale nenajdete je tam. A Ubuntu? Příjemnou zábavuRPM je RPM...
Ale znam lidi kterym vyhovuje a respektuju jejich potreby. Sice jsou to IMO jeste vetsi silenci a masochisti nez debianistiTak ted jeste BLEKa a mame tu sbirku dusevnich chorob uplnou ... obcas premyslim, ze by mozna nebylo spatne udelat vybiradlo distribuci (jako je Linux Distribution Chooser), ktere by se nanmisto klasickych vyberovych kriterii ptalo na rozlice dusevni choroby a poruchy osobnostiale nepochybuju o tom ze oni si o me gentoosacke kompilacni manii mysli presne totez.
že já si domů raději nepořídím Quadcore s 8GB ram
To nevím. Btw dneska jsem někde četl, že C2Q mají jít s cenou dolů, takže asi updatnu domácí servřík. Přece jen, už je toho na to dualcore moc.
Já to píšu z Debianu na Eee s připojeným monitorem a klávesnicí, tedy 900MHz procák s 512MB RAM. Zajímavé protiklady Je pravda, že kompilovat bych na Eee nechtěl ale zase ta spotřeba.
No s tím zase nemohu souhlasit já, OpenSuse jsem používal teďka dva měsíce a poměrně fungovaly... Krom toho používám openSuse u babičky na PCčku (denodenní použití Skype, Thunderbird, Firefox, EOG) a nemůžu si stěžovat - zásahy naprosto minimální.
Narozdíl od toho když jsem zkoušel naposledy ubuntu (7.10 a později i 8.04) tak sice na po nabootování a instalaci všechno fungovalo ťip ťop, ale jen tak týden, potom se to při updatu přestala fungovat wifina, kontrola podsvícení přes klávesy, kontrola hlasitosti a objevilo se trojité uspávání. (Stalo se mi to v obou verzích a tak jsem na ubuntu rezignoval).
Kdyby to tak nebylo, byly by tu jen samé distribuce pro vývojáře... Jojo... což je přesně to, co tady roky každému vadilo. Opravdu nechápu, proč najednou to pozdviženíProtoze ted tu mame zase lidi kteri chteji same distribuce pro BFU. Vsechny bez vyjimky. No reknete sami - treba graficky klikaci instalator pro gentoo ? Kdo mohl vymyslet takovou blbost ?
No reknete sami - treba graficky klikaci instalator pro gentoo? Kdo mohl vymyslet takovou blbost?třeba tam byl ten grafický instalátor přidán schválně. Dříve někdo netušil o Linuxu vůbec nic, doslechl se o Gentoo, postupoval podle návodu krok za krok a Gentoo nainstaloval. A pak začal otravovat. Teď postupuje podle návodu krok za krokem, spustí se mu grafický instalátor, a tím je zabezpečeno, že se mu instalaci nepodaří dokončit. Nebo už se něco změnilo a ten instalátor je schopen Gentoo nainstalovat alespoň někdy? Jenom se hrozím, čeho se dočkám, až budu zase za dva roky Gentoo instalovat na nový počítač. Člověk nechá nastartovat počítač z DVD, na chvilku si odskočí a čeká, že po návratu na něj bude čekat příkazový řádek, a ony se tam mezitím zjeví obrázky…
Měl jsem za to, že GUI instalátor pro Gentoo je dále neudržovaný.
prehnane, ale znama pravda v SUSE.
Ono je par paradoxu:
- par linuxovych guru a predevsim hodne radoby linuxovych guru svisti na Microsoftech - mailbox, news rozhrani by mohly vypravet, ale co z toho
- provozovatele linuxovych portalu a obcas cele firmy svisti na Microsoftech.
- zkuste poslat do IBM dokument ve formatu OpenDocument .....
muzeme byt radi, ze se toho nechytli na nejakem pro-MS serveru.
Ono nejde jenom o video. Staci prekreslovani pismen v terminalu(gnome-term). Kdyz si pustim tail -f na nektery logy, tak se mi na notebooku roztoci vetrak na plny pecky, system zere 100% CPU a neda se s nim poradne delat. Opravdu je takovy problem ve 21. stoleti implmentovat nejaky efektivni algoritmus na renderovani s prekreslovani pismen?
Zkus si změnit písmo (z TTF na bitmap nebo naopak), často to pomůže. Také občas pomáhá změnit terminál (za xterm nebo jiný, který nepoužívá GTK).
No já nevim, já si na zkoušku Suse 11 nainstaloval a bylo to úplně hrozný. Prostě natolik abych si po dvou hodinách řek WTF a dal to do pryč. Fedoru si instaluju už na druhém testu vždy, a nikdy jsem ještě nenarazil na tak strašnou rozbitost a ošklivost.
(Teda jo, spousta z toho by bylo dost subjektivní, spousta toho by se zřejmě rychle dala dostat na nějaké rozumné hodnoty. Ale první dojem je, že ta distribuce je strašná.)
(Ne, se strašností, zoufalostí a antipoužitelností ubuntukrámu to stále ještě nesnese ani náznak srovnání.)
1. chcu začít hrát hryP.S. To že jsme na portálu o Linuxu je pravda, takže jsou zde lidé co ho používají, ale neznamená to že nepoužívají třeba i windows.2. kvůli škole (né že by to nešlo bez win ale je to zbytečná komplikace) 3. výdrž baterie 4. "kvalitní" ovladače, takže si konečne mohu přehrát video bez škubání 5. změna je život
4. "kvalitní" ovladače, takže si konečne mohu přehrát video bez škubánísranda je, ze nedavno jsme se ucastnil jakehosi domaciho promitani a promitac-windowsak to poustel mplayerem tusim z ubuntu :) kdyz jsem se ho ptal, zda presel na linux, tak rikal ze ne, ale ze ve windows se mu ta videa skubou :)
To je trochu přehnané. Linux je králem na malých routovacích krabičkách, serverech i superpočítačích, pracovních stanicích na IT školách atd. Proč se cpát ještě na desktop?Protože cílem Linuxu je univerzálnost a univerzálnost znamená i desktop.
Proč se cpát ještě na desktop?Treba ja si nedokazu predstavit pouzivat na desktopu cokoliv jinyho nez Gnome. Jde hlavne o zvyk, ale i presto kdyby si objektivne srovnal "user-friendly" XP, Vista a Ubuntu, tak podle me zjistis ze ta slavna uzivatelska jednoduchost Windows uz je jen mytus. A predpokladam ze i ty mas Windows na nejakym stroji jen kvuli tomu ze pouzivas Windows-only aplikace.
Treba ja si nedokazu predstavit pouzivat na desktopu cokoliv jinyho nez Gnome. Jde hlavne o zvyk, ale i presto kdyby si objektivne srovnal "user-friendly" XP, Vista a Ubuntu, tak podle me zjistis ze ta slavna uzivatelska jednoduchost Windows uz je jen mytus.
Ubuntu mám na NTB, není to špatné, dokonce jsem ještě nemusel nic editovat přímo v konfigu, vše jde naklikat (což mě docela překvapilo), ale sorry, na Windows to prostě ještě nemá. Na NTB mám mnohem nižší nároky než na desktop, takže jsem zatím nenarazil na nějaké podstatné negativum, ale asi vím, kde by na desktopu nastalo.
A predpokladam ze i ty mas Windows na nejakym stroji jen kvuli tomu ze pouzivas Windows-only aplikace.
No jasně, kdybych používal Mac-only aplikace, tak mám MacOS. Ta věta prostě nemá moc smysl.
Už jsem to tu mnohokrát vysvětloval. Windows mám na desktopu proto, že po 8h práce s linuxem (dělám admina serverů v QCM) se mi fakt nechce řešit nic víc, než kterou hru si zapařím nebo co budu modelovat, upravovat fotky apod a jakou hudbu si k tomu pustím*. Pokud doma pracuji, tak se přes VNC připojím na server ve vedlejším pokoji a programuji v Eclipse a prostředí KDE. Na desktopu mám trvale puštěné putty na server a ve screenu 10 "tabů". Tato kombinace je pro mě nejefektivnější. Mám Windows a Linux součastně. Linux na práci, Windows pro zábavu. Na Linuxu programuji, na Windows modeluju v Blenderu a hraju hry. Nevidím jediný důvod, proč se omezovat a z nějakého ideologického důvodu používat jen jeden OS - jo, dřiv jsem měl i na desktopu linux, jenže to jsem ještě neměl na licence.
*) V žádném případě tím nechci naznačit, že toto v Linuxu dělat nejde (ty hry moc nejdou). Jen se mi to ve Windech přijde jednodušší.
No jasně, kdybych používal Mac-only aplikace, tak mám MacOS. Ta věta prostě nemá moc smysl.V ty vete slo o to sluvko "jen". Ten zbytek si psat ani nemusel
No zrovna toto jsou věci, kterých si ani moc nevšímám.
V ty vete slo o to sluvko "jen".
Mě spíš připadá, že ta původní věta tak nějak předpokládá, že pro Windows musím mít nějaký důvod, jinak bych měl Linux. Tak to ale není. No, nemám rád v diskusi slovíčkaření, tak konec .
Ať se daří.
co si tak pomatuju z posledni doby: chci na okynkach vypalit ISO - smula.
Na druhou stranu, měl jsem nějaký obraz hudebního CD xxx.img. Nepodařilo se mi to v Linuxu rozchodit, sice se jsem uspěl s vypálením CD, avšak to CD pouze syčelo .. Nainstaloval jsem tedy na stroj s Windows CloneCD (ve wine si to ani neškrtlo) a tam jsem obraz pohodlně vypálil ... Možná jsem dělal jen někde chybu.
Jenže ve Windows si snadno nainstaluju jak právě vydaný program, tak ten vydaný v době openSUSE 10.1.
A prozradíš, jak to mám konkrétně udělat?
Smutná realita je, že na konkurenci máte ke každé aplikaci napsané v Pythonu přibalený python.
Možná že disky jsou dneska levný, ale čas správce, který musí ručně procházet všechny balíky a hledat jejich aktualizace, levný není.
(Nehledě na to, že správce vlastně neví, že tam nějaký python přibalený je (musí tudíž procházet souborový systém) a stejně autor aplikace nevydá opravu, když se v pythonu najde chyba.)
Praxe nicméně ukazuje, že jde o menší zlo
instalace serverové části jednoho systému
Praxe, kdy stroj a operační systém slouží jako podložka k jediné aplikaci. Tam skutečně není třeba balíčkovací systém, když tam běží jediná věc.
Zkuste podobný přístup na stroji, kde těch aplikací je několik desítek (desktop nebo server holka-pro-všechno nebo server hostující několik virtuálních strojů).
Smutná realita je, že na konkurenci máte ke každé aplikaci napsané v Pythonu přibalený python.... přibalený 5 let starý Python s bezpečnostní dírou, kterou nikdo neaktualizuje. Mít na systému vše jenom jednou má své výhody
Smutná realita je, že na konkurenci máte ke každé aplikaci napsané v Pythonu přibalený python.... přibalený 5 let starý Python s bezpečnostní dírou, kterou nikdo neaktualizuje. Mít na systému vše jenom jednou má své výhody
A to vadí čemu? Ten python používá jen ten jeden program, který se v čase samovolně nemění, tedy tu bezpečnostní chybu nejde zneužít.
Ten python používá jen ten jeden program, […] tedy tu bezpečnostní chybu nejde zneužít.
Zkuste si váš výrok přeformulovat do obměněné implikace. Stále vám to dává smysl?
Já se vám divím, že marníte svůj čas. Stopka je očividně debil, který to nikdy nepochopí.
> Jak by to bylo krásné, kdyby byla v určitém rozsahu zachovávána binární kompatibilita - alespoň v rámci hlavního čísla verze. Představme si, že pro verze třeba 12.0 12.1 a 12.3 by stačily jedny repozitáře. Převratné změny by přišly až s verzí 13.x. Uživatelé by to myslím velmi ocenili, ušetřilo by se spousta lidské práce.
a lide v QA dane distribuce by se zblaznili z mnozstvi bugu, nebot by se prudce zvysilo mnozstvi potencialnich kombinaci verzi programu a jeho knihoven.
Binární kompatibilita by byla úplně super, naprosto souhlasím.
Ale ještě dříve bude IMHO potřeba zajistit kompatibilitu zdrojových kódů -- aby každá distribuce neměla jiné patche, jiné rpm-spec soubory v balíčcích apod. Jakmile bude jistota, že přeložím jakýkoli zdrojový balíček, binární kompatibilita není tak nezbytná.
Základní potřebou uživatele ... je především to, aby mohl dělat svoji práci a neutápěl svůj čas v režii. S tím naprosto _nekoresponduje_ nutnost neustálého DoDomismu (Dodělej Doma), neustálého shánění nějakých verzí čehosi, neustálého řešení, proč teď je zase něco jinak a nefunguje to jak by mělo ... Souvisí to určitě i s věkem - prostě si času víc vážím. Věřím, že někomu přináší radost takovýto typ hraní: "tak co tam zase nepojede a jak to obejdu...", ale produktivní to není, pokud tedy nejste placen za hledání chyb a workaroundů.
Přesně! To je také důvod, proč po koupi EEE 901 s Win XP, když vše jelo out-of-box (a Mandriva, nejen kvůli pomalejšímu sekundárnímu "disku", se moc nechytala) jsem na Windows zůstal.
Pro mě je počítač (minimálně EEE) jen prohlížečka webu, čtečka karet, elektronický poznámkový blok, přípojka na lepší (zhusta linuxové) počítače a podobně. Jsem velmi rád, že se nemusím zabývat věcmi, které mi teď nějak běží a umožňují výše uvedené funkce s minimální námahou. Paradoxně mi vyhovuje i horší nastavitelnost systému, protože si s ním alespoň nehraju -- nastavil jsem, obezřetně instaluji, občas udělám údržbu a ... jako s jiným pracovním nástrojem.
Možná to souvisí i s mou vzrůstající nechutí k IT vůbec a v čem nevidím užitek, to nedělám. Trochu se vracím k jiným zájmům, které mi dělají větší radost, než vyladěný systém :D
Naopak si umím (pro sebe i pro mé známé) představit úkoly, pro něž budu jednoznačně preferovat Linux (a vím, že vše může být skutečně bezúdržbové), ale výhody současného řešení momentálně převažují ;)
Denně se setkávám s obyčejnými uživateli. Jsou to účetní. Kdybyste viděl ty jejich počítače. Taky je to silné dodo. Windows různých verzí od 3.11 po Vista. Všichni pracují pod adminem. Sem tam má někdo nainstalovaný i antivir. Když u takto spravovaného Windows něco pokazí, prostě se pokazí počítač a oni se jej snaží dát dohromady. Buď vlastními silami, nebo přijde kamarád, odborník na počítače, který umí alespoň zkopírovat soubor. Taky furt něco shání, instalují. Stěžují si, že jim nejde to nebo ono. Hledají workaroundy.
Prostě po instalaci Windows nemáte zdaleka vše připraveno. Ale ono je to tak už odjakživa, lidi jsou na to zvyklí. Může se jim jen snít o tom aby bylo vše po instalaci jako to má třeba teď Ubuntu. Když nechodí jeden program, nikdo neříká, že Windows je na ho*no. Tady pokud nejde jeden program z distribuce, je Linux hned na ho*no. Stejně tak ovladače. Pokud blbnou ovladače pod Win (stává se to docela často), nemohou za to Win ale výrobce hardwaru. Pokud nejde hw v Linuxu, může za to Linux a ne výrobce.
Kdyby tady těmto účetním někdo dodal systém, který je přednastavený a dostatečně nednoduchý, byly by nadšené. Jenže by k tomu nesměly pustit odborníky na počátače, kteří neví, čím otevřít bmp soubor.
Podle mě, je největší slabinou GNU/Linuxu mraky balíčků pro mraky distrucí. Potřebujete nějaký program, který není v repozitáři. Najdete balík pro starší nebo novější verzi distribuce. Ten ale nenainstalujete protože chybí tamto a to zase nejde protože máte starou verzi tamté knihovny. To je na tom to nejhorší. Vůbec by to nevadilo, kdyby se verze major distribucí vydávaly jednou za dva až tři roky. To by bylo v pohodě. Mezi hlavními vydáními by bylo třeba updatováno jádro kvůli novém hw + u dalšího softwaru opravy chyb, případně jen drobné novinky. Bohužel nová verze vyjde co půl roku. Co půl roku hromada změn. Než se stačíte přizpůsobit, vyjde další verze. Pokud vyvíjíte soft, je to utrpení. Sice můžete používat LTS verze, ale ostatní uživatelé to dělat nemusí. A je průser. Stejně tak se nemůžete spolehnout na to, že všechny distribuce obsahují tyto a tyto knihovny, v této a této verzi a jmenují se přesně tak a tak.
Na vývoj programu používám Ubuntu 8.04. Musím ale instalovat Mandrivu, openSUSE, Fedoru, Ubuntu 8.10, všude program zkusit spustit a pozjišťovat co je potřeba nainstalovat aby to chodilo. Pak ještě jednou to samé, ale 64bit. Je to o nervy.
Petr
Ono to s aktualizacemi jen některých částí systému není taková sranda. Právě teď píši na notebooku, který má své nejlepší léta za sebou a je tedy pod linuxem plně podporován nějaký ten pátek. Přesto po instalaci 11.1 z ničeho nic stoupla výdrž na baterky o třetinu! Hádám nové jádro i X.org.
Kterou část systému tedy aktualizovat? Xka a následně všechny závislosti? Ten problém se přitom netýká jen knihoven. Co si počít s Firefoxem2 v openSUSE 10.3, jemuž skončila podpora ze strany Mozilly?
Zktrátka mi zatím jako nejrozumnější příjce cesta susího Contrib repozitáře, v němž aplikace "zamrzá" po vydání nové distribuce.
Co si počít s Firefoxem2 v openSUSE 10.3, jemuž skončila podpora ze strany Mozilly?Nainstalovat Firefox3 z mozilla repository http://download.opensuse.org/repositories/mozilla/openSUSE_10.3/
Kdyby tady těmto účetním někdo dodal systém, který je přednastavený a dostatečně nednoduchý, byly by nadšené. Jenže by k tomu nesměly pustit odborníky na počátače, kteří neví, čím otevřít bmp soubor.
Tohle se ale docela běžně dělá. O firemní počítače se stará technik zaměstnanec (pravda občas pochybných znalostí), nebo si to nechají (v případě, že zjistí interní technik nestačí) spravovat externí specializovanou firmou. To už je ale na rozhodutí těch lidí. Spravovat se musí každý OS. A dobře zpravované Windows vyžadují tolik péče jako dobře spravovaný Linux. V tom nevidím rozdíl.
Podle mě, je největší slabinou GNU/Linuxu mraky balíčků pro mraky distrucí. Potřebujete nějaký program, který není v repozitáři. Najdete balík pro starší nebo novější verzi distribuce. Ten ale nenainstalujete protože chybí tamto a to zase nejde protože máte starou verzi tamté knihovny. To je na tom to nejhorší.
Souhlas. Navíc je hrozné, kolik práce musejí na software odvést autoři distribucí. Proč to není tak, že za software odpovídá jeho autor a distribuce by vzala stable verzi programu od autora a nechala by jej tak jak je. Proč je v různých distrech ten stejný program opatchovaný a zkompilovaný jinak - jednak je to práce navíc a také to uměle způsobuje nekompatibility? A takto by se dalo pokračovat třeba i pro kernel...
Vůbec by to nevadilo, kdyby se verze major distribucí vydávaly jednou za dva až tři roky. To by bylo v pohodě. Mezi hlavními vydáními by bylo třeba updatováno jádro kvůli novém hw + u dalšího softwaru opravy chyb, případně jen drobné novinky.
Klidně i déle. Což je ale přesně přístup MS - Windows jednou za X let a v průběhu života service packy. Enterprise distribuce linuxu nabízejí neco podobného, 5 let máš aktualizovaný systém, který se ti nemění pod rukama.
Než se stačíte přizpůsobit, vyjde další verze. Pokud vyvíjíte soft, je to utrpení. Sice můžete používat LTS verze, ale ostatní uživatelé to dělat nemusí.
Jo. Software pro PC, webové stránky, hardware... Místo aby existovali a dodržovali se standardy tak se soft testuje na X distrech, webky se "optimalizují" pro 4 prohlížeče (které se chlubí tím jak dobře dodržují standardy) a u HW zase člověk řeší, proč se nemají rádi UPS a zdroj. A z další versí zase řeší problémy jiné. Přitom by stačilo, aby bylo jednotné API, webové standardy (což jsou, ale nějak se na to kašle) a podobně pro HW.
Máte pravdu, tak se to běžně dělá. Podle toho taky tak vypadá. Denně s těmito adminy mluvím po telefonu. Často je výhoda, že tomu moc nerozumí a dělají přesně to, co jim řeknu. Bohužel je mezi nimi velká část těch, kteří si myslí, že oni to znají. S těma se domluvit je velice obtížné. Neustále se snaží být o krok napřed, poslouchají jen na půl ucha. Takoví lidé ale na Linux nadávají. Neznají nic, jen o tom něco četli. Bojí se ho. Jejich znalosti nestačí, oni to vědí. Ale kdyby to vědělo jejich okolí, ztratili by punc odborníků.
Mě to neustálé zkoumání proč nejde můj program v té a v té distribuci přestává bavit. Uživatelé se ptají, že jim nejde to a to, v té a té ditribuci. No a já trávím hodiny instalací, zkoumáním repozotářů dané distribuce a hledáním co všechno nainstalovat. O víkendu mě čeká kolečko znovu i s 64bit verzemi. Ach jo. Místo abych se ve svém volnu věnoval vývoji programu, musím instalovat x distribucí a testovat. Fakt mě to začíná lézt krkem.
Jo, já takto 14 dní řešil DNS na jednom státním úřadu, ti technici neví který bije. Jenže to je státní správa. V soukromém sektoru to (alespoň podle mých zkušeností) tak tragické není.
Mě to neustálé zkoumání proč nejde můj program v té a v té distribuci přestává bavit.
Mě také přestalo. Proto dělám v javě. Tam obvykle stačí říct, nainstaluj si Javu od SUNu (a ještě ve třeba v jaké versi, ale to obvykle netřeba, stačí tu nejnovější) a je po problému.
Mě to neustálé zkoumání proč nejde můj program v té a v té distribuci přestává bavit.To by se dalo vyřešit, že Váš program by podporoval tak čtyři až pět distribucí: Debian Stable, RHEL (CentOS a spol.), Ubuntu LTS, SLES(SLED) a možná Mandriva. Však oni velcí výrobci SW to neřeší jinak. Ale i tak je to o tom, udržovat několik těchto systému při životě, buď virtualizovaně nebo do každého rebootovat, což je pakárna.
Ano, to by šlo. Ale co mám říct těm uživatelům, kteří budou chtít program používat jinde? Těch, co mají něco jiného, je naprostá většina. Nemohu je poslat někam . Je to začarovaný kruh.
Není to komerční program. Jedná se o toto, psal jsem o tom programu třeba tady. Na vývoj používám Lazarus. Není tam žádné ./configure. Program je distribuován formou instalačního skriptu nebo zatarovaného adresáře komplet s knihovnami pro obsluhu databáze a pod. Zdrojáky dostupné jsou.
Nejde o zkušené uživatele, kteří by kompilaci zvládli. Takový uživatel si doinstaluje co je potřeba. Jde o ty ostatní, kteří neví co doinstalovat. Kvůli tomu musím instalovat X distribucí abych zjistil co musí nainstalovat. To je na tom to úděsné.V každé distribuci se balíky jmenují jinak.
Mozes vyskusat openSUSE BuildService - http://en.opensuse.org/Build_Service , ktora si poradi so zostavenim balickov pre SUSE, Fedoru, Mandrivu, Debian, Ubuntu, SLES, RHEL ci CentOS.
No, nevím jestli je to hurá akce. Na to aby byla, mi to dalo už dost práce. Ten program je od začátku vyvíjen s tím, že bude ležet komplet v home adresáři a z něj se bude spouštět. Byl to záměr. Je mi jedno, že to neodpovídá filozofii unixu. Je potřeba aby to chodilo, nainstaloval to i obyčejný uživatel. Nainstalovat to nainstaluje, chodí to velice dobře. Lepší program na vedení staničního deníku pod Linux neexistuje.
Compile.sh bude, zatím dělám build jen v Lazarusu a skripty mám na automatické sestavení instalace a publikování na webu. Víc zatím nepotřebuju.
Ano, je to naprd. Napište lepší. Zkuste si to. Pracovat na něčem nějaký ten rok. Na nějaké balíčky, s prominutím, kašlu. Tento program používají uživatelé, kteří ani neví jak program z nějakého balíčku nainstalovat. Teď stáhnou install, poklepou na něj a jedem. To je vše. Funguje to tak všude.
Teda skoro všude. Kdyby se ve fodeře nějaký balíček nejmenoval xxx a v Debianu třeba yyyy a v Mandrivě zase zzzz. To by se pak programovalo. Existovala základní sada knihoven, které by byly v distribuci vždy a dalo se na to spolhnout. Teď se nedá spolehnout na nic. To je liuxová realita.Co distribuce to knihovny jinak. Bordel nad bordel.
Tento program používají uživatelé, kteří ani neví jak program z nějakého balíčku nainstalovat. Teď stáhnou install, poklepou na něj a jedem.Poklepat na nej (na ten balik) ?
Teď stáhnou install, poklepou na něj a jedem. To je vše.Takto by ale uzivatel nikdy soft instalovat v linuxu nemel
To je vše. Funguje to tak všude.Ale jaky je na to potreba usili? Nebylo by lepsi zkusit to jinak?
Existovala základní sada knihoven, které by byly v distribuci vždy a dalo se na to spolhnout.LSB. Jasne, ze ho nepodporujou vsechny distribuce, atd... A navic proc standardizovat jen linux, nebylo by lepsi kdyby java vypadala tak jak by mohla?
Tenhle bazmek je úplně na prd a lituju každého kdo se ho kdy bude pokoušet zabalit...Nevím nevím, jestli je moudré optimalizovat programy primárně na to, aby se snadno balily
Najdete balík pro starší nebo novější verzi distribuce. Ten ale nenainstalujete protože chybí tamto a to zase nejde protože máte starou verzi tamté knihovny.
Přesně tohle vyřešily kompilované distribuce, které drží několik verzí dozadu stejného balíčku.
Všimněte si, na co reaguji. Vy voláte po jediném repozitáři, já jsem odpovídal na kompatibilitu uvnitř distribuce.
Nehledě na to, že udělat balíček, když autor programu popíše, jaké verze čeho program potřebuje, je celkem jednoduché.
Ne nadarmo se kompilovaným distribucím říká metadistribuce, protože různorodost způsobená jinou konfigurací při překladu je povýšena z problému na vlastnost, se kterou balíčkovací systém počítá.
Osobne si take myslim, ze to v mnoha ohledech jde s distribucema od 10 k 5, ale ze zcela jinych duvodu - vyvojari se prilis ridi pozadavky uzivatelu, ktere jsou kratkozrake a casto vubec nesouvisi s jejich skutecnymi potrebami.
Co víc, dokonce si ani nemyslím, že je to vina vývojářů distribuce. Oni vývojáři těžko nadělají něco s tím, že je jich málo a mají málo času.Moje řeč. První pořádná {distribuce, vláda} bude taková, kterou budou celou tvořit stroje. Za tím si stojím :o) I když - za ty pomluvy Ubuntu z třetí ruky si takovýhle decentní komentář ani nezasloužíš. :o) Asi jsem moc velký dobrák (no a nerozuma, protože U. používám).
Tak si jablko pořiď. Já jsem tak učinil (ale né ze zhrzenosti, ale protože to patří k mé profesi být obeznámen s jedním z mainstreamových systémů). A výsledek. 3 roky jsem jej používal a nyní PowerBook G4 pomalu odchází do historie a já vůbec necítím potřebu u Jablka zůstávat, protože má zrovna tak nějaké někdy i dost pitomé chyby, docela často narazíš na problémy spojené s uzavřeností platformy. Co se týče linux dister. Že to jde od 10 k 5 není z objektivního hlediska pravda. Dělám s linuxem dlouho a vím, jak vypadala distra před 10 nebo 5 lety a jak vypadají dnes. Mac OS X má prostě dobrý marketing a jeho vývojář by si nedovolil napsat to co napsala Anička, protože by ho okamžitě vylili. To ale vůbec neznamená, že podobné problémy u Apple nemají. Už si zvykněte, že open-source většinou znamená i zcela jinou kulturu. Je to jako demokracie vs. diktatura. Jiná otázka je, co je dobré pro byznys a jak funguje Novell. Že špatně, to dokazuje už druhé desetiletí. Byly zde ovšem i horší a ty najdeš už jen v ohlédnutích za minulostí.
pocit z toho, že mě Mac narozdíl od průměrné distribuce neotravuje DoDomismem v těch nejméně vhodných okamžicích tady je
Ano, ten pocit chápu. Já ovšem raději preferuji pocit DoDomismu (pokud se tím tedy myslí dodělej doma) s alespoň nějakou nadějí na úspěch konání, než pocit, že tady žádný DoDomismus není možný, anžto se jedná o blackbox s nestandardní hlavičkou vrutů průměru 1.2mm. Tedy abys rozuměl, na Macu (opecně u uzavřených platform) si zase spoustu věcí nezařídíš a pokud ano, pak třeba výrazně komplikovaněji než u linuxu.
Já to vidím tak, že po trošku delším používání oS 11.1 vypadlo pár kostlivcůze skříně, ale za poslední roky jsem ses podobnými setkal u všech zkoušených distribucí. Jednou se víc povede vydání distribuce x a podruhé x atd. Zdá se, že instalování starší (prověřené) řady distribucí než je ta právě nejnovější má jistou racionalitu, minimálně pro mě. Jinak si myslím, že Linux není špatný systém, ale mě bohužel (zatím ještě) neposkytuje to, co (momentálně) chci a potřebuju, a zjevně nejsem sám. Windows Seven vypadají velmi dobře, stejně jako XP.
Kde sa dá kúpiť Windows Seven?
A zadarmo a legálně ji používat do srpna. A přijde mi velice povedená.
Můžeš být konkrétní? Já problém nezaznamenal a to jsem s tím dělal kde co.
Já si tvoje slova nijak jinak nevykládám a nelíbí se mi, že předjímáš to, co si o tom budu myslet.
Cele je to velmi nepochopene by som povedal.
Vyvojar nieje normalny user, preto ma ine naroky na system ako bezny uzivatel. Bezni uzivatelia nechcu vediet to co vyvojari, nechcu pisat prikazy, chcu aby ich system v okne informoval o aktualizacii, chcu instalovat baliky z klikacich managerov. Tak to proste je a to nezmenite. Vsade sa nadava ze windows je mainstream, ale preco tomu tak asi je. Ziaden bezny uzivatel si nenainstaluje debiana ani bsd ani nic podobne pretoze sa zasekne pri definovani mountpointu alebo vybere filesystemu. Mnohi vyvojari nepouzivaju taketo distribucie lebo ich vyskakovacie okienka brzdia a radsej si vsetko pripoja/nastavia rucne. Ci uz koli testingu alebo proste len zo zvyku.
Treba brat do uvahy, ze ked vyvyjate produkt a ladite to dlhe hodiny casto toho uz mate plne zuby a radsej preto doma budete pouzivat nieco ine, aj ked ten produkt funguje bez problemov ale je pre vas synonymom prace a riesenia problemov. Ak ste bezny uzivatel ktory nema ponatia co je to filesystem, particie, mountpointy atd. tak je pre vas opensuse/suse alebo *buntu rozumna volba. Skusenejsim uzivatelom sa to mozno zda hlupe, ale verim tomu, ze aj kernel developer z linuxu ktory okrem linuxu nic ine nepouzival sa pri instalcii FreeBSD zasekne, ked po definovani particii po nom bude chciet definovat slices, nie raz som to videl ako skuseni admini/vyvojari prave pri tomto kroku sa zastavili a boli zmeteni. Presne tak isto ako ked windows uzivatel zrazu ma volit /, /usr/, /var (wtf?) pripadne ma volit medzi ext4, ext3, jfs, reiserfs... je to metuce pre cloveka co ani netusi co to znamena.
Rovnako windows uzivatel netusi co je to window manager a aky je rozdiel medzi KDE a gnome a ani netusi co to vlastne je. Jasne google je nas kamarat ale nezabudajte ze pure windows laici NIESU ZVYKNUTI HLADAT INFORMACIE NA GOOGLI (ani ich to nenapadne). Lebo to doteraz nikdy nepotrebovali
verim tomu, ze aj kernel developer z linuxu ktory okrem linuxu nic ine nepouzival sa pri instalcii FreeBSD zasekne, ked po definovani particii po nom bude chciet definovat slicesProc by se zasekaval? Pokud nevim, dam automatickou volbu a neresim.
Nečetl jste citaci. Anička nepoužívá Debian protože je hardcore, minimalistický nebo bůhví co ještě. Anička používá Debian proto, že Opensuse je takový shit, že se to používat nedá.
Anička používá Debian proto, že Opensuse je takový shit, že se to používat nedá.Kde přibližně v Aniččině textu se toto vyjádření nachází? Třeba v téhle větě?
Ale kdyby chtěl někdo mermomocí používat openSUSE, jedenáctka je fakt dost dobráNebo ještě někde jinde? Nebyl bych si tak jist tím, kdo zmíněnou citaci nečetl...
Vy už si z nás vážně střílíte. Anička "uživatelka" řekla, že pro ní je vhodnější Debian, protože openSUSE je určeno jiné skupině uživatelů. Anička "vývojářka" přiznala, že poslední verze openSUSE byla vydána předčasně a proto není tak dobrá jak by být mohla. Zároveň ale prohlásila, že novellácký OS je podle ní pro obyčejné uživatele vhodný (dokonce vhodnější než Ubuntu, které všichni obdivují). Moje přítelkyně (absolutní počítačový analfabet) už více než rok používá openSUSE (momentálně 11.0) a je spokojená. Já sám bych po tomhle systému nešáhl, vyhovuje mi Archlinux, nicméně si myslím, že jedenáctka je pro obyčejného uživatele skvělý OS (dokonce lepší než WinXP, pokud nehraje hry). Dost lidí se v této diskuzi shodlo na tom, že půlroční cyklus je moc krátký, což je přesně to, co jinými slovy prohlásila Anička. Co se tedy snažíte dokázat?
Nečetl jste citaci.To by mne zajímalo, jak to víte, když vy evidentně také ne
Nevim co to tu porad resite.
Anicka je zenska, zensky maji sve dny a placaji nesmysli. Navic je to programmer ;) a zrejme matfyzak :) co vic dodat :)
No vydite vy kokoti, bolo vam to treba? Stoji vam to za tie nervy, stres, same problemy a celkovu nedoveru vo vlastny pocitac? Mali ste si kupit Vistu za cca 2000,- a bol by pokoj..
Tiskni
Sdílej: