Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Chci spustit Glade, takže jako obvykle se přesunu na prázdnou plochu, kliknu pravým tlačítkem na plochu a z menu vyberu Glade. Chvíle čekání si zkracuji nadáváním, proč je dnes zase ta síť pomalá (běží z NFS ne HDD) a co zase vytěžuje server. Nicméně to nepomáhá a stále se nic neděje. Nu což, spustím terminál a mrknu jestlipak mi Glade něco poví:
$ glade-2
GTK Accessibility Module initialized
No moc mi toho nepověděl a stále "visí" na poslední hlášce a ne a ne zobrazit "okýnka". Procesor vytížený není. Strace nic zajímavého taky nepověděl. Smazání "všech" konfiguračních souborů Gnome a GTK taky ne. Nu což zkusím se zeptat Googlu. Někdo odhalil bug v Gnomebaker a pohmohlo vypnout modul accessibility
gconftool-2 --set "/desktop/gnome/interface/accessibility" --type boolean "False"
Tak co za zkoušku nic nedám, nenastává sice crash aplikace, ale třeba mi to taky pomůže. Stále je mi divné, co se vlastně děje, protože pokud vím tak nikdo systém neupdatoval, takže vše by mělo šlapat jako obvykle. No vypnutí accessibility taky nepomohlo. Navíc jsem se rozčílil při spuštění gconf-editor
, protože mi to silně připomnělo regedit.exe. Navíc jsem nanašel v manuálové stránce sekci FILES s informací o tom, že změny ukládá do .gconf
, ale dozvěděl se jak mám klikat myší Co zkusíme dále?
Pustím Glade ze srandy pod jiným uživatelem. A ejhle vše funguje tak jak má. Navíc na mě vyskočí hláška:
I/O warning : failed to load external entity "/root/.glade2"
Ha, vždyť jsem si neuvědomil, že Glade si neukládá konfigurační soubor do toho Gnome bordelu, který jsem smazal, ale přímo do $HOME. Tak se podívám co je v tom mém tak převratného:
$ cat ~/.glade2 <glade-settings> <window id="MainWindow" visible="1" x="2156" y="778" width="396" height="222"/> <window id="Palette" visible="1" x="1281" y="-3" width="124" height="475"/> <window id="PropertyEditor" visible="1" x="2154" y="3" width="399" height="744"/> <window id="WidgetTree" visible="1" x="1281" y="72" width="250" height="911"/> <window id="Clipboard" visible="0" x="0" y="0" width="150" height="200"/> </glade-settings>
Hmm, celkem nic, čekal jsem víc... Ale! Proč má pozice x tak vysokou hodnotu, když mám rozližení pouze 1280x1024? Už vím, pracoval jsem naposledy (už je to celkem dlouho) s Gladem na stroji s Xineramou a šoupnul si okýnka na druhý monitor. No a $HOME je sdílený přes NFS, takže mi Glade nasadil kukačku, která se mi dnes vyklubala.
Odstranil jsem tedy "vadné" rozložení oken a "záhada" je vyřešena
Tiskni
Sdílej:
nedela to windowsTen samý problém jsem jednou řešil s MSIE, akorát že jeho okno bylo myslím posunuté hodně do záporných hodnot (a nevím, zda to tenkrát souviselo s multihead). Najít, kde to má MSIE poznamenané v registru (protože jestli se nepletu, byla to součást nějaké binární změti dat, nikoli samostatný klíč), byla myslím ještě o něco větší chuťovka, než je popisováno v blogu.
Delaji to vsechny desktop environmenty, ktere jsem zkusil (gnome, kde, wmaker, e17)Jsem si celkem jisty, ze KWin v KDE nenecha okno zobrazit tak, aby bylo uplne mimo obrazovku.