Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Recenze útlé knížečky (autor Heinz-Peter Röhr), která pojednává o vzniku poruchy, průběhu a možnostech jejího překonání.
Na prvních několika stránkách je pohádka o panu Janježkovi, která slouží vlastně jako osnova pro následující text, který je jejím rozborem.
Prochází se jednotlivými fázemi života člověka s hraniční poruchou osobnosti (dále jen HPO). Zásadní vliv na HPO mají již vjemy dítěte v období těhotenství a prvních letech po narození dítěte, kdy dochází k formování osobnosti. Obvykle byl jedinec s HPO v dětství týrán. Pokračuje se až do fáze, kdy se "hraničář" dostane na psychoterapii a pokouší se něco zásadního ve svém životě změnit. Nebudu postupně rozebírat obsah jednotlivých kapitol, spíš se zaměřím na to, jak jsem tuto knihu pochopil, na co mi odpověděla a na co ne.
Předpokládám, že čtenáři této knihy se budou dělit do tří skupin. A to odborníci, lidé s HPO a lidé, kteří měli/mají mezi svými kamarády či blízkými osobu s HPO. Nedokáži posoudit, co dá tato kniha člověku s HPO, ani odborníkovi. Zaměřím se tedy na pohled třetí skupiny.
Dozvěděl jsem se jak HPO vzniká, tím se mi potvrdilo jak moc je důležitý správný vliv rodičů na dítě. Dále jak se projevuje, což je pro poslední dvě skupiny čtenářů opět pouze potvrzení již známého. Nesmíme zapomenout, že autor je terapeut na klinice pro léčbu závislostí, takže jeho zkušenost pramení hlavně z poznatků, které získal při práci s touto skupinou "hraničářů".
Pozitivní zjištění tedy pro vás může být, že "hraničáři" uvedení v knize měli mnohem více problémů, než ten váš, a stejně to zvládli, pokud na sobě chtěli pracovat.
Tím se dostáváme k zásadní otázce. Jak pomoci jedinci s HPO, aby na sobě začal pracovat? Vypadá to, že není jiná cesta, než ho k tomu nechat dojít. Je docela pravděpodobné, že na této cestě ještě mnohokrát ublíží sobě i svým blízkým, a ne vždy dosáhne cíle.
Z toho plyne další otázka. Jak žít s člověkem, který trpí HPO? Těžko. Ať děláte co děláte, stejně budete po zásluze potrestáni. Nesnažte se jeho jednání pochopit vnímáním běžných lidí, to se vám nepovede. Jeho osobnost a myšlení jsou úplně odlišné.
Závěr, těžko se pomáhá člověku, který vám v jednu chvíli naprosto důvěřuje a v zápětí jste jeho největším nepřítelem, i když pro to nemá sebemenší důvod.
Kniha splnila má očekávání, potvrdila mi informace získané z jiných zdrojů a je psána velice čtivou formou i pro laiky. Nečekejte od ní, že vám ukáže jak se správně chovat k osobě s HPO, jen vám nastíní proč je "hraničář" takový jaký je a jak vidí svět, díky tomu můžete více chápat jeho jednání. Ale pokud nepřistoupí na odbornou pomoc, tak mu sami pomoci nezvládnete, spíš zničí on vás, obzvlášťe pokud se jedná o vašeho partnera/partnerku.
Přidávám odkaz na optimistickou recenzi Napůl ježek, napůl muž? (recenze M. Těthalové).
Uvítám další odkazy na literaturu s tímto tématem, případně vaše zkušenosti.
Při hledání dalších materiálů a odborníků v ČR mě nejvíce zdrojů odkázalo na Prof. MUDr. Ján Praško Pavlov, CSc., jeho práce budou určitě stát za přečtení.
Tiskni
Sdílej:
Borderline personality disorder (BPD) is a personality disorder described as a prolonged disturbance of personality function in a person (generally over the age of eighteen years, although it is also found in adolescents), characterized by depth and variability of moods.[n 1] The disorder typically involves unusual levels of instability in mood; black-and-white thinking, or splitting; the disorder often manifests itself in idealization and devaluation episodes, as well as chaotic and unstable interpersonal relationships, self-image, identity, and behavior; as well as a disturbance in the individual's sense of self. In extreme cases, this disturbance in the sense of self can lead to periods of dissociation.[1]Psychopatie: (ale s aktualnim nazvem a diagnozou je to slozity)
Psychopathy is a personality disorder characterized primarily by a lack of empathy and remorse, shallow emotions, egocentricity, and deceptiveness. Psychopaths are highly prone to antisocial behavior and abusive treatment of others, and are very disproportionately responsible for violent crime when in a violent emotional state or situation. Though lacking empathy and emotional depth, they often manage to pass themselves off as average individuals by feigning emotions and lying about their past. Until the 1980s, the term formally referred to a personality disorder characterized by the inability to form human attachment[3] and an abnormal lack of empathy, masked by an ability to appear outwardly normal. The publication of the Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders third edition (DSM-III) changed the name of this mental disorder to antisocial personality disorder, and also broadened the diagnostic criteria considerably by shifting from clinical inferences to behavioral diagnostic criteria.[4] However, the DSM-V working party is recommending a revision of antisocial personality disorder (ASPD) to include "Antisocial/Psychopathic Type", with the diagnostic criteria having a greater emphasis on character than on behavior.
Pravda, tuto přípomínku akceptuji, původně jsem si text představoval trochu jinak, ale zkonvergoval do stávající formy. Přijde mi, že je to příliš komplikované téma na nějaké zjednodušování a lépe udělám, když se nebudu snažit jako laik udělat výtah v čem HPO spočívá.
Ostatně citace z této knížky Diagnóza hraniční poruchy osobnosti stejně podle mě moc neřekne. Protože každý jsme úplně jiná osobnost, stejně tak každý "hraničář" je naprosto vyjímečný jedinec a nejde ho tak snadno zaškatulkovat. Každý ji má narušenou úplně jinak a je k tomu třeba přistupovat individuálně, jelikož je to kolikrát mix více poruch. Jinak nesouhlasím s tím, že se jedná o nemoc, jedinec není nemocný, má prostě takto zvrácenou osobnost, jediné co může udělat je si to nějakým způsobem připustit a korigovat své chování, ale bude takový navždy, obzvláště pokud se jedná o dospělého jedince, který má zažité vzorce chování.
Mám penisjo to je videt na dalku ale proc prisel jen v lehke pochodove vystroji ten tvuj tezkoodenec
pri vhodnom trénerovi a vzorových ukážkach je raz-dva po vtákoch, v r.ti je nielen rozkrok
P.S. Plne súhlasím s tým, čo hore píše Dag, a toto http://www.antikvariatshop.sk/kniha/F8516/kuncewiczowa-maria-cudzinka/ je vynikajúca beletristická štúdia hystérie ( žiaden ,,ženský" román).