Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »[...] neřeší IP, MAC a jiný blbosti [...]Jsi nemocný člověk.
Podle mě normální uživatel nemusí řešit co je to IP a MAC. Ať má připojení ke kompu jakékoliv, nemusí to řešit. Od toho je zřizovatel. Také připojuju a nikdy jsem od uživatelů neslyšel, že by to nějak nutně potřebovali vědět. Prostě si nainstalujou Windows, antivir a firewall, nastavim jim připojení a už se o to nemusím starat.
A to jako v Linuxu nejde používat DHCP nebo nemůže nastavit připojení někdo jiný, než kdo potom systém používá? Nebo v čem je ten principiální rozdíl?
Nadruhou stranu se mi fičurinka hodit si instalačku Windows třeba na DVD, vyhodit z instalátoru zadávání čísla, přidat poslední ovladače na grafárnu, přidat do instalátoru office a jiný programy, doplnit si nastavení systému, připojení a co já vím čeho ještě a instalovat jedním stisknutím Enter je docela fajn a používám ho.
A to v Linuxu nejde? Tak promiňte, tak to já ten AutoYaST přestanu používat, když podle vás neexistuje. Nebo je problém jen v tom, že z něj nemůžu vyhodit zadávání sériového čísla? Tak to potom ano, to opravdu nemůžu…
Ten swap na Linuxu zabere místa, co. Ale ten je svobodnej, takže je to v pořádku.
Ten swap v Linuxu zabere tolik místa, kolik pro něj určím. Když mi bude vyhovovat nula, bude to nula.
Nezdá se vám, že to trochu přeháníte?
Nejde o možnost připojit se, ale o tvrzení že uživatel Windows se tváří jako machr crecátor, zná zpaměti sériové číslo Windowsa přitom ani neví co je to IP a MAC. Celé to co jsem psal je reakce ta toto tvrzení.
Tady ale samozřejmě nešlo o to, zda by to měl vědět řadový uživatel Windows. Tady šlo o lidi, kteří se tváří jako Velcí Systémáci a i jejich okolí je tak vnímá. Aspoň tak jsem to pochopil - ze zkušenosti mohu říci, že takových lidí znám docela dost.
Vidím to asi takto: rozdíl mezi Windows a Linuxem není v tom, že v případě Linuxu je třeba, aby se o systém staral někdo, kdo mu aspoň trochu rozumí. Rozdíl (a IMHO chyba) je v tom, že se Microsoft usilovně snaží předstírat, že ve Windows tomu tak není - což ale samozřejmě není pravda.
Ten swap na Linuxu zabere místa, co. Ale ten je svobodnej, takže je to v pořádku.^^^Taky hezká prákovina, co jsi plesknul... Nebo ve Win nemáš swap?? Jen je holt přímo na systémový partition (pokud jsi jej ručně nepřendal jinam).
Když se doma kolem sebe rozhlédnu, tak vidím asi 100 uživatelů Windows.Proboha to jste docela velka rodina. Jak velkej musite mit barak(byt), aby jsi je mohl pohledem obsahnout?
Tlačítko na blokování nepužívám.
Tak to tleskám. Každopádně by nemělo zmizet!
PS: Proč jsi svůj příspěvek hodil do pre tagu? :/
pre
tady jsou použity br
zalomení, takže to snad nebude přesahovat do jiných prvků, jako se děje normálně kdekoliv jinde na abclinuxu :-/ , vůbec možnosti formátování textu tu nejsou žádná sláva (co barvičky, no!?), včetně těch které se nabízí ale jaksi nefungují, tak alespoň díky za pre
)
(vlákno je nepřehledné, zrovna tohle konkrétní, tak jsem si dovolil na svůj příspěvek trošičku upozornitPRE je určeno pro výpisy konfig. souborů apod. Odtud ten název (_pre_formatted).
na rozdíl od čistéhoZnačky BR v rámci tagu PRE jsou naprosto nesmyslné. Když už mluvíš o možnostech formátování, tak se podívej do nějaké HTML reference. Text uzavřený do PRE totiž zůstává přesně takový, jak ho tam pisatel vložil - včetně odřádkování. Není tedy nutné odřádkovávat pomocí BR - to pak způsobuje _zdvojené_ odřádkování. Přesahu do jiných prvků tedy v tagu PRE nezabráníš použitím BR. Šlo by tomu zabránit nastavení atributu 'overflow' na 'auto', ale to se bohužel chová v každém prohlížeči jinak - už jsme to jistý čas měli zavedené, než jsme to zase zrušili. Pokud už bys chtěl používat fixed width font, pak je tu tag CODE (ve kterém má smysl používat BR).pre
tady jsou použitybr
zalomení, takže to snad nebude přesahovat do jiných prvků, jako se děje normálně kdekoliv jinde na abclinuxu
vůbec možnosti formátování textu tu nejsou žádná sláva (co barvičky, no!?)Obávám se, že barvičky by se nestkaly s pochopením většiny uživatelů, proto jejich zavedení neplánujeme. Myslím, že v běžném textu záleží především na kvalitním členění obsahu - ne na barevnosti.
pre
je archaismus a není důvod proč si jeho určení nezměnit.
Samotný fakt, že zde není moc na výběr z hlediska stylů písma ho k tomu (a to říkám nerad) předurčuje.
Code není pro daný učel vhodný (špatný druh písma).
Barvičky by se s pochopením uživatelů setkaly, otázka je jaké bys vybral a jak bys je implementoval.
Code není pro daný učel vhodný (špatný druh písma).Božemůj... kdy už pochopíš že to zase zaleží na browseru?! V CSS to vůbec není nastavený, písmo, který máš nastavený v browseru se ti zobrazí, pokud se ti hnusí, nastav si jiný, ne?
Taky to nic neubírá na tom, že příspěvky a vlákna jsou nepřehledné.Napiš do bugzilly jak bys to* chtěl zařídit (*aby byly přehledný)... Jestli jsou podle tebe barvičky a velikost či typ písma vylepšování, tak vážně nevím co si mám myslet.
pre
je archaismus a není důvod proč si jeho určení nezměnit.
Takže se máme řídit tvými pravidly místo pravidly w3c? To se mi nějak nezdá. Kromě toho se zdá, že jsi to nepochopil. Když jsem psal, že používat v rámci PRE značky BR je nesmysl, nebylo to kvůli nějakým pravidlům. Bylo to proto, že je to prostě zbytečné, nic to neřeší. BR slouží k odřádkování. Od slova BReak. A protože v PRE je zachováno původní odřádkování vloženého textu, je úplná blbost do toho ještě cpát BR - prostě zbytečnost. Chceš-li v PRE odřádkovat, stiskni enter. Tohle tvé obhajování svědčí pouze o neznalosti.
br
v pre
je nesmysl.
To nebyla pointa, pointa byla, že tu chybí font, nebo způsob jednoduchého ale výrazného zobrazení.
Já jsem vylepšení navrhl, jak jsi chtěl, a co teď?
ale jistě, další příspěvek s tím, že preje prostě výlučný, bla, bla, bla w3c Jak to děláš, že se topíš v detailech, a podstatné věci nevidíš? (navrhuji smazat tvůj příspěvek jako offtopic, posluž si prosím sám) Hlavně proto, že kdyby sis přečetl co jsem napsal - a na co kupodivu odpovídáš, tak bys nakonec dospěl k závěru, že se tu nenavážím do w3c ani se s tebou nepřu o určení a používání pre tagu ale mluvím tu o vzhledu abíčka!
<em>
a <strong>
bych se také přimlouval, moc mne nebaví psát je ručně.
Cpu to tam, protože je to rychlejší a je to tak správně abys věděl. A to proč? Protože správný redakční systém vždy převádí tagy i
a b
na em
a strong
.
To co navrhuju je vlastně kontextový systém, říkal jsem přece jak na wiki.
(To je zajímavý čeho si lidi nevšimnou)
Nenapíšu, napsal jsem to sem. (Ale pro jistotu ještě jednou.) "Systém příspěvků na abclinuxu je nepřehledný." Pokud se pokusíte orientovat v této diskuzi prostě narazíte na to, že některé otázky a odpovědi nesouhlasí. Guláš to rozhodně už je.
li
nebo p
či br
jako tlačítka.
pre
, po tvé poznámce, tak proto, že jsem uznal, že máš pravdu ale zároveň to s vylepšením vzhledu ábíčka nemělo žádný vztah. Tohle by ti jako odpověď na "15:48 Robert Krátký" mělo stačit. Teď je to na tobě...
» svázat příspěvky «Mohl bys tyhle dva body nějak blíže vysvětlit? Nevím, co si pod tím představit.
» zlepšit kontextové zvýraznění «
» umožnit jejich řazení podle času «Tj. zrušit vlákna a seřadit všechny komentáře podle času jejich vložení? K čemu by to bylo dobré?
» Umožnit pro krátké zprávičky jejich odeslání bez náhledu. «Proč? Žádné velké zdržení to nepředstavuje a výhody jsou zřejmé. Jaké jsou nevýhody?
Upravit si nápovědu k formátování tak aby nenabízela nepodporované tagy (acronym)Hotovo.
Přidat třebaV případě LI by bylo nutné řešit i vkládání OL nebo UL. Vzhledem k tomu, že seznamy nejsou pro běžný text nijak extra důležité, připadá mi to zbytečné. Značka P není potřeba, protože systém automaticky převádí dvojité odřádkování na nový odstavec (přesto ji však mezi tlačítky najdeš...). Značku BR není nutné mít mezi tlačítky ze stejného důvodu.li
nebop
čibr
jako tlačítka.
správný redakční systém vždy převádí tagyProč? Mezi těmi tagy je rozdíl. Není to tak, že B a I by byly chybné, kdežto STRONG a EM správné. B a I jsou vizuální značky, STRONG a EM sémantické. První dvě označují text kurzívou nebo tučný, druhé dvě text zvýrazněný. Pro účely diskuzí na abclinuxu.cz jsou tedy IMO vhodnější ty první, protože jde o vizuální formátování.i
ab
naem
astrong
.
\emph{foo}
, než {\em foo\/}
(nojo, LaTeX, sémanticky správný zápis v něm není o nic delší příspěvěk1 vlákno1 -příspěvěk2 vlákno1 --příspěvěk3 vlákno1 příspěvěk1 vlákno2 -příspěvěk2 vlákno2 --příspěvěk3 vlákno2 co se stane když vložíš novou reakci na příspěvěk1 vlákno1? Aha, no pak automaticky nebožák z původního vlákna1 příspěvku2 odpovídá na nově vložený příspěvek a nikoliv na to na co reagoval původně.Mýlíš se. Příspěvky jsou v rámci vláken řazeny do stromové struktury _podle_ času vložení. Nehrozí tedy nějaké přeskupení. Ať už přibude příspěvek kdykoliv a kamkoliv, vždy zůstanou zachovány návaznosti předchozích reakcí na správné úrovni.
pointa byla, že tu chybí fontHehehehehehehehehehe.
font
, tak ten se už nějakých 6 - 7 let nepoužívá, právě z důvodu oddělení obsahu a vzhledu.
K vláknům ses nevyjádřil.Vyjádřil. Požádal jsem o návrh lepšího řešení.
Barevné odlišení taky nic.Vyjádřil. Barevné texty v komentářích jsem zamítl a barevné odlišení nových příspěvků už funguje (což jsem zmínil).
Další drobnosti jsi též přešel mlčením.Které?
Místo toho mě to znovu, téměř uraženě, upozorňuješ na to, žeTo byla reakce na tvé tvrzení, že PRE je archaismus. Když tohle tvrdíš a zároveň do PRE vkládáš BR, nemohu si než myslet, že HTML - s prominutím - moc nerozumíš.br
vpre
je nesmysl.
Jak to děláš, že se topíš v detailech, a podstatné věci nevidíš?Přišlo mi to jako podstatné. Mimo jiné proto, že jsem na ostatní věci už reagoval jinde. ------------- Neboli... rádi si necháme poradit, ale tvé komentáře vyznívají více jako útoky než jako konstruktivní rady a kritika, a proto se bráním a poukazuji na nedostatky v tvých tvrzeních. Tvými konkrétními návrhy, které jsi vložil do diskuze později, se určitě budu zabývat.
pre { overflow:auto; overflow-y:auto; }fungi v MSIE6 a FF1-1.5.
Nějaké konkrétní návrhy na zlepšení? Velmi rádi se pokusíme diskuze vylepšit. Museli bychom však vědět, co se ti nelíbí.
- přehlednější systém řazení příspěvků v diskuzích, jeho
lepší grafické vyvedení- Vlákna nejsou nic moc tak jak tu jsou, je to chaotické
Mám 35 táců mesíčně místo toho, abych si hrál na těžkýho linuxovýho guru a hackera.
Tyhle argumenty zbožňuju. To si jako myslíte, že slušný linuxový systémák těch 35K měsíčně vydělávat nemůže, když o to bude stát?
pre
je v čudu) a nedá se nijak indikovat, který je poslední.
Bleděmodrý chaos - vlastně černobílý.
Zverejneni vasi zpravicka bylo zamitnuto. Dekujeme za pochopeni. Duvod zamitnuti: nezajimave, neobjektivni, nulova informacni hodnota - at si kazdy cte, co chce. Text zpravicky:
nedá se nijak indikovat, který je poslední.Kdyby ses přihlásil, tak bys měl nové příspěvky barevně odlišené. A také bys mohl pohodlně skákat po všech nových příspěvcích v diskuzi - hezky postupně, až k tomu poslednímu.
A i když se přihláším, tak to nevypadá nic mocNavrhni lepší. Skutečně si rádi necháme poradit.
navíc systém by měl být snadno čitelný i pro hosty. Navíc, tedy, hlavně.To by to ovšem muselo být technicky realizovatelné. Jak bys chtěl zařídit, aby se u nepřihlášených rozlišovalo, které příspěvky už viděli, a které ne?
cookies spolehlivé jsou, nespolehlivost je jen známka implementačních potíží
Jenže ty nemusejí být vždy rozumně překonatelné. Zejména při velkém počtu článků a diskusí narazíte buď na limit počtu cookies akceptovaných z jednoho serveru nebo na problémy s velikostí cookie. Oboje jsem zažil v praxi na Intervalu - první ve starém redakčním systému, druhé v novém.
Cookies + session proměnné. Naprosto běžná věc.Jenže to má daleko menší funkčnost než současná implementace na abclinuxu. Tady je to totiž vázáno na konkrétního člověka - ne na browser. Neboli, když na jednom počítači píšu příspěvky, na druhém pak vidím, co od té doby přibylo. Obyčejné cookies jsou oproti tomu slabé.
rovnou řekně, že se rozhodl to udělat jako bonus po přihlašování a je jasno. To je argument, kterému rozumím a je rozhodně poctivější, než hledat pochybné důvody typu horší funkčnost.Ani v nejmenším mi nejde o hledání zástupných důvodů. Už mnohokrát jsme například vysvětlovali, že možnost nastavit si alternativní styl je vyhrazena pro přihlášené - jako bonusová funkce. Jinými slovy: nezdráháme se o těchto věcech mluvit na rovinu. Nevidím tedy důvod, proč v mém vysvětlení hledáš nějakou nepoctivost. Kde se vůbec v lidech bere tahle nedůvěřivost? Máš snad abclinuxu.cz zkušenost, že bychom se snažili uživatele obelhávat?
Myslím si, že pro 99,999% lidí je ta funkčnost naprosto totožná. Naprostá většina lidí si prohlíží jedním prohlížečem na jednom počítači.Já takovou zkušenost nemám. Spousta lidí má počítač v práci i doma. Někdy mívají desktop i notebook a podobně. Nemohu mluvit za všechny, ale rozhodně bych neřekl, že je to tak jednoznačné, jak to předkládáš. Ostatně, nevím, jak dlouho už abclinuxu.cz navštěvuješ, ale možná si pamatuješ, že původně to bylo řešeno pomocí cookies. A potom to Leoš změnil, aby to bylo vázáno na účet -- prostě proto, že jsme přesvědčeni, že to tak funguje lépe a více lidem vyhovuje.
A potom to Leoš změnil, aby to bylo vázáno na účet -- prostě proto, že jsme přesvědčeni, že to tak funguje lépe a více lidem vyhovuje.
A nejméně jednomu to tak skutečně vyhovuje více.
* tak například si můžeš místo změny barvy nový příspěvek nechat orámovat nebo ještě lépe umístit před něj znaménko (stejný prinicip jako u li
tagu
* tohle je technicky realizovatelné, tady jen chybí představa co se má vlastně realizovat. "Tak tedy nechť i host má možnost si vybrat jestli chce zobrazit jen vlákna, vlákna vnitřně řazená podle času příspěvků nebo vše seřazené jen podle času." Logicky poslední příspěvek se pak zobrazí vždy jako poslední.
* mimochodem před tlačítkem Odpovědět by měl být symbol, protože je to vůbec nejdůležitější tlačítko a po odpovědi by se měly příspěvky svázat, tak aby zachovaly své pořadí.
To s tím náhledem je výborný nápad, já jsem to kdysi "vyřešil" přechodem na mnohem rychlejší a stabilnější spojení, takže jsem na to už prakticky zapomněl, jenže, problém zůstal a já jsem se mu jenom vyhnul. Za mě se mi to moc líbí ;)
Odpovědět | Admin | Link | Výše | Blokovat | Sbalit
» Odpovědět | Blokovat Admin | Link | Výše | Sbalit
**navíc chybí možnost zvolit menší/větší font, jinou barvu, či provést quote s odlišným pozadímProč bys pořád chtěl takový ptákoviny? :/ Menší font? Nastav si browser. Nebudem tu pak po někom číst škvrňata, nebo
css
nemá z hlediska redakčního systému význam, vlastně ho staví na hlavu.
h1-3
proč by tu nemohl být sub
a sup
?nechtel bych po sobe na abc nechavat takove cestinarske paskvily, jako mnozi (nekdy typuju na 4 tridu ZS) ..Uff ...
Taky bych něco udělal s tou chybou, která až nechutně často objevuje při odesílání příspěvků, zatímco příspěvek je vložen. Jsemprogramátor a vím, že někdy je problematické zajistit, aby při vyvolání výjimky bylo vše korektní, ale zase takový problém to není. V případě výjimky by se mělo vše uvést do nějakého definovaného stavu: buď 1) nic nebylo vloženo, a nebo 2) příspěvek vložen, pak zpráva o chybě nemá smyslPokud vím, děje se o půl jedné v noci, když se ukládá dump databáze. A to nevím, jak vyřešit. Nejspíše udělám kontrolu double-postů, jak to někdo chtěl v bugzille. Ale je mi to proti srsti, připadá mi to jako hnusný hack místo řešení skutečného problému.
Trochu bych přehodnotil nutnost kliknout nejdříve na "Nahled" a pak až v duhém kroku na "Odeslat".I v jedine vete clovek muze udelat chybu
Tiskni
Sdílej: