Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »
Tiskni
Sdílej:
Díky průmyslovým špionům jsme se v technologickém vývoji nepropadli více než o reálných 20 let.To je úplná blbost. Když takový špion něco ukradl, tak se to nezačalo vyrábět hned, ale nejdřív v příští pětiletce. Předpokládejme k tomu, že ta technologie nebyla v době ukradení až tak nová (jinak by si ji lépe hlídali) a suma sumárum když se to něco konečně začalo vyrábět, bylo to dávno zastaralé. Některý z našich herců vyprávěl, že byl v západním Německu (pracovně) a rozvědčíci ho požádali, jestli by náhodou nebyl schopný zjistit, jaká letadla jsou umístěna na místním vojenském letišti. Že od něj teda neočekávají moc, přece jenom je to jenom složitý špionážní úkol, atd. Přinesl jim seznam typů včetně počtů, kolik letadel od každého typu tam je - na jejich otázku "Jak se vám to podařilo???" odpověděl, že u toho letiště byla velká cedule a na ní to bylo všechno napsané. Takže ke špionáži asi tak. A to, o kolik let jsme se propadli, je sporné.
...dokázali věrně okopírovat běžné chipy v čase řádu týdnů.Spíš než bežné by se hodilo napsat jednoduché. A navíc tady v žádném případě nejde o špionáž, ten čip se normálně koupil. (No, moc normálně ne, musela se kvůli tomu vyplnit hora papírů a poslat někam na ministerstvo či co, ale každopádně nešlo o špionáž)
Spíš než bežné by se hodilo napsat jednoduché.Co jsem o tom slyšel od lidí, kteří tehdy dělali v Tesle Rožnov, tak to zase tak jednoduché obvody nebyly. Tedy v porovnání s dnešními ano
A navíc tady v žádném případě nejde o špionáž, ten čip se normálně koupil. (No, moc normálně ne, musela se kvůli tomu vyplnit hora papírů a poslat někam na ministerstvo či co, ale každopádně nešlo o špionáž)Ne všechny se kupovaly, resp. vůbec daly koupit. Jednalo se i o chipy získané "nestandardní cestou" (včetně činnosti špionů, a to i sovětských - v SSSR zpětné inženýrství nebylo na tak dobré úrovni jako u nás).
2) ODS sice nemam rad, ale rekneme si uprime, cokoli je lepsi nez Paroubkova KSCSSD. Po 12 letech komunistu u moci uz jsem uvazoval, ze emigruju
3) Co vite o protiraketove zakladne? Jake mate geopolitice a vojenskopoliticke informace/vzdelani? Muzete mit vlastni nazor, ale ten je stejne jako nazor 99% obyvatel nazor na hovno. Jestlize totiz o necem vim HOVNO tak pokud o tom rozhoduji, tak rozhodnuti stoji za co? no za HOVNO!
4) Protestujete tu proti politice USA. Na to mate pravo. Protestujete proti pritomnosti USA v Iraku (na to bych si vsadil)... Prosim vas... kde jste protestoval, kdyz Saddam Husajn masakroval desetitisice Kurdu? Kde jste protestoval, kdyz Farah Aidid zabijel civilisty v Somalsku? (muzu pokracovat donekonecna)... Ja vam na to odpovim: NIKDE. Odhaduju vas na nekoho, kdo si jde hodit dlazebni kostku do McDonalda a nadava na USA aby byl IN... Na svete je mnoho vetsich zrud, ale ty vas nechavaji chladnym... zvlastni!!! fakt zvlasni!!
Ad3) Z jakeho duvodu to povazujete za neprijatelne??? Je nas 10 milionu, a vsichni "pratele" okolo nas VZDYCKY obetovali, kdykoli meli hnout prstem. Sand si nemyslite, ze bez strategickeho spojenectvi muzeme existovat??? Znate nejaky narod, ktery DOBROVOLNE bojoval za svobodu druhych a DOBROVOLNE "obetoval" desetitisice svych muzu za nase hole zadky??? Takovy narod je na zemi jen JEDEN. at uz se vam libi nebo ne. Bylo by hloupe s nimi nekamaradit, kdyz mame jistotu, ze nas neobetuji!!!
ad4) Me fascinuji tihleti moralisti, kteri si hrde kopnou do zeme, ktera sice ma spoustu chyb, ale ktera je porad zemi demokratickou, s verejnym minenim casto uplne stejnym jako je u nas, a pritom prehlizeji zrudne rezimy, ktere byly americany odstraneny.... V Iraku si udelali fanatici ze Syrie, Palestiny a Iranu strelnici, ale muzou za to podle techto "pseudohumanistu" USA... To je fakt smesne!
Za naše holé zadky padlo daleko více rudoarmějců než Američanů.Z tohohle zase čiší neznalost historie. Rudoarmějci padli převážně proto, že a) Stalin byl paranoik, myslel si, že se ho armáda chce zbavit a tak nechal pozabíjet všechny vysoké důstojínky - jeho armádě neměl kdo velet. b) Rudá armáda neměla zpočátku dost zbraní - někteří vojáci šli urá do útoku beze zbraně.
někteří vojáci šli urá do útoku beze zbraněTi vojáci neměli na vybranou. Buď šli do útoku beze zbraně, nebo je zastřelili jejich velitelé (kteří samozřejmě zbraně měli) za nesplnění rozkazu. A netýkalo se to jen začátku. Např. během operace na Dukle vázlo zásobení municí, takže tam šli často vojáci (i českoslovenští) proti kulometům holými těly.
Buď šli do útoku beze zbraně, nebo je zastřelili jejich velitelé (kteří samozřejmě zbraně měli) za nesplnění rozkazu.Ale o tom přesně mluvím. Říkat, že za nás padlo víc rudoarmějců než Američanů a vyzdvihovat proto Rusy, je právě kvůli tomuhle ptákovina. Proto tvrdím, že za větší ztráty Rusů mohl Stalin a nikdo jiný.
A proč by mladí lidi měli platit za školy, když ty ani tobě podobní za vzdělání neplatili?!1. Moji rodice odvadeli a dnes i ja odvadim takove dane, ze moje studia uz jsou zaplacena. Ze ty penize z dani nedostali ucitele, ale radsi ani nechci vedet jaci lide, to neni moje vec. 2. Vazne mi chcete rict, ze proste jen proto, ze driv se neplatilo primo se ani ted nemuze platit primo? Vy mate asi hodne rad kolecka a smycky, ze?
Kdybys peníze neměl, anebo jich měl málo tak bys byl trotl, který umře na kdejakou vážnější nemoc, protože by sis kvalitu nemohl dovolit. Děkuji, takovou budocnost pro sebe ani své děti neplánuji.O 100% podilu na platbach za zdravotnictvi tady nikdo nemluvi. Jde o to nastavit system pojisteni tak, aby se schranovaly penize jen na ty nakladnejsi nemoci a ne abych ze sveho pojisteni platil leceni kurakum, ozralum, dobytkum co se neumi starat o svoje zuby (kdybyste musel denne koukat do ust na to, na co se diva moje zena v ordinaci a poslouchat ty kecy, zmenil byste nazor) a duchodcum, co si musi u doktora postezovat na kazdou blbost. Kdyby se zavedly platby u lekare za urcite ukony a snizilo pojisteni, to byste koukal kolika lidem by najednou zmizely potize, kolik lidi by se najednou naucilo se o svoje zdravi alespon trochu starat a nespolehat na to, ze kdyz jim bude blbe, tak si proste zajdou k doktorovi a von jim prece neco napise...
...vaše představa povede k tomu, že spousta lidí zemře, protože nebudou natolik finančně atraktivní, aby se o ně někdo postaral.Ale to je pitomost. Od toho je zdravotní pojištění.
Proč tolik hysterických útoků? Byl's někdy někde protestovat? Řekněme posledních pět let? Proč neprotestují lidé proti utlačování Kurdů Turky?ANO! Proc neprotestuji proti utlacovani Kurdu Turky??? Ale protestuji proti nasili v Iraku. Podle nich muzou USA za to, ze si Syrie, Palestinci a Iran udelali z Iraku strelnici, vidte???
SSSR byl napaden Nemeckem - MUSEL bojovat! - USA jsou za oceanem, mohli se na evropu vykaslat!
v sovetske armade zahynuly miliony lidi kvuli sovetskemu veleni! V mnoha bitvach zarvalo vice rusu, nez Americanu v cele II svet valce! Proc? Protoze rusti generalove cistili minove pole tak, ze pres ne nechali prebehnou pechotu (bezna praxe!!!)
USA nas "neosvobodily" zcela jen proto, ze kvuli slozitym dohodam z Jalty, zustali trcet u Plzne, a cekaly, az dorazi opozdena ruda Armada!
SSSR nas neosvobodil, ale de-facto OKUPOVAL! Sovetsi komuniste a jejich kolaboranti zavrazdili v koncentracich vice lidi, nez fasisti! Sovetske 50lete okupaci rikate osvobozeni???
Do roku 1948 tu vládla vícesložková vláda, jejíž jedna složka byla podporována SSSR. Pak byl Vítězný únor.Myslíš si, že kdyby nebyl Vítězný únor, že by Stalin nezakročil? Prostě by se rok 1968 stal o něco dřív.
V roce 1968 nás okupovala vojska Varšavské smlouvy (nejen Rusové).Pod velením Rusů a na popud Rusů.
- od komancu (resp. Ruskeho vlivu) nas nikdo neosvobozoval, ti to slozili sami. sametova revoluce nebyla zadna revoluce, to bylo predani moci, to byl podvod.
Tak to je mi vesele tvrzeni. Vy si opravdu myslite, ze to Komanci zabalili samo od sebe? Rakli si, "chce to zmenu - zkusime kapitalismus?" Duo R.Reagan a M. Tchacherova ty komance uzbrojilo k smrti! Proste je chytre znicili, lepe receno, navedli je tak, ze se ekonomicky znicili sami! A za to vdecime prave americanum! Staci se podivat na Severni Koreu, ktera zbrojit nemusela, aby jsme pochopili, ze by tu komanci byli doted! A komunisticka severni korea dnesni doby preziva jen proto, ze ji USA posilaji tuny a tuny obili! Jinak by diky nesmyslnemu zbrojeni vymrela hladem!
Hitlera porazil Stalin (bohužel on), ne Roosevelt.Hitlera porazil sám Hitler. Kdyby nevymýšlel kraviny a vedení války přenechal lidem, kteří tomu rozuměli, možná to dneska v Evropě vypadalo jinak. Jenom pár příkladů: neúspěšný pokus o dobytí Moskvy, kdy Hitler neustále měnit priority a němečtí vojáci se neustále přesouvali z jihu na sever a zpátky. - neúspěšný pokus o dobytí Moskvy podruhé - nikdo neví, jestli by se to tenkrát povedlo, ale když byla německá armáda 80km od města, v Moskvě se začali lidé bouřit proti Stalinovi. Němce by vítali jako osvoboditele. Pak je otázka, jestli by ztráta Moskvy byla pro Rusy tak demoralizující, že by přestali bojovat. - Stalingrad, kde Německo ztratilo celou pátou armádu, protože Hitler řekl, že se odtud ustupovat nebude.
Jednak na to neměl armádu, druhak by to pro něj, na rozdíl od Hitlera, postrádalo smysl.Armádu na to měl, jenom ji dozbrojit (plus část byla někde na pobřeží Pacifiku, čekali na Japonce - Stalin je stáhnul, když měl jistotu, že Japonci na něj nezaútočí a poslal je proti Němcům - přieli akorát včas, když byl Hitler u Moskvy. A že to pro něj postrádalo smysl? A co má být, vždyť to byl šílenec, který si tu a tam vybral skupinu obyvatel (důstojníky, učitele!) a nechal je pobít, protože si při své paranoie myslel, že ho chtějí sesadit. Vždyť nakonec zemřel na infarkt, protože se lidé okolo něj báli, že to je další jeho vtip. A když Stalin vtipkoval, nikdo si nemohl být jist životem.
Co do počtů, sovětská armáda neměla v létě 1941 konkurenci. Němci nikdy neměli na východě početní převahu a kvalita jejich zbraní také nebyla nic moc.Počet byla zpočátku jediná výhoda na straně SSSR. A ať byla kvalita německých zbraní jakákoliv, Sověti neměli žádné. O neexistenci velení ani nemluvím.
Německo nemělo žádný těžký tank, SSSR měl několik set těžkých tanků typu KV atd.Co bylo Sovětům platné, že měli těžké tanky, když se nebyli do těch německých schopni trefit? Na druhou stranku Němci pro změnu nebyli schopni sovětské tanky prostřelit, takže to často dopadlo tak, že se obě formace prolnuly a prohodily si strany. Sovětské tanky pak musela zlikvidovat německá protiletecká obrana.
Při vpádu do SSSR na mnoha místech vítali Němce jako osvoboditele, protože měli stalinského teroru plné zuby. Kdyby Hitler tento potenciál využil, tak mohl vyhrát.To je pravda.
Jinak si myslím, že si jako stratég vedl velmi dobře. Např. kdyby ustoupil ze Stalingradu, tak by bylo odříznuto mnohem větší množství německých vojáků na Kavkaze.Tady už ne. V době, kdy měli Němci vypadnout ze Stalingradu, už na Kavkaze žádní Němci nebyli, všechny vytlačila sovětská armáda a začala Stalingrad obkličovat. V tu chvíli mohli Němci vypadnout a zachránili by půl milionu (?) vojáků. Když bylo obklíčení úplné, stále byla možnost zaútočit, vytvořit tlak a pomoci tak obklíčeným probojovat se ke svým. To Hitler zakázal. Krom toho to byl, stejně jako Stalin, šílenec. Když se Spojenci vylodili v Normandii, stály Německé tanky desítky kilometrů odtud a nehnuly se z místa - rozkaz mohl vydat jedině Vůdce, ale ten se probudil ve špatné náladě, takže se mu o invazi nikdo neodvážil říct.
Jak ji odpálit z letadla je asi stejný problém jako jak ji odpálit z ponorky.Tohle bys mohl trochu rozvést, protože bych řekl, že je to něco docela odlišného.
Znovu opakuji, že Němci měli Atlantik pod kontrolou a tu ztratili díky americké podpoře britům a rozluštění Enigmy.Rozluštění Enigmy ke ztrátě Atlantiku určitě významně přispělo, ale řekl bych, že mnohem podstatnější bylo nasazení sonaru a hlubinných min. Co si budeme povídat, to že víš, že někde v okruhu 50 km se pohybuje ponorka, je ti platné jako mrtvýmu zimník.
Pokud dokázali ostřelovat Londýn (kdo by si to kdy pomyslel), stejně by dokázali zasáhnout východní pobřeží Spojených států, pokud by měli kontrolu nad Atlantikem.Ale až kdoví kdy - AFAIK se V2 nedala odpalovat z ponorky.
největší podíl na porážce Německa má SSSR....který by bez vojenské pomoci USA byl naprosto v řiti. Většinu válečného materiálu dodali Sovětům Američané. Pro příklad počet z USA do SSSR dovezených letadel byl větší, než Luftwaffe kdy na východní frontě měla.
Např. datum vstupu SSSR do války. Nebylo to 22. června 1941, jak si myslí většina lidí, ale 17. září 1939.Pokud si vzpomínám, tak SSSR vstoupil do války tím, že obsadil Litvu, Lotyšsko, Estonsko, kus Finska a za spolupráce s Německem také kus Polska. Mj. proruský odboj v Čechách dostal od Gottwalda rozkaz z Moskvy, aby se neodbojovalo, protože SSSR byl s Německem kamarád. Vždyť v SSSR Němci vyvíjeli a vyráběli v 30.letech svoje tanky a letadla, protože doma nemohli kvůli Verssailské smlouvě. Ano, Rusové to za WWII od Němců pěkně schytali. A dobře jim tak.
Mimo to, ti tvoji darecci se nam rozlezaji po Evrope. A co tady delaji? Z 99% procent sedi na prdeli a pobiraji nase penize v socialnich davkach! A maji zase 10 deti! A pritom nam jeste vnucuji svoje stredoveke zvyky. Ty budes asi fakt totalne popleteny!
Mezi námi je rozdíl v tom, že já nepovažuju lidi za brouky.Jsi to právě ty a tobě podobní, kdo se na lidi dívají jen jako na hmyz.
Ano, existuji socialisticko-komunisticke skanzeny typu Francie, ktere neudelaly nic, maji nadstandartni vztahy se vsemi diktatory a masovymi vrahy na teto planete, bezohlednym zdimanim rozpoctu EU a idiotskymi vnitrnimi smernicemi, chranicimi neschopne francouzske farmare pred krachem... znemoznuji etiopskym farmarum prodavat napriklad kvalitni rajcata v Evrope!
...tak ve výzbroji jednoznačně převládají sovětské zbraně, hlavně nesmrtelný AK-47.Tohle bych nesváděl na politiku ani na kšefty - AK-47 převládá prostě proto, že je nenáročný na údržbu, zkrátka "prostě funguje" bez ohledu na to, jak se s ním zachází. (Ano, uznávám, že se dá snadno sehnat, ale kdyby tyhle vlastnosti splňovala nějaká americká flinta, tak nebude problém sehnat ji v dostatečném množství taky)
„Jak si muze prezident jakehokoliv statu vubec dovolit rict, ze vymaze jinej stat z mapy sveta?“<sakasmus> Jsi strašně netolerantní, respektuj kulturní rozdíly! </sarkasmus>
Jsem zvědavý, jak dobře by třeba křesťanská komunita byla přijata v nějakém íráckém městě. Určitě ne tak dobře jako muslimská komunita v značně tolerantní Evropě.Jen drobnost - za Saddama bylo v Iraku krestanu urcite vic nez u nas muslimu. Jednoho mel ve vlade. Ted, po sovobozeni a zavedeni demkoracie a volneho trhu vetsinou vzali roha.
Vyčítám jí právě to, že nezaujala jasné stanovisko.Vám se nelíbí, že nezaujala vaše stanovisko. Na to máte jistě právo. Protože pro mě je stanovisko "základna pouze jako součást NATO" + "referendum (nejen k základně)" jasné. Zároveň je vypracované podle všech pravidel diplomatické politiky. Tzn. že předem nedifamuje pozici partnera ve vyjednávání, ať už je to ODS anebo pro celou vládu (které je SZ součástí) americká strana.
Na demonstraci na Václaváku byli Mladí zelení, kteří jsou velice nespokojeni s postojem SZ. Navíc, co znám Zelené, tak nikdy dosud nebyli tak jasně proameričtí jako nyní. Na tomto sjezdu SZ prohrála morálka.Na tomto sjezdu demokraticky hlasovali delegáti. Jestli jste to sledoval (vysílali v přímém přenosu přes web), bylo dostatek protinávrhů, z nichž žádný nezískal byť jen aspoň přibližně takovou podporu jako toto stanovisko. Ve vašem "morálním" pojetí demokracie by asi bylo v pořádku, aby rozhodl autoritativně shůry proti delegátům nejvyššího stranického orgánu někdo, kdo má stejný názor jako vy? To vám neberu, ale zdráhám se označit něco takového za "morální" i "demokratické".
PS: ve stavovém řádku Firefoxe mi zůstává viset "Přenáším data z sf.impact.as", nemůže to být zdroj těch problémů s Konquerorem?sf.impact.as je reklamní systém, který abclinuxu.cz používá už dlouho. Občas měl problémy s dostupností, ale na odesílání formulářů to nemá vliv určitě. http://bugzilla.abclinuxu.cz/show_bug.cgi?id=696
Ano, hlasovali tam demokraticky delegáti. Proto kritizuji celou SZ, nikoliv jenom vedení. Co jsem viděl útržky ze sjezdu, bylo tam hodně mladých a pružných delegátů - ti se asi snadno nechali přesvědčit.Ano, na jedné straně je přesvědčování a hlasování, na straně pak nařizování a rozhodování shůry. Pokud chce někdo získat podporu hlasováním, musí o svém názoru přesvědčit. Co byste navrhoval namísto toho?
Co je to za stranu, kde chybí celá jedna generace? A co je to za stranu, která nemá odborníky na energetiku a přitom do energetiky fušuje? Mám vůči SZ hodně výhrad, které sem nepatří. Ať se zabývají ekologickým zemědělstvím a nemluví do mezinárodní politiky, na to nejsou zralí.Nevšiml jsem si, že by nějaká generace SZ úplně chyběla - členové nejsou ani delegáti sjezdu nebyly zdaleka jen "mladí". Bursíkovi mj. táhne na padesát, toho počítáte kam? Také je SZ ještě poměrně malá strana, to souvisí s tím, že není ještě tak etablovaná - což samozřejmě dává větší poměru určité skupiny členů. A o tom, kdo do čeho nemá mluvit... nemáte pocit, že tak nějak by se dalo odpovědět i vám osobně?
Vzhledem k tónu, ve který se zvrhla celá diskuze je snad můj příspěvek pochopitelný, ne? Ostatně, kdyby ses podíval na záznam Otázek V. M., zjistil bys, že úplně stejně mluvil tvůj milovaný předseda.Tak jsem se díval a zjistil, že nejenže nemluví stejně jako vy, ale mluví stejně jako já. To jste myslel?
U zelených doopravdy "skoro" chybí celá jedna generace. Určitě je tam mladších členů víc než starších, což není vždy výhoda."Skoro" tedy není "chybí celá generace", děkuji. V jiných stranách např. je starších víc než mladších, což také není vždy výhoda. Ale zapomněl jste napsat, co z toho vyplývá. Dělat obecná bububu je pohodlné. Mně z toho vyplývá, že má strana větší perspektivu, a protože nejde o stranu populistickou, je logické, že si musí členy i voliče získávat nově, nikoliv je prostě zdědit, jako se to přihodilo většinou ostatním stranám.
Lidí středního věku je tam poskrovnu, důchodců ještě méně. Když si zavtipkuju, tak bych mohl říct: Říká se mládí vpřed, staří na svá místa: u SZ žádní staří nejsou.Znovu otázka, kam počítáte třeba Bursíka (tuším ročník 1959 nebo tak)?
Dále tam nejsou odborníci na energetiku. Na všechnomožné eko*logie možná, ale žádný fyzik by neriskoval výsměch za členství v SZ. Proč? Protože SZ neví, o čem mluví.1) Politická strana není vědecké sdružení, proto nemusí vůbec shromažďovat vědecké odborníky 2) Politická strana je zařízení občanů, kteří se zajímají o politiku (= správu věcí veřejných) a mají ambice v tomto směru 3) Pokud vás z jakéhokoliv důvodu zajímá, kolik fyziků "riskuje" členství v SZ (odkdy je fyzik automaticky odborníkem na energetiku?) napište si třeba vedoucímu Energetické sekce.
Proto říkám, že SZ by se k některým tématům raději neměla vůbec vyjadřovat.Kvůli vašim krásným očím? S tímhle jděte do háje. Jako politická strana, tj. sdružení občanům za účelem správy věcí veřejných, by se měla vyjadřovat ke všem tématům správy věcí veřejných. To je velice jednoduché.
Pokud SZ považuje Schwarzenberga za odborníka na zahraniční politiku, pak by se rovněž neměla vyjadřovat k ní.Zkuste opustit tu naivitu do nebe volající, že ministr zdravotnictví musí být lékař, že ministr financí musí být ekonom a ministr zahraničí politolog se specializací na mezinárodní vztahy. Předseda vlády pak nejlépe nějaký renesanční polyhistor, ovládající všechno... Ministr je zástupce politické strany, tj. občanů, kteří se ucházeli o parlamentní mandát a jako takový je jmenován prezidentem na návrch předsedy vlády a následně potvrzován demokratickým hlasováním, nikoliv vybírán odbornou komisí na základě publikační a jiné vědecké činnosti. Jeho práce taky není odborná, ale politická. Stejně tak nebývá zvykem, aby byl managerem firmy vyrábějící letadla třeba pilot. Odborná způsobilost totiž ještě vůbec nevypovídá o tom, jestli je takový odborník schopen "správy věcí veřejných". Odborní pracovníci na ministerstvech pracují "pod ministrem" a zpravidla taky zůstávají delší dobu, než je volební mandát ministra.
A jelikož jsem občan ČR, můžu se vyjadřovat k dění v SZ, stejně jako SZ k výše zmíněným tématům. Od toho tu máme demokracii, aby každý mohl mluvit do všeho, i kdyby podle ostatních neměl že? Takže SZ nechám kafrat, přestože mi leze hodně na nervy.Nic jiného vám nezbyde. Vy zase lezete svým kafráním na nervy jiným, protože taky nevíte, o čem mluvíte
Takovou aroganci, jakou předvedl v neděli Bursík jsem dlouho neviděl.Argument "arogance" nepovažuji obecně za příliš nosný, protože pod něj se dá schovat leccos, často se označují za arogantní lidé, kteří přímo nepodlézají, anebo prostě ti, kteří mají jiný názor než my sami. Dodat v čem a proč je někdo arogantní už bývá lepší východisko pro diskusi.
Mládí je jak radikální, tak i velice pružné v názorech.Radikalita je ale téměř opak "pružnosti v názorech". Kromě těchto dvou tendencí ještě ale máme něco jako "rozumnost" - právě tu delegáti podle mě prokázali. Ještě jednou vám to zopakuji: Stanovisko sjezdu k americké radarové základně je diplomaticky vyjádřeným NE, totiž stanovením evidentně nevyhovujících podmínek (nebude to součást NATO a státy EU tomu nejsou nakloněny). To zní ale lépe pro vládní stranu, než a priori odmítavý postoj - tohle si může dovolit jen opozice, která neriskuje např. "ochlazení diplomatických vztahů s USA", což je reálné poté, kdy se česká strana podle všeho v záležitosti velmi ochotně (a tajně) angažovala už delší dobu (mimochodem za vlády ČSSD, která teď hlasitě vykřikuje to své NE).
Občas se přistihnu, že bych mohl na některé zásadní otázky změnit názor, než mi dojde, že taková změna by byla proti těm předešlým zásadám, které uctívám. Myslím, že toto se stává všem mladým. Přece starší musí být zkušenější a tudíž mít častěji pravdu, ne? Takže se nediv, že nevěřím straně, která má většinu tak mladou, skoro dětskou.Jak mezi delegáty, tak mezi funkcionáři není žádná "dětská většina", aspoň ji tedy nikde nevidím - pokud nepovažujete lidi kolem 30 let za děti. SZ má především hodně mladých voličů - to se ješště nekryje s členskou základnou - to možná teprve nastane s tím, jak bude členská základna narůstat.
Bursík? Dobře, ten je trochu starší, Kuchtová taky. A také jsou ve vedoucích funkcích. To je právě ono. Občas mi připadá, že Bursík s Kuchtovou dělají členské základně tátu a mamku.A proč by neměli být ve vedoucích funkcích ti zkušenější? Neodporujete si tak trochu?
Nechci aby o důležitých věcech jako jaderná energetika rozhodovali jihočeské matky a jiní pseudoodborníci. Těch je SZ plná. Ať jednou pošlou do debat v TV skutečné odborníky - třeba jen jako poradce.Pro zajímavost, koho posílají do debat v TV jiné politické strany? Máte pocit, že Martin Říman je odborník na energetiku? Že Miloš Urban je odborníkem na energetiku?
Při vší úctě k Bursíkovu vzdělání, jádru vůbec nerozumí, a žije ohledně obav z něho někdy před 30 lety. Celá energetická koncepce SZ je na hlavu postavená - já se cítím být taky ekologem, proto SZ nevolím.Při vší úctě k vaší redukci veškeré energetické problematiky na "jádro", předmětem vůbec odborná diskuse o jaderné fyzice. Energetika má rozměry jak vědecké, tak ale i ekonomické a politické, např. i sociální. Jako malý příklad vám uvedu zhruba 5x větší trh pracovních sil v Německu v oblasti obnovitelných zdrojů energie (tendence stoupající) než v jaderné energetice (tendence klesající). Debata o jaderné energetice se tedy zdaleka netýká jen jaderné fyziky, ale např. i zákonodárství, investic a pojišťovnictví (např. aby za eventuelní škody neručil v tržní ekonomice stát apod.).
Jádro je to, co mě u SZ nejvíce trápí, tak proč se nepodívat na chvíli jen na to?Ano, vás trápí něco, co je nejméně na dvě příští volební období irelevantní a o čem se dá vést maximálně akademická diskuse. Takže se trapte, reálná politika půjde mimo vás.
Ostatně bez jádra lidstvo nevyjde, ale SZ ho zarputile odmítá.Tvrdíte vy. Co vidím stanovisko SZ, tak především neodmítá jádro "zarputile", ale odmítá, aby se v jeho podpoře angažovala vláda a aby jadernou energetiku podporoval stát - například garancemi za případné škody, což snižuje tržní pojistné atd. To je první věc. A za druhé, případné budoucí vystoupení z atomové energetiky ve střednědobém až dlouhodobém horizontu se nechystá žádným "příkazem", ale když už tak po celospolečenské debatě, v konsensu se zainteresovanými - a také po vypracování komplexní energetické koncepce ČR. Už proto, že tohle není záležitost jedné nebo dvou vlád, ale minimálně horizont 20-30 let, během nichž se může u vlády vystřídat kdokoliv. Co chcete proti tomuto veskrze rozumnému a pragmatickému stanovisku namítat? Zatím bojujete s duchu, které si k tomuto účelu sám vyvoláváte.
Když mi dáš graf věkového rozdělení členské základny, tak možná přiznám, že nemám pravdu, ale problém SZ je podle mě v tom, že je tam příliš mnoho (hlavně kvůli věku a zkušenostem) zmanipulovatelných lidí.Nápodobně. Já vidím v SZ všechny věkové kategorie, prohlédněte si záznamy ze sjezdu. A manipulovatelní jsou jak důchodci, tak "dělníci" anebo klidně vysokoškolská inteligence (ta je zejména ideologiím velmi nakloněná) - tedy všichni. Pořád ale postrádám nějaký váš doklad manipulace. Manipulace by podle mě byla, kdyby někdo na sjezdu vystoupil s plamenným projevem RADAR ANO anebo RADAR NE a strhl za sebou většinu. Fakt ale je, že probíhala velmi kritická diskuse, a že schválené stanovisko je de facto odmítnutím americké základny a podporou referenda i k této otázce, bude-li nastolena. Manipulativní je v tomto smyslu jedině váš blogpost, který sugeruje něco, co není pravda, jestli tedy nepatříte k těm kvůli věku a zkušenostem zmanipulovatelným lidem
Zase mě nechápeš. Já nemám žádný důkaz, že byli delegáti manipulováni, ale říkám, že jsou zmanipulovatelní. Říkám, že to je riziko.Jako všude.
Duchy nevyvolávám, ostatně reálné nebezpečí likvidace jaderné energetiky tu je, přečteš-li si výroky pí Kuchtové a výroky SZ vůbec. Já nejsem hluchý, to někdo jiný.Kdybys je tu citoval, viděl bys sám, že jsi vedle. Necituješ, tak ti musí stačit moje stanovisko, že jsi vedle.
Myslím dál než 4 roky volebního období. To by mělo být ekologům blízké ne? Takže jacípak duchové.Neodpovídáš na konkrétně položenou otázku, co je na snaze o celospolečenský konsensus v otázce jaderné energetiky tak zavrženíhodného. Zůstáváš dlužen doklad toho, že tvoje prezentace stanovisek SZ je založena na něčem jiném než tvých vlastních pocitech (např. konkrétními citáty z programu, výroků atd.). To jsou totiž ti duchové.
Končím, nemám nervy a důkazy jsi mi nepředložil. Záznamy nejsou důkaz. Tam je vidět to, co viděl kameraman. Chci čísla.Ve slušné společnosti obvykle předkládá důkazy a čísla na podporu svých tvrzení nejdříve ten, kdo něco tvrdí. Jinak je totiž velmi pohodlné házet kolem sebe paušálními soudy, které by pak měli ti ostatní v potu tváře sháněním argumentů vyvracet. Na tvoje obecné dojmy jsem ti nabídl opět obecné protidojmy. S důkazy toho, že se u tebe nejedná o dojmy, ale o skutečnost, jsi tudíž na řadě ty. Já chci čísla, než se začneš do něčeho navážet.
Přečti si materiál vlastní strany tady , ať víš, kam patříš.Nejsem členem SZ.
Článek je neseriózní ve výpočtu produkce skleníkových plynů při jednotlivých způsobech výroby energie. U jaderné energie je započítáno množství CO2 pocházející z mezivýroby, kdežto u fosilních paliv je vypočítáno jenom to, kolik vznikne při spalování.Zdroj: Öko-Institut Darmstadt, podle WWF. BTW pokud vás zajímají přesnější výčty ekologických dopadů různých technologií a procesů, můžete si hledat např. v databázi PROBAS.
Článek nebere v úvahu budoucí využití štěpných produktů. Navíc se ve světě zkoumají jaderné elektrárny dalších generací, které tyto štěpné produkty využívají.Budoucí je budoucí. Teď se používají k výrobě materiálu pro jaderné zbraně. Zastánci jádra také jaksi neberou rádi v úvahu "budoucí" možný rozvoj technologií obnovitelných zdrojů.
I podle toho článku jaderná energetika produkuje nejméně CO2. Celý se nese v duchu (ačkoliv je to hodně opatrné), že jádro není třeba. Ale je třeba!"V současné době není v naší straně jednoznačný pohled na jadernou energetiku. Mnozí členové strany vidí jadernou elektrárnu více ekologickou než uhelnou a hlediska bezpečnosti vnímají jen okrajově." Co dodat. Snad jen opakovat otázku, proti čemu vlastně polemizujete?
Za pozlátkem se zkrátka schovává neznalost. Tak, tady máš tu citaci. Ztratil jsem kvůli tobě čas.Nejen za pozlátkem. Čas máte ztrácet především sám kvůli sobě, např. abyste si ujasnil podporu svých vlastních argumentů. Například toho, proč by se měl v jaderné energetice angažovat stát a zasahovat tak do tržního prostředí - což je vlastně to, co SZ odmítá: Zelení budou systematicky odmítat návrhy na výstavbu dalších bloků jaderných elektráren a budou nadále sledovat jako střednědobý cíl vystoupení ČR z jaderné energetiky. Připomínám, že "systematicky" není sveřepě ani zarputile, ale od slova "systém".
To jsou jenom slova. Vidím, že nemáš žádná fakta, která by opravňovala systematicky odmítat návrhy na výstavbu dalších bloků jaderných elektráren.A kdybych měl, nebudu vám je tu teď předkládat v internetové diskusi. Prozatím si třeba počtěte v materiálu komise vypracovaném pro britskou vládu, tam nějaké ty důvody najdete: Is nuclear the answer? A pokud chcete namítnout, že nejde o nějaká "absolutní fakta", tak se nejdřív poučte o tom, jak se dělá věda a jak se "fakta" získávají - záhy zjistíte, že žádná "absolutní fakta" neexistují. A vnímejte prosím slovo "absolutní" nikoliv snad v hovorovém, ale v pokud možno přesném významu.
Systematicky odmítat znamená stále odmítat, to znamená sveřepě.Jste-li nakloněn vnímat u slov z oficiálních prohlášení a programů jejich hovorové a vulgární významy, můžete si za následné zmatení jazyků (a patrně vaší mysli) sám. Systematicky odmítat znamená odmítat ve vztahu k nějakému systému, v našem kontextu k systému energetické koncepce Strany zelených.
Jste-li nakloněn vnímat u slov z oficiálních prohlášení a programů jejich hovorové a vulgární významy, můžete si za následné zmatení jazyků (a patrně vaší mysli) sám. Systematicky odmítat znamená odmítat ve vztahu k nějakému systému, v našem kontextu k systému energetické koncepce Strany zelených.Ať to přežvýkáš, jak to přežvýkáš, stejně to bude znamenat, že Strana zelených je proti využívání jaderné energie.
Teď se používají k výrobě materiálu pro jaderné zbraně.Opět dokazuješ své neznalosti. Vyhořelé palivo z nově postavených elektráren (zahrnuje i Temelín) nelze použít k vyrobení jaderné zbraně.
proč by se měl v jaderné energetice angažovat stát a zasahovat tak do tržního prostředíProtože je majoritním vlastníkem výrobce elektrické energie v ČR. Proto se angažuje v jakékoliv energetice, kterou ČEZ provozuje.
I když jsem demagog ohledně politiky, demagogii ohledně vědy nestrpím. Absolutní fakta existují, a ne že ne, jak píše Xkesh. Rychlost světla je stálá, Boltzmannova konstanta taky a objem skleníkových plynů na určitý typ uhlí je také stálý.Rychlost světla je definice, nikoliv fakt. Faktem je maximálně případ jednotlivého měření rychlosti světla. A tak dále a tak podobně. Ale jistě víte, kam moje poznámka mířila: totiž k tomu, že stav vědeckého poznání je vždy záležitost intepretace faktů, nikoliv absolutní fakta (fakta o sobě).
A stále platí to, že během štěpení jádra uranu nevzniká CO2. A také stále platí to, že štěpné produkty elektráren, které jsou u nás, se používají nanejvýš k lékařským účelům.Odpad z atomových elektráren se používá k lékařským účelům? Kde, kdy a jak? Odkud máte tento vpravdě revoluční poznatek? (Nemyslíte-li tím eventuelní pokusy, jak působí radioktivita na organismus - ale ani o tom mi není známo, že by něco takového konalo s vyhořelým palivem z elektráren).
Odpad z jaderných elektráren: plutonium 239 z jaderných reaktorů se dále pro medicínské účely zpracovává. Ve wikipedii je napsán příklad s 238Pu, který se používá jako palivový článek kardiostimulátoru nebo v kosmických sondách.Myslíte tohle? In the past, small "plutonium cells" (very small 238Pu-powered RTGs) were used in implanted heart pacemakers to ensure a very long "battery life". As of 2004 about 90 were still in use. V jistém smyslu můžete říct, že i Rolls Roycem se dá orat pole anebo vozit štěrk. Stejně tak (byť ještě absurdněji) působí argument pro jadernou energetiku z důvodů naprosto minimálního a podle všeho experimentálního (neboť pravděpodobně již nepraktikovaného) využití několika gramů z tisíců tun jaderného odpadu v několika málo kardiostimulátorech. O nějakém zpracování Plutonia-239 pro lékařské účely jsem nikde nic neviděl, třeba jsem se přehlédl.
137Cs se používá jako zdroj gamma záření (a víš, co je gamma nůž, že ano), 90Sr jako zdroj RTG pro lékařské účely.Cesium 137 se ale v gamma-nožích nepoužívá ani jinak rozšířeně, pokud vím, protože existují daleko silnější zdroje např. kobalt... atd. Zkrátka, není to tak růžové, jak se snažíš z teoretických možností vykreslovat. Fakt je ten, že momentálně se neví, co s odpadem z jaderných elektráren dělat, a na tom nic nemění ani ta tebou odkazovaná stránka, která neobsahuje jediný podepsaný anebo aspoň nějakou autoritou či citací podložený text. Zkrátka, není tam ani, kdo to píše, ani odkud své informace čerpá - sorry, ale tomuhle se věnovat nehodlám. A kromě toho, stejně píše jen o "možnostech" a "budoucnosti".
Jinak, to jak interpretuješ přírodníí konstanty je nevídané - samozřejmě, že rychlost světla můžu měřit v mílích za den. A kouzlo rychlosti světla je v tom, že nezáleží na způsobu měření, je stálá (ve vakuu) - od toho je to konstanta. Ty tady zavádíš nějakou platónskou metafyziku, a to se mi vůbec nelíbí.Ani konstanta není absolutní fakt - ale protože to opravdu zabíhá do filosofie, nemusíme to řešit ve vztahu jaderné energetiky a zelených, možná jsem si měl tu poznámku odpustit.
Konkrétně tento článek je podle mě hezký. Hodně grafů a pěkně členěný. Ne jako ten materiál od SZ. Jste zkrátka k smíchu, přechodně k pláči.Děkuji, s atomovým aktivistou Lukášem už mám své zkušenosti. BTW odkazoval jsem vás nikoliv na materiál SZ, ale na rozsáhlé materiály komise, která zpracovala problematiku pro britskou vládu - vůbec jste se k tomu nevyjádřil. Ta právě zkoumala jadernou energetiku i z hlediska přínosu pro životní prostředí. Máte to tam včetně podrobných materiálů, reakcí a dokonce zvukového záznamu. Tak ještě jednou: Is nuclear the answer? - ovšem není to čtení na jeden večer. Zkopíruju sem hlavní výhrady: 1. Long-term waste - no long term solutions are yet available, let alone acceptable to the general public; it is impossible to guarantee safety over the long-term disposal of waste. 2. Cost - the economics of nuclear new-build are highly uncertain. There is little, if any, justification for public subsidy, but if estimated costs escalate, there's a clear risk that the taxpayer will be have to pick up the tab. 3. Inflexibility - nuclear would lock the UK into a centralised distribution system for the next 50 years, at exactly the time when opportunities for microgeneration and local distribution network are stronger than ever. 4. Undermining energy efficiency - a new nuclear programme would give out the wrong signal to consumers and businesses, implying that a major technological fix is all that's required, weakening the urgent action needed on energy efficiency. 5. International security - if the UK brings forward a new nuclear power programme, we cannot deny other countries the same technology*. With lower safety standards, they run higher risks of accidents, radiation exposure, proliferation and terrorist attacks. Na každý takový bod je pak třeba uvážlivé odpovědi, zkrátka musí se vyřešit, a to nejen rétoricky (tj. tvářit se, že neexistuje, protože to tvrdí nějaký lobbyista či politik). Berte to tak, že z takových a podobných materiálů čerpám poměrně dlouhodobě svou skepsi k jaderné energetice. A není jich zrovna málo. Konkrétně se tomu, jak čas dovolí, hodlám věnovat na fóru Zelená politika, bude to ale ještě nějakou dobu trvat, neboť jaderná energetika není zrovna můj prioritní předmět zájmu. SZ podle mě prosazuje aspoň celospolečenskou diskusi o tématu, o kterém se někteří tváří, že se diskutovat nesmí, a že se nesmí ani zpochybňovat. Už jsem vám psal, že neexistuje způsob, jak dosáhnout výstupu z jaderné energetiky bez společenského konsensu včetně provozovatelů jaderných elektráren (jako tomu je v Německu - tam nejde o žádné nařízení, ale o dohodu všech zainteresovaných stran). Právo hájit v takové celospolečenské diskusi svůj názor, podepřený např. studiemi jako je ta výše citovaná, byste snad nikomu upírat nechtěl. A to je celý "hřích" Strany zelených.
Znáte nějaké jiné momentální použití vyhořelého jaderného paliva než pro vojenské účely (čímž se ostatně mohutně argumentuje proti jadernému programu Íránu, zajímavé, že tam to tolik vadí, ale jinde ne)?Teď se používají k výrobě materiálu pro jaderné zbraně.Opět dokazuješ své neznalosti. Vyhořelé palivo z nově postavených elektráren (zahrnuje i Temelín) nelze použít k vyrobení jaderné zbraně.
Protože je majoritním vlastníkem výrobce elektrické energie v ČR. Proto se angažuje v jakékoliv energetice, kterou ČEZ provozuje.Evidentně neangažuje, protože ČEZ je svým statutem nikoliv státní, ale soukromá firma (a.s.). Není tedy řízena státními, ale svými vlastními orgány. Ani nemá (nebo by mít neměla) mezi ostatními akciovými společnostmi žádné výsadní postavení. Proto také není důvod, proč by se vláda a stát měly plést do případných jaderně-energetických dobrodružství jakékoliv akciové společnosti.
Evidentně neangažuje, protože ČEZ je svým statutem nikoliv státní, ale soukromá firma (a.s.).Ve které stát vlastní akcie, tzn. stát má rozhodovací pravomoc na valné hromadě danou počtem (podílem) akcií.
Není tedy řízena státními, ale svými vlastními orgány.Jejichž složení určuje majoritní vlastník, tedy stát.
Proto také není důvod, proč by se vláda a stát měly plést do případných jaderně-energetických dobrodružství jakékoliv akciové společnosti.Vzhledem k tomu, že vycházíš z chybných předpokladů, tohle nemá význam a proto se k tomu nebudu vyjadřovat.
Při konfrontaci s lidmi, jako jste vy pociťuji svůj handicap, že jsem mladý, ale já také na tom světě žiju a žiju dnes, nikoliv před 20 lety.To odpovídá, kdybys tu dobu zažil, asi bys hovořil jinak.
kdyz taj clovek cte ty komentare, tak je mu smutno. stydim se za to, ze jsem cech (= zmrd, svejk, hajzl, zavistivec). ja si to pri narozeni nevybral a kdybych mohl, tak cechem urcite nejsem. no ale furt sem mohl dopadnout hur, treba jako slovakNemusis byt cechem - podle clanku 3 listiny zakladnich prav a svobod si muzes narodnost volne zvolit.
Politické téma je zárukou kvalitní hádky. A dlouho už tady nebyla, tak je aspoň veselo, skoro jako v nějaké zablité putyce.Jenomže ono se právě vůbec nehádá o politice, ale o 2. sv. válce (mimo jiné), což s původním postem vůbec nesouvisí. Proto off topic. Tohle se často dělá, když je původní téma příliš nepohodlné - rychle se proto najde zástupné.
(Skoro mám až pocit, že od oběma jmény se skrývá stejná osoba…)též mě to napadlo
ad poděkování tošovskýmu: tak to je _fakt síla_. někdy fakt lituju toho, že volby nevyhráli komunisti. jelikož dál se radši nebudu vyjadřovat (neudržel bych své výrazivo v přijatelných mezích), přidám aspoň link…
btw otázky byly perfektní, válel jsem se smíchy po zemi :D hlavně tradičně nezklamal phdr. lubomír zaorálek. sice chyběla nějaká vyložená perla jako minule („mezi útokem a obranou není zas takový rozdíl“), ale i tak mělo jeho vystoupení vysokou zábavnou úroveň ;)