Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Myslíte, že by stálo za to vylepšit vyhledávání na Ábíčku?
Co třeba přidat možnost, aby kdokoliv z registrovaných mohl zvolit klíčová
slova u každé diskuze a pak umožnit zadat vyhledávání pouze v nich a plnit jimi i
<meta name="keywords" content="...">
.
Nebo možnost svazování duplicitních/souvisejících příspěvků. Po vypsání diskuze by pod ní byly viděl odkazy na související příspěvky.
A na závěr Google versus Ábíčko
Do Google zadám:
mandriva-free-2007-DVD.iso site:www.abclinuxu.cz
Google vrátí:
ako napalit obraz Mandriva 2007
MC v Mandriva 2007
Do vyhledávání Ábíčka zadám:
mandriva-free-2007-DVD.iso
Ábíčko vrátí:
Nalezeno 0 objektů (milisekund: 3). Poslední aktualizace dnes 02:31.
Tiskni
Sdílej:
Dobrá, asi jsem chtěl 100% ANO a stejně mi to jeden človíček pokazil
V tom asi problém nebude menu.lst
to najde bez problémů a mandriva?free?2007?DVD?iso
nebere...
Výraz \*-*-*-*.iso
funguje, ale ve výsledku není mandriva-free-2007-DVD.iso
a když vyberu libovolný z nalezených *.iso a zadám ho do vyhledávání, tak mi ho najde. Když zadám libovolnou část textu z již nalezených výsledků, tak mi opět najde původní text. Ale když toto zkusím i s částmi textu "magických diskuzí" tak se nic nenajde. Takže to vypadá, že tyto diskuze se neberou při vyhledávání vůbec v potaz stejně jako nově přidané příspěvky, které na zařazení do vyhledávání teprve čekají.
Hlavni problemem ale je vymyslet slusne uzivatelske rozhrani, ktere bude prehledne, snadno pouzitelne a odolne vuci skodicum.Až na to "odolné proti škodičům" by asi stálo za to inspirovat se Google Bookmarks. Do textového řádku píšu značky oddělené čárkou, přičemž se mi automaticky nabízí již existující značky začínající textem, který jsem zatím zadal (obdoba Našeptávače nebo Google Suggestions).