Fedora Magazine informuje o Shell & Display Next hackfestu zaměřeném na vylepšení podpory HDR, VRR a dalších grafických technologií na Linuxu. Hackfest proběhne 24. až 26. dubna v Brně.
Společnost Razer představila svou novou bezdrátovou myš Razer Viper Mini Signature Edition. Je z hořčíkové slitiny a váží pouze 49 gramů. Její cena je 279,99 dolarů (6 tisíc korun).
O víkendu probíhá v Bruselu konference FOSDEM 2023 (Free and Open source Software Developers’ European Meeting). Program konference je velice nabitý: 34 místností, 63 tracků, 787 přednášejících, 775 přednášek, prezentací a workshopů. Sledovat je lze i online. K dispozici budou jejich videozáznamy. Aktuální dění lze sledovat na sociálních sítích.
Ronin byl vydán ve verzi 2.0.0. Jedná se o sadu nástrojů napsaných v Ruby určených pro výzkumníky a vývojáře v oblasti počítačové bezpečnosti. Ronin lze přirovnat k Metasploitu.
Od 9. února nebude podporován bezplatný přístup k Twitter API.
Byla vydána nová verze 1.75 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.75 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Tomáš Matějíček vydal nové verze živé linuxové distribuce Slax: 15.0.1 založenou na Slackware-current a 11.6.0 založenou na Debianu 11.6 Bullseye. S novou verzí souborového systému DynFileFS.
The Document Foundation oznámila vydání nové major verze 7.5 svobodného kancelářského balíku LibreOffice. Podrobný přehled nových vlastností i s náhledy v poznámkách k vydání (cs) nebo také na Youtube a PeerTube.
Penpot je open source webová platforma pro designování a prototypování. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MPL-2.0 (Mozilla Public License 2.0). Včera vydána verze 0.17 byla prohlášena za první stabilní verzi (Twitter). Videoukázky na YouTube.
Po půl roce od vydání verze 2.36 byla vydána nová verze 2.37 knihovny glibc (GNU C Library). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Návod jak vytvořit reverzní SSH tunel, s tím, že se uživateli, který tento tunel vytváří, zakáže vše ostatní. Může se hodit např. při administraci notebooků kamarádů, kteří chtějí vyřešit nějaký problém, ale nemají zrovna veřejnou IP.
Na desktop s Debianem jsem doinstalovával poměrně velké množství GUI aplikací (education-* atp.) přes SSH. Jelikož na daném desktopu nepracuji, dostal se ke mě report problému, mizejícího kurzoru, s menším zpožděním.
Po spuštění Eclipse Luna na Debian Wheezy mě čekal SIGSEGV.
Skript pro automatickou aktualizaci aplikací FireFox, Thunderbird atp., které stahuje z ftp.mozilla.org, svůj průběh loguje do souboru, případně odesílá e-mail s reportem.
Podíváme se blíže na skript uninstall.sh, který šíří Princeton Instruments ve svém Picam_SDK-v2.6.0.run.
Narazil jsem na problém s rychlostí fce Gdk::Pixbuf::create_from_file() v Gtkmm 2.22 pod Windows. Pokud se použije pro načtení cca 4MB JPEGu 5600x3700, tak jí to trvá cca 10s.
Stručný návod pro převod LibGlade.xml na GtkBuilder.xml, který nemusí pokrývat vše co se může při konverzi pokazit.
Recenze útlé knížečky (autor Heinz-Peter Röhr), která pojednává o vzniku poruchy, průběhu a možnostech jejího překonání.
Debian GNU/Linux Squeeze x86_64 obsahuje verzi Bashe, ve kterém se projevuje chyba při expanzi \W, v proměné $PS1, např. při vstupu do adresáře na první úrovni o velikosti čtyři znaky.
Na serveru primyprenos.cz je k dispozici záznam ze sobotní diskuze na téma: "Věda ve společnosti – přežije česká věda volby 2010?". Podělte se v diskuzi o vaše názory a osobní zkušenosti.
Recenze populárně napsané publikace, která může odpovědět na některé otázky rekreačním cyklistům i amatérským závodníkům.
Řekl jsem si, že by bylo fajn naučit se pořádně plavat. Před tím jsem plaval jen v létě na písákách stylem "paní radová" (prsa s hlavou nad vodou), což není ani rychlé, ani efektivní a ani vhodné pro krční páteř.
Včera jsme měli nepříjemnou zkušenost na dálnici D11. Tuším, že by se mohlo najít víc lidí, kterým se stalo to samé.
Kolegové mě přivedli k nesmrtelnému programu XV (autor: John Bradley), jehož poslední oficiální verze byla vydána v prosinci 1994, ale stále existuje skupina nadšenců (XV Jumbo Patches), která vylepšuje tento výborný prohlížeč obrázků.
Kostlivec z roku 2004, začátek nedopsaného seriálu, třeba se to bude někomu do začátků hodit... Jak lokalizovat (překládat) aplikace. Jak psát lokalizovatelné aplikace. Použití standardních nástrojů. Příklady pro Python, C, Glade, Bash.
Po upgradu na Lennyho mě pozlobila nová verze Xorg, která stále obsahuje známou chybu.
Občas se hodí zavolat vlastní verzi ioctl() bez rekompilace binárky (např. pro ladící účely a teprve poté zavolat reálné ioctl()), jako ukázku přikládám návrat MAC adresy:
Spousta z vás animovaný dokument "Peníze jako dluh" již určitě zná, ale možná se najdou i tací, jako třeba já, pro které je to "žhavá" novinka, zajímají mě názory a další podněty od čtenářů z Ábíčka.
Chci spustit Glade, takže jako obvykle se přesunu na prázdnou plochu, kliknu pravým tlačítkem na plochu a z menu vyberu Glade. Chvíle čekání si zkracuji nadáváním, proč je dnes zase ta síť pomalá (běží z NFS ne HDD) a co zase vytěžuje server. Nicméně to nepomáhá a stále se nic neděje. Nu což, spustím terminál a mrknu jestlipak mi Glade něco poví:
Zrovna nedávno mě potrápila jedna "záhadná" chybička. Tak se s vámi o ni podělím...
Zrovna nedávno se mi dostala do ruky kniha mající v názvu "démonickou stolovou horu v srdci amazonských pralesů". Po jejím otevření a přečtení několika stránek si mě získala a donutila hltat její text až do str. 301...
Do Linuxové konference přišla následující zpráva: Teď jsem se podíval na http://counter.li.org/reports/place.php?place=CZ, abych potvrdil, že jsem stále živý, a co nevidím...
Spouštěcí impuls pro napsání tohoto zápisku byl blog ČR vládne ignorance a diskuze pod ním.
Hrajete rádi šachy? Není nad to zahrát si naživo s pořádnými dřevěnými šachy, ale
možnost zahrát si kdykoliv s kýmkoliv ať je kdekoliv taky není špatná
Dnes přišel do "Konference uživatelů Pythonu a spol." e-mail, který mě docela naštval:
Modul pro Python poskytující rozhraní ke skupině nástrojů pro meziprocesovou komunikaci (System V IPC, tj. semafory, fronty zpráv a sdílená paměť). http://macneale.org/software/