Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Chci spustit Glade, takže jako obvykle se přesunu na prázdnou plochu, kliknu pravým tlačítkem na plochu a z menu vyberu Glade. Chvíle čekání si zkracuji nadáváním, proč je dnes zase ta síť pomalá (běží z NFS ne HDD) a co zase vytěžuje server. Nicméně to nepomáhá a stále se nic neděje. Nu což, spustím terminál a mrknu jestlipak mi Glade něco poví:
$ glade-2
GTK Accessibility Module initialized
No moc mi toho nepověděl a stále "visí" na poslední hlášce a ne a ne zobrazit "okýnka". Procesor vytížený není. Strace nic zajímavého taky nepověděl. Smazání "všech" konfiguračních souborů Gnome a GTK taky ne. Nu což zkusím se zeptat Googlu. Někdo odhalil bug v Gnomebaker a pohmohlo vypnout modul accessibility
gconftool-2 --set "/desktop/gnome/interface/accessibility" --type boolean "False"
Tak co za zkoušku nic nedám, nenastává sice crash aplikace, ale třeba mi to taky pomůže. Stále je mi divné, co se vlastně děje, protože pokud vím tak nikdo systém neupdatoval, takže vše by mělo šlapat jako obvykle. No vypnutí accessibility taky nepomohlo. Navíc jsem se rozčílil při spuštění gconf-editor
, protože mi to silně připomnělo regedit.exe. Navíc jsem nanašel v manuálové stránce sekci FILES s informací o tom, že změny ukládá do .gconf
, ale dozvěděl se jak mám klikat myší Co zkusíme dále?
Pustím Glade ze srandy pod jiným uživatelem. A ejhle vše funguje tak jak má. Navíc na mě vyskočí hláška:
I/O warning : failed to load external entity "/root/.glade2"
Ha, vždyť jsem si neuvědomil, že Glade si neukládá konfigurační soubor do toho Gnome bordelu, který jsem smazal, ale přímo do $HOME. Tak se podívám co je v tom mém tak převratného:
$ cat ~/.glade2 <glade-settings> <window id="MainWindow" visible="1" x="2156" y="778" width="396" height="222"/> <window id="Palette" visible="1" x="1281" y="-3" width="124" height="475"/> <window id="PropertyEditor" visible="1" x="2154" y="3" width="399" height="744"/> <window id="WidgetTree" visible="1" x="1281" y="72" width="250" height="911"/> <window id="Clipboard" visible="0" x="0" y="0" width="150" height="200"/> </glade-settings>
Hmm, celkem nic, čekal jsem víc... Ale! Proč má pozice x tak vysokou hodnotu, když mám rozližení pouze 1280x1024? Už vím, pracoval jsem naposledy (už je to celkem dlouho) s Gladem na stroji s Xineramou a šoupnul si okýnka na druhý monitor. No a $HOME je sdílený přes NFS, takže mi Glade nasadil kukačku, která se mi dnes vyklubala.
Odstranil jsem tedy "vadné" rozložení oken a "záhada" je vyřešena
Tiskni
Sdílej:
nedela to windowsTen samý problém jsem jednou řešil s MSIE, akorát že jeho okno bylo myslím posunuté hodně do záporných hodnot (a nevím, zda to tenkrát souviselo s multihead). Najít, kde to má MSIE poznamenané v registru (protože jestli se nepletu, byla to součást nějaké binární změti dat, nikoli samostatný klíč), byla myslím ještě o něco větší chuťovka, než je popisováno v blogu.
Delaji to vsechny desktop environmenty, ktere jsem zkusil (gnome, kde, wmaker, e17)Jsem si celkem jisty, ze KWin v KDE nenecha okno zobrazit tak, aby bylo uplne mimo obrazovku.