Google Chrome 138 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 138.0.7204.49 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře. Verze pro Android nově umožňuje přesunutí adresního řádku do dolní části Chromu. Na iOS to bylo možné již od října 2023. S příští verzí 139 plánovanou na 5. srpna přestane být podporován Android 8.0 (Oreo) a Android 9.0 (Pie).
Byla vydána nová verze 9.14 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Přidána byla podpora Orange Pi 5 Ultra a Orange Pi 5 Compute Module. V katalogu softwaru přibyl GZDoom.
Byl vydán Mozilla Firefox 140.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Dle plánu byla odstraněna ikona a integrace služby Pocket. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 140 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) vývojová verze 3.1.2 příští stabilní verze 3.2 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání.
Na stránkách konference Den IPv6 2025, jež proběhla 6. června v Praze, byly zveřejněny prezentace (PDF) a videozáznamy přednášek.
Byla vydána verze 2.2.0 programovacího jazyka Kotlin (Wikipedie, GitHub). Ke zhlédnutí jsou videozáznamy přednášek z konference KotlinConf 2025.
V linuxových systémech byly odhaleny dvě závažné zranitelnosti – CVE-2025-6018 v rámci PAM (Pluggable Authentication Modules) a CVE-2025-6019 v knihovně libblockdev, kterou lze zneužít prostřednictvím služby udisks. Ta je součástí většiny běžně používaných distribucí, jako jsou Ubuntu, Debian nebo Fedora. Kombinací obou zranitelností může útočník s minimálním úsilím získat root přístup. Vzhledem k jednoduchosti zneužití
… více »OpenSSL Corporation zve na den otevřených dveří ve středu 20. srpna v Brně a konferenci OpenSSL od 7. do 9. října v Praze.
Něco z IT bulváru: Mark Russinovich pozval Billa Gatese, Linuse Torvaldse a Davida Cutlera na večeři a zveřejnil společné selfie. Linus se s Billem ani s Davidem do té doby nikdy osobně nesetkal. Linus a David měli na sobě červená polotrika. Mark a Bill byli v tmavém [LinkedIn].
Evropská unie nově prověřuje obchod, při němž americký miliardář Elon Musk prodal svou sociální síť X dříve známou jako Twitter vlastnímu start-upu xAI za 33 miliard dolarů (712 miliard Kč). Unijní regulační úřady zvažují, zda firmě X neudělit pokutu podle nařízení Evropské unie o digitálních službách (DSA).
Tiskni
Sdílej:
To je jen první fáze "spořiče", zanedlouho následuje druhá.
xset s off
xset s expose
xset s blank
xset s 300
xset dpms 900
No, nefotil jsem to já, ale pochybuji, že bych to nafotil líp. Ovšem má-li někdo fotku "dvojče" v lepším provedení, šup s ní do přílohy.
Ano jsem velice hrdý, pokud nemám možnost klikat všude kolem sebe a stále sledovat informace o SW a HW v appletech jsem nesvůj. )
A co je to za pohoří na te fotografii ? Nebo kde je to focené ?
Minimalistum jako ty by se melo zakazat vlastnictvi vykoneho zeleza, mit fvwm na nejakem dvoujadru s 2gb ram je proste zhyralost :)).
Někdo má výkoné železo na práci, někdo zase na utáhnutí Desktopu... Ovšem řekl bych, že největší nenažranci, co se týče paměti a procesoru, rozhodně nejsou KDE a Gnome, ale webový prohlížeč s flash/java pluginem, případně bastl OpenOffice. Slovem nenažranec myslím aplikaci, která zbytečně plýtvá systémovými prostředky, i když lze dosáhnout stejného výstupu při řádově menším vytížení.
A důvody proč právě FVWM?
Prostě funguje, a stále stejně, na konfiguráky už jsem X let nesáhnul, mění se jen verze FVWM, která je využívá.
A odkud jsem utekl? KDE => Gnome => Window Maker => XFce => FVWM forever.