Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Recenze útlé knížečky (autor Heinz-Peter Röhr), která pojednává o vzniku poruchy, průběhu a možnostech jejího překonání.
Na serveru primyprenos.cz je k dispozici záznam ze sobotní diskuze na téma: "Věda ve společnosti – přežije česká věda volby 2010?". Podělte se v diskuzi o vaše názory a osobní zkušenosti.
Včera jsme měli nepříjemnou zkušenost na dálnici D11. Tuším, že by se mohlo najít víc lidí, kterým se stalo to samé.
Kolegové mě přivedli k nesmrtelnému programu XV (autor: John Bradley), jehož poslední oficiální verze byla vydána v prosinci 1994, ale stále existuje skupina nadšenců (XV Jumbo Patches), která vylepšuje tento výborný prohlížeč obrázků.
Spousta z vás animovaný dokument "Peníze jako dluh" již určitě zná, ale možná se najdou i tací, jako třeba já, pro které je to "žhavá" novinka, zajímají mě názory a další podněty od čtenářů z Ábíčka.
Chci spustit Glade, takže jako obvykle se přesunu na prázdnou plochu, kliknu pravým tlačítkem na plochu a z menu vyberu Glade. Chvíle čekání si zkracuji nadáváním, proč je dnes zase ta síť pomalá (běží z NFS ne HDD) a co zase vytěžuje server. Nicméně to nepomáhá a stále se nic neděje. Nu což, spustím terminál a mrknu jestlipak mi Glade něco poví:
Zrovna nedávno se mi dostala do ruky kniha mající v názvu "démonickou stolovou horu v srdci amazonských pralesů". Po jejím otevření a přečtení několika stránek si mě získala a donutila hltat její text až do str. 301...
Do Linuxové konference přišla následující zpráva: Teď jsem se podíval na http://counter.li.org/reports/place.php?place=CZ, abych potvrdil, že jsem stále živý, a co nevidím...
Spouštěcí impuls pro napsání tohoto zápisku byl blog ČR vládne ignorance a diskuze pod ním.
Hrajete rádi šachy? Není nad to zahrát si naživo s pořádnými dřevěnými šachy, ale
možnost zahrát si kdykoliv s kýmkoliv ať je kdekoliv taky není špatná