Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Chci spustit Glade, takže jako obvykle se přesunu na prázdnou plochu, kliknu pravým tlačítkem na plochu a z menu vyberu Glade. Chvíle čekání si zkracuji nadáváním, proč je dnes zase ta síť pomalá (běží z NFS ne HDD) a co zase vytěžuje server. Nicméně to nepomáhá a stále se nic neděje. Nu což, spustím terminál a mrknu jestlipak mi Glade něco poví:
$ glade-2
GTK Accessibility Module initialized
No moc mi toho nepověděl a stále "visí" na poslední hlášce a ne a ne zobrazit "okýnka". Procesor vytížený není. Strace nic zajímavého taky nepověděl. Smazání "všech" konfiguračních souborů Gnome a GTK taky ne. Nu což zkusím se zeptat Googlu. Někdo odhalil bug v Gnomebaker a pohmohlo vypnout modul accessibility
gconftool-2 --set "/desktop/gnome/interface/accessibility" --type boolean "False"
Tak co za zkoušku nic nedám, nenastává sice crash aplikace, ale třeba mi to taky pomůže. Stále je mi divné, co se vlastně děje, protože pokud vím tak nikdo systém neupdatoval, takže vše by mělo šlapat jako obvykle. No vypnutí accessibility taky nepomohlo. Navíc jsem se rozčílil při spuštění gconf-editor
, protože mi to silně připomnělo regedit.exe. Navíc jsem nanašel v manuálové stránce sekci FILES s informací o tom, že změny ukládá do .gconf
, ale dozvěděl se jak mám klikat myší Co zkusíme dále?
Pustím Glade ze srandy pod jiným uživatelem. A ejhle vše funguje tak jak má. Navíc na mě vyskočí hláška:
I/O warning : failed to load external entity "/root/.glade2"
Ha, vždyť jsem si neuvědomil, že Glade si neukládá konfigurační soubor do toho Gnome bordelu, který jsem smazal, ale přímo do $HOME. Tak se podívám co je v tom mém tak převratného:
$ cat ~/.glade2 <glade-settings> <window id="MainWindow" visible="1" x="2156" y="778" width="396" height="222"/> <window id="Palette" visible="1" x="1281" y="-3" width="124" height="475"/> <window id="PropertyEditor" visible="1" x="2154" y="3" width="399" height="744"/> <window id="WidgetTree" visible="1" x="1281" y="72" width="250" height="911"/> <window id="Clipboard" visible="0" x="0" y="0" width="150" height="200"/> </glade-settings>
Hmm, celkem nic, čekal jsem víc... Ale! Proč má pozice x tak vysokou hodnotu, když mám rozližení pouze 1280x1024? Už vím, pracoval jsem naposledy (už je to celkem dlouho) s Gladem na stroji s Xineramou a šoupnul si okýnka na druhý monitor. No a $HOME je sdílený přes NFS, takže mi Glade nasadil kukačku, která se mi dnes vyklubala.
Odstranil jsem tedy "vadné" rozložení oken a "záhada" je vyřešena
Tiskni
Sdílej:
nedela to windowsTen samý problém jsem jednou řešil s MSIE, akorát že jeho okno bylo myslím posunuté hodně do záporných hodnot (a nevím, zda to tenkrát souviselo s multihead). Najít, kde to má MSIE poznamenané v registru (protože jestli se nepletu, byla to součást nějaké binární změti dat, nikoli samostatný klíč), byla myslím ještě o něco větší chuťovka, než je popisováno v blogu.
Delaji to vsechny desktop environmenty, ktere jsem zkusil (gnome, kde, wmaker, e17)Jsem si celkem jisty, ze KWin v KDE nenecha okno zobrazit tak, aby bylo uplne mimo obrazovku.